Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Зацепване на ГНП

toreto_94 снимка toreto_94 26 октомври 2011 - 15:40

Здравейте имам следния проблем:
Колата е Вектра Б X20DTL, блока на ГНП изпуши и вектрата стои така вкъщи вече 4 години.Сега баща ми ми я даде и каза ако си я направя моя е. И аз твърдо съм решил да присадя механично ГНП от друг автомобил. Ще търся възможно най-точното на външен вид за да пасне с най-малко преправяне.Обаче онзи ден тръгнах да свалям старото ГНП и видях че няма белег на колелото на разпределителния вал, впоследствие разбрах, че колелото не е нито на конус нито на шпонка, разчита се само на стегнатостта на болта.И въпроса ми е: След като вече съм махнал колелото и веригата(горната) после при сглобяването как да зацепя вала и ГНП-то.(коляновия вал е на белег)Ако някой може да ми помогне със някаква схема или с обяснение ще съм му благодарен,защото от схемите в Ауто дата нещо не ми става много ясно.
Мнението беше редактирано от toreto_94: 26 октомври 2011 - 15:41
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 26 октомври 2011 - 17:32

Колега ,схемата в аутодата си е перфектна.Като толкова се притесняваш направи си белег.То там не е фатално ,защепването на ГНП е по особенно и там трябва да се спазват точни процедури свьрзани с аванса,които ако не е правилен е лошо.
НЕВЪЗМОЖЕН е монтажа на механично ГНП.Тази помпа е с високо налягане и двуетапно разпрьскване,тоест гърбичната и шаиба е с е 8 гьрбици по 2 за етап на впрьескване.
МИТ е ,че помпа от Транзит е приложима.Пробвал сьм ,някои работи от опит ти говоря. :icon_wink2:
Алтернативите според мен са няколко.
Остава още 4 год и даваш после за скраб.
Друго ГНП 2-ра рька
Ремонт на блока срещу скромните няколко стотин ,а може и хиляда лева.
Успех
Отговори

toreto_94 снимка toreto_94 28 октомври 2011 - 17:36

Добре де ако не направя аванса както трябва какво ще стане, освен че няма да запали? Иначе какво като е с двуетапно разпръскване, вече няма да е :biggrin: ще си работи като напълно обикновен дизел. На теория според мен всичко ще стане въпроса е сега да го приложа на практика.
А за алтернативите няма да ги бъде :biggrin: ,защото ГНП 2 ръка не се знае и то колко ще кара , за ремонт на блока нямам как да стане защото е с големия блок (мисля че беше PSG2), а него никой не го ремонтира.
Отговори

radoev снимка radoev 28 октомври 2011 - 18:08

Ако много се обърка всичко и се установи, че е невъзможно да сложиш друга помпа - ела да се договорим за цена и взимай целия работещ двигател. Не знам само като си с двигател X20DTL дали трябва и нещо по електрониката да се вземе и дали ще си струва. Огледай добре колата и прецени дали да инвестираш в нея.
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от radoev: 28 октомври 2011 - 19:14
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 28 октомври 2011 - 20:10

Радоев,нищо няма да се свърши тука ,а само се чешат езици.Дюзи и механични ГНП-та в тоя мотор дасе не чува.
Колегата без да се засяга ,явно няма идея на какво налягане работи тук впрьскаването и що е детонация с един такт ,на малко налягане и що е разтопено бутало.
Де се е чуло и видяло директно впрьскване 1 етап и ниско налягане :naughtynono: .
Отговори

radoev снимка radoev 28 октомври 2011 - 22:11

Съгласен съм с теб, но аз давам единственото смислено предложение. Реално погледнато ако някой ти подари здрава Вектра с някакъв проблем в двигателя, защо да не си купиш работещ двигател с редовни документи ? И аз не виждам смисъл от каквито и да било експерименти при този двигател. Ти поне си наясно колко труд и пари трябват за да заработи тази помпа :)
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 29 октомври 2011 - 07:46

Разбира се ,де да можеше и моя татко да ми даде нещо на колела :biggrin:
Ама ми е интересно какво чудо на селскостопанската техника смята да сътвори човека,
Дано да открие някое чудо.
Отговори

toreto_94 снимка toreto_94 14 ноември 2011 - 18:44

Добре зацепване то вече го разбрах. Ама ще може ли някой да ми покаже какво представлява разпръсквача(дюзата) на този мотор.И ако може някои да ми обясни какво по точно е това двуетапно разпръскване(как така ще отвори 1 път дюзата на по ниско налягане и после пак на по-високо???)
Отговори

Sim снимка Sim 14 ноември 2011 - 22:36

 toreto_94, на 14 ноември 2011 - 18:44, каза:

Добре зацепване то вече го разбрах. Ама ще може ли някой да ми покаже какво представлява разпръсквача(дюзата) на този мотор.И ако може някои да ми обясни какво по точно е това двуетапно разпръскване(как така ще отвори 1 път дюзата на по ниско налягане и после пак на по-високо???)

Колега, не се обиждай, но не всяка лъжица е за всяка уста. Купи ГНП или работещ мотор, ако ще инвестираш. Успех! :drinks:
Отговори

toreto_94 снимка toreto_94 15 ноември 2011 - 08:08

Добре бе да му се не е видяло като ви питам нещо пък отговорете ми. Че не съм най-компетентния не съм ама вие да не сте се родили научени.
Мнението беше редактирано от toreto_94: 15 ноември 2011 - 18:55
Отговори

asensio снимка asensio 15 ноември 2011 - 12:29

Не всички знаем. Ама до колкото знам, помпата си променя налягането, и вътре в дюзата има две сечения, единия път отваря на едното налягане, един път на другото, като е хидравлично балансирана. А това че правиш глупости, правиш ги. Не се обиждай.
Отговори

toreto_94 снимка toreto_94 15 ноември 2011 - 14:50

 asensio, на 15 ноември 2011 - 12:29, каза:

Не всички знаем. Ама до колкото знам, помпата си променя налягането, и вътре в дюзата има две сечения, единия път отваря на едното налягане, един път на другото, като е хидравлично балансирана. А това че правиш глупости, правиш ги. Не се обиждай.


Мен ме интересува на колко бара налягане отварят дюзите. И как така по-точно помпата си променя налягането и след като се отвори това първо сечение на помпата, след това затваря ли се? А иначе за глупостите дори и да ги правя голяма работа нали моята кола ще си прецакам.
Отговори

asensio снимка asensio 15 ноември 2011 - 18:38

180 и 365 бара
Отговори

toreto_94 снимка toreto_94 15 ноември 2011 - 18:55

Да де ама как точно става. Като впръска на 180 и какво,затваря се и продължава да помпа до 365 ли.Никъде не мога да намеря информация за тези дюзи, питах и един майстор и той каза, че при обикновени дизели не е чувал за такова двуетапно впръскване само при Common rail имало такива дори на повече етапи?
Отговори

asensio снимка asensio 15 ноември 2011 - 19:12

Нямам идея вече как точно става, няма електроника като при комън рейла и да подава импулси кога да отваря. По механичен път, дали е с игла в иглата, или с някакво хидравлично балансиране, не мога да ти кажа. Всичко което знам е от обща култура. Не съм отварял такава дюза за да знам точно как и е принципа. Но с друга помпа не знам как ще го постигнеш това отваряне. За това ти казах, без да ми се обиждаш че правиш щуротии, но пък може да се окаже техническо чудо и да ни опровергаеш всички. Дано постигнеш второто, успех :good:
Отговори

pepihan снимка pepihan 16 ноември 2011 - 17:22

Колега toreto_94, прочети тази тема http://www.offroad-b...ead.php?t=49535
и вземи и си оправи ел. блокът на помпата и си карай колата. Уверен съм, че ще ти излезне в пъти по-евтино да ремонтираш повреденото, отколкото да правиш "чудеса", както се изразяват колегите.
Успех
Мнението беше редактирано от pepihan: 16 ноември 2011 - 17:23
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 19 ноември 2011 - 12:52

ХАХА Ти го прати при баШ Майстора :smile3560:
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 19 ноември 2011 - 18:27

 IvanGrigorov, на 19 ноември 2011 - 12:52, каза:

ХАХА Ти го прати при баШ Майстора :smile3560:

Що бе Ваче,мои да е доволен ,след 5-6 опита :fire:
Ти нали пострада там.
Отговори

esil2 снимка esil2 20 ноември 2011 - 16:43

Един познат ходи при баш майстора и каза, че е доволен. Всъщност всеки си хвали човека дето му е свършил работа, а от четенето из форума така и не разбрах кой е правилният майстор.
Мнението беше редактирано от esil2: 20 ноември 2011 - 16:44
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 21 ноември 2011 - 00:24

Сега се е научил. Също някой друг термин, и стенд има от балъци като мен :smile3560: Новия стил също се забелязва. Сега питаш, казваш какво си правил. После ти обяснява колко си зле, не можело така СТЕНД си трябвал :bishop:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg