Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Най - икономично каране

tanio снимка tanio 01 февруари 2011 - 11:27

Мерси много благодарности :newsm05_41:
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 01 февруари 2011 - 18:50

колега ако става въпрос за разход средно 4.8- 5 лятото ( скорост 110-140), зимата повече от 6.5-6.7 не е качавала то ви говоря с доста тракане на място и повечето градско.
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 01 февруари 2011 - 22:37

Аз пък имам друг въпрос-мисля че е за тази тема!!Ситуацията е следната.Пускаме се по наклон и как е наи-икономично–1) на изключена скорост 2)на включена скорост без да подаваме газ.Някъде четох че на скорост без газ харчи по малко понанадолнище отколкото на изключена скорост.Че горивото спирало да се подава,което не ми се струва смислено,защото колата пак си даржи обороти дори и без да натискаш педала на газта :newsm05_41:
Отговори

hudson снимка hudson 01 февруари 2011 - 22:48

Щом не вярваш, че горивото се спира при спускане по наклон, загаси двигателя както си с включена предавка и с изумление ще установиш че колата продължава да се движи :newsm05_41:
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 01 февруари 2011 - 22:57

Като не ти се вярва - чети внимателно - има писано във форума по въпроса, а има и Google за невярващите.

Когато се движим по наклон с включена предвка ЕКУ-то отчита, че крачето ни не се намира на педала за газта - има датчик за положение на педала на газта, датчик за положение на дроселовата клапа ( а и не само - има няколко сензора, които се съблюдават) и спира притока на гориво - при дизеловите ДВГ това става посредством електрически клапан на ГНП, при бензиновите ЕКУ-то прекратява сигнала към дюзите.

Ако се движим с изключен от предавка автомобил се отчита скоростта и масата на настъпващия въздух и се коригира количеството на подаваното гориво, въпреки че ДВГ е в режим на празен ход => n>0 => по-висок раход, oтколкото ако спускаме наклона на скорост.

Правилото е 100% валидно при ДВГ комплектовани с датчик за положение на педала на газта. За другите не съм сигурен :newsm05_41:
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 01 февруари 2011 - 23:10

ами щом горивото спира да се подава тоя двигател как работи-нали без гориво ще угасне????
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 01 февруари 2011 - 23:15

Е как ще угасне като е на скорост... И какво има да му угасне - ДВГ напрактика работи като компресор за въздух - всички системи му работят нормално - мазилна, охладителна, електрическа, спирачна - просто вместо гориво обаче в цилиндрите влиза, сгъстява се и излиза само въздух.

Режима се казва "Принудителен празен ход" - пиши в Гугъл за повече инфо. :newsm05_41:
Отговори

damqn9770 снимка damqn9770 01 февруари 2011 - 23:22

 siegfrid, на 01 Feb 2011, 23:15, каза:

Е как ще угасне като е на скорост... И какво има да му угасне - ДВГ напрактика работи като компресор за въздух - всички системи му работят нормално - мазилна, охладителна, електрическа, спирачна - просто вместо гориво обаче в цилиндрите влиза, сгъстява се и излиза само въздух.

Режима се казва "Принудителен празен ход" - пиши в Гугъл за повече инфо. :pardon:


И извода какъв е без газ на скорост икономия :newsm05_41:
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 01 февруари 2011 - 23:33

Абсолютно вярно :newsm05_41:
Отговори

speedo снимка speedo 01 февруари 2011 - 23:36

Единственото условие за да спре бензина е педала на газта да не е натиснат(отчита се единствено с TPS, датчика за позицията на дроселовата клапа) и текущите обороти да са над 1400. Формулирано е като принудителен празен ход, ППХ. ППХ няма когато колата е студена. Дори на място когато форсираме до 6000 оборота, в момента в който върнем газта бензина спира и изпадаме в ППХ, докато оборотите не паднат до 1400. ППХ при обикновени газови уредби няма. С ГИ има.
На различните коли условията може да се различават. Примерно ППХ има до 1500 или 1800 оборота.
Ползвайте ППХ защото спестява гориво.
Отговори

SkiGeorgi снимка SkiGeorgi 02 февруари 2011 - 09:21

Да се включа и аз в темата. За мен икономичното шофиране се е превърнало в нещо като хоби. В списанията за автомобили има много изписано на тази тема. Общо взето съветите са едни и същи: редовно съблюдаване на налягането в гумите, махане на всичко ненужно от купето и т.н. Чел съм, че при каране с релси за багажник над тавана разходът се вдига с около 2-5 %. Също има и значение какви електрически консуматори има включени в системата. За мен съм установил, че предавките се превключват в диапазона на 2000 до 2500 об/мин за икономично шофиране. Плавно ускорение до тези обороти. Максимално използване на инерцията на колата. И колкото по-малко използваш спирачката, толкова по-икономично шофираш. Като намаляваш не изключвай веднага скоростта. До около 1500 об/мин в цилиндрите не се впръсква гориво. Под тези обороти се включва празния ход на двигателя. То дори се усеща като леко подбутване на колата.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 02 февруари 2011 - 10:54

Най голяма икономия се постига, ако се движиш зад ТИР, на разстояние 5-6 метра. Опасно е :newsm05_41: Стига в порядъка на 30-35 %. По Дискавъри го даваха и го повтарят от време на време. Значи номера е да успяваш да подържаш това разстояние зад ТИРА в продължение на много време и ти е гарантирано намалението на разхода в посочените проценти.
Зад ТИРА се създава вакуум, който те дърпа и по този начин се движиш без газ (или минимална) или по инерция ( в някой случаи).
Значи декември 2010 г. го пробвах по пътя В.Търново-Бяла и обратно в продължение на 5 дни. Убедих се наистина че наистина колата ства по икономична. Не съм го изчислявал с точност, но по стрелката на бензиномера се ориентирах че след всеки курс ми оставаше малко повече гориво, спрямо това ако не се движех зад ТИР.
Пробвайте и ще се убедите лично.
И умната - разстоянието никак не безопасно!!!!!!!!!!!!!
Пробвайте с разстояние от около 30 метра - дават към 7-10 %. Като свикнете можете да го намалявате постепенно.

Ако го прилагате запомнете - никакви цигари, мацки, гъдилкания и т.н. Очите на осем :pardon: Че иначе :unsure:
Мнението беше редактирано от kibo_tom3111: 02 февруари 2011 - 10:55
Отговори

dionisi снимка dionisi 02 февруари 2011 - 11:27

:newsm05_41:

И като караш на 5-6 метра зад ТИР-а с 80км/ч. като те настигне някой как изпреварва :ranting:
Нали ако няма достатъчно разстояние трябва да те засече теб, за да се мушне зад ТИР-а. И после ти светкваш, бипкаш и псуваш защо "тоя" п@дер@с те е засекъл. Ами ще те засече!

Нищо лично към тебе колега просто го споделям като факт.

Най-икономично е като е в гаража на топло или пред блока на студено.

сори за офф-а може да го изтриете, ама с това последното не издържах. Ебаси топиците дето се разискват.

И ДА при спускане с включена предавка колата не харчи гориво. НО скоростта намалява значително по-бързо, отколкото ако си изключил от скорост. Незнам кой метод е по-икономичен, аз ползвам и 2та в зависимост от пътя.

Поздрави.
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 02 февруари 2011 - 18:50

Е не се ядосвайте колеги :newsm05_41: Има много начини за икономично каране. Аз примерно ако видя кола пред мен докато не я изпреваря не ми е мирна главата, за сметка на това, като ме 'лъхне' някой не тръгвам да го догонвам, мерейки си пиш@ите на кой колко вдига на този път. Има една 'щуротия', която нашумя доста, поради нелепи ПТП'та - карайте съобразително! Може да караш зад тира, ок, по-икономично ще е, но замисляли ли сте се, че тираджиите далеч не карат безопасно?! Примерно в моят скромен житейски опит зад волана(около 250 000км), съм забелязал, че ако карам с 100(90) ме изпреварват твърде много перковци, от тях правилно - 2'ма от 20. Ако карам с 130 - 1,2'ма най-много, което автоматически, не означава, че е икономично, макар, че моята трансмисия на тези километри е с около 3000об и не харчи много, но пътуването е доста по-безопасно, въпреки по-високата скорост. Всичко зависи от пътя и движението все пак!

На балкаски път(за който колегите говориха - спускане без газ) също е неприятно да се спускаш зад някой 'пренсионер'. Тогава икономичността отива по-дяволите. И да - прави са, че без подаване на газ, дори на 5000об е по-икономично, от колкото на свободна, което е и опасно(от личен опит)! Тези от вас, които имад борд компютър, го знаят!

п.п. - Всеки сам решава кое е безопасно, кое е икономично(много са свързани), но колеги запомнете, на никой не му е приятно да изтърве сфетовар, заради икономичността на другия, или в натоварен трафик някой да се тътри и задръства движението. Карайте икономично, но с мярка :ranting:
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 02 февруари 2011 - 18:57

Колегите, които имат борд-компютър, който да показва моментен разход при мен MID) могат много лесно да установат как се кара най-икономично. Да си призная.. след като се качих на тая кола и почнах да гледам моментния разход почти винаги.. мога смело да кажа, че си промених ужасно много стила на каране! Преди време не съм карал икономично, не и в сравнение с това каране сега..
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 02 февруари 2011 - 19:58

 Ivan Iordanov, на 02 Feb 2011, 18:58, каза:

А тези дето нямад МИД да настапват здраво :)



колега няма тид няма мид всичко си е до усет. Давата ти се газ естествено даваш.

Аз доста често минавам през прохода 'шипка" там просто ми прави кеф да давам газ нагоре ( смисъл, че карам досто добре темпо и пак съм доволен от разхода). :newsm05_41:
Отговори

Ivan Iordanov снимка Ivan Iordanov 02 февруари 2011 - 20:08

Радвам се колега че шофираш така но внимавай че е доста страшно да не направиш беля че после вращане назад няма !!!
Отговори

hudson снимка hudson 02 февруари 2011 - 20:49

Да де - то си е кеф да настъпваш, но като видиш на бордовия компютър как разхода ти подминава 40 л/100 км и крака ти сам започва да се вдига от газта :newsm05_41:
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 02 февруари 2011 - 20:59

 hudson, на 02 Feb 2011, 20:49, каза:

Да де - то си е кеф да настъпваш, но като видиш на бордовия компютър как разхода ти подминава 40 л/100 км и крака ти сам започва да се вдига от газта :newsm05_41:


Аз го нямам този проблем - отчита ми до 39.6(или .8 ) :ranting:
Мнението беше редактирано от ^_fenixa_^: 02 февруари 2011 - 20:59
Отговори

stolu снимка stolu 03 февруари 2011 - 08:28

 hudson, на 02 Feb 2011, 20:49, каза:

Да де - то си е кеф да настъпваш, но като видиш на бордовия компютър как разхода ти подминава 40 л/100 км и крака ти сам започва да се вдига от газта :newsm05_41:


В едно списание навремето имаше тест за икономичност. Две от колите бяха порше (Кайен и карера). И при девте по борд моментния разход не надхвърляше 27л./100, а реално се оказа, че кайена харчи 40-50 на сто. Явно инжинерите на порше са сметнали да не " плашат" излишно свойте водачи. :ranting:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg