Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Къси, дневни или на габарити

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 24 януари 2014 - 10:08

Какво има в съдебната практика и тълкованията на отделни разпоредби от националното и международното законодателство!
Знаете ли, че: Според

ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА чл. 70(3)в сила от 07.08.2012 г.

През деня моторните превозни средства се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини.

§ 6 т. 59 от Допълнителните разпоредби към ЗДвП пояснява понятието "дневни светлини" (не светлини за движение през деня). Това са светлини, предназначени за подобряване на възприемането и видимостта на предната част на пътно превозно средство при движението му.

В " 6.19. Дневни светлини " от Правило № 48 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (Правило 48на ИКЕ на ООН) са описани интензитетът на светлината, маркировката, позицията на дневните светлини (отново не изискваните от чл. 70(3) ЗДвП светлини за движение през деня). Някой източници цитират рев.5 (ревизия 5), поясняваща какво е „фар за движение през деня”.

Законът мълчи какво са СВЕТЛИНИ ЗА ДВИЖЕНИЕ ПРЕЗ ДЕНЯ. НЕ е указана позицията, формата, цветът, видът на крушката. Не се изисква сертификат. Следователно денем е достатъчно да се кара на габарити.(Освен при намалена видимост или в тунел)



***Съдебна практика***

Към 21.01.2014г. има три обжалвани Наказателни Постановления от Акт за използване на LED светлини денем(чл. 70, ал. 3 от ЗДвП). И трите съдът ОТМЕНЯ.

Нито в съставените актове, нито при обжалването им се споменава Правило № 48 на ИКЕ на ООН.

Няма обжалвани актове за движение денем на габарити.
Мнението беше редактирано от kibo_tom3111: 24 януари 2014 - 11:35
Отговори

radodar снимка radodar 24 януари 2014 - 10:37

Дневни светлини и габарити са две различни неща.
Не ми е ясно защо всеки търси под вола теле,а не си кара на фарове,при все че е пъти по-безопасно дори да не е законово изискване???

Електромери ли имате на колите или кво?
Отговори

Eltoro снимка Eltoro 24 януари 2014 - 11:05

 radodar, на 24 януари 2014 - 10:37, каза:

Дневни светлини и габарити са две различни неща.
Не ми е ясно защо всеки търси под вола теле,а не си кара на фарове,при все че е пъти по-безопасно дори да не е законово изискване???

Електромери ли имате на колите или кво?

Много точен отговор.Доста преди да влезе закона в сила,си карах на къси.При положение,че една ксенонова крушка тогава беше 35 кинта,а обикновената-1-2лв.
някои викат,че им заминавал алтернатора така,други крушки,трети акумулатор,четвърти ми изчисляваха повишение на разхода с невероятните 100-200 грама на 100км. :blink:
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 24 януари 2014 - 11:44

Въпроса е, че в закона чл.70 е указано движение през деня с включени светлини за движение през деня. А в доп.разпоредба от закона §6, т.59 е дадено определение за "дневни светлини". Именно тук е колизията и съществува разлика между тези две понятия, която се доказва от цитираните международни норми.
В чл.70 е дадена възможността да се движиш по 2 начина - включени светлини за движение (включва и габарит) или къси светлини. Не е дадено легално определение за "включени светлини за движение", което поражда тази колизия. За това са и цитирани съдебните произвадства които доказват тази колизия в закона и НП падат.
Все още няма доказателства в България и световен мащаб, че със включени светлини са намалели катастрофите и загиналите по пътищата. Дори има обратен ефект доказано от световен офталомолог от Австрия, че включените светлини през деня предизвикват отрицателни въздействия върху водача.
Мнението беше редактирано от kibo_tom3111: 24 януари 2014 - 11:52
Отговори

radodar снимка radodar 24 януари 2014 - 12:14

Гледай сега друже.Сигурен съм че много те гложди тая тема,ама да ти кажа че определение за дневни светлини има във спецификацията на автомобила,дадена от производителя.
Габаритите не са светлини за движение през деня!При дневни светлини(заводски)габарит отзад не свети.За мен "колизия" няма.Караш на дневни или къси точка.

Пък това дето някой учен следвал и изследвал как нямало файда от светлини през деня,е бахти смешката,че даже и вредят.
Според скромния ми опит зад волана на Н на брой МПС-та,и над 1мил.км.Бих казал,че по-хубаво от фарове през деня за това да видиш тоя дето иде срещу/отстрани теб НЯМА.Ама аз пък кво ли разбирам???Учените дето не са карали никога,най-вероятно,знаят повече.

И накрая ще кажа,че нищо по колите ни не страда от включени фарове,страдаме ние че не ни виждат.Пък това за акумулатори,алтернатори,крушки и т.н е толкова нелепо,че само някоя дребна душица може да си мисли че тия неща са вечни,и няма да ги смени цял живот.
Отговори

Eltoro снимка Eltoro 24 януари 2014 - 13:00

 radodar, на 24 януари 2014 - 12:14, каза:



И накрая ще кажа,че нищо по колите ни не страда от включени фарове,страдаме ние че не ни виждат.Пък това за акумулатори,алтернатори,крушки и т.н е толкова нелепо,че само някоя дребна душица може да си мисли че тия неща са вечни,и няма да ги смени цял живот.

Дето сипе за 10 лв.газ на ХЕ-то,и кара от 2-ра по инерция :doh:
Отговори

espero2000 снимка espero2000 24 януари 2014 - 13:51

Пич кво се палиш толко бре. Колегата дето е пуснал темата си е прав. Няма точно дадена дефиниция на дневни светлини и няма отсечено с точност понятие и в закона дори. Не е идеята дали някой кара с или без, дали му се хаби нещо или не, ами това че сме участници в цялото това нещо. Тук проблема е, че излиза някой и казва по безопасно е и бла бла бла , а не излязат и кажат в закона е упомената и ще се спазва. От такива пропуски страда цялата система и държава, а от там респективно и ние. Както колегата каза пишат ти акт ти го обжалваш и се разправяш за нещо което е трябвало да е решено още с измислянето и написването му. Не се къдри такъв защото явно изобщо не чаткаш в момента къде е ключа от палатката.
Отговори

radodar снимка radodar 24 януари 2014 - 14:11

Той ключа е точно там,ама айде.
Цели рев е за това,че нямало дефиниция в закона.Аз сега ше се правя на тарикат,ще карам без фарове или само с габарит(щотои той бил светлини)и като ме ушият,отивам да се жаля и всички са много прости.Пък съм цакал системата :smile3560:

Дали не е това ключа,как мислиш?

Пък държавата на къв хал е няма да коментирам.Щото сме докарали до тук заради нас си.Като отидеш в Германия не си хвърляш фаса на улицата нали?В Гърция си криеш радардетектора,но в България може всичко,без значение какво пише в закона.

И хич не съм се запалил,ама е жалко.Ако всички правила се спазват,от всички,ще има и ред и доволни.
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 24 януари 2014 - 14:22

 radodar, на 24 януари 2014 - 14:11, каза:


Колега, мисля, че бъркаш леко. Автора пуснал темата по-скоро иска да ни покаже, че има пропуск в законодателството, а не посочва причина за да караме на габарит. Дава го като интересна информация, а не заявка за неспазване на "закона".

Моля не обръщайте темата в спор за и против карането на фарове, защото не е такава целта й.
Отговори

bobi7474 снимка bobi7474 24 януари 2014 - 14:42

 radodar, на 24 януари 2014 - 14:11, каза:


Защо не питаш германеца дали акумулатора на колата му струва колкото половината му заплата??!!!?????
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 24 януари 2014 - 15:34

Така е, пропуска в законодателството (отделно кой е чел, видял и т.н.) води до такива непълноти, които ни пързалят нас. Щото като те спре КАТ и попитат защо не си с къси светлини, ти му викаш в закона пише с включени светлини за движение през деня (това включва и габаритните светлини, които се включват и в тъмната част, при спиране в определените за целта места по пътя). Съдебните производства са доказали тази непълнота в закона, което е полезно за читаци като нас които трябва да гадаят кое е правилното, вярното и дали го спазваме. А не да праскаме гръмки фрази кое трябва да е и как е. Това че го правят в други страни така и така, то е че регламента е разписан както трябва и са спазени Европейски директиви и на ООН. Онези 240 които я спали, я яли, я играли и т.н., няма да им обираме лай..та и да се конфронтираме с представителите на КАТ. Един пример - Спират ме, защото съм с доп. сложени дневни светлини. Вика капитанчето, г-не не може така, аз отварям жабката и му вадя сертификати, копие на ЕО и т.н.Той ама вие сте без колан пиша акт, аз му викам, нали го разкопчавам да бръкна в жабката, ама иди се разправяй. Написа акта без колан( беше почнал за светлините) и отнесох 50 лв. щото нямам свидетели, а той със старшинка зад гърба си. Въпреки всичко си поиграх накрая с тях относно съставянето на акта.
Отговори

espero2000 снимка espero2000 24 януари 2014 - 15:58

Е точно това се опитвам да му кажа на колегата, ама той пак си ги увърта че едва ли не сме тръгнали да возиме системата. Пич идеята не е дали можем или не, а защо трябва да се допуска да стигаме изобщо до опцията МОЖЕМ ИЛИ НЕ МОЖЕМ ДА ВОЗИМ СИСТЕМАТА. Тук е парадокса от цялата работа. Едното е следствие на другото. Нямаме законодателство, нямаме кой да го анпише, нямаме кой да го спазва, нямаме кой да го изпълнява. Всичко това пак ти обеснявам води до слабо управление и от там ни ебат само нас. И мене както колегата даде пример, ме гледа един смотаняк с на майками колата регистрирана с СО и ме гони два км и ме настига почти извън града с опцията кат оизлезна да ме спре къде няма хора и да почва. Да ама уви аз си спрях пред нас и ми писа накрая акт за без колан на 2 км разстояние с признанието че пред нас съм бил с колан , а там несъм. Не е идеята дали ще преебаваме някой , а да има кой да налага законите, съответно приятелю като има кой да ги налага правилно, ние ще се научим и да ги спазваме. Една две глоби накрая ще свикнеш.
Отговори

radodar снимка radodar 24 януари 2014 - 15:59

Прав си че има неуредици и неясноти в текстовете между два или повече закони.Тъпо е,но си е факт.Не мога да се съглася обаче,че габарита е светлина за движение и ти сам си го написал,че е за паркиране или по-скоро за престой.
Факт е и това ,че ако човек познава основните моменти от ЗДвП,почти винаги ще мине метър,ако му правят постановка.При теб случая с колана е показателен за такава.Лично аз имам десетки подобни случки,само веднъж ми написаха акт,ма тогава си бях зелен още и бяха военна полиция :devil-smiley-019:

Сега ако треа да сме честни,на къси ще си доста по-видим отколкото с масовите ЛЕД светлинки.
Карайте с акъл всички,и не си оставяйте "магарето в калта"
Отговори

borro снимка borro 24 януари 2014 - 16:21

Най-вероятно света става неуправляем и с такива поредици от мерки се опитват да овладеят юздите.
Или в тоя ред - колкото повече маймуни има на клона - толкова по-голяма олелия ще стане. На база горното...
Преди около 20 години имаше реален контрол по улиците - мене са ме спирали за бръсната глава (не че са не ода кат солджър).
Са ги мързи да гледат, камо ли да работят.
Та затуй по-лесно е от дистанция чрез поправки и добавки. И като си мислят, че и прогреса е с тех, по-лесно си го представят аджеба.
Са ни коват със закона - така както го е цитирал колегата отгоре.
Заради маймуняци неаме свесна държава.
В онез правила цитирани мисля видях дневната светлина ко представлява - лампа с нажежаема жичка с всичките му истории... Накрая даже и със "Е" сертификат.
Та там закона е описан - кой иска да чете.

Темата е добра за размисъл, ама единствено до спор довежда.

Ще добавя последно: В закона си пише с какво трябва да се кара: светлини за движение през деня или къси светлини ( не включвам задължителните габарити и крушката осветяваща задния номер, КОИТО ГИ ПИШЕ). Не е написано, че отзад може нищо да не ти свети (това за колите дето заводски нищо им не свети при таз система) ... нали? Демек тея тарикати са си нередовни...

Оттук нататъка няма какво повече. Има теми за DRL и производните му. Който иска да слага квото си ще.
Мнението беше редактирано от borro: 24 януари 2014 - 16:49
Отговори

esil2 снимка esil2 24 януари 2014 - 19:54

Аз пък се чудя каква е логиката например навън да е жега 30градуса слънцето да пече в очите а ние да караме на фарове. Е извинявам се ама лятото ходих и в Гърция и в Турция ама там такова нещо не видях.
Отговори

qwer6 снимка qwer6 24 януари 2014 - 21:35

Логиката е, че когато колите се движат на фарове през голяма част от годината, хората свикват да не виждат колите без фарове. Това което гледат очите и това, което мозъкът обработва са две различни неща.
Отговори

Hevy снимка Hevy 28 ноември 2014 - 22:48

Ще извадя от директивата изискванията за дневни светлини:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
6.19. Дневни светлини (Правило № 87) ( 18 )
6.19.1. Наличие
Задължително за моторни превозни средства. Забранено за ремаркета.
6.19.2. Брой
Две
6.19.3. Монтажна схема
Няма специални изисквания
6.19.4. Местоположение
6.19.4.1. По широчина: разстоянието между вътрешните краища на двете видими повърхности по направлението на базовите оси не трябва да бъде под 600 mm.
Това разстояние може да се намали до 400 mm, когато цялата широчина на превозното средство е под 1 300 mm.
6.19.4.2. Във височина: на не по-малко от 250 mm и на не повече от 1 500 mm от земната повърхност.
6.19.4.3. По дължина: на предната част на превозното средство. Това изискване се счита за изпълнено, ако излъчваната светлина не причинява неудобство на водача, пряко или непряко, чрез устройствата за непряко виждане и/или чрез други отразяващи повърхности на превозното средство.
6.19.5. Геометрична видимост
В хоризонталната равнина: 20° навън и 20° навътре.
Във вертикалната равнина: 10° нагоре и 10° надолу.
6.19.6. Реглаж
В посока напред.
6.19.7. Електрическа схема на свързване
6.19.7.1. Дневните светлини трябва да се включват автоматично, когато устройството, което пуска и/или спира двигателя (системата за задвижване), е в положение, при което двигателят (системата за задвижване) може да работи. Дневните светлини обаче могат да остават изключени, ако са налице следните условия.
6.19.7.1.1. при автоматична предавателна кутия — лостът за превключване на предавките е в положение „паркиране“; или
6.19.7.1.2. ръчната спирачка е задействана; или
6.19.7.1.3. преди началното задвижване на превозното средство след ръчно задействане на системата за задвижване.
6.19.7.2. Дневните светлини могат да се изключват ръчно, когато скоростта на превозното средство не надвишава 10 km/h, при условие че те се включват автоматично, когато скоростта на превозното средство надвиши 10 km/h или когато превозното средство е изминало повече от 100 m, като те остават включени, докато не бъдат изключени умишлено.
6.19.7.3. Дневните светлини трябва да се изключват автоматично, когато устройството, което пуска и/или спира двигателя (системата за задвижване), е в положение, при което двигателят (системата за задвижване) не може да работи, или когато предните фарове за мъгла или фаровете са включени, освен когато последните се използват за подаване на периодични светлинни предупреждения през кратки интервали ( 19 ).
6.19.7.4. Светлините, посочени в точка 5.11, не се включват, когато дневните светлини са включени, освен ако дневните светлини не работят съгласно точка 6.2.7.6.2.
6.19.7.5. Ако разстоянието между предната пътепоказателна светлина и дневната светлина, е равно или по-малко от 40 mm, електрическата схема на свързване на дневната светлина на съответната страна на превозното средство може да бъда такава, че:
а) светлината е изключена; или
б) нейният светлинен интензитет е намален през целия период (интервал „включен“ и интервал „изключен“) на действие на предна пътепоказателна светлина.
6.19.7.6. Ако пътепоказателна светлина е взаимно вградена с дневна светлина, електрическата схема на свързване на дневната светлина от съответната страна на превозното средство трябва да бъда такава, че дневната светлина да е изключена през целия период (интервал „включен“ и интервал „изключен“) на действие на пътепоказателната светлина.
6.19.8. Контролно устройство
Наличието на контролно устройство, работещо на принципа на затворения ел. контур, не е задължително
6.19.9. Други предписания
Без предписания.
------------------------------------------------------------------------------------------
предписание за яркостта не видях ...
Отговори

Hyusko снимка Hyusko 16 юни 2016 - 05:13

Здравейте!

Интересна тема та по нея аз имам 4 мода за предни дневни светлини и 4 за задни
предни
1-изключено
2-къси фарове
3-габарити
4-фарове за мъгла, та фаровете за мъгла светят на 30% или 50%
задни
не съм тествал всички модове но най-малкото ще се пуснат по няколко начина задните габарити
всъщност имам 4 габарита отзад

Аз съм с фаровете за мъгла за дневни светлини и доста коли виждам по този начин, да добавя че живея в германия!
И това за повечето които се притесняват за живота на крушките вярвайте ми в България не изгарят защото се използват постоянно а от пътищата, дупките, неравностите...

ПП Никога но никога не са ми правели проблем за светлини имам случи когато ме спират през нощта и не ми работи 1 фар даже забележка не са ми правили, веднъж ме спряха на влизане в бензиностанция за да си купя крушка взеха ми документите за проверка а аз през това време си купих крушка отворих капака и се чудех от де да си навирам ръцете "колата ми тогава беше бмв" и полицая ми докара документите и изкара фенерче да ми светне да видя по добре и след 1 мин дойде и колегата му та ми смениха крушката!!! Та ми стана много приятно и бях изненадан и се замислих за нашите полицаи кога ще ми смени крушката вместо да си ми напише актчето!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg