Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

зафира или сценик

Гострадокг_* 23 декември 2011 - 14:34

здравейте колеги още една тема от мен.предлагат ми зафира 1.8 16в. и сценик 1.6 16в.ако някой има наблюдения върху тези коли да помага (говорим за здравина ,подръжка ,разход и комфорт ) благодаря предварително
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 23 декември 2011 - 14:37

тук едва ли някой ще ти каже Сценик, а в Рено форума едва ли някой ще ти каже Зафира. И зависи кой Сценик.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 23 декември 2011 - 14:46

Ако се спреш на вариантът Сеник 1,6 16V поддръжката му е като на 2,0, а данъкът също е с високото тарифно число. 1,6/90 също е силно не-препоръчителен двигател - малък е за това купе :newsm05_41:
Като оптимален вариант при Сеник I се сочат 2,0/115, както и 1,9dT/98.

Плюс на Сеник-а е приятното разпределение на пространството, както и по-ниската цена на придобиване. При Сеник I до 99г с малко търсене може да се вземе нещо интригуващо за под 4000лв, при Зафира това е Химера.
Разбира се странните инженерни решения, цената на някои части не работят в негов плюс. Същевременно е пълно с Меганчета по моргите, т.ч. намирането на части втора ръка не е проблем.
Зафирата от своя страна е еталон за семеен автомобил, ако пропуснем двигателя 1,6 разбира се. Добро разпростиране на в купето, здрава механика и двигатели. Налична е и във версия с 6+1 места, факт, с който изпреварва конкуренцията в лицето на Сеник. Разбира се и цената на запазаните екземпляри е различна :newsm05_41:
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 23 декември 2011 - 15:07

Потърси по форумите "за" и "против" на всеки автомобил. Аз бих ти препоръчал да гледаш следните параметри:
- цена на автомобила;
- цена на резервните части (поддръжка -масла, филтри, лагери, накладки и т.н.);
- данъка не от значение тъй като се плаща веднъж в годината, а детото казват хората кефът е за цялата - колкото е по мощен автомобила, толкова по добре. Не се хващай за по малкия данък, после ще :wall: като вземеш да я караш. За големи и тежки купета им трябват мощни мотори;
- за какви цели ще използваш автомобила - при Зафирата обема е по голям и на пътническия салон и багажника. Зафирата има система FLEX 7.
- удоволствието да караш Зафира и Рено са различни.

Не че имам Зафира, но я предпочетох не защото я сравнямах с Рено. Просто не съм я сравнявал, защото като предпочитание винаги съм залагал на Зафирата (за автомобили от този клас).
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 23 декември 2011 - 15:18

Flex 7 има само при новата Зафира, при старите си е стандартно прибиране в Пода :newsm05_41:
Отговори

fanatic снимка fanatic 23 декември 2011 - 15:28

Само искам да отбележа, че в Сценика позицията на шофиране е пълно наказание и дори да е по-хубава кола, каквато не е според мен това да караш всеки ден като наказан не е ок...
Отговори

MAD_DOGG снимка MAD_DOGG 23 декември 2011 - 15:30

Да изкажа и аз скромното си мнение!

По принцип, Рено Сценик не е никак лош избор, но специално за двигател 1.6 16V на Рено съм чувал много лоши неща. Дано да не те подлъжа, колега, но ми го е казвал много близък приятел, който работи в сервиз на Рено повече от 2 години. За Опел Зафира нямам наблюдения, но като кола я предпочитам повече (дано да не прозвучи сектантски). :icon_razz2:
Пожелавам ти успех в търсенето на твоята кола!
Мнението беше редактирано от MAD_DOGG: 23 декември 2011 - 15:31
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 23 декември 2011 - 16:06

 siegfrid, на 23 декември 2011 - 15:18, каза:

Flex 7 има само при новата Зафира, при старите си е стандартно прибиране в Пода :newsm05_41:


Системата си носи това название от нейното създаване т.е. съществува под това наименование и в по старите модели на Зафира, която в течение на времето претърпява усъвършенстване.

Справка: http://opel.stefanov...info.aspx?id=57
http://www.automedia...icle_14791.html
"Първото поколение на Opel Astra, която се произвежда до 1998 година е реализирано в над четири милиона екземпляра и по този начин се превръща в най-продаваният модел в историята на марката. В началото на 1998 година започва производството на Astra G, чийто разновидности надхвърлят по брой тези на останалите.

Като допълнение към версиите хечбек с три и пет врати се предлагат седан кабриолет и купе, както и Caravan с пет врати. Особено внимание е обърнато на интегрирането на достъпни технологични решения, които имат за цел намаляване на разхода на гориво. Не са изоставени обаче и спортния дух и възможността за създаване на автентично удоволствие зад волана. През 1999 година, е представен спортният модел OPC, който се задвижва от 2.0-литров двигател с мощност от 160 к.с.

В началото на новото хилядолетие своя дебют прави и Astra Eco 4, който е първият „четирилитров” автомобил в компактния клас. Astra G също така е и базата за първия еднообемен модел на марката Zafira, който представя системата на седалките Flex 7. "
Мнението беше редактирано от kibo_tom3111: 23 декември 2011 - 16:14
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 23 декември 2011 - 16:16

 kibo_tom3111, на 23 декември 2011 - 16:06, каза:


Определено си прав :good:
Отговори

RaGe снимка RaGe 23 декември 2011 - 16:18

Познавам хора каращи сценик и зафира и ти препоръчвам зафирата.
Отговори

devoted снимка devoted 23 декември 2011 - 16:20

И в мене днес се появи тоя въпрос, защото видях едно Рено Сценик RX4 2.0i 146 к.с., а в Бургас навсякъде може само да се намери 1.6 и 1.8 см2 Зафира (от всичко което прочетох във форума разбрах, че за да има поне малко динамика двигателя трябва да е 2.0 бензин или 2.2 дизел. Залагам на бензина, понеже в моя случай имам газов инжекцион и искам да го използвам). А специално за RX4 някой да е чувал някоя добра или лоша дума?!
Мнението беше редактирано от devoted: 23 декември 2011 - 16:20
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 23 декември 2011 - 16:26

Чувал съм за хроничен проблем със скорстната кутия, решаващ се лесно със своевременната смяна на 2-3 лагера, но повече идващи в България са отдавна вече прескочили момента за смяната им.
За RX4 наистина е по-добре да погледнеш в Рено-форума, има си отделен раздел за Сеник и макар и отнемащо немалко време може да се прочете всичко за RX4.

А и ако ще се мяташ на RX4 - моето мнение е, че най-много му допада 1,9dci, все пак е 4x4 и има нужда и от въртящ момент :newsm05_41:

Колкото до Зафирата - 1,8 съвсем не е лош вариант, 2,2 бензин разбира се е по-добър, но и доста по-скъп на пазара.
Отговори

RaGe снимка RaGe 23 декември 2011 - 16:35

Возил съм се в завира 1,6 и 1,8 и мога ти кажа че дори 1,6 си върви прилично.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 23 декември 2011 - 16:42

RX4 страда изключително много от висящи лагери на кардана за задния мост. Лагерите вървят заедно с кардана и цената е 4 цифрена. Срещу 600-700 лв се рециклират някъде в Централна България.
Ако търсиш обективно мнение, в никакъв случай не чети раздел Сценик в Рено Форума :) От скоро имам Сценик 2 и съм изчел доста там.
Отговори

Гострадокг_* 23 декември 2011 - 17:03

четъх във форумите на ено и ми попаднаха цифри от рода 600лв.за подмяна на ангренаж и няколко консуматива покрай тях за това реших да питам спрямо зафирата как е
Отговори

devoted снимка devoted 23 декември 2011 - 17:08

Набързо разгледах какви са цените на резервните части и ми се струват приемливи, като на Опел резервни части

За мене лично Зафирката има повече място и това ми харесва... много подобна е на Вектра Б като оборудване и това също ми харесва...

Сценика е с по-малко място... малко дървено ми се вижда с тия гадни пластмаси, които са адски скучни и едва ли има нещо по-грозно в автомобилостроенето, но е 4х4, голям клиъранс...нещо нужни определено в БГ... И преди съм карал рено - окачването е определено меко и не знам RX4 дали не е същата "лодка"... Това което ме грабна определено е визията.. ама цената малко ми е височка, но ще отида и ще да му направя директно предложение от 5500.. ако ще - колата е пребоядисвана (и си личи, кардана, окачването - имат бая ръждица, а явно някоя скоба или тампон на генерацията е скъсана щото виси като "хобота на слона" ...
Отговори

devoted снимка devoted 23 декември 2011 - 17:24

 радокг, на 23 декември 2011 - 17:03, каза:

четъх във форумите на ено и ми попаднаха цифри от рода 600лв.за подмяна на ангренаж и няколко консуматива покрай тях за това реших да питам спрямо зафирата как е


Това за Зафира ли е?! Ако е така значи RX4 излиза за точно това по-малко:

Ето цени от ПроМобил на части за Сценик 1.6 107 к.с. 2000 г:

Ангренажен комплект - 185 лв.
Аксесоарен ремък с ролка комплект - 96 л
Отговори

V. Petrov снимка V. Petrov 23 декември 2011 - 17:29

Возил съм се в сценика на мой колега. Седалките са с по-къса опора за бедрата и категорично са по-неудобни дори от тези на Астра Ф, камо ли на Зафира. Позицията на волана е ужасна, все едно че си седнал в трактор. Като динамика добре набираше (1,6 - 105 коня). Багажникът е доста по-малък от на Зафирата и при сгъване на задните седалки не се получава равна повърхност. Единствено предимство е по-ниската цена. Но в дългосрочен план реното има по-голяма загуба на стойност от Зафирата. След като имах вземане даване с едно рено, повече не искам да чувам тази марка.
Отговори

hudson снимка hudson 23 декември 2011 - 17:37

 AlexMav, на 23 декември 2011 - 16:42, каза:

RX4 страда изключително много от висящи лагери на кардана за задния мост. Лагерите вървят заедно с кардана и цената е 4 цифрена. Срещу 600-700 лв се рециклират някъде в Централна България.

И рециклираните я изкарат една година, я не. :mhihi:
Имам колега с RX4 с двулитровия бензинов агрегат и мога да ти споделя разликите със зафирата. Като начало, мястото в зафирата е повече и по-добре разпределено. Използваните материали в купето са доста зле (въпреки че неговата е високо ниво на оборудване), въпреки замяната четирите амортисьора, колата продължава да си залита в завоите, както и поне 4 пъти сваляне на скоростите докато се оправи виенето на 5та скорост. Освен това RX4 е доста далече от истинско 4х4. Максимума който се прехвърля към задния мост е 20%, като няма дори тракшън контрол.
Кардана е с 2 висяща лагера и 3 карета (все е едно е за камион) - което и от двете да се повреди, се сменя целия кардан, цената му е 2000 лв. За около 400 лв си взе втора употреба, който след 6 месеца му се разтропа каре.
Отговори

devoted снимка devoted 24 декември 2011 - 02:41

НЕ мога ги разбера - пишат:

- ЗАФИРА 1.8 см2 =>115 к.с.
- ЗАФИРА 1.8 см2 =>125 к.с.


:surrender: Кое е вярно?! Колко е 2.0 см2 бензин - 136 к.с.?!? :n055:

И къде да го вземат мътните са се дянали всички 2.0 бензинки, като ги няма и в mobile и в cars?! :confused: Да са толкова добри, че веднъж като ги земат и да не искат ги продават ли хората?! :ohmy: Толкова се надявах да си намеря някоя за 5 500 :cq: :icon_confused: :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от devoted: 24 декември 2011 - 02:42
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg