Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Молба за съвет след претърпяно невиновно ПТП

greenhorn снимка greenhorn 26 юни 2017 - 20:01

Здравейте колеги,
на 6.06 тази година ми се случи следното: Първа кола съм за влизане в кръговото движение на 4-ти километър идвайки от зала Арена Армеец, изчаквам удобен момент за влизане в кръговото, при което получавам не лек удар от спираща в комбито ми друг автомобил! Излизам от колата и човечеца започва да ми се извинява и да ми обяснява как е "мислел че съм тръгнал"! Бях в колата с жената и детето , бяха добре , само уплашени. Още преди да съм си погледнал колата за щетите човека започна да ме моли да не викаме КАТ , а да ме компенсира за щетите. Поглеждам моята кола (Астра Г комби):
- бронята отзад тотал щета
- парчета от демпфера в бронята по земята
- задния капак лайсната на парчета ,капака крив и не се отваря
- в последствие се оказа че маската зад демпфера е много крива и оттам всичко е леш и капака не се отваря и затваря
Гледам неговата кола - НИЩО и няма само малко боя по-най изпъкналата част! Викам добре дай да се разберем колко да бъде компенсацията , пазарлъци, накрая стигнахме до консенсус за сумата, но човека казва аз нямам толкова пари в мен да идем да изтегля до МОЛ-а - казвам добре, тръгваме и по пътя човека кривна в една пресечка зад мен и изчезна!
Имам снимка на предницата на колата му с номера и отломки от моята кола на асфалта пред неговата. Върнах се на мястото на ПТП и извиках КАТ , дойдоха, тест за алкохол (0), разказах им всичко както си беше , показах им снимката ,записаха си номера на другия участник в ПТП-то. Издадоха ми протокол за ПТП с констатиран избягал друг водач, без посочения от мен номер да присъства в протокола. Описани в протокола са повредени броня, капак и задна греда. Казаха ми след 10 дни в КАТ с протокола да ти кажем дали сме го намерили и коя му е застрахователната компания за ГО за да предявиш иск за обезщетение. Каско нямам!
На 10-тия ден в КАТ отивам и от там ми връчват бланка за заявление към началника им да се проведе издирване на другия участник в ПТП-то по носения от мен протокол за ПТП. Написах го пуснах го , вх.номер и т.н. Служителката на гишето ми казва елате след месец да видите какво се случва, но не хранете надежди обикновено отнема много повече от месец да се намери , ако се намери!
Пред офиса на фирмата в която работя стана катастрофа, дойде КАТ оправиха нещата, викам чакай да питам полицайчето за съвет по моя случай , разказах му , той ми казва дай номера на другия дадох го - казва пиши - номер на полиза за ГО ... застраховат.компания Олимпик, отиваш при тях да ти направят официален оглед на колата за да може да си я отремонтираш тъй като търсенето може и година да отнеме!
Звъня в Олимпик разказвам за случая и те ми казват, докато няма официално връчено наказателно постановление на другия водач не правим каквото и да било! Викам оглед някакъв официален , с протокол , ще си платя ако трябва - НЕ няма начин! Някъде бях чел по форумите че са длъжни, ноооо! Казват ми трябва да чакаш иначе ако дойдеш при нас с отремонтиран автомобил или с протокол за оглед от когото и да било - НЕ ВАЖИШ!
Аз естествено искам да си отремонтирам колата и месеци няма да чакам и да карам кола с висяща броня и фуги между капака и купето и без да се затваря!
Някой може ли да даде съвет какво мога да направя в тази ситуация , защото в петък вече възнамерявам да вземам мерки по ремонта на колата и иначе казано да пия една студена вода и да прежаля обезщетението, ако изобщо има такова някога!
Благодаря предварително на всеки отзовал се!
Мнението беше редактирано от greenhorn: 26 юни 2017 - 20:03
Отговори

боян-м снимка боян-м 26 юни 2017 - 22:18

Много гадна ситуация. Аз сигурно бих постъпил като теб, което не е правилно и насърчава нахалниците. Иначе сигурно е най-добре да се обърнеш към юрист. И те са мародери, но понякога помагат. Също така можеш да се обърнеш и към медиатор- юрист, който решава проблемите извън съдебна зала. Има и едни трети, но нека бъдем цивилизовани.
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 26 юни 2018 - 20:29

според мен не трябваше да го пускаш, колкото и да ти се моли, когато направиш добрина виж как се връща......
а полицията ако иска да издири човека това е въпрос на часове. по номера веднага виждат кой е и къде живее. за какво са полицаи......?
Отговори

borro снимка borro 27 юни 2018 - 08:01

Човек се учи от грешките - максимата важи и във вашия случай.
Не е трябвало да напускате мястото изобщо.
По-какъв начин ще доказвате после каквото и да било.
После по гражданската на втория участник, максимум в месечен срок щяхте да имате обезщетение за претърпените вреди.
Полицията ще е длъжна да направи каквото и да било, ако сте сигнализирали на време.
Отговори

benzy снимка benzy 28 юни 2018 - 00:47

За съжаление мисля, че си изгорял - КАТ въобще няма да си правят труда да го търсят. На мен ми отнесоха огледалото и одраха цялата кола (добре че беше текезарката) и макар комшиите да дадоха и номер на колата на дошлия катаджия, и казаха кой точно е бил, защото сме малък град и се познаваме, КАТ така и не успя да открия извършителя :biggrin: Както е казал и Фриски въпрос на часове е да направят проверка по модел и регистрационен номер и да го открият, но не им се занимава

Гадното е, че си постъпил човешки, а са те научили по трудния и скъп начин да не бъдеш човек. Ако оправиш колата никой няма да ти възстанови сумата, евентуално ще трябва след като (и ако) КАТ открие виновника да заведеш граждански иск срещу него. В този случай обаче трябва да имаш всякакви документи за извършените ремонти, за да доказваш разходи, ако можеш взимай всякакви документи за ремонта иначе съвсем не се надявай някой да ти възстанови сумата, за ядовете е ясно, че нищо няма да вземеш. И пак, ония ако спори ще са вещи лица и глупости и ходи доказвай след месеци, че е бил той. Консултирай се с адвокат, както са казали колегите, но не храни особени надежди...
Мнението беше редактирано от benzy: 28 юни 2018 - 00:57
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 28 юни 2018 - 06:31

Преди години пиян шофЕр "рендоса" кумицата в Търново. Тя кара един полуразпаднат СитроШен, оня и предложи 200лв (щетите бяха калник и казанче за течност чистачки - втора ръка ги взехме 50лв двете). Но тя се ядоса и викна КАТ, хубавеца беше с 1.9 промила... Е чака 3 месеца парите от гаранционния фонд, но взе 500 лв :) Та, колеги - не щадете тарикатите - викайте КАТ смело, не е вярно че ако другия няма гражданска или е фиркан - няма да вземете пари. Даже да не ви стигнат парите от гаранционния фонд - после можете да го хвърлите на адвокати - свят ще му се завие на тоя тарикат на дребно
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 29 юни 2018 - 18:14

 Hotblooded, на 28 юни 2018 - 06:31, каза:

Преди години пиян шофЕр "рендоса" кумицата в Търново. Тя кара един полуразпаднат СитроШен, оня и предложи 200лв (щетите бяха калник и казанче за течност чистачки - втора ръка ги взехме 50лв двете). Но тя се ядоса и викна КАТ, хубавеца беше с 1.9 промила... Е чака 3 месеца парите от гаранционния фонд, но взе 500 лв :) Та, колеги - не щадете тарикатите - викайте КАТ смело, не е вярно че ако другия няма гражданска или е фиркан - няма да вземете пари. Даже да не ви стигнат парите от гаранционния фонд - после можете да го хвърлите на адвокати - свят ще му се завие на тоя тарикат на дребно




на 1000% съм съгласен с теб. точно така трябва....... :moderator:
Отговори

Peter_1980 снимка Peter_1980 06 юли 2018 - 07:15

Първата работа е да се звънне на 112 и да се регистрират МПС-тата. След това ако се разберете пак се обаждаш, че напускате мястото на ПТП. Това е правилния начин, защото може другата страна да се върне след 5 минути там, да се обади на 112 и тогава става една не е за писане
Отговори

Жоро снимка Жоро 06 юли 2018 - 09:12

А защо искахте да викате КАТ??? Ако онзи е изряден, т.е. има гражданска, има книжка, има ГТП и другите нужни неща.. и ако няма ЖЕРТВИ, то звъните на 112 само за номер върху двустранен констативен протокол. Задължително онзи в бележка пише ВИНОВЕН СЪМ. Снимаш му гражданската за всеки случай, снимаш му колата и си тръгвате по живо, по здраво. Ако не се съгласи звъниш на КАТ, ако не е изряден пак така...
Отговори

bobobobi снимка bobobobi 06 юли 2018 - 09:53

Здравей колега мисля си, че каквото е трябвало да се направи си го направил. Остави компетентните по закон органи да си свършат работата. Щом има заведен сигнал за избягал от ПТП виновен участник все що го издирят в неприятен за него момент.Лошото обаче е че сега ти ще трябва да си поемеш щетите. Наскоро и аз самия станах невиновен участник в ПТП и пак така започнахме да се разбираме уж да място да се разплатим, тръгна човека към банкомата аз през това време си прибарх в гаража пострадалия мотор и виновния се върна ама ми заяви, че нямало да плати да сме викали КАТ, много съжалявал дрън дрън ....и често казано се почувствах изигран от едно 20 годишно лайнарче понеже вече бях прибрал мотора и дори и да дойде КАТ ще има да мрънкат вие сте разместили МПС-тата ала бала полицейски чалъми. Ккоато и дае писахме някакъв двустранен протокол, тоя се призна за виновен и вече втори месец чакам от неговата застраховка сключена в БУЛИНС нещо да ми платят.
Извода който за себе си направих, е че не се ли платят веднага на момента парите без такива отивам до банкомата се вика КАТ и точка.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 06 юли 2018 - 20:07

1.Снимки на произшествието и фиксиране на времето. Колкото повече, толкова по-добре.
Много "бегачи" станаха
2.Обаждане на 112, заявяване на инцидента, номера на автомобилите, имена на шофьорите, точно или приблизително местоположение/адрес.
3.При първата реплика от сорта "дай да се разберем" - обаждане до КАТ.
На мен ми се е налагало дори за дребни щети да съчетая т.2 с искане на патрул.
Тарикатите станаха много и не искат даже да попълват протокол.

Успех!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg