Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Astra J (2009 - 2016) инфо за модела

benzy снимка benzy 01 юли 2020 - 00:17

Здравейте момчетии, преди ехее време, когато тръгнах да си купувам кола изчетох свят нещо за Astra H и направих едно „сборно” и накрая си купих G :kinggrin:
Сега яко ми е влязъл трън в ... да минавам на J-ка. Та седнах пак да чета. Като цяло информацията за J, проблемите които има, все още е относително малко и това е опит да събера нещата, които изрових. Дано са полезни и да не взимам H :biggrin: .

Да запонем с двигателите и трансмисиите, които се монтират на Astra J (2009 – 2016):
БЕНЗИНОВ ДВИГАТЕЛ:
А14 XEL – 1.4 /87 кс
А14 XER – 1.4 /100 кс
Трансмисия ръчна: F17

A14 NEL, B14 NEL – 1.4 turbo /120 кс
A14 NET, B14 NET – 1.4 turbo /140 кс
Трансмисия ръчна: M32
Автоматични скорости (за NET): 6T40 и под код GF6; производител General Motors

A16 XER – 1.6 /115 кс
Трансмисия ръчна: F17
Автоматични скорости: 6T30; производител General Motors

A16 LET – 1.6 turbo /180 кс
Трансмисия ръчна: M32

A16 XHT – 1.6 sidi turbo /170 кс
Трансмисия ръчна: M32

A16 SHT – 1.6 sidi turbo /200 кс (само за GTC)
Трансмисия ръчна: M32

A18 XER – 1.8 / 140 кс
Трансмисия ръчна: F20

ДИЗЕЛОВ ДВИГАТЕЛ
A13 DTE – 1.3 cdti / 95 кс
Трансмисия ръчна: F17

B16 DTL – 1.6 cdti / 110 кс
B16 DTH – 1.6 cdti / 136 кс
Трансмисия ръчна: M32

A17 DTJ – 1.7 cdti / 110 кс
A17 DTR – 1.7 cdti / 125 кс
A17 DTC – 1.7 cdti / 110 кс
A17 DTE – 1.7 cdti / 110 кс
A17 DTS – 1.7 cdti / 130 кс
Трансмисия ръчна: M32

A20 DTH – 2.0 cdti / 160
A20 DTH – 2.0 cdti / 165
A20 DTR – 2.0 cdti / 195
Трансмисия ръчна: F40
Автоматични скорости: AF-40; производител Aisin, Japan



Да поговорим още малко за двигателите (като тук ще вкарам и малко лични размишления) и кой какви проблеми има.

Като притежател на малолитражка, смятам, че малките атмосферни двигатели не си заслужават, въпреки че те са може би най-безпроблемните – най малкото 1.4 87 и 100 кс – НЕ! Има негласно правило, че 10 кг тежест „убиват” 1 конска сила, а един от недостатъците на J-поколението е тежкото купе, от стотина и петдесет до значително над двеста килограма разлика спрямо H, което означава, че около 15-20 кс се губят в разнасянето на екстра тежест и 115те кс на 1.6 стават 100 коня, което е минимумът за много спокоен шофьор.

Според мен горе долу същото важи и за по-слабите дизелови мотори. Вероятно там високия въртящ момент малко наваксва, но пак е задвижване за шофьори, които навъртат километри в по-спокойна обстановка и ненатоварени пътища.

Най-балансирания вариант за мен като любител на бензина си остава 1.4 турбо 140 кс.
Поне на хартия 1.6 турбо не е много по-пъргав, само харчи повече. Вероятно A16 SHT с неговите 200 кончета е друго нещо, но той е само за тривратата GTC. Какви са проблемите тук.

Един от малкото проблеми на А14 NET/NEL и заместващият го B14 NET/NEL е със системата за рециркулация на картерните газове и блокиралите и клапани ( инфо за проблема има доста, по-надолу може да опитам с аматьорските ми познания да го опиша). Като изключим това, е смятан за балансиран и надежден мотор с добър ресурс. Другото често срещано при него е проблем с охлаждането – водната помпа и термостата, нормално за малък термично натоварен мотор. Според мен част, която сменяш на десетки хиляди км превантивно, не е проблем - разход е. От там насетне само добри думи прочетох.

Различно е при A16 LET / A16 XHT / A16 SHT – Въпреки, че е по-подходящ за тежкото купе 1.6 литровия турбо мотор е познат с проблем в 4ти цилиндър. Поради впръскване на обогатена смес в 4ти цилиндър често буталото сдава багажа и следва неприятен и скъп ремонт. Руснаците имали превантивно решение, но ми се стори твърде сложно (голяма част и не разбрах) и се съмнявам да си струва. Англичаните казват, че основно проблем с този мотор има в коли, които са изстисквани или карани на максимума на дълги отсечки. Все пак е вариант и то не лош.


Минаваме на дизеловите започвайки с прочутият 2.0 cdti A20 DTH и вариантите му
Информация във форума бол – с две думи лошо мазане заради лошо проектирано уплътнение и проблеми с маслената помпа. Задължително!!! при покупка (Според колегата Димов, ако може и преди покупката още по-добре) сваляне на картера за проверка за износени лагери на биелите и смяна уплътнението на маслената помпа, хубаво е заедно с маслената помпа. Ако имат тъмно по тях и бразди, двигателя е заминал. Цената на масления пръстен е 30тина лева, помпата е цифра, но с това проблема се решава за следващите 80-100 хил км. След това разглабяне наново.

За 1.7 cdti A17 DTJ (и производните) мотори всъщност има малко писано. Не си спомням кой колега беше написал, че ако този мотор има общо със старите DTL и DTH, и същата конструкция, вероятно основния проблем е мешането на антифриз с маслото, което се отстранява със смяна на О-пръстените на бренерите.
A17 DTR (125 кс)изглежда е с горивна система Денсо, която е доста по-капризна от Бош.

1.6 cdti B16 DTL и DTH буквално не намерих конкретни слаби места.
При тях най-големият „проблем” е подмяната на веригата. Ще цитирам едно мнение на колегата Tisho.74 за веригите: „личното ми мнение е, че до 120 хилки може да караш спокойно. После до 150 се ослушваш като диверсант за всякакви шумове от там и ако чуеш нещо – сменяш. А ако не чуеш – сменяш на около 150 – 180 хиляди. Това е валидно при каране с хубави масла и тяхната смяна на 10 хиляди, не на 30.” - а на Тишо може да се вярва.
В общи линии това трябва да важи за всички мотори с верига.

Говорейки за мотори, може да кажем и, че независимо бензин или дизел вече при всички се среща задръстване на ЕГР, дроселова клапа и всмукател след определен пробег. Хубаво е да се почистват. Но това не прави моторите по-ненадеждни или проблемни от кой да е друг.



Сега да си поговорим за трансмисиите, за съжаление има защо. Говорим основно за 6 степенната М32. Идва си с фабричен дефект с мазането. Ако чуете страни шумове и виене – честито, предстои ви проблем. Основно се проявява при 5та и 6та предавка, там заради ниско ниво на маслото лагерите дават фира, но не само. И 2ра, 3та, 4та също проявяват признаците заради цялостния дизайн. М32 се монтира се още на Astra H, но проблема в голяма част е отстранен при кутиите монтирани след 06.2012г.

Ако хванете проблема по-рано или решите да карате докато сдаде багажа е хубаво поне да се смени маслото, да се сложи добавка ХАДО. Налива се 2.4 литра масло вместо предписаните 1.8 и това евентуално отлага проблема.

Хубавото е, че Опел пуска и ремонтни комплекти и ако при рециклирането се ползват лагери от обновената след 06.2012 кутия заедно с капака и (има едни допълнителни каналчета в новия дизайн, които помагат мазането) проблема се решава. (Още по-хубаво е ако майсторите ползват и съответните инструменти за тази работа, за да се напаснат правилно хлабините). Една вметка - по спецификация маслото за тази кутия трябва да жълто пълна синтетика с номер 1940004, но такова в БГ май не се предлага, така че стандартното и това е.

Автомата на Айсин задвижва половината автомобилен свят и ако е редовно обслужван е надежден и приятен. За съжаление го има само в големия дизел. За бензина се монтира собствена на GM трансмисия, която не толкова надеждна. 5 степените трансмисии като цяло са надеждни.

Познат проблем при Астра J e и „затягането” на задните дискове. Износването на супортите също е често срещано. Електронна ръчна в топовите изпълнения е известна с „полудяването”, понякога не пуска, понякога не хваща... неприятно, но типично за всички е-ръчни системи.



Като говорим за системи, електрониката е надеждна (в смисъла на общото ниво на модерните системи), по-скоро дребни дразнещи откази вместо самоубийствена драма. В това отношение 2 много приятни екстри са Flexride окачването и AFL фаровете. Вдигат нивото с доста. При AFL обикновено проблема е в модула, ако правилно съм се ориентирал това са едни 500 лева... което е добрата новина, замяна на цяло тяло е 4 цифрена сума и не започва с единица. Същото важи и за Flexride там замяната с оригинални може да е от 20 до към 50% от цената на колата. Появяват се и евтини решения като рецилиране или подмяна с обикновени и софтуерно изключване.

Иначе като цяло окачването, типично за Опел, е здраво и особено с по-малките 16ки джанти може да се радвате на издръжливост и добър комфорт. Всъщност големия минус на Astra J – теглото е и голям плюс. Освен, че това е тегло от допълнителна шумоизолация и вътре е приятно тихо, заради теглото вози доста меко, доближавайки се до возията на по-горния клас.

Последно ще спомена, че макар проблемът с ръждата тук реално да не съществува под каквато и да е форма, понякога се събира вода във вратите, дренажните каналчета трябва да се проверяват и почистват редовно.



Общо взето е това.
Като цяло мога да завърша цитирйки германците от Автобилд, които отдават нужното на Astra J като добра кола втора ръка и силна алтернатива на Голф (в който те са влюбени). Те казват:

„Astra J е олицетворение на стария рекламен слоган „Opel, надеждният“, позволява си съвсем малко слабости. МНОГО СОЛИДЕН С ДРЕБНИ НЕДОСТАТЪЦИ, добра дори като употребяван автомобил.” А това трябва да е достатъчен аргумент в полза на J!


П.С. Това са нещата, които аз открих за модела, опитвал съм се да проверявам информацията поне от 2 източника, но все пак не мога да гарантирам, че всичко е така и че съм разбрал правилно. Който може да добави или да поправи да се включи.
Мнението беше редактирано от benzy: 01 юли 2020 - 00:23
Отговори

benzy снимка benzy 01 юли 2020 - 00:50

Ето как да разгадаем VIN code на Astra J

ASTRA J VIN code
Типичен VIN код изглежда така: W0LPD6EF1C1084782
или следните позиции: W0L - P - D6 - E - F – 1 – C – 1 – 084782
Където:

W0L – Производител: General motors

P – модел: Astra J

D6 – отнася се до вида каросерия и ниво на оборудване* със следните кодове:
C6 – 5 врати, хечбек; Esentia / Expression / S
D6 – 5 врати, хечбек; Enjoy / Exclusive
Е6 – 5 врати, хечбек; Cosmo / Elite / SE
F6 – 5 врати, хечбек; Sport / SXI / SRI

C8 – комби; Esentia / Expression / S
D8 – комби; Enjoy / Exclusive
Е8 – комби; Cosmo / Elite / SE
F8 – комби; Sport / SXI / SRI

D5 – 4 врати, седан; Enjoy / Exclusive

D8 – 3 врати, хечбек; Enjoy / Exclusive
F8 – 3 врати, хечбек / SXI / SRI

E – брой въздушни възглавници, два кода D и E
D – шофьор, пътник отпред, предни седалки
E - шофьор, пътник отпред, предни седалки + странични въздушни възглавници

F – двигател**, където:
B – A14 XER 1.4 /100
C – A14 NET 1.4t /140
4 – 1.4 turbo + LPG
U – A14 NEL 1.4t /120
D – A16 XER 1.6 /115
J – A16 LET 1.6t /180
Z – A16 XNT 1.6t sidi / 170
5 – A16 SNT 1.6t sidi / 200
A – A13 DTE 1.3 cdti /95
G – A17 DTJ 1.7 cdti /110 (2009-12)
F – A17 DTR 1.7 cdti /125 (2009-12)
W – A17 DTE 1.7 cdti /110 (от 2012)
К – А17 DTC 1.7 cdti /110 (ot 2012)
H – А17 DTS 1.7 cdti / 130 (от 2012)
N – A20 DTH 2.0 cdti /160

1 – контролна цифра, от 1 до 9 или буква „Х”

C – година на производство***, където:
9 – 2009
A – 2010
B – 2011
C – 2012
D – 2013
E – 2014
F – 2015
G - 2016

1 – фабрика производител, място на производството, където
1 – Рюселхайм, Германия
G – Гливице, Полша
8 – Елесмер порт, Великобритания

084782 – Сериен номер на автомобила

* S/SE/SRI е нивото на оборудване за Великобритания
** Липсва за B16 DTH/DTL
*** края на 2012 г, модел 2013 претърпява фейслифт
Мнението беше редактирано от benzy: 01 юли 2020 - 00:55
Отговори

blazinskin снимка blazinskin 01 юли 2020 - 08:47

Браво benzy,

Много полезна и добре поднесена информация. Ще ми е от полза :)
Отговори

benzy снимка benzy 01 юли 2020 - 09:28

На мен ми беше интересно да се запозная с проблема с вентилацията на картерните газове. Тъй като касае и моторите на Astra J и както споменах по-горе ще опитам да дам малко описание за лаиците като мен. Да извиняват колегите с познания, и да ме поправят, ако съм объркал нещо.


Да започнем с това, че системата работи в два режима. Когато двигателя работи на така наречената вакумната фаза - празен ход и ниско натоварване, картерните газове минават по един път. Когато мине във втора фаза, високо налягане, когато надуе турбото пътят на газовете е различен, така че общо казано имаме 2 отделни клапана, които аварират и една мембрана.

Проблемите свързани с вентилацията на картерните газове са:
1. При фаза 1 ниско налягане, клапана за затваряне не работи, най-често просто пада във всмукателния колектор. Ако го няма (една цветна, червена/оранжева пъпчица видима при сваляне на колектора) веднага трябва да се отстрани проблема, защото налягането отива в капака на главата и скоропостижно „убива” мембраната.

Ако клапана се повреди и светне „check-а”, грешки p0299 и p1101, може да чуем и свистящ звук – налягането отива към разпределителния вал, главата и картера и може да избие някоя гарнитура - на капака, на селеноида и т.н.

Освен това, ако налягането увреди мембраната на капака тя спира да контролира въздушно масления поток, не може да отделя маслото и то попада във всмукателния колектор по време на вакумната фаза (празни обороти и ниско натоварване), което означава, че двигателя започва да гори масло. За съжаление самия клапан не е отделна част, върви заедно с входящият колектор – нов или рециклиран.

2. Мембраната на масления отделител. Освен при проблем с клапана за затваряне тя сама по себе си се разваля след няколко години, 5-6, заради температурата на маслото. В случай на проблем с мембраната, задължително проверете и клапана, защото може той да е първопричина и ако не го отстраните и него като проблем да се налага непрекъсната подмяна на капака. Мембраната също не подлежи на ремонт – сменя се целия капак с нов или рециклиран, който е относително по-евтин от колектора

Симптоми на неработеща мембрана са грешка p0171 при светещ “check”. При работещ двигател може да е трудно да махнете капачката за доливане на масло или пръчката за проверка, заради вакума, който се създава. Може да се чува съскащ звук от вентила на самата капачка и да усетите въздуха ако поставите пръст на него. И вече споменатото горене на масло – т.е. липса на масло и евентуален пушек.

3. Проблем с маркуча за вентилация при втора фаза, налягане при надуване от тубото. Маркуча може да се счупи/спука – заменя се с нов.

4. . Последния проблем е с клапана за връщане, който се намира на самото турбо, (работещ при втора фаза при натоварване) той подлежи на подмяна върви с маркуча. Тества се супер лесно, откачаш маркуча на вентилацията и надуваш – ако минава въздуха, но не може да засмучеш обратно значи всичко е ОК.

като части:
при проблем с клапана за вакумна фаза, замяна на колектора (най-лошия – скъп вариант) номера на частта е GM55573168
при проблем с клапана за налягане, замяна на маркуча с клапана номера на частта е GM55568267
при проблем с мембраната, замяна на капака частта е GM55561426


Така... това всичко е теорията - как трябва да е. Практиката е, че тези неща ги побългаряваме, като се затваря дросела и се пускат маркучи директно под двигателя да изкача всичко там... Не знам доколко са работещи като вариант, но има вече китове за ремонт на клапаните и възможност да се смени само мембраната, но честно казано не ми се четеше повече – ако ми дойде до глава и няма пари за правилно отстраняване на проблема ще се чете пак.
Отговори

emoned снимка emoned 01 юли 2020 - 18:32

Бъди сигурен, няма да ти се дават пари. Нов капак на клапаните за A16XER е 500лв., с отстъпка става на около 300лв. Не говоря за китайски буклуци. Аз карах около 10 000км с изваден маркуч под мотора, докато си намеря мембрана и я сменя.

Ако си купувате кола с F17 скорости, имайте едно наум. Моята се предаде на 130 000км. Имат си два фабрични проблема, които са конструктивни и не могат да се избегнат.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 01 юли 2020 - 22:19

Колегата Дим-оффф ако ви е източник ,значи имате проблем.
Отговори

benzy снимка benzy 01 юли 2020 - 23:27

 emoned, на 01 юли 2020 - 18:32, каза:

Бъди сигурен, няма да ти се дават пари.

Няма да ми се дават, но аз съм от тези, дето ще направят възможното да ги дадат... и маркуча ще е повече от последен вариант. Много по-притеснително е с клапана в колектора, там са над хилядарка доколкото четох - около 500 паунда.
Ето така тръгват нещата при нас - казваме това няма да го... и то води до следващо и следващо... и после обясняваме колко са калпави новите коли и ненадеждни...

Ще е хубаво да опишеш проблема с F17 скоростите - това е идеята на темата, да се събере инфо за модела и какво да се гледа на едно място....

 kalin09, на 01 юли 2020 - 22:19, каза:

Колегата Дим-оффф ако ви е източник ,значи имате проблем.

Ами "източник" не е само колегата Дим-офф, "източниците са един вид извадка от наши и чужди форуми. Мисля, че трудно може да се оспори нуждата от отваряне на A20DTH и замяна на уплътнението, а Димов просто винаги е казвал, че е хубаво да се направи преди покупка - което е логично, но трудно за изпълнение.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 02 юли 2020 - 00:07

Бензак, не му обръщай внимание на тоя халтураджия.
Отговори

emoned снимка emoned 02 юли 2020 - 06:37

Здравей. Относно картерните газове - доколкото съм запознат с конструкцията на моя мотор, там няма клапан в смукателния колектор(бензиновите мотори нямат и ЕГР). Може би има такъв в турбо моторите. Скоростната кутия F17 има два проблема(линк). С единия не съм запознат много добре. Става дума за диференциала. Понякога се чупи и троши и картера на кутията. Няма предварителни симптоми за съжаление. В моя случай( само преполагам, още не съм отварял старата си кутия) проблема е вторичния вал. Появи се шум когато карам на скорост, при затворена дроселова клапа(двигателна спирачка). Този шум се появи в началоти слабо и доста бързо прогресира (за около 500км). Лагерът на този вторичен вал или не е изчислен правилно за натоварвавето или има лошо мазане или циментацията на вала не е направена както трябва. Лагерът е без вътрешна черупка. Тази роля се играе от самия вал. При такава случка, решението е или нова скоростна кутия или ремонт на старата - смяна на лагера и вала, ако обаче не е превъртял в корпуса на кутията. Някои слагат друг лагер с вътрешна черупка, като намалят диаметъра на шийката на вала.
През 2014 преработват кутията, като обаче няма инфо да са решени някой от двата проблема. Добавят синхронизатор за задната скорост и леко е преработен отдушника на кутията. Предния отдушник с много малък отвор и при високи обороти се омаслява.
Мнението беше редактирано от emoned: 02 юли 2020 - 06:43
Отговори

kalin09 снимка kalin09 02 юли 2020 - 10:19

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 11 февруари 2024 - 19:20
Отговори

Sim снимка Sim 23 юли 2020 - 12:17

Здравейте колеги,
Решил съм да сменя колата и съм се насочил към Астра J 1.6 cdti и по-специално към тези две коли.

https://www.mobile.b...94&slink=gaavko
https://www.mobile.b...39&slink=gaavko

Може ли запознатите с модела да ме насочат и дадат съвети на какво да обърна специално внимание при оглед.
Търся си кола до 100к км, дизел, в София, която да карам до около 200-220к км.
Всяка информация ще ми е полезна.
Отговори

bobobobi снимка bobobobi 23 юли 2020 - 13:26

Поздравления към колегата Бензи за грамотно написаната и полезна за форума тема.
Пс. Маркуча с клапаните за картерната вентилация е на цена от 172 лв. пластмасов гофриран маслоустойчив с един недостатък материала му се опича от високата темп. над турбото и се пука и къса при лека интервенция по него. Моя в момента е така временно укрепен с алуминиево фолио.
Миналата година ми излезна проблема с гумената мембрана на картерните газове, реших то временно с нов капак от Англия, но той пък протече масло покрай втулките му които и те са некадърно направени та тази пролет поръчвах нов.
Отговори

benzy снимка benzy 24 юли 2020 - 01:37

 Sim, на 23 юли 2020 - 12:17, каза:

Здравейте колеги,
Решил съм да сменя колата и съм се насочил към Астра J 1.6 cdti

Здравей колега,
Както съм писал по-горе влязло ми е да сменям каручката и от това, което съм чел няма нещо специално проблемно, за което да гледаш. Ти си се насочил към фейслифта, така че проблема с трансмисията е оправен. 1.6 цдти се слави като добър мотор. Просто обичайните неща гледай, дали всичко работи по екстрите и електрониката и дали няма нещо замаскирано като проблем с мотора и купето.

Понеже казваш, че искаш да караш колата до към 200 и малко хил км, аз на твое място с взимането бих сменил веригата - при правилна поддръжка тя ще те изкара до края. Аз съм шашкънин в това отношение, но все пак предпочитам да играя на сигурно, а и така или иначе ще имаш смяна като собственик.

Иначе лично мнение - добре си се насочил към по-мощният вариант на мотора със 136 к.с. според мен 110 е малко за това тежко купе (предстои ми да тествам лично, но така си мисля). За конкретните коли нищо не мога да кажа... не обичам бял цвят , а и комбито не ми пасва съвсем, но изглеждат запазени. Комбито е от представителство доколкото разбирам, което за мен е +.

П.С. Колегата Д-и-м-о-в мисля по погрешка е пуснал отговор на въпроса ти в темата "Помощ при избор на автомобил", не знам дали ще я копне и тук, така че хвърли поглед.
Отговори

Sim снимка Sim 25 юли 2020 - 16:36

Благодаря за съветите. Вчера гледах сивото комби. При първото палене се чу силен метален звук, изтракване. След това двг тресеше цялото купе. По време на пробното кръгче двг се успокои, но се усещаха вибрации. Също така при подване на газ колата не реагираше веднага, а след 3-4 секунди. Пластмасите на подкалниците на места имаха счупено или напръскано с боя.
Няма да казвам дали съм я купил. Днес разбрах, че някой я е купил вчера.
Получих оферта за нова астра к 1.6cdti enjoy, 110 кс, хечбек.
От преди фейслифта, останала една на 5км.
Ще купя първа нова кола, нещо като подарък за 50 ми рожден ден догодина.
Когато имам впечатления, ще ги споделя.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 25 юли 2020 - 17:33

Най-доброто решение е това. Пожелавам ти да ти хареса, а другото като се похвалиш с колата:-)
Отговори

Dowper снимка Dowper 04 август 2020 - 13:22

Браво за темата, аз съм в търсене именно на такава кола, но не мога да намеря каквото търся. Гледам за бензинови, за да сложа газ, 1.4 140к.с. всичките са с много ниско ниво на оборудване и отделно са на завишена цена. 1.6 180 са доста по-добре, например имат АФЛ фаровете, големият дисплей, климатроник, рекаро седалките, подгреви на седалки и волан. Но пък там по-проблемният мотор, по-високият данък, по високият-разход ме отказват на този етап. Дизеловите въобще не съм ги гледал, понеже ще се кара градско 90% и най-вероятно ще почнат проблемите един по един. Та засега продължавам с оглеждането, накрая ще се принудя да скоча на Астра К, но там изборът е още по-малък.
Мнението беше редактирано от Dowper: 04 август 2020 - 14:32
Отговори

benzy снимка benzy 04 август 2020 - 16:51

Тегаво е, в България още не са навлезли толкова масово и наистина повечето са "уморени" или прекалено базови.
Аз оглеждам за кожените седалки, другото не ме интересува толкова. Даже предпочитам да няма АФЛ и флексрайд. Колкото и да са готини тия неща смяната им е колкото е цената на коллата - абсолютно неоправдано.
Дай боже в събота да ми се отвори време ще ходя да гледам 1.6 дизел, но съм скептичен - 1во си обичам бензина, второ и аз карам с доста къси стартове и очаквам някакви проблеми да възникнат, освен ако веднъж в седмицата не правя 50-60 км кръгче едни 10тина 15 се падат по магистралата да го поддържам в ред. Абе тегава работа е това с избора. С дъртите бангии беше лесно. Сега всичко е по-лефтерно и по-скъпо.
Отговори

Dowper снимка Dowper 05 август 2020 - 09:07

 benzy, на 04 август 2020 - 16:51, каза:

Тегаво е, в България още не са навлезли толкова масово и наистина повечето са "уморени" или прекалено базови.
Аз оглеждам за кожените седалки, другото не ме интересува толкова. Даже предпочитам да няма АФЛ и флексрайд. Колкото и да са готини тия неща смяната им е колкото е цената на коллата - абсолютно неоправдано.
Дай боже в събота да ми се отвори време ще ходя да гледам 1.6 дизел, но съм скептичен - 1во си обичам бензина, второ и аз карам с доста къси стартове и очаквам някакви проблеми да възникнат, освен ако веднъж в седмицата не правя 50-60 км кръгче едни 10тина 15 се падат по магистралата да го поддържам в ред. Абе тегава работа е това с избора. С дъртите бангии беше лесно. Сега всичко е по-лефтерно и по-скъпо.


Дизеловите са доста по-евтини и с повече екстри, но риска от скъп ремонт ме отказва. Бензиновите буквално са надули яко цените, читавите като гледам почват от 12к, което е абсурдно, като сложа и газ още 1к то по-добре да се метна на К модела за малко отгоре. Флексрайд и аз не искам, AFL не толкова, че ми трябва, но много ме кефи как изглежда колата с тия лупи, но си е скъпа екстра да. Обикновените преди фейса са ми някакви гадни, но знаеш ли дали поне имат дневни светлини?
Отговори

benzy снимка benzy 05 август 2020 - 17:27

В интерес на истината скъпи ремонти има и при бензиновите, дали ще скапеш 1.6 турбо бензиновия или 2.0 дизел, ремонта е основен за криво ляво еднакви пари. 1.4 бензин е най-безпроблемен, но и там има мегдан за 4 цифрен ремонт ако или по-точно като стане проблем с картерните газове... няма идеален мотор трябва да свикваме, че ще се плаща.

Преди фейса знам, че има някои с дневни, но не знам дали са всички. А не знам дали си струва да се наливат пари във фейслифтова. Принципно при фйсови модели се решават разни детски болести, но като изключим лекото визуално зализване единствения плюс който открих на фейслифтовата е оправения проблем с трансмисиите... а не е речено, че ще възникне. Мисля си, че ако още с вземането сменя маслото и долея като хората евентуално с добавка и после сменям редовно ще се тушира проблема в голяма степен. та защо да даваш 3-4 хил горник.

Не знам... гледам ги и аз като тебе почти всеки ден и нищо не ми лови око. Ако ще давам над 15 хил за някоя убита К, по-добре да мина на по-базова Инсигния...
Отговори

Dowper снимка Dowper 06 август 2020 - 07:27

Да, и бензиновите има скъпи ремонти и вече все повече се отказвам от J модела, просто с тия надути цени да си ги държат колите, особено фейслифта са по 15к, а реално както казваш само кутията и леко визията е сменена. Нямам проблем да плащам и по 1-2к за ремонти, ако се наложи, ама то като дадеш 15к и утре излезе за ремонт, щото са я замаскирали, тя ти излиза златна. Инсигниите не ги гледам, че там всичко е по-скъпо, по-голям разход, големи коли, а и стария модел не ме кефи много визуално, Астрата ми пасва по-добре.
Мнението беше редактирано от Dowper: 06 август 2020 - 07:28
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg