Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Z19DTH Въздушни клапи (вихрови клапи)

tisho.74 снимка tisho.74 17 април 2018 - 17:48

Не си усетил защото практически няма такава.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 април 2018 - 17:57

 sdonio, на 17 април 2018 - 14:47, каза:

Карам със залепени вихрови от близо година и 15 000 км. - не съм забелязал някаква особена разлика в разхода.

Е, аз не съм казал че тя ще е огромна или голяма. Нормално е да не се забелязва.
Отговори

Кондолов снимка Кондолов 10 юни 2018 - 21:04

Здравейте колеги ,купих прословутия ремонтен кит (с бронзовите втулки ) за рейката на вихровите клапи ! Пълен ПРОВАЛ ,не се фиксират добре и падат почти веднага.После преработих оригиналните втулки(идеята ми дойде от моторджийските ми времена - старите лули за свещите).1 час работа с дремел и ножче от зеге .Засега е ОК ,пускам 4 снимки !

https://imgur.com/a/wnad8Br

Прикачен(и) файл(ове)

  • Прикачен файл  01.jpg (874,25K)
    Брой изтегляния: 59
  • Прикачен файл  02.jpg (927,37K)
    Брой изтегляния: 53
  • Прикачен файл  03.jpg (734,31K)
    Брой изтегляния: 42
  • Прикачен файл  04.jpg (858,2K)
    Брой изтегляния: 30

Мнението беше редактирано от Жоро: 11 юни 2018 - 08:01
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят!
Отговори

Miroslav Lefterov снимка Miroslav Lefterov 12 октомври 2018 - 12:24

Здравейте, някой може ли да сподели какви са размерите на отворите или какви размери тапи трябват за затапване на отворите за вихровите клапи за мотор Z19DTH?
Мнението беше редактирано от Miroslav Lefterov: 12 октомври 2018 - 12:25
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 14 октомври 2018 - 21:21

Здравейте колеги! Аз от скоро съм член на форума и се радвам на моята Вектра, но и при мен го има проблема с клапите. Купих колата с изцяло откачена и подскачаща върху двигателя рейка. Четох доста и съм наясно, че най-мосовия вариант е затапване на тези клапи или смяна на всмукателния колектор. Обаче и до сега не ми е ясна причината за смяна на целия колектор!?? Ако причината са износените клапи, самите клапи не могат ли да бъдат подменени? Продават се на цена 80 паунда за комплект (4-те клапи) включително и за Z19DTH. Моля за мнение по този въпрос! Предстои ми смяна на ангренажен ремък и ми се ще заедно с това да сваля и да почистя колектора и EGR. Някой пробвал ли е да смени въпросните клапи с нови, вместо да ги затапва или да сменя целия колектор?
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 14 октомври 2018 - 21:31
Отговори

sdonio снимка sdonio 15 октомври 2018 - 08:27

 Vaxhall, на 14 октомври 2018 - 21:21, каза:

Здравейте колеги! Аз от скоро съм член на форума и се радвам на моята Вектра, но и при мен го има проблема с клапите. Купих колата с изцяло откачена и подскачаща върху двигателя рейка. Четох доста и съм наясно, че най-мосовия вариант е затапване на тези клапи или смяна на всмукателния колектор. Обаче и до сега не ми е ясна причината за смяна на целия колектор!?? Ако причината са износените клапи, самите клапи не могат ли да бъдат подменени? Продават се на цена 80 паунда за комплект (4-те клапи) включително и за Z19DTH. Моля за мнение по този въпрос! Предстои ми смяна на ангренажен ремък и ми се ще заедно с това да сваля и да почистя колектора и EGR. Някой пробвал ли е да смени въпросните клапи с нови, вместо да ги затапва или да сменя целия колектор?

Съмнявам де някой от клуба и въобще в България да е сменял само клапите. Съдейки от коментарите по темата с вихровите клапи, то когато колата е нова и по-скъпа - са сменяли колектора, а като поевтиня - клапите се залепят или затапват. Това важи не само за форумите в България, но и за такива в Германия и UK, които също следя. Не виждам вече смисъл да се дават едни пари за нещо, което рано или късно пак ще се скапе. Залепяш/затапваш ги и си готов - хем по-евтино, хем и няма да имаш проблеми в бъдеще.
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 15 октомври 2018 - 10:46

 sdonio, на 15 октомври 2018 - 08:27, каза:

Съмнявам де някой от клуба и въобще в България да е сменял само клапите. Съдейки от коментарите по темата с вихровите клапи, то когато колата е нова и по-скъпа - са сменяли колектора, а като поевтиня - клапите се залепят или затапват. Това важи не само за форумите в България, но и за такива в Германия и UK, които също следя. Не виждам вече смисъл да се дават едни пари за нещо, което рано или късно пак ще се скапе. Залепяш/затапваш ги и си готов - хем по-евтино, хем и няма да имаш проблеми в бъдеще.


Да де, обаче нали някои пък се оплакват след това от загуба на мощност, грешки разни... ЕГР-а и той май трябва да се затапи..? Не знам кой и къде може кадърно да премахне софтуерно тия работи? Може би има колеги във форума, ама не ги знам кои са, къде са..
Отговори

sdonio снимка sdonio 15 октомври 2018 - 11:11

 Vaxhall, на 15 октомври 2018 - 10:46, каза:

Да де, обаче нали някои пък се оплакват след това от загуба на мощност, грешки разни... ЕГР-а и той май трябва да се затапи..? Не знам кой и къде може кадърно да премахне софтуерно тия работи? Може би има колеги във форума, ама не ги знам кои са, къде са..

Не, грешиш - загуба на мощност, ако въобще има някаква защото аз лично не съм усетил, би имало в ниските обороти, заради по-бедната смес тогава. Грешки би набило единствено ако по някаква причина не е откачено моторчето, което командва рейката на клапите - намира се под клапата на трети цилиндър. ЕГР-а пък няма абсолютно нищо общо - той така или иначе се задръства поради качеството на горивото, възрастта на колата и карането на ниски обороти. Затапването и софтуерното изключване на ЕГР-а, както и на ДПФ-а е лично решение на всеки. Моите клапи съм ги залепил в отворено положение преди близо 2 години и съм навъртял около 30 000 км. ЕГР не съм затапвал - беше блокирал и го почистих заедно с дросела. ДПФ-а ми функционира нормално. Нямам грешки никакви. Затова и не мисля да пипам там.
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 15 октомври 2018 - 11:26

Щом ЕГР-а няма отношение към вихровите клапи, това е добре. Аз понеже имам грешка P-0400 (свързана с ЕГР доколкото разбрах), ми се ще да го сваля и почистя заедно със всмукателния колектор. Гледам разни видеа със сваляне на тези два детайла и мисля скоро да се пробвам сам. Понеже ще сваля колектора (предполагам че е задръстен от мизерия), обмислям и разни варианти за вихровите клапи. Май премахването и затапването им е най-удачно. Моторчето което ги движи на 3-ти цилиндър ако се откачи, достатъчно ли е или и софтуерно трябва да се пипа нещо? За ЕГР-а гледах един, който освен че чисти самия клапан, отваря и електрическата част (соленоида), като отзад дупчи корпуса с 3 мм. бургия и избива едно лостче, разпарчетосва, почиства и смазва всичко в него. Ето видеото
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 15 октомври 2018 - 11:33
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 15 октомври 2018 - 11:37

Моторчето го откачаш механично от рейката, но не и електрически от куплунга. Компютъра ще си го търси и управлява, а като го няма там- грешка със светеща лампа. Това е така защото освен следене на моторчето компютъра друго не прави (на самите клапи или по друг начин няма елементи за контрол на положението например), така че за клапите в този случай няма какво да се пипа по софтуера.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 15 октомври 2018 - 11:40
Отговори

sdonio снимка sdonio 15 октомври 2018 - 12:45

 Vaxhall, на 15 октомври 2018 - 11:26, каза:

Щом ЕГР-а няма отношение към вихровите клапи, това е добре. Аз понеже имам грешка P-0400 (свързана с ЕГР доколкото разбрах), ми се ще да го сваля и почистя заедно със всмукателния колектор. Гледам разни видеа със сваляне на тези два детайла и мисля скоро да се пробвам сам. Понеже ще сваля колектора (предполагам че е задръстен от мизерия), обмислям и разни варианти за вихровите клапи. Май премахването и затапването им е най-удачно. Моторчето което ги движи на 3-ти цилиндър ако се откачи, достатъчно ли е или и софтуерно трябва да се пипа нещо? За ЕГР-а гледах един, който освен че чисти самия клапан, отваря и електрическата част (соленоида), като отзад дупчи корпуса с 3 мм. бургия и избива едно лостче, разпарчетосва, почиства и смазва всичко в него. Ето видеото

Моят EGR и дросела ги свалих и почистих следвайки инструкциите от тези 2 клипа: https://www.youtube....h?v=624rbUdsF8I и https://www.youtube....h?v=UKJ8g0pWFAQ Не знам за теб, но свалянето и поставянето на колектора са отвъд моите възможности. Някой хубав ден, ако започне да ми прави проблеми, ще потърся някой по-сръчен и опитен от мен. А аз бих се изцапал само с почистването му.
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 15 октомври 2018 - 15:07

 sdonio, на 15 октомври 2018 - 12:45, каза:

Моят EGR и дросела ги свалих и почистих следвайки инструкциите от тези 2 клипа: https://www.youtube....h?v=624rbUdsF8I и https://www.youtube....h?v=UKJ8g0pWFAQ Не знам за теб, но свалянето и поставянето на колектора са отвъд моите възможности. Някой хубав ден, ако започне да ми прави проблеми, ще потърся някой по-сръчен и опитен от мен. А аз бих се изцапал само с почистването му.


Видеата са ценни наистина! Ще го сваля и колектора, но ми се ще всичко това да стане заедно със смяната на ангренажния ремък. Днес си поръчах един динамометричен адаптор и като дойде, почвам! Малко встрани от темата: Има ли някой колега от Плевен и региона, да даде акъл къде да ми проверят геометрията и да ми оправят предницата. Оказва се, че в нашия град това е голям проблем! А си купих 4 нови зимни гуми и не ми се ще да ги съсипвам!
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 15 октомври 2018 - 15:14
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 19 октомври 2018 - 20:10

ЕGR-a и дросела са почистени и монтирани. След тая процедура ми ковна твърдо 0.9 на час, при работа на празен ход и загрят двигател. Изчезна и едно леко досадно изпушване за около 20 сек. при палене на студен двигател. Може би е в рамките на моето въображение, че двигателя работи по-спокойно и пали по-лесно...Най-важното обаче е, че изчезна Р0400. Не знам обаче защо не изчезна автоматично, а трябваше да я трия с оп-кома. Важното е, че за сега не се е появила вече 2-ри ден! Колектора ми е пълен с гняс, но при смяна на ангренажа ще го лекувам. При чистенето на дросела, установих че липсват две от онези ламаринки/клипсове, които прикрепват пластмасовата част с електрониката на дросела към корпуса на самата дроселова клапа! Убих се да търся в мрежата, но уви.. Накой може ли да помогне с идея от къде може да се намерят тези пластинки? Пробвах да ги огъвам от пружинна ламаринка, но не става. А там където липсват не е плътно прилепнало и ще влиза влага в електрониката на моя прекрасен дросел. EGR-a е отварян и чистен някога, но от някой мърляч в Англия, защото вместо гарнитурка на долния отвор, беше мазано с червен херметик и съответно оплескан външно целия клапан. Изрязах си старателно една гарнитурка от капачка за компот и уплътни перфектно. Соленоида на ЕGR е подвижен и работещ, но самия клапан беше напълно бетониран. Почистих идеално и МАР сензора, който също беше 100% забит със масло и сажди. В момента съм с напълно неработещи вихрови клапи и може би на 75-80% (визуално) задръстен колектор. Изгребах сумати мизерия от него с една лъжица, до където успях да бръкна. Чудя се направо как изобщо върви тая кола... Ама върви и то добре :biggrin:

Забравих да допълня следното - самото почистване го правих механично с ножове, отверки, четка за зъби и телена такава, като използвах АМВ разредител и една торба парцали. Гледх някъде спрей за камини на който пише че е специално за почистване на замърсявания със сажди и асфалт. Дали някой е пробвал с подобно чудо?
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 19 октомври 2018 - 20:38
Отговори

sdonio снимка sdonio 22 октомври 2018 - 08:57

 Vaxhall, на 19 октомври 2018 - 20:10, каза:

ЕGR-a и дросела са почистени и монтирани. След тая процедура ми ковна твърдо 0.9 на час, при работа на празен ход и загрят двигател. Изчезна и едно леко досадно изпушване за около 20 сек. при палене на студен двигател. Може би е в рамките на моето въображение, че двигателя работи по-спокойно и пали по-лесно...Най-важното обаче е, че изчезна Р0400. Не знам обаче защо не изчезна автоматично, а трябваше да я трия с оп-кома. Важното е, че за сега не се е появила вече 2-ри ден! Колектора ми е пълен с гняс, но при смяна на ангренажа ще го лекувам. При чистенето на дросела, установих че липсват две от онези ламаринки/клипсове, които прикрепват пластмасовата част с електрониката на дросела към корпуса на самата дроселова клапа! Убих се да търся в мрежата, но уви.. Накой може ли да помогне с идея от къде може да се намерят тези пластинки? Пробвах да ги огъвам от пружинна ламаринка, но не става. А там където липсват не е плътно прилепнало и ще влиза влага в електрониката на моя прекрасен дросел. EGR-a е отварян и чистен някога, но от някой мърляч в Англия, защото вместо гарнитурка на долния отвор, беше мазано с червен херметик и съответно оплескан външно целия клапан. Изрязах си старателно една гарнитурка от капачка за компот и уплътни перфектно. Соленоида на ЕGR е подвижен и работещ, но самия клапан беше напълно бетониран. Почистих идеално и МАР сензора, който също беше 100% забит със масло и сажди. В момента съм с напълно неработещи вихрови клапи и може би на 75-80% (визуално) задръстен колектор. Изгребах сумати мизерия от него с една лъжица, до където успях да бръкна. Чудя се направо как изобщо върви тая кола... Ама върви и то добре :biggrin:

Забравих да допълня следното - самото почистване го правих механично с ножове, отверки, четка за зъби и телена такава, като използвах АМВ разредител и една торба парцали. Гледх някъде спрей за камини на който пише че е специално за почистване на замърсявания със сажди и асфалт. Дали някой е пробвал с подобно чудо?

Това с лъжицата го четох и в английски форум - един пич беше ползвал лъжица с дълга дръжка - някаква за сервиране и беше напълнил половин буркан мизерии. Съветвам те вихровите клапи да ги залепиш, поне временно, в отворено положение. После като свалиш колектора - хем ще го почистиш, хем и ще ги махнеш и затапиш отворите им. Аз моите ЕГР и дросел ги чистих с бензин. Другият вариант е препарат за карбуратори - нямам представа дали този за печки ще свърши работа. За пластинките - нямам идея...
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 22 октомври 2018 - 17:56

Като дойде динамометричния ключ, ще сменя ангр. ремък и ще го съчетая със сваляне и чистене на колектор, клапи, смяна на антифриз и т.н... Тогава ще пробвам спрея за печки и ще докладвам дали става.
Коригирам си предния пост - разредителя с който чистих е МРТ а не АМВ. Чисти прилично, но си иска търкане. Другата корекция е, че при напълно загрял мотор (около 85 градуса, дава разход на празен ход не 0.9, а 0.7-0.6 на час. Просто предния път не е бил достатъчно загрят двигателя.
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Грешката Р0400 все още не се появява. Карам 100% градско за сега. Висят ми няколко други грешки, но не са свързани с двигателя. Най-досадната е B3001 - Rear Right Door Switch Circuit Open or High Voltage(05) - Present. При отваряне на задна дясна врата, не ми светят плафоните в купето. Иначе си работи и централното и високоговорителя на вратата. Свалих кората и установих, че всички кабели и букси са ок във вратата, както и буксата между вратата и гофрето (което влиза в средната колонка на автомобила). Изобщо нямам идея какво поражда тая грешка. Трия я и се появява отново. Утре ще проверявам предпазители. Подозирам че някъде имам утечка по тая кола, защото сутринта не можах да запаля. Дава ми на мултицета, че има консумация (при всичко изключено) - над нормалното - 0.1А (100mA)! Обаче трабва да отчетем факта, че акумулатора ми кара 11-та година вече! С него е купена колата - на минусовата клема има 01/08, което означава че е произведен през първата седмица на 2008 и е с лепенка на GM.
Това е състоянието му, когато взех колата в началото на септември.
Публикувано изображение

В някои клетки нивото на електролита беше толкова ниско, че се виждаха плочите.
Публикувано изображение

Сега съм решил като отстраня проблема с утечката да го сменя с ACDelco, защото Варта не е това, което беше. А и това е Варта за първоначално вграждане, където качеството е друго. Сърбах попарата на два Exide на предната ми кола, като първия умря месец преди да му изтече гаранцията, а втория малко след като му изтече.
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 23 октомври 2018 - 00:01
Отговори

tihomir_rs снимка tihomir_rs 28 октомври 2018 - 10:36

Препоръчайте сервиз за премахване на вихрови клапи + ориентировъчно цена.
Колата е Астра Н комби Z19DTJ
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 30 октомври 2018 - 10:54

 tihomir_rs, на 28 октомври 2018 - 10:36, каза:

Препоръчайте сервиз за премахване на вихрови клапи + ориентировъчно цена.
Колата е Астра Н комби Z19DTJ


Аз ще я правя самостоятелно тая процедура. Чакам тези дни да ми пристигне динамометричния адаптер, че ще съвместя смяна на ангренажен ремък със сваляне на колектора. Има много ръководства и видеа как се прави всичко. С повечко внимание и търпение, мисля че повечето колеги биха се справили. Що не се пробваш сам :icon_wink2:

P.S. Смених ремъка, но колектора остава за пролетта че сега е голям студ. С помоща на две джаджи за блокиране на разпред. и коляновия вал, се сменя много лесно. Не се гледат никакви белези по ремъка. Нужен е само динамометричен ключ. Препоръчвам това - мери супер точно и в двете посоки в диапазон 2-200Nm.

Публикувано изображение

С това се блокират валовете в правилните положения

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 02 декември 2018 - 14:04
Отговори

E18NV снимка E18NV 30 април 2019 - 15:25

Здравейте,
По подобие на колегата Кондолов и аз си ремонтирах клапите. Използвах лист за ръчна ножовка за направата на каналите. Скобичките ги направих от заваръчна тел Ф1мм. Това според мен е по-добър вариант, понеже и да се износят след време, може да се свият скобичките и пак да работи. Вече над 1500 км. карам така и забелязвам, че разхода на градско намаля с около 0.5л и колата е по-пъргава в ниските :)
Отговори

Persizi снимка Persizi 15 октомври 2019 - 13:21

Искам да попитам хората, които за залепили вихрвите клапи без да ги махат. Какъв течен метал използвате? Имам намерение да залепя моите клапи, но не знам какво епоксидно лепило да използвам тъй като ми се струва много неудобно за бъркане и правилно разнасяне.
Отговори

sdonio снимка sdonio 15 октомври 2019 - 14:51

 Persizi, на 15 октомври 2019 - 13:21, каза:

Искам да попитам хората, които за залепили вихрвите клапи без да ги махат. Какъв течен метал използвате? Имам намерение да залепя моите клапи, но не знам какво епоксидно лепило да използвам тъй като ми се струва много неудобно за бъркане и правилно разнасяне.

Аз моите ги залепих с това: https://kris06.bg/pr...ster-akfix.html преди 2,5 години и нямам никакви проблеми.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg