Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

дюзи на z19dth opcom

Vaxhall снимка Vaxhall 24 септември 2019 - 12:20

 Д-и-м-о-в, на 24 септември 2019 - 12:02, каза:

Направи и теста с педалите и виж какво има записано там като грешки.

Как се прави това и как (къде) се отчитат евентуални грешки?
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 24 септември 2019 - 12:38

Натискаш газ, спирачка и даваш контакт без да палиш на мястото на километрите ще излезе надпис ЕСП а отдолу ще има цифри. Запиши цифрите и после тука. Само не пиши 161460 ако ти излезе. Тва със сигурност не играе. Това е грешка на имобилайзера. Но не е от нея. Аз също я имам но не е проблем.
Между другото изчакваш известно време с натиснати педали и на контакт за да излезнат сичките грешки.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 24 септември 2019 - 12:41
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 24 септември 2019 - 12:49

Газ, спирачка, контакт - никаква реакция. Седят си показанията на километража.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 24 септември 2019 - 12:58

Начи трее запали и тогава ше са види грешката/те.
Откачаш тръбичката от 1/2/3/4 дюзи и виж фърга ли нафта. Ако фърга добре. Ко не фърга откачи входящата тръба във филтъра "пийни" малко нафта да се види да не е запушено. Така по метода на изключването ще се стигна до истината. Може да напълниш една туба с нафта и да я закачиш след филтъра преди помпата да се види кво става и така. Вариантите са много.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 24 септември 2019 - 13:02
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 24 септември 2019 - 13:45

Закачих опкома и направих няколко скрийншота. Ще се опитам да кача снимки.

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Всичко по-долу е записано от опкома при подаден контакт и неработещ двигател

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Публикувано изображение
Относно последната снимка, изхвърляше много нафта от самото маркуче, което измъкнах от дюзата!
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 24 септември 2019 - 14:32
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 24 септември 2019 - 14:33

На първо четене - фуел пъмп реле мисля на контакт трябва да е актив. Виж го къде е и прегледай бушони.

Имобилайзера ти работи ли. Има някъде да го видиш на живи данни също в тия менюта.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 24 септември 2019 - 14:34
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 24 септември 2019 - 14:35

 Ne6to Smisleno, на 24 септември 2019 - 14:33, каза:

На първо четене - фуел пъмп реле мисля на контакт трябва да е актив. Виж го къде е и прегледай бушони.

Помпата върти (чува се съвсем ясно при контакт). Върти около 30 сек. Като дадох контакт и измъкнах едното маркуче за обратната нафта, хвърляше много нафта!
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 24 септември 2019 - 14:36
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 24 септември 2019 - 14:37

 Vaxhall, на 24 септември 2019 - 14:35, каза:

Помпата върти (чува се съвсем ясно при контакт). Върти около 30 сек. Като дадох контакт и измъкнах едното маркуче за обратната нафта, хвърляше много нафта!


Още нещо. 30 секунди да върти ми се струва твърде много. Дори да подкача трябва да бръмне за секунда две. Може би не ти прави налягане и за това не спира.
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 24 септември 2019 - 14:39

 Ne6to Smisleno, на 24 септември 2019 - 14:37, каза:

Още нещо. 30 секунди да върти ми се струва твърде много. Дори да подкача трябва да бръмне за секунда две. Може би не ти прави налягане и за това не спира.


Ми така прави откакто имам колата. Но никога не е имало проблем. В смисъл, палила е от четвърт. До вчера...

Сега гледахме на същата кола на един комшия, и неговата помпа по същия начин - около 20-30 сек. при контакт и спира да бучи.
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 24 септември 2019 - 17:55
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 25 септември 2019 - 09:06

Сори за спама ама и мойта върти около 20-30 секунди. Мите явно това е нормално.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 септември 2019 - 09:52

Когато въртиш на стартер, "Crankshaft position sensor" и Camshaft speed" отчитат ли нещо и какво ?

Това за Crankshaft не се вижда от направените снимки, но трябва да го има някъде по страниците. Възможно е да е кръстено по малко по-различен начин, но думата Crankshaft присъства.


А това че е хвърляло много нафта от маркучето, при невъртящ двигател няма как да се каже дали и какво е положението. Все пак има помпа, която нагнетява гориво и е нормално да хвърчи от там. Но е хубаво че хвърчи, така знаем че гориво имат дюзите.
И още: Common rail fuel pressure (под 31.83), когато въртиш какво показва? Ако е много под 31.83(което е исканото по програма), няма как да запали.

Въпреки че на стартер доколкото знам коляновия се върти с около 200 оборота в минута, тогава помпата е с по-малко поради по-голямото зъбно колело от на коляновия вал и да прави 30 Mpa ? Това са грубо 30 атмосфери...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 25 септември 2019 - 10:08
Отговори

kalin09 снимка kalin09 25 септември 2019 - 11:51

Един кмънреил за да запали ,му трябват над 200 бара. И трябва да ги вдига на стартер за 2-3 сек.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 септември 2019 - 12:36

Все пак може да се направи теста и при въртене.

Ето :
https://www.youtube....h?v=148PFguTmNg

И на човека не му пали и виж за какво става дума в отделните дюзи. Двете са явно мега зле (1-ва и 2-ра). 4-тата е най-добре, 3-тата е съмнителна, но не е чак толкова зле.

Направи го и ще видим при теб как е.
Мисля че имаш нужда точно от този тест.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 25 септември 2019 - 12:44
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 септември 2019 - 12:57

 kalin09, на 25 септември 2019 - 11:51, каза:

Един кмънреил за да запали ,му трябват над 200 бара. И трябва да ги вдига на стартер за 2-3 сек.



Затова и пиша да гледа при въртене какво има на тази данна. А и 31.83 Mpa, са си отвсякъде към 318 бара. Тоест исканото си е в рамките на нормалното за запалване на комън рейл, както и ти правилно казваш.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 25 септември 2019 - 12:58
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 25 септември 2019 - 17:46

Здравейте отново момчета! Благодаря ви за мненията! Тъй като бях на работа, нямах време преди обяд, но сега пак закачих опкома. Изскочи една грешка (доколкото разбрах свързана със подгревните свещи).Въпреки че когато отказа да запали оня ден, колата беше топла! Всъщност не е съвсем правилно да кажа "не пали", тъй като на всяко второ/трето завъртане припалва, но едва едва за около 5 сек. Опитва се да задържи някакви обороти но убийствено ниски (тресе яко) и съответно гасне. И колкото повече се мъча да върта на стартер, отзад започва да излиза яка пушилка и миризма. Димът не е черен, а по-скоро бял или сив (така го виждам на огледалата). Във рейката явно има достатъчно налягане, понеже като въртя на стартер почти мигновенно вдига стойностите, като за миг дори ми се мерна 50 и нещо. Иначе около 30 и нещо средно, при въртене на стартер. Опциите за коляновия и разпред. вал не ги открих в менюто на опкома. Започвам да си мисля, да не би нещо да е прескочил ремък...(пази Боже!)

Ето я и грешката. Изтрих я и завъртях пак 2-3 пъти, но не се появи повече.
Публикувано изображение

На долната картинка обаче има нещо странно според мен! Доколкото схващам това са 4-те дюзи. При въртене на стартер, нищо не се променя (не отчита нищо). Единствено се променя волтажа с 1-2 десети и скороста на вътене на двигателя. Стойностите на цилиндрите си стоят така 0.00. Може би трябва да запали за да отчетат нещо?
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 25 септември 2019 - 18:04
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 септември 2019 - 18:25

Щом си видял достатъчно налягане там под 31.83..... значи няма проблем в помпата и регулатора.

Следващото, което правиш е да гледаш клипа, който съм дал, правиш същото и въртиш достатъчно за да се събере. Ако трябва зареди си акумулатора първо.


Прескочил ремък? От кога не е сменян ? Но и това се проверява сравнително лесно. Махаш капаците и завърташ двигателя на горна мъртва точка на цилиндър 1.

Ето как , това е клип за смяна на ремъка, но преди това наместват двигателя.
https://www.youtube....h?v=_NA5nXbQ76U
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 25 септември 2019 - 18:35

 Д-и-м-о-в, на 25 септември 2019 - 18:25, каза:

Щом си видял достатъчно налягане там под 31.83..... значи няма проблем в помпата и регулатора.

Следващото, което правиш е да гледаш клипа, който съм дал, правиш същото и въртиш достатъчно за да се събере. Ако трябва зареди си акумулатора първо.


Прескочил ремък? От кога не е сменян ? Но и това се проверява сравнително лесно. Махаш капаците и завърташ двигателя на горна мъртва точка на цилиндър 1.

Ето как , това е клип за смяна на ремъка, но преди това наместват двигателя.
https://www.youtube....h?v=_NA5nXbQ76U


Не повече от 10 000 км откакто е сменен ремъка (Дайко)+ролки и водна помпа. Без проблем съм дошъл от Англия до БГ и обратно и тука си я карам. Аз съм си го сменял, прецизно и старателно. Навсякъде съм използвал динамометричен ключ според предписаните стойности! Използвал съм и специално приспособление за блокиране на разпред. валове. Проверил съм зацепването на ремъка и моментите на затягане няколко пъти преди да запаля! Едва ли P0380 има някакво голямо значение в случая... Пък и не се появи повторно (засега поне).

Теста от видеото го видях и ще го направя. Трябва да си намеря от някъде подходящи маркучета (може би от системи). Най-шибаното е, че не ми дава никакви грешки за ориентир. С изключение на тази за подгревните свещи, но тя и при топъл двигател не щеше да запали. Тогава просто задържаше тресенето с няколко секунди по-дълго и оборотомера играеше нагоре-надолу...
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 25 септември 2019 - 19:00
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 септември 2019 - 19:39

Не знам дали от системи ще държат на гориво.

Затова най-лесно с маркуч от някой магазин (Gates май че 3,2 мм беше но ако трябва измери да знаеш размера) си вземаш 2 метра примерно и си правиш установката с някакви шишенца. Не е прозрачен маркуча но теб тази работа не те бърка.

като не ти дава грешки, ще отркиеш проблема по метода на изключването (бабешката).

А и за запушени дюзи доколкото знам няма грешка и още повече не ще да поработи стабилно за да се ориентира цялата система накъде е за да даде грешки нещо. Предполагам затова.

Но щом налягането е добре, значи минаваме на другото стъпало.

Само тока до дюзите не знам как е, но и това се проверява с мултицет-а. По време на палене, пак трябва да има импулси към тях
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 25 септември 2019 - 19:42
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 26 септември 2019 - 16:34

Малко up по темата... Сега си свалих акумулатора да го зареждам, че бая въртене падна тия дни. По картинки разбрах къде е датчика на КВ. Викам си, чакай да бръкна барем да го пипна и с изненада забелязах следното... Значи подчертавам че не съм го видял понеже бърках отгоре (откъм EGR-а и стартера). Само с напипване установих, че цялата тази букса е надяната на датчика, обаче си подскача свободно с луфт от поне 3-4-5 мм. Това нормално ли ви се струва и при вашите коли как е? Според мен би следвало каквато и да е електрическа връзка в автомобила да абсолютно плътна и стабилна! Дали е възможно от тук да идва проблема с непаленето? Отбелязвам също, че нямам кора под двигателя и вероятно заради това може и да е корозирала тая букса... Иначе си поръчах мултицет и 2м. маркуч 3.2мм (за да проверя обратната нафта), но ще ги получа утре или в събота.
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 26 септември 2019 - 16:48
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 26 септември 2019 - 16:41

Съвсем вероятно е. От колянов вал може да не пише грешка като не пали. Обсъбдахме в спама, че тая кола не би трябвала да има подкачваща помпа. Демек помпата качва като върти мотора. Това дето бръмчи не е подкачване на гориво явно, а нещо друго и няма общо с проблема ти. След като нямаш грешка се насочи към датчика.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg