Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Проблем С Километража На Калибра - Ц20Не !

ivan todorov снимка ivan todorov 08 април 2011 - 21:19

Колеги здравейте днес установих , че десните ми уреди за показанието на температурата и бензина не са верни .
Установих го като - днес карах около 50 км градско и колата си седеше на чертичката преди 90 гр. и вече се пусна перката веднага след като ситгна 93-94 гр , което е с около 10 гр. отклонение . Сигорен съм че е километража тйи като - съм семнил сичко друго -датчик на радиатора който включван а 100 или 102 гр. беше и е ГМ , дадтчика за показание на температурата и той е ГМ оригинален и Термостата е на Валер оригинал .
Остава вече само да е проблема в стрелките или в самото табло .
Та помогнете ако има нянакъв начин да се разреши този проблем или трябва да се търси ново табло . И възможно ли е при разглабяне на километража при сваляне да е натисната стрелката и да не иска да се движи нормално или просто е сдала багажа но като допра клемата която се закача на датчика , стрелката на температурата си отива на 110 и после си слиза просто нз какво може да е или пък нещо да не идва добър контакт от самия дадчик и как може да се провери .
Благодаря
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 08 април 2011 - 21:49

честно казано нямам си на идея дали е проблем защото стрелката е ориентировъчен уред и при нея е допустимо да има отклонение.
При мене се държи по абсолютно същият начин..след като подмине 90 градуса с малко се включва перката.
И аз съм с оригинален термостат а датчика на радиатора не е оригинален но изключва при доста ниска температура и затова перката ми върти доста продължително
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 08 април 2011 - 22:26

Добре де колега но допреди зимата не беше така показваше си вярно, абре около декември стана това или октомври нз кога точно . Тогава отварях и главата , но тя няма общо с него .
И след тва се получиха тези аномалии.
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 08 април 2011 - 22:50

наистина незнам.понеже съм в същата ситуация ше следя темата за някакво развитие.
Положението е същото както при теб но с малки разлики.Термостата ми е Wahler и датчика на перката не е оригиналния а е сменяван някога.....непомня преди колко години....
Имам обаче цифров уред за температурата,който мери малкия кръг и трябва да ти кажа,че поне при мене няма кой знае какво отклонение между двата уреда....до 5-6 г радуса,което от своя страна ме навява на мисълта за кофти датчик на радиатора......и аз незнам защо си пипам ушите и несъм го сменил още.
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 08 април 2011 - 22:53
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 09 април 2011 - 15:09

А колега ти как си го направил да ти показва електронно - аз вече се чудя дали няма начи да се направи така че от датчика който е до термостата да се земе инфо и да се направи някак си нз - малко дисплейче което да показва градуси или нямам си наидея .
Просто тва не е нормално - което се случва
Давайте идей колеги
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 09 април 2011 - 17:03

Колеги разглобих цялото табло - и свалих километража стрелката я извадих и я направих малко по лесно да се движи но едва ли е от тва защото вътре е на некви жички ...
А и направих някои снимки да видите датчика до термостата ( който уж е по каталог от ГМ и е купен от представители на опел - а има 4 резби на вън от само легно - за разлика от стария той беше плътен до вътре - до преди да здаде багажа ) вижте и дадтчика и термостата чисто нови са - а и пробах без кабелна обувка директно с кабела за датчика същия дедав няма разлика ,а иначе предишните с които пробвах - беха - испански италиански и нз кви но за някой се носеха добри отзиви и направо нз ....

http://www.snimka.bg/?album;aid=583873

и днес статана това - колата стигна 90 гр и на 91 веднага се включи перката което доказва разлика в показанието от 10 гр . но от къде може да идва не беше така смених 4 датичка за показанието на таблото и куп неща още които са си рабитили и промян никаква .
Даите идеи колеги.- четох че можело да се калибрират тези уреди но нз как , никъде не е описано но имало начин - да се калибрира и да показва вярно независимо от датчика просто имало различни съпротивления
Мнението беше редактирано от ivan todorov: 09 април 2011 - 18:01
Отговори

espero2000 снимка espero2000 09 април 2011 - 20:26

Колега пробвай с друго табло. А калибрация - невъзможно е таблата са направени с една биметална пластина на която има навита жичка която при различно токче нагрява пластинката и тя опа се мести. Няма как да го калибрираш и аз имам тоя проблем с отчитането и сега ще го умувам.
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 09 април 2011 - 20:52

аз точно за това пуснах темата , не само за мен а и за други хора които имат такъв проблем , за да можеме да стигнеме до някакво решение .
А иначе има ли вариант как да се замери тва чудо или нз , за да може ако замери на някоя кола с такъв мотор показанията и после в магазина да тестваме няколко различни за да видиме който ще отоговаря .
Мен ме притеснява и това че този сега който е както и другите които сменях , имат няколк орезби навън от леглото - а оригиналния си лягаше перфектно .
Нз трябва да има някакво решение .
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 09 април 2011 - 22:36

Колега, аз смених една шепа, пазя ги още, имам 3-4 оригинални втора употреба, един нов от 9лв, и още един уж оригинален от ибей.. докато един ден съвсем случайно намерих в ибей оригинален на VDO на смешна цена... и като го сложих чудо.. работи така точно, че не е за вярване. Иначе оригиналния е около 52лв което е безумие...Иначе всички работят :)

П.П. Иначе почти за всички опели го дават еднакъв, за всички видове табла.
Мнението беше редактирано от Agamemnon: 09 април 2011 - 22:37
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 09 април 2011 - 22:42

При това положение на стрелката за температурата ми се пуска перката
Публикувано изображение
а при това съответно спира
Публикувано изображение
по цифровият уред разликата в температурата срямо стрелката е много минимална в рамките на около 4-5 градуса.
Като се има в предвид,че стрелката е ориентировъчен уред а не точен е нормално да е така.
Цифровият термометър е с доста прецизен и чувствителен датчик и на него му имам пълна вяра.
При мен си мисля,че проблема за пускането на перката при по-ниска температура идва от датчика на радиатора.Днес го свалях да видя какво пише на него но там няма и следа от каквито и да са били цифри..явно,че е някакво менте,което съм сложил когато ми е трябвал датчик....най-вероятно сегашният ми е на по-ниски градуси.
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 09 април 2011 - 22:43
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 09 април 2011 - 22:46

Едната снимка е много малка и не се вижда, при мен перката се пуска точно на 98 градуса и спира мисля на 94-95, обаче скалата ми е от другия модел, не знам при теб къде е точно. Всичко по охладителната система е оригинално.

П.П Вече се вижда :)
Мнението беше редактирано от Agamemnon: 09 април 2011 - 22:47
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 09 април 2011 - 22:47

Е да то моя първия който се счупи беше на VDO , и бачкаше перфект , но и моя сегашния е с 8 лв разлика от тоя за 52 лв и той е оригинален от ГМ и те нищо , просто нямам представа , и нз как да го мисля .
Колега а можеш ли да замериш с мултицет при теб като е студен датчика какво съпротивление дава , и като е на 90 гр . За да мога например като ида в магазина за още един .... да го замеря и да видя този който на й близко . Поне некаси да го измислиме и да си помогнем да решиме тоя проблем . Щото така нестава .
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 09 април 2011 - 22:50

Да, мога, обаче няколко дни съм без кола, разглобил съм охладителната система за профилактика, и радиатора е малко запушен и още не мога да го оправя и не знам кога ще е готова...
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 09 април 2011 - 22:50

Утре ще правя едни доработки по датчика за налягането на маслото,че стрелката нещо се разигра а лампата ми изобщо спря да свети и ще ти премеря моя датчик,който си е оригинален да ги сравниме като стойности
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 09 април 2011 - 23:05

А иначе Сашо и при мен е почти същото но перката се пуска веднага след 90 градуса има няма при 92 или 93 и спира под бялата линия която е под 90 гр . А кажете тва нормално ли е а - тва е безобразие и моя е уж ГМ - гм бил някога в китай :moderator: :moderator: А иначе при мен по статия който показва вярно перката се пускаше на 98 гр някъде малко преди бялата след 90 и спираше точно на 89 гр милиметър под 90 гр. а той Си е ГМ поне той и Термостата явно са малко по истински не китайки за разлика от другия явно . Аз моя не съм го замервал но ще видя да го направя само се чудя при него как ще го замеря щото е само с един извод а не съм много на ти с токове дайте един бърз съвет за тва .

А иначе колега като свършиш с охладителната задължително ще чакам и твойто писание щото явно при теб работи коректно поне и по това можеме да стигнеме до най компромисния вариянт от всички боклуци на пазара.

А сашо да те питам как си го направил това с дигиталните градуси на малкия кръг и много ли е трудуемко щото мисляче е много добър вариянт . А иначе има ли вариант например твойто да се приспособи или подобри за да показва за цялата система . Мислил ли си го .
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 09 април 2011 - 23:24

Да, като я направя ще премеря, ама дали ще е скоро не знам, голям зор с този радиатор, не иска да се отпуши... то датчика може да има един извод ама нали е завит на планката, демек товаа ти е масата :)
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 09 април 2011 - 23:34

Точно така и аз така си мислех но небях сигорен и за това по добре да питам . Пожелавам ти да спре да ти се опъва тоя радиатор и да зема да се Съобразява малко , но иначе леко по леко ще се даде и аз трябва да прегледам моя но на пипапе е топъл навсякъде , така че за сега мисля че е ок , е тва мноо ме дразни и притеснява тия поакзания , защото при колегата са малко 4 -5 гр . а при мен доста по голями включва перката на 91 по табло и пада на бялата под 90 гр даже малко под бялата . А иначе пак ще гледам да умувам но явно сичките датчици почти са ментаци и трудно се намира добър .Макар и да ориентировачен тоя уред предишния беше точен до разлика 1 гр което си ме навежда на мисълта че си е точен и за секи модел си точно определен а не както за всички продават еднакви .

А иначе тва е много добра идея ако може да се направи да наблюдаваме електронно на малки или голямия кръг но колега трябва да сподели как го е направил .
Аз утре ще премеря моя и ще пиша да видими какви разлики ще покаже .
Но поне днес като свалих таблото , нямаше някакви изгледи да е трудно на стрелката да мърда или на дефекти .
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 09 април 2011 - 23:41

Ами да ти кажа, почти половината е запушен, скоро го установих.. добре че е голям и нямах сериозни проблеми. И аз се бях замислих за отделен уред, ама много исках да накарам този в таблото да работи точно и успях, макар и след година време. На ГСИ-то също не показва много вярно,с 4-5 градуса разлика, ама съм му свикнал.
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 10 април 2011 - 07:56

 ivan todorov, на 09 април 2011 - 23:05, каза:

А сашо да те питам как си го направил това с дигиталните градуси на малкия кръг и много ли е трудуемко щото мисляче е много добър вариянт . А иначе има ли вариант например твойто да се приспособи или подобри за да показва за цялата система . Мислил ли си го .
Ами уреда седи не на място просто защото не се вписва с интериора по никакъв начин.Аз съм изпозвал програмируем контролер,който предимно се използва за промишлени цели.Датчика е Pt 100 и мери до 100 градуса но мери точно.Като цена този уред не се рентира много.Има по-евтини решения но несъм си правил труда да ги прая.Това ми беше по-удобно.
За два кръга несъм си правил опити но не е невъзможно.Този контролер работи обаче с един датчик...имам още един контролер,който е диференциален но несъм го пускал понеже е "леко опушен" и трябва да му се сменят някои елементи и ако заработи ще го видя какво показва.Той работи с два датчика едновременно.
При мене датчика е в малкия кръг и по движението на градусите виждам даже и кога отваря термостата :mhihi:
Публикувано изображение
Така изглежда уреда и не е от най-елегантните.Хубавото е,че съм го наврял ниско долу и не се вижда много много
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 10 април 2011 - 08:05
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 10 април 2011 - 10:12

 sashonikolov, на 10 април 2011 - 07:56, каза:




Между другото,до сега не съм виждал Вектра А,която да държи 90 градуса на таблото.Извън града стои на чертичката под 90,а радиатора е леден,в града включва перката при същите поkазания на таблото и връща до първата.Явно е нормално,защото същото го наблюдавам и на няколко Асти Ф с различни бензинови мотори.
Мнението беше редактирано от DanZKi: 10 април 2011 - 10:12
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg