Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Въпроси свързани с X/Y20DTH

DanZKi снимка DanZKi 22 юли 2010 - 13:08

Интересува ме колко са надеждни,разход на гориво,разходи по поддръжка,надеждност и т.н. Y20DTH гледам,че има по-голям въртящ момент,но до там.Моля каращите такива автомобили да дадат обективно мнение.

Прегледах форума,но виждам теми само за проблеми ,а нищо по-конкретно за питанията ми по-горе. :)

Благодаря предварително на отзовалите се ! :)
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 22 юли 2010 - 13:38

Ми като надеждност аз карам X20DTH от около 4 години и с него проблеми не съм имал. Двигателя е с верига, даже скоро ми казаха че бил с 2. Сменил съм два пъти пистов ремък с обтягаща ролка и филтрите за около 370 лева в оригинален опел сервиз. Една свещ имам за смяна и термостат съм сменил преди 1 месец. Друго нищо като пъргавина мен ме устройва, води се евро 2, разхода е от порядъка на 6-7 градско според карането. До морето с включване на климатик отвреме на време даде 5.5 разход. Като цяло съм много доволен от двигателя.

Поздрави!
Отговори

Blackwolf_vip снимка Blackwolf_vip 22 юли 2010 - 13:46

Разхода е супер около 7.5 градско и 5/5.5 извън градско.Мотора поне по мое мнение (а и не само) е доста надежден и при правилна подръжка може да изкара много над 500 000км. въртящия момемнт е преимущество за сметка на малкото коне, но чесно казано си върви много прилично. За проблемите, като всяка кола си има слаби места, примерно вакуум клапанчетата,егр и похарчва по малко масалце, но цените не са убийствени.Облужването е масла(ГМ),филтри (четирите) горе-долу ти излиза към 120-140 лева с труда. Мотора е с верига, така че няма какво да мислиш за ремъци и ролки, като излючим пистовия, но там периода за смяна е огромен и цената е напълно по джоба на всеки. За вдигане на конете,нека колегата Shades да се произнесе, той доста е пипал и може да ти даде по точни насоки от към цени и постижения. Успех!
Отговори

Shades снимка Shades 22 юли 2010 - 13:50

Аз ще ти кажа за една Y20DTH (моята) и X20DTL, които са ми пред очите. И двете коли са чипирани, моята преди повече от 50К, никакви проблеми след чипирането. Аз съм навъртял над 70К, сменял съм по мотора гарнитура на клапановия капак, обтегач на консумативния ремък, датчик на колянов вал, чистени са колекторите веднъж профилактично и са сменени всичките уплътнения, а да - гръмна един маркуч на хидравликата за 20-на лева. Дотук за тези километри имам 2 подгряващи свещи заминали. Сменял съм само изгорелите, противно на всички градски легенди, създадени от пишман-майстори. Специално за тези мотори рискът е нулев. И двете коли се карат САМО с пълна синтетика (Yacco VX600 и VX1000). Сега като се замисля, това е по моторите, явно 70К в БГ са малък пробег за да излезе нещо. :mhihi: Има една малка уловка - и двете коли бяха купени в много добро състояние, със сервизна история и т.н., минусът беше, че цените не бяха тези, които преобладават по автосалоните. Специално за моята имат пълна сервизна история в Стефанов Мотърс, защото с тези дребни ремонти, поддръжката си е песен и с оригинални части :mhihi:

Разход - тук нещата са доста относителни. Със спокойно каране са постижими и 5/100 извънградско (даже малко отдолу) и 6-6,5/градско. Аз, за съжаление не съм от тези шофьори - дотук за тези километри едва на 2-3 засичания съм имал спокойствието да карам така. Реално в момента се движа на около 6-6,5 извънградско и 7-7,5 градско - и двете със сериозно настъпване. Принципно, при еднакви други условия, DTL-ката хапва с около 0,5л. повече от DTH, противно на очакванията. И двете коли, които визирам са на 17" джанти, което определено качва разхода малко.

Иначе сменям маслото на 7-8К, заедно с горивния филтър (при 15К за масло и 30К за горивния по каталог). Въздушните филтри и на двете са спортни панелни и се перат на около 4К максимум.

В общи линии - това е. Лично аз препоръчвам този мотор, в която и да е версия (реално и 4-те 2.0 и 2.2-та са един и същ мотор, с дребни разлики). Стара, надеждна буца, която дърпа културно, има приятен разход и евтина поддръжка. Тъпото е, че много хора станаха жертва на недобросъвестни търговци и недобросъвестни сервизи и започнаха да оставят купища пари за ремонт на абсолютни гробове, вкарани на безценица. Оттам и преобладаващите теми с проблеми ... Ако се поддържат като хората, моторчетата са железни.

Ако имаш други въпроси - питай :icon_wink2:
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 22 юли 2010 - 15:35

Много ви благодаря!Това бяха нещата,които ме интересуваха основно.Сега остана да огледам няколко печки и ако има читава вече е ясно :mhihi:


Пп сега се сетих...Има ли начин да разпозная Y20DTH от X20DTH при оглед?
Мнението беше редактирано от DanZKi: 22 юли 2010 - 15:51
Отговори

niki_go снимка niki_go 22 юли 2010 - 16:11

Те двигателите са добри, обаче ГНП-то им е много зле. Карах Вектра Б X20DTH 2000 година и само проблеми ми създаваше тази помпа. Двигателя ми харчеше от смяна до смяна 500 грама масло, работеше си добре. Пъргав си беше за такава голяма кола. Разхода на гориво - приличен. НО помпата е големият проблем. Два пъти в рамките на една година ходи на ремонт.Първият път бил някакъв клапан в помпата проблема, а вторият - електрониката се прецака и смених цяла помпа. И като я смениха, колата вече не вървеше както преди. Отделно ЕГР клапан съм сменял (385 лв.), рейката за хидравликата протече 400 лв. Понеже живея в малък град има няколко такива коли с тези мотори. Една Астра G Y20DTH също и се беше прецакала електрониката на помпата. Един друг човек обаче има Вектра Б дизел 2,2 125 к.с. Взе я за 15 000 лв. и го е страх да я изкара, защото само се чупи и си взе друга. Лично аз продадох моята защото ми писна от скъпи ремонти. Чел съм по форума, че смяна на съединител излиза 800 лв. Като цяло (лично мое мнение) тези двигатели и колите, които са с тях са пълни каруци. Не ти трябва да взимаш такова нещо. Както се вика - ще си вкараш таралеж в гащите. Това е от мен.
Мнението беше редактирано от niki_go: 22 юли 2010 - 16:18
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 22 юли 2010 - 16:28

Доколкото разбрах тея помпи вече не се ремонтират за 4 цифрени суми.Мисля ,че Shades беше писал по въпроса.
Отговори

niki_go снимка niki_go 22 юли 2010 - 16:35

Значи, смяната на помпата с труда ми излезе 650 лв. А майстора ми каза, че в сервиз на Опел да я ремонтират струва 1200. И като се има предвид, че колата стои 2-3 седмици минимум за ремонт и ако ти трябва за работа, тогава какво правиш? Моята помпа се чупи 2 пъти в рамките на 10000 км. Като се има предвид, че не я издувам въобще. Много си я гледах колата, обаче само проблеми. Винаги съм я карал до 2500, в много редки случаи до 3000 об.
А лично за мен поддръжката на тази кола е скъпа. Всичко зависи от това какво получаваш и колко имаш за поддръжка. Редно ли е каквото изкараш да го наливаш в колата само за ремонти?
Мнението беше редактирано от niki_go: 22 юли 2010 - 16:38
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 22 юли 2010 - 16:39

Всичко е на късмет. Аз мойта я взех преди 4 години. Сега вече може да са останали само издухани боклуци от хубавите коли. Както и колегата Shades каза и той е попаднал на пазени коли, та общо взето е късмет. Всеки сам си решава. Половината от колегите ми псуват VW и казват че са дървета и повече харесват вектра. Всеки сам си решава. Иначе рейката на всяка една вектра и може би опел рано или късно приключва своя жизнен път. Това си е слабо място. Проблеми има то е ясно, въпроса е дали освен проблемите на конкретния човек достатъчно му харесва за да прежали проблемите. Може би колегата който мисли да купува колата ще се сблъска с изброените проблеми, а може би предния собственик вече се е сблъсквал и ги е отстранил и сега колега ще попадне на кола която ще кара няколко години без да пипа нищо, никой не знае.

Поздрави!

Едит: Колега ти като продаде вектрата на какво мина и как се представя новата придобивка? А и в опел поне в софия не поправят помпи. Знам за бош супердизел!
Мнението беше редактирано от Vectra_Caravan: 22 юли 2010 - 16:41
Отговори

Shades снимка Shades 22 юли 2010 - 16:44

За да не сме голословни - малко цени, всичко е проверено :mhihi: Ремонт електроника с монтаж и демонтаж + гаранция - 400лв., рециклиране на рейка - до 250 лева таван, пак с гаранция. ЕГР клапан - 150 лева от Англия нов. Съединителят си е проблем, но пак от Англия има качествени нови на добри цени. Да не говорим, че се продават и работещи помпи докъм 400 лв. Иначе ремонт на помпа при хора, които разбират и не пият кръв - много под тази сума.

Аз няма да коментирам дали е здрава или не. Хората киснат по сервизи, трошат пари по недобросъвестни майстори и си ги държат по гаражите. Аз пък, защото съм тъп, дадох 1000 лева повече като я купувах и вече над 70К си я карам, върша си работа, даже и на Калояново събрах някоя и друга купа и си свиркам. Гадното е, че трудно се намират точните сервизи и правилните коли :mhihi:
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 22 юли 2010 - 16:47

Точно така. Когато се цели да се вземе максимума на минимум цена тогава започват проблемите. Аз мойта я взех доста по-скъпо от други колеги и в началото мислех че съм се минал, обаче сега като теглихме чертата кой какво е дал излиза че съм спестил доста пари. Само дето вече не знам дори да искаш да дадеш повече пари дали ще има какво да се вземе по-запазено.
Мнението беше редактирано от Vectra_Caravan: 22 юли 2010 - 16:48
Отговори

niki_go снимка niki_go 22 юли 2010 - 16:59

Наистина. Съгласен съм, че всичко е късмет. Относно рейката - рециклиране 200 лв. Сваляне и качване 150 лв. Хидравлично масло+стенд 50 лв. ОБЩО 400. Сега вече карам Пежо 405, 1,6 бензин 90 к.с. 1992 година. Взех го от един комшия, който си купи БМВ 320 D 2001 година и му остана излишно. Човека е голям мераклия - колата е стегната, платено е всичко+комплект зимни гуми с джанти ми даде. Пали от раз. Гори повече от Вектрата, щото е бензин, но съм много доволен.
И още нещо за Вектрата - внос беше от Италия. Чувал съм, че колите там са боклуци, но лично един "майстор" ми я препоръча.
А и както казва колегата Vectra_Cravan за VW, аз ще кажа друго. Вуйчо ми си взе преди 2 години Венто ТДИ. Оттогава само я кара и преди един месец смени тампони отзад и отпред. Просто толкова здрава кола не съм виждал. Внос е от Австрия. Пали без проблем, върви доста за 90 к.с.
Мнението беше редактирано от niki_go: 22 юли 2010 - 17:03
Отговори

pepihan снимка pepihan 22 юли 2010 - 19:19

Цитат

Пп сега се сетих...Има ли начин да разпозная Y20DTH от X20DTH при оглед?


може
този е X20DTH
Публикувано изображение
а ето и Y20DTH
Публикувано изображение

Ако бъркам, колегите да ме поправят

П.П. А относно похарчването на масълце- ето какво пише в книжката:
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от pepihan: 22 юли 2010 - 19:47
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 22 юли 2010 - 19:28

Колега за рейката явно при вас са по-високи цените, оня ден правих процедурата с рейката оставяне в 8.40 сутринта взимане в 19.05 вечерта 300 лева 1 година гаранция. А точно за колега дето кара същото венто 92 година 90 коня казва че е пълна каруца и предпочита на баща си вектрата А. Но да не го обръщаме на чат. Снимките като гледам са на астри със съответните двигатели. Но на тази дето е с X20DTH ми се струва че и е сменян въздушния филтър, та да не се заблуди колегата, би трябвало да е като на долната снимката. Черната кутия отляво на мотора.

Поздрави!
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 22 юли 2010 - 21:35

Имам х20дтх в къщи. В момент на купуване на километража пишеше 265 657км сега трябва да пише 400 000км+. Два Пъти от тогава сменяме табло, за това и показанието е друго. От 4-те години на каране при нас колата се кара само с масло Еssо 10-40 сменя се 10 000км. Сенен единствено съединител, вътрешно каре, и вакумния клапан на сервото!!!
Аз лично в момента разполагам с втори двигател който продавам. В събота ще го поразглобя и честно казано като дам цените се ориентирай колега дали е скъпа подръжката. Не се задава обаче един въпрос, на колко време е нужно да се ремонтира нещо за над 200лв примерно?
Отговори

Shades снимка Shades 22 юли 2010 - 23:11

 IvanGrigorov, на 22 Jul 2010, 22:35, каза:

... Не се задава обаче един въпрос, на колко време е нужно да се ремонтира нещо за над 200лв примерно?

А това наистина е доста важен въпрос :mhihi: Тези мотори са правени за зверска експлоатация. Поне според мен едни докъм 400К не са никакъв проблем. Друг е въпросът на колко реално са "лачените каручки" на Горубляне ...
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 22 юли 2010 - 23:53

 Shades, на 23 Jul 2010, 0:11, каза:

А това наистина е доста важен въпрос :mhihi: Тези мотори са правени за зверска експлоатация. Поне според мен едни докъм 400К не са никакъв проблем. Друг е въпросът на колко реално са "лачените каручки" на Горубляне ...


Колега Shades, наистина си голям късметлия с тези два безпроблемни немски дизела!
Като гледам какви мнения си изказал, направо ти завиждам!!!
Отговори

Shades снимка Shades 23 юли 2010 - 01:20

Не съм единствен. Във форума има много доволни .... Просто всички пишем само при проблеми :mhihi:
Отговори

reload снимка reload 23 юли 2010 - 02:12

 DanZKi, на 22 Jul 2010, 14:08, каза:

Прегледах форума,но виждам теми само за проблеми


Отговорил си сам на въпросите си ! 80% от темите за проблем са с този мотор. Сигурно е случайно, дано уцелиш от другите 20%
Успех !
Отговори

Shades снимка Shades 23 юли 2010 - 08:27

За който и да е мотор, във форума се пише само при проблем. За съжаление, специално за тази серия, родните "майстори" си намериха касичка с "ремонтите" за по 2000 лева и оттам лошата репутация. Реално всички дизелови мотори с електронно управление, на всички марки имат проблеми. И в 90% от случаите тези проблеми са в следствие на нормално износване на агрегатите. Обаче като на Х му врътнат километража от половин милион на 120 000, не може и да му мине през ума за износване, защото все пак тази кола я е карала само една баба и е ходила на пазар с нея ... :mhihi:

Имам наблюдение върху доста дизели около мен и с ръка на сърцето казвам, че 1,7 DTI на Astra G и Corsa C е в пъти по-голямо дърво. Там плюса е, че реално на запад купуват по-малък мотор основно когато се кара колата на къси разстояния - т.е. повечето "нов внос" са с малко по-културен пробег. Лично от него мога да кажа резюмето от 3 коли на приятели - 1 удавено ЕКУ с нафта, едно спасено преди да се удави, третото - с гръмнал комп по друга неустановена причина + стандартните - не върви и пуши бяло, не ще да запали и т.н.

Лично аз бях много доволен от 1.7 CDTI и пак в един момент опира всичко до пробега, защото приятели със служебни такива взеха да реват като понавъртяха малко километри ...

Истината при купуване на дизел, какъвто и да е, сме я обсъждали вече - търси се кола с пълна сервизна история, без записани грешки, с нормална работа при тестовото каране и без никакви "червени флагове" като мине диагностика в оторизирания сервиз. Обикновенно това значи 8 от 10 "търговци" да откажат изобщо да се разкарват до сервиз, отпадат и колите с грешки, които са около 50% и ако търсим и сервизната история, нещата отиват сигурно на 2 до 3 коли, които са обявени :mhihi: И обикновенно цената на такива екземпляри е идиотска ... Но винаги се връща в последствие ...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg