Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Загряване на Вектра DTI

Pr0xY снимка Pr0xY 08 юни 2009 - 10:21

Здравейте колеги.Онзи ден реших да гледам на живо мача на нашите михлюзи от националния отбор по футбол качих се на вектрата айде на магистралата и газ към София.Беше адската жега и цъкнах климатика.Като излезнах на магистралата натиснах до 120км/ч и след 10-на мин поддържане на тази скорост температурата отиде на 100-на градуса.Направих няколко изпреварвания и понастъпих още малко съответно върнах пак до 120км/ч и гледам по едно време стрелкичката побесня и тръгна след 100-те градуса.Намалих до 100 няма реакция пак си продължава.Спрях климатика спря и стрелката но остана на 105 градуса някъде.Без климатик направих пак няколко изпреварвяния но повече от 140 несъм карал.Тогава вече стрелката тръгна в критичните и точно преди да влезе в червените черти пуснах парното.Набързо се смъкна до 97 градуса.Температурата навън която показваче беше 33 градуса.По едно време закова на 97 градуса при 120-130 и нямаше проблем до следващото изпреварване.И така на път за София се наложи 3 пъти да пускам парното щото нещата отиваха в критиката а не съм карал с повече от 140 и вече спрян климатик.Забелязах че и с фарове като натоваря пак оказва влиание на температурата.На връщане беше поне с 10 градуса по хладно навън и при 120 повече от 95 градуса не дигна.Натиснах малко да е вида при 150-160 мина пак 100-те градуса и направих врътката на парното посредата за да не ми прави проблем при такава постоянна скорост.Интересното е че 1-вия път като отиде в критичните намалих на магистралата до 80км/ч и не пожела да падне темп. и от там се наложи пускането на парното(в същност само врътнах да духа топло степента не съм е пипал).Съмняваме термостат да не е защото в един момент със 120 ми тръгва в критичните пускам парно спира се на малко по 100градуса после натискам до 130 и заспива на 100-105 градуса.За тези дизели са ми казвали че малко на 100 градуса си е нормално за тях но критичните вече е др. нещо.Проблема си е още от миналото лято и реших да изкарам така защото рядко пътувам на дълъг път(забравих да спомена че в градски условия проблем с темп. нямам проблема идва при висока скорост на дълъг път).Помагайте колеги това лято съм решен да го оправя този проблем.
Отговори

Desso снимка Desso 08 юни 2009 - 17:45

Перка включва ли ти?
Отговори

hudson снимка hudson 08 юни 2009 - 22:02

Ако нямаш проблем с перките, направи следния експеримент: когато стрелката се качи над 100-105 градуса, изгаси двигателя за няколко секунди - просто докато стрелките паднат до долу и пак запали. Ако след рестарта имаш разлика в показанията на температурата, сменяй датчика който е за таблото. Доколкото си спомням, при твоя двигател, той е навит на корпуса на термостата.
Един съвет - не се лъжи да взимаш заместител. Повярвай ми, накрая ще си купиш пак оригинален - вече минах по този път.
Отговори

Pr0xY снимка Pr0xY 08 юни 2009 - 23:29

Включва си перката и като е прибирам от градско каране из жегите след като е загаса си баца даже още 1-2 мин.
Трябва през уикенда на някое шосе щот в града не грее извън нормите.Мислех запушване да няма по охладителната система и съответно дебита на охладителната течност да е малък но би трябвало и в града да грее ако има нещо такова.
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 09 юни 2009 - 06:38

Незнам дали ще съм полезен, но на Y22DTH се сблъсках със абсолютно същия проблем.Промивах охладителната система, смянях датчици на перки, на табло и накрая се сетих да сваля термостата и да видя кога отваря напълно..излезе, че гадта мръсна започва да отваря на 92градуса и е напълно отворен на 107градуса...ми примирих се и веднага експеримент, и стигнах до извода, че стрелката стига до малко над 100градуса, термостата отваря и температурата пада и така докато има яко газ... :newsm05_41:
Отговори

Shades снимка Shades 09 юни 2009 - 08:18

А на колегата проблема дали не е заял термостат? Тези градуси ми се струват рядко ненормални. Аз откакто имам колата, още преди да сложа чипа, а и след това не съм дигал над 95 градуса и то със зверски тормоз.
Отговори

hudson снимка hudson 09 юни 2009 - 08:35

Това е другия вариант - термостата да не отваря напълно и дебита през радиатора да е недостатъчен.
Отговори

ivo123 снимка ivo123 09 юни 2009 - 08:48

при едно приятелче същия проблем - извън града минаваше 100 градуса...
проблема - термостата не отваря нацяло /зимата с него си държеше 90 градуса а моята беше на 82-83 градуса/, но лятото вдига много бързо градусите.
Отговори

Pr0xY снимка Pr0xY 09 юни 2009 - 09:37

Точно тва е че и зимата си загряваше супер нормално.Има логика ако е заял в жегата просто дебита при тва положение да смогва на охлаждане на няква определена скорост и при по-голяма да ходи в критиката.Еми неска рожден ден имам не ми се разправя с проблеми до края на седмицата ще ходи в сервиз :).
Отговори

hudson снимка hudson 10 юни 2009 - 17:12

Смени ли термостата и какъв беше ефекта, защото и аз хванах същата болест :newsm05_41:
Отговори

bili4652 снимка bili4652 15 юни 2009 - 23:38

Здравейте колеги и аз имам подобен проблем , само че мойта загрява само по баирите на горе. Термостата е нов на около 3-4 месеца, а със стария миналата година нямах проблеми защото беше постоянно отворен, иначе си потдържа 85-90 градуса. Преди около месец на обзорския проход посока Слънчев бряг 4-ри пъти достигна критичното положение все на горнище, на какво се дължи това? :clap:
Отговори

ivo123 снимка ivo123 16 юни 2009 - 13:48

най -вероятно запушена охладителна система или външния радиатор е наблъскан с прахоляци.
пробвай промивка на охладителната и пръскане на радиатора /малко е неудобно/
а Исузото има два термостата /единия си е стандартен, другия е до масления филтър - огледай го да не ти прави магарии втория в определени моменти. /следиш температурата от едната и от другата страна на маркучите - дали е отворил/
Отговори

bili4652 снимка bili4652 23 юни 2009 - 23:23

Колега за първи път чувам една кола да има два термостата <_< , но ще проверя тази работа каква е!
Отговори

ivo123 снимка ivo123 25 юни 2009 - 20:31

това за исузо мотора се отнася само.
Отговори

Emo_VectraB снимка Emo_VectraB 24 юли 2009 - 17:38

Колеги ще използвам тази тема да ви попитам дали трябва да се притеснявам!
Значи днеска се качвам в колата навън е 39 градуса,пускам климатика и тръгвам извън града,с много газ и вкл. климатик гледам температурата започва да минава 100 градуса,намалих продължих да си карам с включен климатик влизам в града и температурата си падна под 100 гр.Като мина 100 гр. стигна до около 110 най много за около 4-5 минути и след това лека полека спадна температурата и се нормализира след като влязох в града.Радиатора ми е чисто нов,климатика е зареждан скоро,перките си работят,не съм сигурен за втората скорост но след като спрях из града ми се стори че се върти на по-високи обороти защото се чуваше доста силно,докато на първа скорост едва се чува перката.Според вас нормално ли е или трябва да търся някакъв проблем??
Отговори

nonov снимка nonov 24 юли 2009 - 18:03

Съседът ми е с Вектра В 2.0dtl и всяко лято по баири стрелката на температурата при пуснат климатик му е в червенето, но досега нито е издухала гарнитура нито се е появил друг проблем. Явно, че при него проблема е по датчиците, но след като не прегрява не е пипал нищо.
Отговори

vladyyan снимка vladyyan 06 август 2009 - 16:36

Първият постинг все едно аз съм го писал за вчерашното ми каране. Какъв се оказа проблемът? Според мен термостатът е заял и не отваря напълно. Ще трябва май пак да се сменя. Защото при тези жеги климатикът ми е напълно неизползваем. С него за нула време се отива в червената зона.
Отговори

bili4652 снимка bili4652 06 август 2009 - 16:53

 ivo123, на 16 Jun 2009, 02:48 PM, каза:

а Исузото има два термостата /единия си е стандартен, другия е до масления филтър - огледай го да не ти прави магарии втория в определени моменти.

колега този дето е стандартен къде се намира?/да не би да е до ангренажния ремък както при другите./ аз съм сменял този дето е малко над(до) масления филтър
Отговори

ivo123 снимка ivo123 07 август 2009 - 17:07

да там е
Отговори

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 07 август 2009 - 17:22

Така и така правите експерименти пробвайте още няколко.
За да ви работи добре охладителната система трябва :
Капачката на разширителния съд да затваря плътно и да държи налягане - 0.8-1-1.2бар и след това да изпуска.
Проверете за течове на антифриз, например водна помпа (ако изпуска)- често това е причина колата да загрява на баир. Потърсете за течове и следи от течове защото когато е топла колата каквото протече се изпарява веднага, затова се оглеждайте за следи от течове.
Проверете термостата най елементарно като загрее колата хванете маркуча след него и проверете колко е топъл и после хванете маркуча който излиза от радиатора посока ДВГ и двата трябва да са топли.Тогава е сигурно че термостата отваря(но не 100% гаранция че работи напълно)
Общо взето леки тестове но ще ви помогнат.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg