Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

ТУРБО, тунинг и още нещо!

Shades снимка Shades 27 август 2008 - 08:11

По-добре пиши едно лично на Владо. Този въпрос го обсъждахме с него и ще може да те осветли в по-големи подробности. Лошото беше, че е доста натоварен в сервиза и в момента е невъзможно тази манипулация да се извърши при него.
Отговори

rendeto снимка rendeto 04 септември 2008 - 13:41

Да спомена за една приятна процедура коята ми достави удоволствие за душата.Всичко започна след ремонта на помпата взехме колата с ортака,но пак не вървеше както трябва карахме няколко дена но нещо ме ядеше под лъжичката взех лаптопа и лека диагностика показа грешка p1125 така наречения уестгейт в op com пише възможни проблеми ел.схеми или повреда в самият клапан за разтоварване на турбото.Легнах да видя дали се сваля лесно и лека полека стигнах до него,свалих го изглеждаше доста добре за кола на 220 000 км движеше се без да задържа абе като нов пипам лостчето което свързва клапана с клапата вътре в турбото ,която го разтоварва не се движи изобщо понапънах я и се раздвижи после пръскане с WD и прокапа много нагар от оста на клапата после сгловяване в обратен ред и още пръскане със спрейчето.По време на първия тест не се усещаше голяма разлика но,като поседя колата разликата беше голяма .Понякога само чистенето помага без смяна на части.И за протокола на едно рено клио му сменихме здрава турбина ама нали беше чужда кола кой да проверява всичко след като има нови части.На сегашната кола двигателя е y 17 dt astra и колата е такси и ще се бързичко разбере дали процедурата ще върши работа дълго време. :newsm05_41:
Отговори

signum91 снимка signum91 18 октомври 2008 - 21:49

Публикувано изображение
Турбото на 2.2 дти е с тези пластини
Мнението беше редактирано от siegfrid: 11 юни 2009 - 08:23
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 19 октомври 2008 - 00:38

отговора на всичките ви въпроси е - турбо с променлива геометрия.
Отговори

horacii снимка horacii 20 октомври 2008 - 16:57

Зравейте колеги !

На моята печка ДТИ 2.0 сменихме 2-те Е-пром памети , естествено програмирани /чип-тунинг/ !
Колата литна ........тествам е постоянно.......на по гладка настилка 2000 об/мин. 2-ра предавка при "смачкване" на педала на гас-та и без полусъединител водещите колелета превъртат.........чак ме е срам като взема да ги натискам ВАГ групата от моя клас по пътищата :newsm05_41: )))) Върви неприлично добре , опасявам се за съединителя и торбалан , но за сега нямам грижи 15000 км след "промените" !
Поздрави Е.К.
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 20 октомври 2008 - 23:17

Живот и здраве догодина ако не продам печката слагам турбо от 2.2 ДТИ + кулер (по-малък от стоковия) и както е чипната ефекта ще е супер а разхода едва ли ще се промени много. Абе тунинг да става пък сичко друго е лъжа ! :newsm05_41:
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 15 февруари 2009 - 11:54

 signum91, на 18 Oct 2008, 09:49 PM, каза:

Турбото на 2.2 дти е с тези пластини



тези пластинки се казват "направляващ апарата". Той се регулира в зависимост от налягането,което се създава от отработените газове.
Пример: ако си по леко баир и подадеш изведнъж газ на педала- от страната където се завърта турбината от изгорелите газове се повишава налягато и то премества направляващия апарат така, че самата турбина да загребва и да нагнетява по голямо количество въздух. Продължаваме все още да държим предала и вече лека полека налаганията от двете страни на турбината започват да се изравняват ( от уравнение на Бернулий- члена за потенциалната енергия ) и тогава направляващия апарат се връща в изходно положение и турбината си работи като обикновенна турбина без такъв апарат. :cabrio:
Отговори

Dracula1 снимка Dracula1 03 март 2009 - 08:02

Първо сорри ако мястото на въпроса ми не е тук.

Значи имам Astra G 1.7 TD и проблема е че понякога турбото не иска да работи.Примерно на магистрала тъкмо като приема изпреварване оп светва лампата че има проблем с турбото и колата направо става куц кон забива предницата и повече ускорение няма... Водих я диагностика провери я майстора и каза че на вакуум регулатора има една тръбичка която от двата края има по малки парченца маркуч и уж ги смени и тръгна нормално обаче след около 50-100 км пак почна да светва лампата и примерно стои 2-3 км светнала и може да се сети да угасне тогаз чак...Пренебрегнах го как да е обаче после почна още след запалването на колата веднага светва лампата и през целия път(10-15-20км че и повече) да не угасва.Накрая отидох купих си малко маркуч такъв и аз си ги смених двата края и уж тръгна да бачка ама сега пак прави същите мизерии пак светва така ама този път както отначало няколко км и си угасва.Гледах самата тръбичка и не е протъркана нищо й няма.И също забелязах че когато извадих тръбичката с двете маркучета която е почна да капе черно масло от тръбичката тоест оттам минаваше масло а доколкото знам през вакуумрегулатора не трябва да минава масло или се бъркам?Моля за помощ че направо ме вбесява както си карам примерно със 90-100 и оп турбото спира и повече ускорение .... НЯМА.Опитвал съм да свалям на по-ниска предавка да влезе примерно на 4500-5000 оборота но лампата не угасва пробвал съм да отпускам газта да пада на 1500-2000 качал съм на по-висока предавка без обороти напрао на 1000 оборота да влезе на предавката пробвал съм на 2000 да поддържам но ефект няма огася единственно когато си поиска.Преди да я закарам на сервиз да я проверят си мислех че ще е от релето на средните обороти(така предполагах) и помолих човека да си засили вниманието към релетата специално и каза че си работят на 6 няма проблем при тях.
А и нормално ли е за мотора(68 коня) на 3та на 3800-4000 оборота около 90км/ч
Отговори

jorkata снимка jorkata 03 март 2009 - 08:24

Прегледай темата "Проблем с мощността на Вектра Б"- автор Дессо
Отговори

Dracula1 снимка Dracula1 03 март 2009 - 09:09

Да видях я темата и ще я закарам събота може би или не знам ще видим може да я дам на бащата да я закара ако съм зает да я видят.Благодаря ти много за отговора
Мнението беше редактирано от siegfrid: 11 юни 2009 - 08:23
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

ceko снимка ceko 24 април 2009 - 10:42

Та значи аз имам една идея!!Намислил съм да си взема някакъв термоизолационнен материял и да изолирам цялата система за въздуха от турбото до интеркулера и до всмукателния колектор а даже и пластмасите преди турбото от кутията с филтъра!Забелязъл съм че всичките тея тръби се нагряват зверски много от двигателя следователно и въздуха в тях се напича много което е по лошо за горивната смес,всеки знае че колкото е постуден толкова по добре!!Та ако някой има някакви идей да сподели, гледах една лента за термоизолация на изпускателни колектори ма беше доста скъпичка не6то от сорта на 80 лева за 15 метра,мисля че има и по евтини вариянти!
Предполагам че тази интервенция ще запази въздуха малко по студен от тука и интеркулера ще се справя малко по добре следователно мално по добра горивна смес,знам ли поне така предполагам по пътя на логката!!
Отговори

jorkata снимка jorkata 07 май 2009 - 16:59

Има една минерална вата от едната страна е с фолио. Мисля че ще свърши добра работа, само дето трябва да се нареже на ленти и допълнително да се закрепя към тръбите. Проблема е , че от магазина ще ти дадат много повече отколкото ще ти трябва. И аз мисля да го направя това. За лятото ще е много добре според мен
Отговори

waleto снимка waleto 01 юни 2009 - 11:32

Темата я прочетох,три пъти и нещо неможах да разбера!Според мен,GT15 на Garrett е с променлива геометрия.Тука се твърди че няма Опел,от таз генерация с променлива геометрия.Каква е истината,според вас?Щото според мен,ако се сложи,обикновена турбина,няма какво да я управлява.Най добрия варянт е да се ползва GT18 от 2.2-мотора.


 ceko, на 24 Apr 2009, 11:42 AM, каза:

...Та ако някой има някакви идей да сподели, гледах една лента за термоизолация на изпускателни колектори ма беше доста скъпичка не6то от сорта на 80 лева за 15 метра,мисля че има и по евтини вариянти!

По въпроса за лентата.Има тука в София магазин,където термоодеало 1кв.м,издържащо до 1100градуса,струва 40кинта.
Отговори

ceko снимка ceko 07 юни 2009 - 19:04

Та какво стана сега измисли ли го някой как да стане премахването на егр пр dth или все още нестава работата,че вече почна да ми омръзва тая бавнотия и тряя нещо потака!
Отговори

Shades снимка Shades 07 юни 2009 - 22:40

ЕГР-то в момента се мисли, но дори и да е изолиране ползата ще е малка. За "по-така" само ремап. Схемата с турбина от 2.2 също е хамалогия (там е с променлива геометрия, 2.0 са си нормални). По-голям кулер евентуално е добра идея при ремапнати мотори (другите ще умрат от лаг), но пък при Астра Г мястото е кът и без рязане на броня почти няма надежда.
Отговори

waleto снимка waleto 08 юни 2009 - 12:25

 Shades, на 07 Jun 2009, 11:40 PM, каза:

... Схемата с турбина от 2.2 също е хамалогия (там е с променлива геометрия, 2.0 са си нормални)...

Това,сериозно ли го говориш?Можеш ли да кажеш,как разтоварва турбината на 2.0?
Отговори

Shades снимка Shades 08 юни 2009 - 16:24

В смисъл? През уейстгейта разбира се. GT17 и GT18 са VNT :newsm05_41: GT15 при нас си е стандартна, а при VAG е VNT и се води GT15V. Открий разликите с публикуваната по-горе схема на GT18.

GT1544

Публикувано изображение
Отговори

waleto снимка waleto 09 юни 2009 - 09:39

На таз картинка,основното за което си говорим го няма.Къде е вързан уейстгейта?Както и да е!
Продължавам да не разбирам,някои неща и за това ще се опитам да се обоснова:
Като запаля Опела,клапана сработва и издърпва уейстгейта.Като според зависи,колко газ му подам или издърпва,или избутва клапата.Тоест,гейта се движи постоянно!След това,откачих уейстгейта от клапата на турбото и установих че клапата е в някакво средно положение.Не затваря напълно на нито една страна.
Смея да твърдя,че при нормална турбина,уейстгейта е задължително затворен,като след достигане на определено налягане електрониката сработва и го отваря.
Докато при DTL-а(моят,разбира се),такова затваряне не забелязвам.

Не искам да влизам в спорове с никой.Исках,ако може,да ми е малко по лесно,но не е проблем.Ще я разглобя и ще я разгледам,като му дойде времето.
Отговори

mikelle снимка mikelle 10 юни 2009 - 17:28

Колеги, карам Astra F, X17DTL.Турбината ми "яде" много масло, свършила е "курса". Въпросът ми е ще мога ли да я заменя с турбина за Astra G, X17DTL?
Отговори

Shades снимка Shades 10 юни 2009 - 22:27

 waleto, на 09 Jun 2009, 10:39 AM, каза:

...

На картинката, макар и сравнително обща за Т15 няма друго важно нещо, а именно променливите лопатки. Специално в твоя случай сигурен ли си, че клапата успява да отвори гейта? Отделно не мога да разбера защо изобщо питаш за него като си отговаряш сам на въпроса къде е. Иначе теорията ти е ясна - гейта е затворен до достигане на максималното зададено налягане, след което клапата сработва и го отваря. Тези клапи често клеясват и не винаги отварят или засядат. Отделно клапата се управлява на вакуумен принцип, т.е. може да е проблемен някой маркуч или да е вързан наобратно.
По принцип имаш проблем с турбината или само си я чоплиш?

Ето ти и една снимка на Т15 за да си изясниш малко нещата (на снимката-турбината откъм аутлета, малкото кръгло нещо вдясно е клапата на уейста):

Публикувано изображение
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg