Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Помощ за четене на грешки

nedqlkow снимка nedqlkow 04 септември 2017 - 16:08

Здравейте колеги,
след като Зафирата на два пъти в рамките на 1 седмица два пъти направи проблем, днес в крайна сметка успях да я закарам на диагностика. Проблемът се състоеше в това, че при пълзене(колата е автоматик), оборотите падат под 500, започва тресене и след няколко секунди светва някоя от сигналните лампи, било то тази за двигателя или кола с гаечен ключ. Автоматикът влиза в сервизен режим и общо взето колата има толкова мощност колкото да се прибера на ход до паркинга.

Днес успях да я закарам на диагностика, където я четоха с Delphi и се хванаха няколко грешки, които ме притесняват.

Една от грешките е P0170 - твърде богата система/смес. Там доколкото разбрах от майстора трябва да се провери бубината, защото е възможно вследствие на лош контакт между нея и свещите да се получава тази грешка. Тя не ме притеснява до толкова голяма степен.

Излязоха обаче и 4 грешки, за които програмата пише единствено ''Непознат код за грешка''. Така и не успях да разбера от къде идват и до какво водят, тъй като ми беше обяснено, че след като програмата не го обяснява, няма как да разбера в момента. Слагам тези, които не бяха разпознати долу:

014008

010002

170000

030301


Разрових се стабилно из интернет и не успях да намеря нищо, затова реших, че е удачно да се допитам до вас, с надежда някой да се е сблъсквал с подобно нещо и да може да ми помогне. Ще бъда благодарен на всеки, който се включи :)
Отговори

k opel e снимка k opel e 04 септември 2017 - 16:46

А, как да разберем с какъв мотор си? Нещо за код да си чувал?
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 04 септември 2017 - 17:25

 k opel e, на 04 септември 2017 - 16:46, каза:

А, как да разберем с какъв мотор си? Нещо за код да си чувал?


Грешката е моя, извинявам се. Просто ми се е запалила главата от майстори и ядове и съм забравил да напиша задължителната информация.

Колата е Opel Zafira A, 2000г. с 1800 кубиков мотор, 125 конски сили. Горивото е бензин, а моторът е X18XE1.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 04 септември 2017 - 17:26
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 04 септември 2017 - 17:45

 nedqlkow, на 04 септември 2017 - 17:25, каза:


Колата е Opel Zafira A, 2000г. с 1800 кубиков мотор, 125 конски сили. Горивото е бензин, а моторът е X18XE1.

X18XE1 е 115 коня,Z18XE е 125 коня!Провери какъв точно ти е мотора и напиши кода на мотора в профила си!
Върви при друг майстор за диагностика,дето майстора е наясно с нещата!Това,че някой има някаква апаратура за диагностика,не означава че е добър диагностик!
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 04 септември 2017 - 18:00

 ivan_pop, на 04 септември 2017 - 17:45, каза:

X18XE1 е 115 коня,Z18XE е 125 коня!Провери какъв точно ти е мотора и напиши кода на мотора в профила си!
Върви при друг майстор за диагностика,дето майстора е наясно с нещата!Това,че някой има някаква апаратура за диагностика,не означава че е добър диагностик!


Колата със сигурност е 125 коня, тоест най-вероятно диагностикът е въвел грешна информация относно конкретния мотор. Това, което ми обясни той за въпросните грешки е, че е твърде вероятно да се касае за грешка свързана със скоростната кутия, след като програмата не успява да я опише. Чакам да отвори Коко в Малинова Долина на 15-ти септември и ще отида при него да я закача на диагностика, надявам се там да успеят да ми помогнат.

Имайки предвид обаче, че до тогава остава доста време ми се искаше да разбера малко повече относно въпросните грешки, за да знам какво да очаквам.

Странното е, че след като вчера направи проблем, днес минах с нея поне 10 километра до сервиза и обратно, без да е дала какъвто и да било признак за проблем.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 04 септември 2017 - 18:06
Отговори

k opel e снимка k opel e 04 септември 2017 - 18:08

На 12 се връща Бижо Бижев. Ако искаш да имаш кола го посети.
http://www.opelclub....?showtopic=9453
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 04 септември 2017 - 18:17

 ivan_pop, на 04 септември 2017 - 17:45, каза:

X18XE1 е 115 коня,Z18XE е 125 коня!Провери какъв точно ти е мотора и напиши кода на мотора в профила си!
Върви при друг майстор за диагностика,дето майстора е наясно с нещата!Това,че някой има някаква апаратура за диагностика,не означава че е добър диагностик!


Колата със сигурност е 125 коня, тоест най-вероятно диагностикът е въвел грешна информация относно конкретния мотор. Това, което ми обясни той за въпросните грешки е, че е твърде вероятно да се касае за грешка свързана със скоростната кутия, след като програмата не успява да я опише. Чакам да отвори Коко в Малинова Долина на 15-ти септември и ще отида при него да я закача на диагностика, надявам се там да успеят да ми помогнат.

Имайки предвид обаче, че до тогава остава доста време ми се искаше да разбера малко повече относно въпросните грешки, за да знам какво да очаквам.

 k opel e, на 04 септември 2017 - 18:08, каза:

На 12 се връща Бижо Бижев. Ако искаш да имаш кола го посети.
http://www.opelclub....?showtopic=9453


Жив и здрав да си, ще се свържа с него.

А някаква идея дали се занимава с автоматици имаш ли или по-добре да си говоря директно с него? Гледам, че дори са буквално на 2-3 минути с с Коко в Малинова.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 04 септември 2017 - 18:19
Отговори

k opel e снимка k opel e 04 септември 2017 - 18:25

Бижо ще ти провери автомата и ще ти даде насоки.
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 04 септември 2017 - 19:53

 k opel e, на 04 септември 2017 - 18:25, каза:

Бижо ще ти провери автомата и ще ти даде насоки.


Чудесно. Ще му звънна на 12-ти значи и ще го посетя.

Междувременно, ако някой има някаква идея на какво се дължат тези грешки и до какво могат да доведат, ще се радвам да науча и аз, за да имам някаква представа като отида при човека.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 04 септември 2017 - 19:57
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 04 септември 2017 - 21:18

Ъпдейт:

Днес, след като ми беше обяснено, че важните са първите 4 цифри от грешките, успях да ги намеря и 4-те. Очевидно е, че трябва да започна с проверка на бобината и смяната й, заедно със свещите, ако се окаже, че там има някакви проблеми. Предполагам, че грешките за твърде богата смес и наличие на проблем в запалването на цилиндър 3 идват именно от там. Остава P0100, което предполагам, че е датчикът на дебитомера и P1700, която изисква да се закачи компютъра на кутията, за да се прочете за какво иде реч.

От гледна точка на това, че има грешка, свързана със скоростната кутия, по-скоро ще изчакам да се прегледа първо тя, за да преценя дали има смисъл изобщо да купувам нова бобина и нови свещи. Ако се окаже, че там трябва да се прави скъп ремонт, до голяма степен се обезмисля да купувам други части, при положение, че не мога да си позволя да ремонтирам кутията. Пействам грешките:


014008 или P0140 - Кислороден датчик след катализатора (1-ви ред цилиндри за V-образен двигател) – няма активност

010002 - или P0100 - Дебитомер – неизправен датчик или прекъсната ел.верига

170000 или P1700 - Да се проверят кодовете в Transmission Control Module

030301 или P0303 - Наличие на проблем в запалването на цилинър 3

Мнението беше редактирано от nedqlkow: 05 септември 2017 - 07:51
Отговори

Коцето снимка Коцето 05 септември 2017 - 07:56

Докато чакаш сервизите намери от някой здрава бобина за проба, смятам че ще се намери някой от форума за съдействие. Мисля че на X18XE1 и на Z18XE са еднакви, прегледай връзките по куплунга на бобината както и щекерите на ЕКУ-то.
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 05 септември 2017 - 08:19

 Коцето, на 05 септември 2017 - 07:56, каза:

Докато чакаш сервизите намери от някой здрава бобина за проба, смятам че ще се намери някой от форума за съдействие. Мисля че на X18XE1 и на Z18XE са еднакви, прегледай връзките по куплунга на бобината както и щекерите на ЕКУ-то.


Странното е, че на диагностичният лист както говорихме по-горе е написано мотор X18XE1, а доколкото разбрах той отговаря на кола с 1.6 мотор, докато моята е 1.8, респективно би трябвало да е с Z18XE. Дали грешките при двата мотора са еднакви или да му звъня на тоя дето ги чете и да заминавам да ме чете пак безплатно?

Ако се намери някой колега, който да ми услужи, бих пробвал със сигурност.
Отговори

vladata снимка vladata 05 септември 2017 - 09:00

 nedqlkow, на 05 септември 2017 - 08:19, каза:

Странното е, че на диагностичният лист както говорихме по-горе е написано мотор X18XE1, а доколкото разбрах той отговаря на кола с 1.6 мотор, докато моята е 1.8, респективно би трябвало да е с Z18XE. Дали грешките при двата мотора са еднакви или да му звъня на тоя дето ги чете и да заминавам да ме чете пак безплатно?

Ако се намери някой колега, който да ми услужи, бих пробвал със сигурност.


И X18XE1 и Z18XE за 1,8 като първият е 115коня а вторият 125. Разлика в бубините няма/ от 115 коня може да се сложи на 125 и обратно/ Останалите разлики на двата мотора в момента не са тема която е нужно да обсъждаме :icon_wink2:
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 05 септември 2017 - 09:15

 vladata, на 05 септември 2017 - 09:00, каза:

И X18XE1 и Z18XE за 1,8 като първият е 115коня а вторият 125. Разлика в бубините няма/ от 115 коня може да се сложи на 125 и обратно/ Останалите разлики на двата мотора в момента не са тема която е нужно да обсъждаме :icon_wink2:


Ясно. В този случай, ако някой колега има време и желание да ми съдейства, с радост ще пробвам да сменя бубината. Аз самият със сигурност ще си поръчам нова, но ми се иска първо да се погледне тая грешка на кутията. Да не се окаже, че дам 200+ лева за бубина и сонда и като я закачат на компютър да излезе, че трябва да правя скъп ремонт на автоматика, който обезмисля цялата история. Единят ми вариант е Коко, който отваря на 15-ти септември, другият Бижо Бижев, който отваря на 12-ти. Мислех и вариант Джемини или Дунев, но първо е по-далечко от мен, второ цените са съвсем други.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 05 септември 2017 - 09:16
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 05 септември 2017 - 09:23

Защо просто не я видиш на оп-ком какво ще покаже. Ако искаш мога довечера да я закача ако минеш през Лозенец или следобед край Джъмбото на България.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 05 септември 2017 - 09:24
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 05 септември 2017 - 09:31

 Ne6to Smisleno, на 05 септември 2017 - 09:23, каза:

Защо просто не я видиш на оп-ком какво ще покаже. Ако искаш мога довечера да я закача ако минеш през Лозенец или следобед край Джъмбото на България.


Лошото е, че изобщо не смея да я карам така. Онзи ден тръгнах за работа и след около 3 км влезе в авариен режим, придружен с ритници при смяна на скорости. Буквално си закъсах в средата на Симеоновско Шосе и едвам съм се прибрал до паркинга. Наложи ми се да правя забранен обратен, за да мога да я разкарам от пътя и да не пречи на трафика.

Вчера я запалих и до сервиза и обратно(около 10км.) не е правила проблем, но и в деня преди да закъсам на булеварда пак не правеше нищо. Та не смея да мръдна. По-скоро ако има някой колега, който би могъл да ме посети, бих си платил каквото е необходимо. Другият вариант е, ако има някой в Студентски град с OP-COM, да се опитам да стигна до него, защото това е единствения квартал, който ми е близо.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 05 септември 2017 - 09:34
Отговори

Коцето снимка Коцето 05 септември 2017 - 14:21

За да разбереш дали мотора е X18... или Z18... погледни дроселната клапа, първият е с жило от педала до дросела а втория няма жило. Официално първия мотор е до края на 99-та год. след това идва другия.
И кутията да ти я прочете някой който разбира от това, синът ми си прави кутията на БМВ при тоя Коко в София и е много доволен.
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 05 септември 2017 - 14:52

 Коцето, на 05 септември 2017 - 14:21, каза:

За да разбереш дали мотора е X18... или Z18... погледни дроселната клапа, първият е с жило от педала до дросела а втория няма жило. Официално първия мотор е до края на 99-та год. след това идва другия.
И кутията да ти я прочете някой който разбира от това, синът ми си прави кутията на БМВ при тоя Коко в София и е много доволен.



При Коко ще отида задължително, въпросът е, че започват работа чак на 15-ти и се притеснявам да не стане така, че като отвори на 15-ти, да има свободен час след 1 месец. Резервните варианти са Бижо Бижев, който ми беше препоръчан по-горе или вече Джемини, Дунев и т.н, където цените са безбожни. При всички случаи с приоритет ще се опитам да отида при Коко, за да мина диагностика.

Можеш ли да ми кажеш синът ти, когато е трябвало да прави ремонта на БМВ-то, спомняш ли си дали е трябвало да звъни да си записва час или директно си отиваш на място?
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 05 септември 2017 - 14:54
Отговори

Коцето снимка Коцето 05 септември 2017 - 15:24

Сега говорих със синчето, значи след първото обаждане Коко е дал час за след 3 седмици, след докарването на Колата е чакал още 3 седмици ама се е забавило заради чакане на част от Германия. Проблема не е бил в мозъка или соленоид а в хидро-трансформатора.
Това е в общи линии.
ПП. нямало е как да се отиде директно на място поради две причини, колата не се е движила, пък и от Бургас до София малко кофти ако няма предварителна уговорка.
Мнението беше редактирано от Коцето: 05 септември 2017 - 15:32
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 05 септември 2017 - 16:50

 Коцето, на 05 септември 2017 - 15:24, каза:

Сега говорих със синчето, значи след първото обаждане Коко е дал час за след 3 седмици, след докарването на Колата е чакал още 3 седмици ама се е забавило заради чакане на част от Германия. Проблема не е бил в мозъка или соленоид а в хидро-трансформатора.
Това е в общи линии.
ПП. нямало е как да се отиде директно на място поради две причини, колата не се е движила, пък и от Бургас до София малко кофти ако няма предварителна уговорка.


Аз живея на 3 километра от сервиза на Коко и колата е в движение. Вчера минах 5 километра до един сервиз в Младост и още толкова обратно, за да я вържа да я прочетат. Иначе нормално, ако се поръчва част от чужбина да се чака повечко. Тя така или иначе самата доставка от Германия сигурно е отнела 10 дни само, отделно труда.

При мен ситуацията е такава, че аз искам да мина диагностика, за да разбера дали изобщо ще се занимавам с ремонти на кутията или колата директно ще се бракува. Ако се стигне до момент с мащабен ремонт, който да изисква 4 цифрена сума, няма логика, имайки предвид цената на самата кола. Ако е нещо, което може да се оправи на софтуерно ниво - супер. От тая гледна точка не ми се иска да чакам 2-3 седмици, за да отида при него да ми направи диагностика. Ако е така, искам-не искам, ще се ориентирам към друг сервиз, където тая услуга може да се извърши веднага.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 05 септември 2017 - 16:53
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg