Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Въпрос за прехвърляне на МПС

Urgan снимка Urgan 21 август 2008 - 09:31

При покупката на МПС регистрирано вече в българия, само с документите на колата ли се ходи при нотариуса или трябва и някакви допълнителни да се изкарват? Четох в предните теми но не намерих нищо по този въпрос. Някъде пишеше че трябвало застрахователна оценка да се прави ....и такива, пишете ако знаете че трябва да се ходи при нотариуса днеска.
Отговори

Maiky снимка Maiky 21 август 2008 - 09:45

Ако има БГ номера, отиваш при нотариуса със собственика, големия талон и кеш. След 20мин си тръгваш с договор за покупко-продажба!
ВАЖНО: нотариуса да накара продавача да подпише декларация, че не е женен и че той е единствения собственик на колата. Ако е семеен, то и половинката му трябва да отиде при нотариусса да подпише декларация за продажбата.
ВАЖНО: При нотариуса се плаща някаква такса, която ако не я знам точно как се води. Ако не я платиш там, после нещо мърморят в общината и те карат да плащаш повече.
След като свършиш с нотариуса, отиваш в КАТ с договора оригинал и копие, двата талона, гражданска полица и картонче и талон за преглед. 20лв е всичкото прехвърляне, ако няма да сменяваш номерата. След това имаш 60 дни да я декларираш в данъчното.
Успех и кажи поне каква е колата?

пс: Трябва да отидеш и при застрахователите да си прехвърлиш гражданската и каското ако има такова мисля, че до 3 дена след прехвърлянето!
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 21 август 2008 - 09:46

Ами големия талон на колата и личните карти на купувача и продавача.Ако продавача е женен,трябва и жена му да присъства,нали сме в България.
Отговори

gujo78 снимка gujo78 21 август 2008 - 09:46

 Urgan, на Aug 21 2008, 10:31 AM, каза:

Някъде пишеше че трябвало застрахователна оценка да се прави


На мен несъ ми искали до сега, само с докоментите на колата,ако не е на твое има пълномощно от собственика..50 левчета ,10минути работа.. и тва е
Исключвам чакането докът ти дойде реда :dance:
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 21 август 2008 - 09:49

Забравих да кажа,че мен ме пращаха да плащам няква такса 2 лева в една банка.Не знам защо.Дадоха ми номер някакъв и отивам в банката,жената взе номера,каза 2 лева и с това се върнах при нотариуса.
Отговори

Urgan снимка Urgan 21 август 2008 - 10:12

Значи може да се пробвам първо да мина без застрахователна оценка а пък ако искат да правя после. В кат ми е ясно там но при тия нотариуси не съм наясно как седят нещата, не съм ползвал досега за токова нещо.
Отговори

blagoslav снимка blagoslav 21 август 2008 - 10:18

 Urgan, на Aug 21 2008, 11:12 AM, каза:

Значи може да се пробвам първо да мина без застрахователна оценка а пък ако искат да правя после. В кат ми е ясно там но при тия нотариуси не съм наясно как седят нещата, не съм ползвал досега за токова нещо.


На мен оценка ми искаха. Нали вписват цена в договора, а и платих местния данък направо при нотариуса.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 21 август 2008 - 10:20

Поне до миналата година застрахователната оценка беше задъкжително.
Пробвай без нея, пък ако не стане - обикновено пред всеки нотариус има кой да направи оценката :dance:
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 21 август 2008 - 10:25

На мен също ми искаха застрахователна оценка, самата процедура е около 10 мин.
и 10-15 лв., обикновено нотариусите знаят къде около тях има офис на такава фирма.
Плаща се и таксата за бюджета, или нещо подобно, 5-6 лева, дават ти едно листче
за нея.
Ако колата е регистрирана на починал родител или инвалид, задължително
удостоверение за наследници и декларация от други наследници, че нямат
претенции към автомобила.
Отговори

Urgan снимка Urgan 21 август 2008 - 10:31

Благодаря за мненията :dance:
Ще видя какво ще стане по късно, иначе колата е Опел Кадет за баща ми, за мене се надявам скоро да има нещо като омега но да видим как ще стане :love_opel:
Отговори

stei снимка stei 21 август 2008 - 10:38

застрахователната оценка е задължителна. Направи я преди да отидеш при нотариуса и да ти пишат минималната сума за да ти е по евтино при нотариуса.
Отговори

Astronaut снимка Astronaut 22 август 2008 - 09:02

ПРИ ЗАКУПУВАНЕ И ЗАЧИСЛЯВАНЕ НА НОВ АВТОМОБИЛ СА НЕОБХОДИМИ СЛЕДНИЯ НАБОР ОТ ДОКУМЕНТИ

1. Копие от големия талон от КАТ
2. Копие от договор за покупко-продажба
3. Копие от платени данък и такси за изминала или текуща година
4. Платени 2% данък за придобиване на МПС-определят се върху застрахователната стойност
- документа се издава от Застраховател и струва 10-20лв.
- когато има договор за покупко-продажба НЕ СЕ ИЗИСКВА затрахователна оценка защото в него си пише стойността на коплата)
5. Копие от митническа декларация (ако е внос)
6. Попълнена данъчна декларация по чл. 54 ЗМДТ


ЗА ОТЧИСЛЯВАНЕ НА АВТОМОБИЛ (ПРИ ПРОДАЖБА)

1. Договор за извършената покупко-продажба
2. Попълнена декларация предоставена от данъчният служител


ПРИ БРАКУВАНЕ ИЛИ СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ НА АВТОМОБИЛ


1. Документ от КАТ
•При спиране от движение – УДОСТОВЕРЕНИЕ от КАТ
•При бракуване – копие от талона на КАТ
2. Попълнена декларация предоставена от данъчният служител
Отговори

loudnes снимка loudnes 22 август 2008 - 13:15

 Maiky, на Aug 21 2008, 10:45 AM, каза:

20лв е всичкото прехвърляне, ако няма да сменяваш номерата. След това имаш 60 дни да я декларираш в данъчното.

пс: Трябва да отидеш и при застрахователите да си прехвърлиш гражданската и каското ако има такова мисля, че до 3 дена след прехвърлянето!

А ако се сменят номерата а всичко останало си е както пишеш питам понеже вече се прецаках собственика каза на нотариуса неженен да не занимава жена си и като се прибрах в Варна ми викат в кат трябва и жена му да е съгласна :beer: уж сега ще ми пращат от друг нотариус удостоверение ,че жената е съгласна за продажба на колата.А колко ще ме ръснат за смяна на номера? И това прехвъряне на застраховката задължително ли е за регистрацията , застраховката ми изтича след 1 месец няма да ходя в София заради 1 месец застраховка :beer:
п.с. ебаси галимациите хубаво че в кат "няма" опашка :beer: :beer:
Отговори

Astronaut снимка Astronaut 22 август 2008 - 13:40

 loudnes, на Aug 22 2008, 02:15 PM, каза:

А ако се сменят номерата а всичко останало си е както пишеш питам понеже вече се прецаках собственика каза на нотариуса неженен да не занимава жена си и като се прибрах в Варна ми викат в кат трябва и жена му да е съгласна :beer: уж сега ще ми пращат от друг нотариус удостоверение ,че жената е съгласна за продажба на колата.А колко ще ме ръснат за смяна на номера? И това прехвъряне на застраховката задължително ли е за регистрацията , застраховката ми изтича след 1 месец няма да ходя в София заради 1 месец застраховка :beer:
п.с. ебаси галимациите хубаво че в кат "няма" опашка :beer: :beer:


Говорим за застрахователна стойност на колата(върху която се определя 2% данък придобиване), а не за застраховка(в КАТ ти искат застраховка на твое име-може и да мине номера да си вписан като втори шофер :beer: но тези дето правят застраховки пред КАТ са техни хора, така че...). Номерата са 54лв., разни други дивотии 10-20лв., застраховка (евентуално) за 3 месеца около 30лв.
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 28 септември 2008 - 09:26

Привет!
Въпроса ми е свързан с темата та затова пиша тук а не в нова такава:

Дали някой знае ако се прехвърля вече регистирана кола с регистрация от от същия град, от който е и новия собственик, необходимо ли е да се кара колата "на канала" в КАТ или всико става само по документи?

И друго: Старият собственик е внесъл и регистрирал колата 2006г. Но е "пропуснал" да я регистрира в данъчното, съответно не е и плащал данъци. При прехвърляне на автомобила и съответно данъчно зачисляване в друга община, дали ще се искат от новия собственик старите данъчни задължения за предходни години, които са вънзикнали при стария собственик? Аз не мисля че е редно, защото данъците са лични задължения, но все пак да попитам ако някой знае?
Отговори

ОМЕГАДЖИЯТА снимка ОМЕГАДЖИЯТА 28 септември 2008 - 10:03

С договора за покупко-продажба се регистрираш чрез данъчна декларация в съответното данъчно като собственик на колата, от тази дата си данъчно задължен. Чужди задължения не те касаят.
Да, при Нотариуса трябва застрахователна оценка - всеки застраховател я прави и оценката е символична, на базата на тази оценка плащаш съответния еднократен данък /за всяка Община е различен -от 2-2,5 до 3 %/ за покупо-продажбата и представяш бележката на Нотариуса. Направи си копие, защото Нотариуса взима оригинала за своето досие. Успех!
Отговори

Jorata снимка Jorata 30 септември 2008 - 12:32

Ако копуваш кола от същия град в който си адресно регистриран, не се ходи на канал! Само по документи се прехвърля колата в КАТ!
Отговори

thunder & steel снимка thunder & steel 15 февруари 2009 - 08:44

Искам да попитам ако колата е нов внос и се купува от автокъща при условие ,че транзитните номера са 70лв не е ли по добре да се регистрира в същия град от където е автокъщата(ти в твоя град можеш да си я караш и с друга БГ регистрация примерно) пък ако толкова искаш лесно ще си я прехвърлиш с номера на града в който живееш?
Отговори

ruci снимка ruci 15 февруари 2009 - 19:30

 thunder & steel, на 15 Feb 2009, 08:44 AM, каза:

Искам да попитам ако колата е нов внос и се купува от автокъща при условие ,че транзитните номера са 70лв не е ли по добре да се регистрира в същия град от където е автокъщата(ти в твоя град можеш да си я караш и с друга БГ регистрация примерно) пък ако толкова искаш лесно ще си я прехвърлиш с номера на града в който живееш?



Колега ,регистрацията се прави по постянен адрес на собственика .Демек ако ти се водиш във Видин неможеш да си регистрираш колата в КАТ -Враца :cabrio:
Отговори

bisserk снимка bisserk 17 август 2009 - 16:10

Здравейте,

Ще купувам кола и утре ще ходим при нотариус.
Обаче дамата, от която ще вземам колата е взела застрахователна оценка за 1950 лв!!!
Момчето в застрахователния офис гледал в някаква таблица и написал това. Което подозирам, че е максималната оценка.
Мисълта ми е, мога ли да отида в същия офис и да ги помоля да пишат минималната оценка (примерно 400лв.), преди да минем през нотариуса?
Защото иначе вместо 70лв. ще трябва да платя 140лв.

Моля за съвет, защото пък ако трябва да се прави нова оценка - всяко вадене било 30 лв...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg