Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Vectra C/ Signum

Vectra C - Демонтаж на копчетата на мулти-волана

pacho_m снимка pacho_m 20 февруари 2010 - 09:45

Колеги,добро утро!

Някой може ли да каже как се махат тези копчета (само зелената зона) или по-лошия вариант (синята зона). Трябва ли да се маха AIRBAG-a или просто има някакъв друг начин.
Проблема е,че горното квадратно копче за смяна на станциите запъва някой път и ме дразни.

Към снимките с описание

Прикачен файл  01.jpg (613,97K)
Брой изтегляния: 51

Мерси предварително!
Поздрави!
Отговори

Swing снимка Swing 20 февруари 2010 - 11:41

Завърти волана 90 градуса наляво и погледни отзад. Има отвор, в който има винтче. Развиваш го и с издърпване напред сваляш цялото панелче с бутоните (ограденото в синьо). Има и буксичка, която трябва да изключиш.
Отговори

pacho_m снимка pacho_m 20 февруари 2010 - 11:45

Мерси много,колега!
Отивам да се мъча да го сваля.
Отговори

pacho_m снимка pacho_m 20 февруари 2010 - 19:34

Проблема е решен!
Благодарности на Swing!

Ето и подробно описание със снимки:

1. Завъртаме волана 90 градуса наляво.На спицата отзад се вижда гнездото на видията.Бъркаме с торкс/звезда 20 и развиваме.

Прикачен файл  01.jpg (126,95K)
Брой изтегляния: 65

2.Подпъхваме голяма права отвертка в левия край и избутваме края нагоре,като същевременно дърпаме подложката наляво.НЕ ИЗПОЛЗВАМЕ ГРУБА СИЛА И ВНИМАВАМЕ ДА НЕ СКЪСАМЕ КАБЕЛИТЕ.

Прикачен файл  06.jpg (250,43K)
Брой изтегляния: 62

3. Освобождаваме куплунга с леко дърпане на куплунга,като запомняме,че кафевият кабел е най-отгоре.Поредността отгоре-надолу е кафяв,червено-син и сив.(За CD30 MP3).

Прикачен файл  02.jpg (156,31K)
Брой изтегляния: 56

4. Вече сме свалили подложката с копчетата. Сега развиваме 3те видии на снимката с торкс 6.

Прикачен файл  03.jpg (201,47K)
Брой изтегляния: 65

5.Откопчаваме 2-те крачета в двата края на корпуса с малка права отвертка(до показалеца и палеца ми.)

Прикачен файл  04.jpg (178,01K)
Брой изтегляния: 65

6. Разглобяваме и внимаваме да не нараним платката или бутоните.
Корпусите на копчетата се свалят с натискане на щифтче на гърба на корпуса.

Прикачен файл  05.jpg (284,45K)
Брой изтегляния: 77

7.Почистваме със спирт и памуче(става и с клечка за уши) платката и със спирт и парцалче (или памук) пластмасовите бутони и корпуса.


8. Сглобяваме всичко обратно и го поставяме на място. Първо се слага края под клаксона,после края откъм "геврека".

Прикачен файл  06.jpg (250,43K)
Брой изтегляния: 62

Надявам се да съм бил полезен и изчерпателен.

Поздрави!
Отговори

Swing снимка Swing 20 февруари 2010 - 22:34

 pacho_m, на 20 Feb 2010, 19:34, каза:

Благодарности на Swing!

За нищо :icon_wink2: Хубава тема се получи, браво за снимките!
Отговори

orlinst снимка orlinst 19 юли 2012 - 14:31

Темата е доста стара и полезна, но гледайки я се сетих за нещо и затова използвам да попитам - моята Вектра е сходна, само че е 1,6 с CD30 без мп3. Има ли някакъв шанс да има подготовка за мултиволан и да липсват единствено копчетата. При мен на това място на волана си има цели панели. Имате ли идея или отвертка торкс 20 ще ми даде най - точен отговор :))
Отговори

pacho_m снимка pacho_m 22 юли 2012 - 14:19

Трябва да провериш. Ако имаш буксичките от двете страни,намираш си бутони,програмираш CIM-модула и си щракаш от волана :)).
Отговори

vladyn снимка vladyn 01 август 2014 - 14:58

Много полезно!
Само снимките липсват ???
Отговори

Жоро снимка Жоро 01 август 2014 - 15:24

Писал съм на Пачо, ако може да ги възстанови, ако не ще мислим варианти...

Ето за момента прилагам едно клипче с това как се разглобяват повечето компоненти в колата: Моята връзка

EDIT: Специални благодарности на Пачо, че възстанови темата обратно със снимки, след като Imageshack паднаха...
Отговори

DiDk0 снимка DiDk0 03 май 2015 - 11:13

Здравейте! Скоро се сдобих с Астра H, и имам проблем именно с тези копчета само че за усилване/намаляне на звука от другата страна които са. А именно ролковия бутон който потъва. Таа въпроса ми е има ли възможност да се поправи или направо да търся друг модул и да го заменя?
Мнението беше редактирано от DiDk0: 03 май 2015 - 11:14
Отговори

Жоро снимка Жоро 03 май 2015 - 14:56

Аз го разглобявах и го чистих, та не виждам какво ще ти попрачи...
Отговори

DiDk0 снимка DiDk0 03 май 2015 - 20:37

Не знам на какъв принцип е ролковия механизъм и дали не е строшен .. копчето играе и като тръгна да усилвам потъва и остава. И после трябва да го намествам. Та затова питам дали да си правя труда да го свалям ако е поправимо или директно да търся друго такова блокче за управление, за да не свалям и слагам 2 пъти. Благодаря!
Отговори

gerov снимка gerov 03 май 2015 - 20:57

 DiDk0, на 03 май 2015 - 20:37, каза:

Не знам на какъв принцип е ролковия механизъм и дали не е строшен .. копчето играе и като тръгна да усилвам потъва и остава. И после трябва да го намествам. Та затова питам дали да си правя труда да го свалям ако е поправимо или директно да търся друго такова блокче за управление, за да не свалям и слагам 2 пъти. Благодаря!

То свалянето не е трудно, но за да е строшен както описваш,може причината да е идвала от СИМ модула (често срещан проблем ),натискане -натискане и той се чупи!
Отговори

DiDk0 снимка DiDk0 04 май 2015 - 23:42

Ахаа ясно .. ще опитам да го сваля и разглобя но вече събота .. ще се радвам все пак някой който го е свалял да сподели на какъв принцип е и дали може да се поправи :)
Отговори

AdibaS снимка AdibaS 17 май 2015 - 19:37

Здравейте
Искам мнения по въпроса с тия копченца...
От скоро имам Астра Н 2005.Започна да ми прави номера като
въртя волана (дори да съм в далечен край на копчетата за смяна на станция) да ми сменя станцията ...
правеше го много рядко.Като днес обаче песента беше съвсем различна.Още при потегляне и станцийте започнаха
да си се сменят на воля ... като дори и 3те копчета не фукнционираха.Сменя ми станцията вади ми разходите който
си засичам,като в един момент копчетата започнаха да си работят нормално но продължаваше да сменя станцийте в последствие
бутоните отново спряха да функционират (до сега не бяха отказвали).Като проблема в началото започна само когато се натисне
по-силно волана където и да било.
От къде може да идва проблема ?? Хода на бутоните видимо изглежда наред....
Мнението беше редактирано от AdibaS: 17 май 2015 - 19:38
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 18 май 2015 - 21:51

 DiDk0, на 04 май 2015 - 23:42, каза:

Ахаа ясно .. ще опитам да го сваля и разглобя но вече събота .. ще се радвам все пак някой който го е свалял да сподели на какъв принцип е и дали може да се поправи :)

Колега така както слушам ... най вероятно е счупено копчето, и само смяна с ново.
Но свалянето не е супер сложно, от снимките на колегата pacho_m се вижда много добре как става магията.


 AdibaS, на 17 май 2015 - 19:37, каза:

въртя волана - ми сменя станцията ...
Още при потегляне и станцийте започнаха да си се сменят на воля ...


Колега така като слушам проблемът най вероятно е в лентовият кабел на CIM модула, който ти позволява да запазваш връзка докато въртиш волана.
Може да тестваш дали е от него, като разкачиш копчетата и покараш малко без тях.
Ако пак го прави ... 100% е тоя лентов кабел.
А вече дали може да се намериш само него и само той да се смени без целият модул ... идея си нямам.
Мнението беше редактирано от Petar_kazakov: 18 май 2015 - 21:52
Отговори

MARTECA снимка MARTECA 21 май 2017 - 20:22

Пичове имам вектра ц преди фейса с мулти волан, въпроса е взаймозаменяеми ли са копчетата от преди фейса и след? Чисто визуално тези след ми харесват повече.
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 28 май 2017 - 15:14

не са.
Фейса е Fullcan, тези преди фейса не са.

Но имаш един вариант, ако намериш някой да ти направи платката от преди фейса във формата на фейс-а и да ти прехвърли компонентите ... може и да стане ... но не знам дали на някой ще му се занимава с това ... но е възможно.

И това само би постигнало визуалният ефект, функционалността ... ще е същата, само 3-те бутона който имаш и в момента.
Отговори

ТИМ снимка ТИМ 10 май 2018 - 19:32

Колеги здравейте , имам следният въпрос дали на някой му загряват копчетата по точно корпуса ,тъй като и от двете ми страни на волана Зафира Б пластмасовите корпуси, където са копчетата се затоплят все едно имам подгрев.Да не би някъде са правят някакво късо.Отскоро спря да ми работи левия бутон ,като интересното е ,че при натискане работи , а само за нагоре и надолу не сработва.
Ще се радвам ,някой ако е имал подобен проблем да сподели.
Отговори

Жоро снимка Жоро 11 май 2018 - 07:50

Не би трябвало да греят, но това ти е ясно. Явно имаш проблем. Разкачи им буксите и виж тогава дали ще греят.
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg