Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Вярно ли е че масло 5w30 дава икономия на гориво ?

astraGbertone снимка astraGbertone 06 октомври 2016 - 11:06

Здравейте колеги , искам да попитам някой минавал ли е от 5w40 на 5w30 масло и има ли разлика във поведението на двигателя, защото няколко човека ми казват вече че им пада разхода на гориво със около 0.5л
Вярно ли е това ? Предстои ми смяна ако е така ще мина на 5w30
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 06 октомври 2016 - 11:12

Няма как от маслото да падне разхода. Най важното е маслото да е оригинално, и да отговаря на заводските изисквания. В България е доста трудно да се намери оригинално масло.
Отговори

CuMo снимка CuMo 06 октомври 2016 - 11:45

Може да се получи някаква икономия от по—тънкото масло, но чак в такива количества не. Иначе има известна логика, че когато маслото е по—тънко вътре частите ще се движат по—лесно поне при първоначалния старт, но икономия от половин литър може да се получи сборно за около година поне според мен. Иначе на моята астра първоначално беше сложено 15w40, което аз смених с 10w40 и разликата при първия старт за деня беше потресаваща :)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 06 октомври 2016 - 14:34

От 16 години карам само с 5/30 и за всичките ми коли много хора ми казват, че разхода ми е по- нисък от очакваното. :icon_wink2: Но по- скоро си мисля, че истинските причини са други, а не непременно само в маслото.
Иначе е факт, че и с оглед икономия на всички по- нови колици производителите предписват като най- предпочитано 5/30 или 0/30. В скоро време очаквам да видя и 0/20 например :icon_wink2:
А между 5/30 и 5/40 няма разлика в студения старт- и двете са с индекс 5. Разликата е на топло.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 октомври 2016 - 15:32

Аз пък само астрата карам на 5 30. Всичко друго е 10 40 и астрата зимата по технологични причини изкара с 10 40. Всички ме убеждаваха, че ще пали трудно и какво ли не, пък аз и до момента не откривам никаква разлиак във вървенето, харченето, паленето или каквото и да било. Даже се чудя дали от следващата смяна да не си върви и тя на 10/40.
Отговори

CuMo снимка CuMo 06 октомври 2016 - 16:46

Малко си се объркал, производителя казва зимата да се кара с тънко, а лятото с дебело масло. Иначе, когато минавах от 10w40 на 5w40 разлика не се усети, но от 15w40 на 10w40 разликата беше огромна.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 октомври 2016 - 16:57

При мен проблема беше в един маркуч на диференциалния манометър на ДПФ филтъра. От това постоянно набиваше дпф регенерация и пълнеше маслото с нафта. В един момент решихм че няма да давам толкова пари да хвърлям масло постоянно и сложих 10/40 докато не се реши проблема (просто е много по-евтино). В крайна сметка реших проблема почти веднага след това и изкарах цялата зима с 10/40 и въпреки всички хора, които ме убеждаваха, че ще усетя разлика, такава нямаше. Колата си вървеше перфектно. Смених го просто, за да си е по спецификация след 5/6000 км.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 06 октомври 2016 - 16:58
Отговори

Y22DTR снимка Y22DTR 06 октомври 2016 - 22:15

Преди време бащата караше един DAF XF105,караха го с някакво масло и филтри не знам си какви(немска марка беше но не е помня).
След като го обслужиха в ДАФ с Оригинално масло(Мобил)и ОЕМ филтри му падна разхода с около 500-6-700 грама на 100.
И Вектрата и Астрата ги минах от 10В40 на 5В40 и на 0В40 разлика в разхода никва.
Само моторите почнаха да работят по добре(по тихо,мазно и спокоино).
Може някои да са постигнали икономия от това,но аз за сега не,или е нищожна.
Отговори

andro6157 снимка andro6157 15 октомври 2016 - 19:21

Икономия може да има на къси разстояния,защото маслото на студено е рядко,маслото охлажда двг то,колкото по гъсто е толкова повече топлина трябва за да се стопли и да стане течливо.Сугурен съм че дава икономия през зимата къси разстояния до 5 км.Един познат има пасат и гори масло 1л на 1000 км. един майстор му казал да слага вместо 10в40 20в50,не ми спомена за по висок разход,но каза че през зимата започнала да пали много трудно и докато дойде на 70-80 градуса колата почти губела мощността на половина сигурно има връзка с разхода.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 17 октомври 2016 - 10:00

Според мене косвено може и да се вдигне разхода на гориво, ако има разход на масло 5W30. Ако колата гори маслото ще има нагари и може да се изяждат и електродите на свещите (както беше на предишната ми кола).
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg