Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

АГУс подгряване

joe007 снимка joe007 26 януари 2006 - 23:29

Газта в бутилката е с температура на околната среда(лятото ако е 20 градуса и газта е 20, не -100). В газообразно състояние газта се намира при атмосферно налягане т.е. при по-гоялямо налягане тя се втечнява.А нуждата от подряване идва от факта че при преминаване от голямо към малко налягане(функцията на изпарителя) газта поглъща топлина т.е. се охлажда(това се ползва и в климатиците през лятото но с фреон),и обратно при сгъстяване да се загрява.Обаче при пропана сгъстяването е съпроводено с втечняване на ниско налягане сравнение с другите газове примерно 12 атм.
Май се отплеснах...............
Та за проблема:
Все ми се струва че ще трябва доста време на една свещ да стопли количеството вода което е в изпарителя(като имам в предвид че той е алуминиев и отдава температурата много на външната среда).А той трявва да се стопли защото водата която е в него е малко и при въртене още на стартер ще влезне студена ,ако обаче целия изпарител е затоплен ще осигури достачъно време за изпаряване на газта докато запали двигателя.(това което ви трябва)
Верно че зора е да запали и след това ще има по-висок разход,но разбрах че това не ви приреснява :)
П.С. Може би с повече свещи???
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 26 януари 2006 - 23:43

колеги ето едни примерно схеми за подгряване на които изрових в един БГ форум :


Публикувано изображение

Публикувано изображение
Отговори

Tehni4oR снимка Tehni4oR 27 януари 2006 - 17:51

Долу-горе и аз така си го представях, но защо има свещ и на изхода на изпарителя?
Нали като завърти помпата и ще издуха топлата вода!?!?!
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 28 януари 2006 - 01:29

рисунките по горе не са мои от агу форума на форд са мисля
Отговори

Гостstreet_vagabont_* 28 януари 2006 - 08:40

[quote name='joe007' date='Jan 26 2006, 11:29 PM']
Газта в бутилката е с температура на околната среда(лятото ако е 20 градуса и газта е 20, не -100). В газообразно състояние газта се намира при атмосферно налягане т.е. при по-гоялямо налягане тя се втечнява.А нуждата от подряване идва от факта че при преминаване от голямо към малко налягане(функцията на изпарителя) газта поглъща топлина т.е. се охлажда(това се ползва и в климатиците през лятото но с фреон),и обратно при сгъстяване да се загрява.Обаче при пропана сгъстяването е съпроводено с втечняване на ниско налягане сравнение с другите газове примерно 12 атм.

От учебник за автомобилни газови двигатели, 1990г.

При охлаждане пропан бутана до минус 164 градуса при атмосферно налягане преминава в течно състояние, като се намалява обема му 610 пъти. В такова течно състояние, пропан бутана се транспортира по море чрез специални танкери-газовози. Например един танкер с водоизместване 30 000т превозва 13 000т течен газ, който се равнява на 18 400 000т газообразен пропан бутан.Втечняването на газта е необходима за транспортирането и.

Октаново число по моторния метод , 107-120 октана , Летен / зимен пропан бутан.
Плътност при минус 50 градуса -0.59
при плюс 50 градуса -0.46

Защо когато още не е запален ДВГ ,газта в изпарителя е течна и вледенява корпуса му? Целият се покрива с лед, дори и при + 20 градуса на околната среда.Това се получава, когато се даде на контакт и се натисни обогатителя на изпарителя, без да е запален все още ДВГ.
Когато има изпускане/ пробив/ на газ от системата първо се вледенява около сондата на бутилката, продължава по тръбопровода и стига до изпарителя. Ако колата в този момен се движи на газ, мотора заглъхва и спира да работи :beer:
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 30 януари 2006 - 09:50

[quote name='street_vagabont' date='Jan 28 2006, 08:40 AM']
[quote name='joe007' date='Jan 26 2006, 11:29 PM']
Газта в бутилката е с температура на околната среда(лятото ако е 20 градуса и газта е 20, не -100). В газообразно състояние газта се намира при атмосферно налягане т.е. при по-гоялямо налягане тя се втечнява.А нуждата от подряване идва от факта че при преминаване от голямо към малко налягане(функцията на изпарителя) газта поглъща топлина т.е. се охлажда(това се ползва и в климатиците през лятото но с фреон),и обратно при сгъстяване да се загрява.Обаче при пропана сгъстяването е съпроводено с втечняване на ниско налягане сравнение с другите газове примерно 12 атм.

От учебник за автомобилни газови двигатели, 1990г.

При охлаждане пропан бутана до минус 164 градуса при атмосферно налягане преминава в течно състояние, като се намалява обема му 610 пъти. В такова течно състояние, пропан бутана се транспортира по море чрез специални танкери-газовози. Например един танкер с водоизместване 30 000т превозва 13 000т течен газ, който се равнява на 18 400 000т газообразен пропан бутан.Втечняването на газта е необходима за транспортирането и.

Октаново число по моторния метод , 107-120 октана , Летен / зимен пропан бутан.
Плътност при минус 50 градуса -0.59
при плюс 50 градуса -0.46

Защо когато още не е запален ДВГ ,газта в изпарителя е течна и вледенява корпуса му? Целият се покрива с лед, дори и при + 20 градуса на околната среда.Това се получава, когато се даде на контакт и се натисни обогатителя на изпарителя, без да е запален все още ДВГ.
Когато има изпускане/ пробив/ на газ от системата първо се вледенява около сондата на бутилката, продължава по тръбопровода и стига до изпарителя. Ако колата в този момен се движи на газ, мотора заглъхва и спира да работи :beer:
[right] [/right]
[/quote]

това е за транспортиране - някъде да си видял по газстанциите криогенни инсталации ?

идеята е че чрез налягането газта се поддържа в течно състояние - когато газта излезе в изпарителя налягането се понижава и тя минава в газообразно състояние като поглъща температура - да не спорим за това - важното е че при преминаване от течно в газообразно състояние газта поглъща топлина и изпарителя замръзва .

не съм разглобявал изпарител като твоя но я го поразгледай и помисли дали нема да се намери някъде достатъчно място да се разпробие и да завиеш свеща направо в него ( 1 или 2 свещи ) досега съм карал само с BRC а и не са ми попадали подграващи свещи , но си мисля че след като един 4 -ри цилиндров двигател с обем 1900 куб ( Т.Е. 475 куб см / свещ ) подгрява достатъчно да възпламени нафтата - верно че по принцип тя се възпламенява основно от налягането ама ...
не мисля че водата в изпарителя е толкова много че да не може да се подгрее от една или две свещи а идеята е да не може да замръзне първоначално - правиш същото като го полееш с 2-3 литра вода даже си мисля че ако водата вътре се загрее ще е по-добре
Отговори

DA^CONQUEROR снимка DA^CONQUEROR 05 февруари 2006 - 19:26

пичове не съм чел вси4ко което сте написали щото така със запоплянето на антифриза няма да стане и не искам да чета глупости. Номера е да се затопли метала(изпарителя) за да може "газта" да стане газообразна , а наи лесния начин е да се полее с топла вода. Така най бързо се топли изпарителя.
Отговори

joe007 снимка joe007 05 февруари 2006 - 19:48

[quote name='street_vagabont' date='Jan 28 2006, 08:40 AM']
[quote name='joe007' date='Jan 26 2006, 11:29 PM']
От учебник за автомобилни газови двигатели, 1990г.

При охлаждане пропан бутана до минус 164 градуса при атмосферно налягане преминава в течно състояние, като се намалява обема му 610 пъти
.[right] [/right]
[/quote]

тук колегата си отговаря сам"при АТМОСФЕРНО налягане "
другия начин да се втечни газта е да се компресира да по-високо от атмосферното налягане(както е в бутилката) иначе наистина трябва да има охладителна инсталация в колата.

"Защо когато още не е запален ДВГ ,газта в изпарителя е течна и вледенява корпуса му? Целият се покрива с лед, дори и при + 20 градуса на околната среда.Това се получава, когато се даде на контакт и се натисни обогатителя на изпарителя, без да е запален все още ДВГ.
Когато има изпускане/ пробив/ на газ от системата първо се вледенява около сондата на бутилката, продължава по тръбопровода и стига до изпарителя. Ако колата в този момен се движи на газ, мотора заглъхва и спира да работи "

Точно заради това което писах че газта при преминаване в газообразно с-е поглъща топлина.

И според мен НЕ ЧЕ НЕ СТАВА АМА : Все ми се струва че ще трябва доста време на една свещ да стопли количеството вода което е в изпарителя(като имам в предвид че той е алуминиев и отдава температурата много на външната среда).А той трявва да се стопли защото водата която е в него е малко и при въртене още на стартер ще влезне студена ,ако обаче целия изпарител е затоплен ще осигури достачъно време за изпаряване на газта докато запали двигателя.(това което ви трябва)

П.С. съгласен съм с идеята на колегата Duke_BG
Отговори

sariev снимка sariev 08 февруари 2006 - 02:16

Испаритела се пробива на потходящо място.Нарязва се резба за свеща и тя се завива.На водната стена се монтира t датчик (може от перална).Входа на антифриза е задължително от долу.На изхода се монтира клапана.Това е цялата система. :smile3560:
Отговори

Jony снимка Jony 08 февруари 2006 - 06:08

Както вече казах:

Jony, на Jan 25 2006, 05:26 PM, каза:

2 литра вряла вода на изпарителя преди палене и е ОК. Един приятел с C16NZ вече трета зима не е изгорил и капка бенз.
 



Карах 5г Заз (с въздушно) на газ, та съм експериментирал доста в тази област. До сега четох само мнения за системки с подгревателна свещ от дизел, консумираща около 25А, които не че няма да станат, но ще гълтат почти половината от мощността на алтернатора. В първоначалния момент след старта, при включено парно, нагревател и т.н. определено няма да е леко на алтернатора.

А защо не помислите за подгряване на газта извън изпарителя. Това може да стане лесно и без да се отнема излишна ел.енергия от инсталацията:
Представете си умален размер на балона на бойлер. Ако в него се постави спирала от медна тръба 8х1мм или 10х1мм (точно като нагревател). С подходящ фланец се захване отвора на балона, към изходящите колектори на двигателя. При уплътнения (медни лещи) с различни диаметри, между 2-та фланеца (отвора на балона и от изхода от генерацията) може да се достигне различно нагряване на медната тръба в балона. Ако по нея минава газта от бутилката, тя може да се загрее до 80' примерно преди да влезе в изпарителя. Така тя дори би подгрявала последния в момента след старта

Това не е моя идея, а на един агент от транспортния факултет на ТУ-София. Човека се занимава с газови от 70-те години и сам си слагаше газ на Баркас. Беше монтирал маслена помпа от ИЖ, която да подава маслото на двутактовата машина.
Отговори

Juvigy снимка Juvigy 08 февруари 2006 - 11:40

Аз ли нещо не зацепих или идеята на тоя балон е ефективна при запален двигател.
А при студен старт това е с 0% ефективност?
Отговори

Гостstreet_vagabont_* 08 февруари 2006 - 12:04

На 5-и вечерта монтирахме подгряващата свещ в изпарителя. Нова на Бош с консумация на ток , 25 А. Температура на околната среда - 2 градуса.
Монтирахме на колата и резултата незакъсня. Свеща се включва от ключе и се брои до 5 / 5 секунди /. По-късно ще направим нужното реле за 5-10 секунди. Обема на охл. течност в изпарителя е 250 мЛ и тя се загря , оттам подгря и целия корпус. Газта стана газообразна. Двигателя запали от първия път, все едно , че температурата на охл. течност бе 70 градуса. След като запали ДВГ/ работата му се подържа с педала на газта /, от едната страна на изпарителя, се появи малко заскрежаване, но за 2 минути антифриза се позатопли и мотора си заработи нормално и на тихи обороти.

Поради липса на цифров фотоапарат, немога да Ви пусна снимка. Свеща е монтирана на входа на входящата течност, под ъгъл около 20 градуса.
Следобед ще монтираме такава свещ и на изпарителя на камиона му, Газ 53.
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 08 февруари 2006 - 17:13

:smile3560: и сега ве4е има и подгрев на акумулатора - с един удар два заека :)
( имам пред вид номера с дългите преди да завъриш стартера )
Отговори

master снимка master 09 февруари 2006 - 13:31

Пичове, до тука сте супер :smile3560: :2bg:
Остана ви само да сложие и един датчик за външната температура за да се включва системата само при отрицателни температури /примерно/ :drinkin:
Отговори

Tehni4oR снимка Tehni4oR 09 февруари 2006 - 17:59

master, на Feb 9 2006, 01:31 PM, каза:

Пичове, до тука сте супер :smile3560:  :2bg:
Остана ви само да сложие и един датчик за външната температура за да се включва системата само при отрицателни температури /примерно/  :drinkin:
 


Поздрави и от мен :nau:
Един познат си бе направил системка на Фиата, да превключва от бензин на газ при температура на антифриза 30-35 градуса. Щото било доказано, че при тази температурна граница започвала икономичността на газста. Има логика...?!?!?
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 14 февруари 2006 - 20:47

Не искам да се правя на много компетентен ама основните проблеми с паленето на газ на минусови температури са :
1 Изпарителя
2 Свещите
3 Сътоянието на двигателя
4 Въздушния филтър
има и други по-маловажни неща

И ние с моите приятели сме си ги мислили тия идеи ама не задруго а защото да имаме по-малък разход на гориво. Ама няма смисъл да си отваряме работа с такива неща. Чакаш температурата да наближи края на синия сектор и минаваш на газ.

Моята Астра C16NZ и Вектрата на баща ми E16NZ нямат никакви проблеми с паленето дори на -20 градуса обаче трябва да поработят на место поне 4-5 мин. защото при температури под -5,6 градуса има вероятност да се задави двигателя ако потеглим с малко газ и после няма палене (само на бензин).
Доколкото знам Опелите работят най-добре с изпарители Lovatto i StarGas
Нашите са със StarGas, имам приятели и с Lovatto и никой не се оплаква от проблеми с паленето на газ, обаче двигателите са в добро състояние.
Моята Астра даже е с по-гъстичко масло и стартера ми е с редуктор като на дизел, и в големя студ едвам завърта и пак пали до 4,5 оборота на газ.

Идеята ми беше че при добро състояние на автомобила и правилна регулировка на газта няма да имате проблеми с паленето в студеното време, обаче разхода ще е голям.
Отговори

Гостjasamgo_* 21 март 2006 - 21:27

[quote name='Duke_BG' date='Jan 30 2006, 09:50 AM']
[quote name='street_vagabont' date='Jan 28 2006, 08:40 AM']
[quote name='joe007' date='Jan 26 2006, 11:29 PM']
Газта в бутилката е с температура на околната среда(лятото ако е 20 градуса и газта е 20, не -100). В газообразно състояние газта се намира при атмосферно налягане т.е. при по-гоялямо налягане тя се втечнява.А нуждата от подряване идва от факта че при преминаване от голямо към малко налягане(функцията на изпарителя) газта поглъща топлина т.е. се охлажда(това се ползва и в климатиците през лятото но с фреон),и обратно при сгъстяване да се загрява.Обаче при пропана сгъстяването е съпроводено с втечняване на ниско налягане сравнение с другите газове примерно 12 атм.

От учебник за автомобилни газови двигатели, 1990г.

При охлаждане пропан бутана до минус 164 градуса при атмосферно налягане преминава в течно състояние, като се намалява обема му 610 пъти. В такова течно състояние, пропан бутана се транспортира по море чрез специални танкери-газовози. Например един танкер с водоизместване 30 000т превозва 13 000т течен газ, който се равнява на 18 400 000т газообразен пропан бутан.Втечняването на газта е необходима за транспортирането и.

Октаново число по моторния метод , 107-120 октана , Летен / зимен пропан бутан.
Плътност при минус 50 градуса -0.59
при плюс 50 градуса -0.46

Защо когато още не е запален ДВГ ,газта в изпарителя е течна и вледенява корпуса му? Целият се покрива с лед, дори и при + 20 градуса на околната среда.Това се получава, когато се даде на контакт и се натисни обогатителя на изпарителя, без да е запален все още ДВГ.
Когато има изпускане/ пробив/ на газ от системата първо се вледенява около сондата на бутилката, продължава по тръбопровода и стига до изпарителя. Ако колата в този момен се движи на газ, мотора заглъхва и спира да работи :newsm69:
[right] [/right]
[/quote]

това е за транспортиране - някъде да си видял по газстанциите криогенни инсталации ?

идеята е че чрез налягането газта се поддържа в течно състояние - когато газта излезе в изпарителя налягането се понижава и тя минава в газообразно състояние като поглъща температура - да не спорим за това - важното е че при преминаване от течно в газообразно състояние газта поглъща топлина и изпарителя замръзва .

не съм разглобявал изпарител като твоя но я го поразгледай и помисли дали нема да се намери някъде достатъчно място да се разпробие и да завиеш свеща направо в него ( 1 или 2 свещи ) досега съм карал само с BRC а и не са ми попадали подграващи свещи , но си мисля че след като един 4 -ри цилиндров двигател с обем 1900 куб ( Т.Е. 475 куб см / свещ ) подгрява достатъчно да възпламени нафтата - верно че по принцип тя се възпламенява основно от налягането ама ...
не мисля че водата в изпарителя е толкова много че да не може да се подгрее от една или две свещи а идеята е да не може да замръзне първоначално - правиш същото като го полееш с 2-3 литра вода даже си мисля че ако водата вътре се загрее ще е по-добре
[right] [/right]
[/quote]

Ей не се заяждам ама май в тоя учебник са писали за втечнен природен газ, а не за втечнен петролен газ
[url="http://en.wikipedia.org/wiki/LNG"]http://en.wikipedia.org/wiki/LNG[/url]
пропан бутана се втечнява много преди минус 160 градуса

Щом двигателя ще работи само на пропан е най-добре да се регулира и ъгъла на изпреварване на запалването. На старите автомобили има октан коректор с който се бута аванса напред, но тази ъгъл е постянен. За инжекциите ще трябва вариатор струват от 65 кинта нагоре.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg