Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Corsa D - какъв двигател

Мишо снимка Мишо 17 ноември 2009 - 22:57

Здравейте колеги,
Предстои ми покупка на нова Corsa D. Тъй като колата е за майка ми и ще се кара предимно (да не кажа само) градско се ориентирах към малките двигатели - 1,2 twinport 80hp (Z12XEP), 1,4 twinport 90hp (Z14XEP) и 1,3 CDTI 75hp (Z13DTJ). Дори за момента дилемата е по-скоро между 1,2 бензин и 1,3 дизела.
По принцип предпочитам бензин, но имам леки притеснения как ще се държи 1,2 на това купе (въпреки, че е 80hp).
Ще се радвам да споделите някакви мнения за горните два мотора... разликата в цената не е голяма, но и двата са ми напълно непознати а във форума за съжаление е доста оскъдна информацията за Corsa D.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 17 ноември 2009 - 23:05

Личните ми впечатления от 1.2 мотора се изразят доста лесно с "Уаууууу".
Един приятел кара такава Корсичка и в случаите, които се качвах да я карам останах доста, доста впечателен от показаното... Държи се добре, не усетих "задъхване" или видими слабости. Наистина не може да става дума за спортен дух, или бегачка, но не смятам и че това се цели, при все, че автомобилът ще бъде управляван от жена.

Бивш колега има Корса Д с 1.3ЦДТИ двигателче и думите му винаги са били, че е доста доволен от разхода и способностите на автомобила.

Аз лично, ако бях изправен пред твоята дилема като отправна точка за избора на двигател бих взел колко км/година ще бъдат правени, защото общо взето доплатената разлика, става безпредметна ако се правят под 20 хил.км./година. В такъв случай като най-удачен вариант се оказва 1.4 :icon_wink2:
Отговори

Icemann снимка Icemann 17 ноември 2009 - 23:10

Тази корса не се ли предлага и с 90 к.с 1.3 дизел? Според мен това е най-удачният двигател.. пъргав, икономичен. Чувал съм за 1.4ката много лоши отзиви от познати. А от друга страна, тази корса има доста тежко купе за размерите си...
Отговори

Мишо снимка Мишо 17 ноември 2009 - 23:22

Благодаря за отговорите :icon_wink2:

 siegfrid, на 17 Nov 2009, 23:05, каза:

...
Аз лично, ако бях изправен пред твоята дилема като отправна точка за избора на двигател бих взел колко км/година ще бъдат правени, защото общо взето доплатената разлика, става безпредметна ако се правят под 20 хил.км./година. В такъв случай като най-удачен вариант се оказва 1.4 :mhihi:

Колега, със сигурност ще са по-малко от 20к и то доста, но не съм правил такива тънки сметки тъй като разликата в цената на двете с отстъпките е почти никаква. Така че по-скоро ми беше интересно дали 1,2 е достатъчно за това купе и дали има нещо което да ме притеснява в дизела (макар че може би да се говори за подръжка на нова кола е смешно).

 icemann, на 17 Nov 2009, 23:10, каза:

Тази корса не се ли предлага и с 90 к.с 1.3 дизел? Според мен това е най-удачният двигател.. пъргав, икономичен. Чувал съм за 1.4ката много лоши отзиви от познати. А от друга страна, тази корса има доста тежко купе за размерите си...

90к.с. 1,3-то (Z13DTH) ако не се лъжа е само с 6 степенната ск. кутия, която е съвсем друга цена и е излишна за градска кола.
1,4-то по-скоро отпада поради факта, че гледам колите с които разполагат, но предполагам като се има предвид че е дългосрочна инвестиция ще се прежали чакането, ако чак толкова си заслужава...
Мнението беше редактирано от Мишо: 17 ноември 2009 - 23:25
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 17 ноември 2009 - 23:27

Направи тест на всичките модификации, в които си се "огледал" и така ще прецениш най-добре... :mhihi:

Сега като се замислих по-внимателно се сетих нещо друго за Z13DTH - един приятел гръмнаха 3 двигателя на по 12-15хил.км за 6мес... Вярно става въпрос за Комбо, но смяна на 3 двигателя на 2 коли (едното Комбо гръмна 2 двигателя за 15хил.км ) - е няма нужда :icon_wink2:
Отговори

jelqzkov снимка jelqzkov 17 ноември 2009 - 23:59

Приятелката ми има Корса с 1.4 90 коня мотора. Доста пъргав, сравнително иокономичен (последно с 40 литра минахме над 700 километра с 4 човека (средно по 60 килограма) и дооооста и то тежък багаж) колата е на 2 години някъде и на около 18К километра. Достатъчно пъргава е... абе аз лично съм предоволен.
Ако на шофьорката не и тежи крачето и не и трябва да е първа на светофара според мене избора ти се свежда на 1.2 и 1.3 литровия дизел. Моя ред на мисли е че ако не си намираш "хубава" нафта смисъл от дизел няма. Бензина и дизела са почти на една цена а съвременните бензинови агрегати дават разход почти колкото дизеловите, така че 1.2 бензинче с 5 литра разход в града си е направо чудесно решение. Ефтин и прост мотор. Аз бих избрал него.
Отговори

Оги снимка Оги 18 ноември 2009 - 00:04

Мишка, звъниш ми и ще направим тест драйв на бащата на коша 1.2 80 коня. Впечатления от първа ръка е най-добре :icon_wink2: Като знам колко харчи бензинката няма как дизела да е по-икономичен ...
Тоя 90 коня дизела с шестата и с променлива геометрия на турбото и много искам да покарам да видя как е, но както и да е след чип ще лети въшката. Разбира се цената и е висока, те почти винаги са Cosmo и т.н.
Иначе откровено нашата хич я няма по скоростите :mhihi: ускорява слабо и бавно, трудно се изпреварва!
Мнението беше редактирано от Оги: 18 ноември 2009 - 00:10
Отговори

Jorata снимка Jorata 18 ноември 2009 - 18:31

Между 1,2 и 1,3 ЕкоФлекс, моя избор без замисляне е дизела. Това 1,2 е ултра мъртво. Старата корса върви към 8 пъти повече. Дизела има по добро поведение в ниските обороти, коет ти трябва за града. Все пак бих преценил и годишния пробег, но при положение че цената почти еднаква..... Дизела, освен че е по евтин на колонката и харчи по малко! Мен лично 1,2 ме изненада много(в негативен смисъл), за разлика от 1,3.
Отговори

v_ankata снимка v_ankata 18 ноември 2009 - 19:52

Един мой приятел има такава корса с четири врати 1.3цдти 75кс. Карал съм я няколко пъти и да ти кажа бях приятно изненадан от динамиката, особенно като се ина в предвид че колата съвсем не тежи колкото корса Б, пък да не говориме за А. Доста еластична и пъргава е за мощността си, но след 3500/об умира, което е нормално за повечето съвременни дизели, за състезания не става, но според мен върви достатъчно за олегнал човек. Като макс скорост около 170; Разход - градско 6,5/100 , извън грда ако я караш леко - дори и под 5, но ако я настъпваш дава градски разход, дори и отгоре. Знам че мотора е ФИАТ, но нека по-запознатите да потвърдят. Неговата е на около 30 000км и междодругото я продава. Дано съм бил полезен.
Отговори

Мишо снимка Мишо 19 ноември 2009 - 11:36

Благодаря за отговорите.
Тъй като наличните автомобили са 1,2 и 1,3 по-големия бензин 1,4 окончателно отпада от борбата.
От дизела се поотказах обаче. Като оставим настрана малката разлика в цената идва ред и на поддръжката а там всички знаем каква е разликата между бензин и дизел, дори и когато става дума за консумативи. След известно проучване дори се оказва, че разхода градско им е един и същи ... Освен това чух доста добри отзиви за Z12XEP в градски условия (специални благодарности на Оги :drinkin: ). С две думи - 1.2 ще е.
Благодаря на всички за коментарите :naughtynono:
Отговори

jelqzkov снимка jelqzkov 19 ноември 2009 - 12:42

И да се похвалиш като я вземеш!
Отговори

vaskata.v снимка vaskata.v 19 ноември 2009 - 15:35

 Мишо, на 19 Nov 2009, 11:36, каза:

Благодаря за отговорите.
Тъй като наличните автомобили са 1,2 и 1,3 по-големия бензин 1,4 окончателно отпада от борбата.
От дизела се поотказах обаче. Като оставим настрана малката разлика в цената идва ред и на поддръжката а там всички знаем каква е разликата между бензин и дизел, дори и когато става дума за консумативи. След известно проучване дори се оказва, че разхода градско им е един и същи ... Освен това чух доста добри отзиви за Z12XEP в градски условия (специални благодарности на Оги :drinkin: ). С две думи - 1.2 ще е.
Благодаря на всички за коментарите :naughtynono:



Избора на човек зависи единствено от потребностите му. От зададените параметри и начина по който ще се използва - 1.2 Twinport е най-удачния избор. Никога повече мощност или въртящ момент не са излишни, но дали са нужни и дали водача на автомобила ги търси. Радвам се че си достигнал до верния двигател за нуждите ти.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg