Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

"Ремонт" на термостат

Hevy снимка Hevy 15 януари 2018 - 21:53

Когато се сменя само патрона, както Далгонски е започнал темата, се преценява с колко е потънал патрона и се скъсява оста отпред, челно, обикновено с 0.5-1мм. На новия корпус там е конус, с времето стоманения ръб на термостата го изяжда и си прави гнездо, но това променя хода на термостата, упора се премества надолу, и започва да отваря по рано. Това с примитивното пилене на гнездото е глупаво начинание, няма как да се постигне идеален кръг за херметичност. Така че ако е изяло корпуса, но равномерно, и държи, се скъсява оста. В повечето случаи самия термостат си е работещ. Ако си е направил криво гнездо в корпуса направо нов скъпия вариант, няма смисъл от губене на време и пари. А за уплътнението - всички пишат силикон, само че това по горе на снимката не е такова, това е херметик наподобяващ гума, и взаимодейства добре със старата гума/за разлика от силикона/. Ако се почисти добре повърхността държи няма дерт. Аз по принцип ползвам един херметик на Локтайт, но е от същото матриал. Важното е да се маже от вътрешната страна на уплътнението, за да може налягането да го набие в него.
Мнението беше редактирано от Hevy: 15 януари 2018 - 21:54
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 16 януари 2018 - 14:28

 Hevy, на 15 януари 2018 - 21:53, каза:

Когато се сменя само патрона, както Далгонски е започнал темата, се преценява с колко е потънал патрона и се скъсява оста отпред, челно, обикновено с 0.5-1мм. На новия корпус там е конус, с времето стоманения ръб на термостата го изяжда и си прави гнездо, но това променя хода на термостата, упора се премества надолу, и започва да отваря по рано.

Работата е там, че конуса се изяжда неравномерно. Колкото и да накъсиш стеблото, при затваряне тарелката на термостата ще опира в неизядената част. Натиска се определя единствено от голямата пружина. Пробвай да загрееш и охладиш изваден патрон. Като няма действието на пружината, при охлаждане остава в същото положение - това в което е спряло загряването. После монтирай патрона в тялото. Термостата стои отворен. Загрей го и ще затвори като отпусне парафина.
Номера е да уплътнява идеално докато отвори, а не да отваря по-късно.
Демек при амортизация на конуса, температурата на отваряне не се е променила. Само няма херметичност и не затваря напълно.Макар, че през казанчето /како, како и аз да кажа.../ като гледам каква циркулация има.....може да се пренебрегне от части не идеално уплътняващия термостат...
Отговори

Hevy снимка Hevy 16 януари 2018 - 20:51

Абе како защо изобщо го написа този пост да объркваш хората. Толкова ясно съм написал всичко. Може да е изяден, но равномерно, и да държи - например като моя 9 годишен термостат. Скъсявах го преди миналата зима, работи като нов.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 17 януари 2018 - 13:59

Ами щото какиното, да се износи еднакво по окръжността е едно на + , още повече при този крив конус.
Все едно чешмяно кранче да се износи еднакво... Винаги зоната на първото пропускане /а тя е една/ най-много се износва в последствие.
Еднаквото износване с луфтомер ли го мери? 0,5-1 мм ли беше? Или просто се получи някакво допълнително натягане.
Както и да е - върши ти работа.
Поздрави и със здраве!
Отговори

Hevy снимка Hevy 18 януари 2018 - 21:37

Написал съм *ако държи*, наливаш малко вода и гледаш дали капе отдолу. Гнездото се е образувало по термостата, идеално е за него стига да не го разместиш, затова не е лошо да се бележи. Дори да капе леко може да се притрие с едра паста - алумина лесно се яде.Обикновена операция тип напасване на клапан. Колко се е изяло/за да определиш с колко да скъсиш/ се определя на око, налагаш на конуса нещо подходящо и гледаш. Аз хващам 1 десета на око/бръснарското ножче е толкова/, свикнал съм. Едно време като взех колата, стария беше износен накриво и направо го хвърлих, всичко по въпроса/вкл скъсяването/, го прочетох на московския Астраклуб, но за съжаление нямаше как да не се набутам. Сегашния ми се износва добре, настроих го, и му предстои още живот. От моя опит идва 50% шанс.
пс. темата е от важни и не е място за спорове и дискусии,и така си е достатъчно объркваща....
Отговори

s_toshkov снимка s_toshkov 22 февруари 2018 - 12:52

Здравейте , моля за съвет

Има ли само "патрон " , т.е. само термостат за Мерива 1,6 , бензин 2003 г. По магазините предлагат само комплект с корпус и датчик на 80 лв

Може ли да се смени само пълнителя , т.е. работната част ?
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 22 февруари 2018 - 14:00

Добре де, ти не си си направил труда да прочетеш темата, а искаш помощ?! Нормално ли е това???
Отговори

s_toshkov снимка s_toshkov 22 февруари 2018 - 14:09

Колега , четох темата . Ако бях видял каквото ми трябва дали щях да питам отново ?

Благодаря за такава помощ от колеги като теб !
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 22 февруари 2018 - 20:48

 IvailoM, на 22 февруари 2018 - 14:00, каза:

Добре де, ти не си си направил труда да прочетеш темата, а искаш помощ?! Нормално ли е това???


Ами в темата никъде не пише за "Мерива 1,6 , бензин 2003 г.". Затова.
А колата от профила е друга.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 22 февруари 2018 - 20:51
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 22 февруари 2018 - 20:51

Е, значи ще трябва да си купи за 80 кинта!
Отговори

Hevy снимка Hevy 01 април 2018 - 21:06

Вече не е толкова болезнено, 43 лева , в отзивите пише че работи.

https://www.aliexpre...iceBeautifyAB=0


Взех си един от любопитство. Корпуса е хубав, еднакъв с оригинала. Температурния датчик показва малко по различно съпротивление от десет годишния ми датчик който е на колата, така че не знам със сигурност дали става. Самия термостат е пълен шет, сложил съм снимки в отзивите на линка. Общо взето си струва, корпус и датчик - зо лв. Сега ще им сложа един свестен термостат и ще си имам истински за резервен.
Мнението беше редактирано от Hevy: 14 януари 2019 - 20:30
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 02 април 2018 - 14:58

А само уплатнението което е между корпуса на термостата и главата,предлага ли се?
Става въпрос за колата от профила ми.
Отговори

Hevy снимка Hevy 02 април 2018 - 19:46

Не естествено, който тръгне да търгува с тази умряла гумичка веднага ще фалира. Мислех че вече всички знаят че просто я изхвърляш, и с каквото и да намажеш на нейно място все държи - силикони, херметици разни. Разбира се ако се почисти добре мястото, малко е неудобно там...
Отговори

Явор-Зафира снимка Явор-Зафира 26 ноември 2018 - 14:49

Здравейте!Какво мислите по въпроса с това видео на братушките... https://youtu.be/7fXyzEL-y4A
Отговори

pitbula74 снимка pitbula74 26 ноември 2018 - 17:42

Колко мислиш че ще издържи тази гума,за мен това е ЦИГАНИЯ.
Отговори

vekarata снимка vekarata 26 ноември 2018 - 18:08

 Явор-Зафира, на 26 ноември 2018 - 14:49, каза:

Здравейте!Какво мислите по въпроса с това видео на братушките... https://youtu.be/7fXyzEL-y4A

Метода работи успешно и перфектно. Самия аз мислех да го използвам,но след като 2017г.смених термостата на фирма GATES за сега няма проблеми. Ползват маншон от кормилен накрайник. Имам приятели които живеят в Сибир и всички ползват този метод,и не само на Зафира. При тях температурата през зимата пада на -30 до -70. Също слагат картон от кашон пред радиатора. Но радиатора на парното трябва да е чист иначе в колата няма да е топло. Ще е от полза само на двигателя,да достигне бързо работна температура. Руснаците са удивително изобретателни!
Мнението беше редактирано от vekarata: 26 ноември 2018 - 18:50
Отговори

bojo06 снимка bojo06 29 ноември 2018 - 16:49

 vekarata, на 26 ноември 2018 - 18:08, каза:

Метода работи успешно и перфектно. Самия аз мислех да го използвам,но след като 2017г.смених термостата на фирма GATES за сега няма проблеми. Ползват маншон от кормилен накрайник. Имам приятели които живеят в Сибир и всички ползват този метод,и не само на Зафира. При тях температурата през зимата пада на -30 до -70. Също слагат картон от кашон пред радиатора. Но радиатора на парното трябва да е чист иначе в колата няма да е топло. Ще е от полза само на двигателя,да достигне бързо работна температура. Руснаците са удивително изобретателни!

Аз лично не бих направил тази ,,цигания"
Отговори

vekarata снимка vekarata 29 ноември 2018 - 17:17

 bojo06, на 29 ноември 2018 - 16:49, каза:

Аз лично не бих направил тази ,,цигания"

И какво нередно и проблемно мислиш,че ще се случи колега? Обоснови се.
Мнението беше редактирано от vekarata: 29 ноември 2018 - 17:19
Отговори

bojo06 снимка bojo06 30 ноември 2018 - 08:26

 vekarata, на 26 ноември 2018 - 18:08, каза:

Метода работи успешно и перфектно. Самия аз мислех да го използвам,но след като 2017г.смених термостата на фирма GATES за сега няма проблеми. Ползват маншон от кормилен накрайник. Имам приятели които живеят в Сибир и всички ползват този метод,и не само на Зафира. При тях температурата през зимата пада на -30 до -70. Също слагат картон от кашон пред радиатора. Но радиатора на парното трябва да е чист иначе в колата няма да е топло. Ще е от полза само на двигателя,да достигне бързо работна температура. Руснаците са удивително изобретателни!

Ето ти обосновка. Сам си я направил...
Отговори

virtualnia2 снимка virtualnia2 10 декември 2018 - 21:25

Пробвах метода с маншона от накрайника външния на зафирата. Мисля че същият използва и руснака на клипа. И в тенджерата заедно с един чисто нов термостат (WAHLER) за зафира. Резултата - новият (оригиналния) отвори, 4 градуса след него отвори и преработеният,като с малко по - бавно пропускаше водата(предполагам от по малкия процеп който се образуваше при отваряне. На затваряне не съм го тествал,предполагам с 3-4 градуса по висока температура ще е на затваряне,поради по малкото разстояние за затваряне на клапана). На колата не съм го тествал. Не знам доколко ще е устойчива гумата на темературните разлики - топло студено и няма ли да се откъснат парченца в антифриза. Също така ми направи впечатление че ръба на гумата леко опира по корпуса отвътре,тъй като е малко разстоянието между шапката на самия термостатен патронник и корпуса отвътре. При движението постоянно отвори-затвори - не знам доколко ще има претриване там на гумата и боклук в антифриза, и дали при високата температура дали има опасност от разшираване да запъне и да не му дава да се отвори като хората. Ако някой е тествал в БГ - да сподели.?.

Направих и тест с картон изцяло пред радиатора открай в край отпреде- при външна температура - около 1 градус и яко газ по нанагорнището - малко по бързо загря до работна температура( разллика да кажем 500 м. до километър спрямо това без картон)но повече от 92 градуса не вдигна . После при спускане без газ обратно на надоло - спадна до 75 градуса(парното и в двете посоки на максимална температура и средна степен на духане).Наклона е достатъчен да се засилва доста на 3 скорост без газ . Разстояние нанагоре - 8 км. и толкова нанадоло. Общо взето - малка бе разликата,с картон и без,въпреки че изцяло бе затворен въздушният поток отпред пред радиаторите и кулера. По подобен начин се държи и с нов термостат - за сравнение.
Мнението беше редактирано от virtualnia2: 10 декември 2018 - 21:28
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg