Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Помощ за покупка на Meriva A, има ли ESP и какво да гледам при покупката

ivan_pop снимка ivan_pop 29 август 2019 - 07:20

Един познат бра много ядове с една нафтена Мерива докато успее да се отърве от нея.Какъв беше мотора не помня, но беше Денсо система.Оказа се че Японските дюзи не подлежат на ремонт, а в тях беше проблема!
А колегата преди 2-3 месеца даде 1200лв. за ремонт на 4 дюзи на BMW E46,dizel!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 29 август 2019 - 09:18

Нека все пак да успокоим човека и откъм маховика. Особено за споменатия от колеги тук Z19DTH мотор и неговите модификации, маховикът е 479 лева без отстъпки там разни, магазинска цена за краен клиент.
Отделен е въпросът че в Мерива го няма тоя мотор, който и да е Z19, няма такъв. За такъв ще трябва да се обърне към Зафира.
Но идеята ми беше че ако ще е такъв мотор, то маховикът вече не е онова "страшилище", при условие че и да го смениш - ще е един път.

А като ще е мерива(явно искаш по-голямо нещо), то защо направо не идеш на Зафира ? Винаги съм се чудел защо да се предпочита Мерива пред Зафира? Има повече двигатели и модификации за избор, има и заводска газ Метан(разбрах че не искаш такова), но ако си направиш един ремонт на двигателя, ще си караш.
Твоя работа, аз само казвам че за 1.9 маховикът не е скъп. И дюзите не са скъпи за рециклиране.
Турбота има готови за по 250-300 долара в Ebay... но това е нещо, което изобщо не е сигурно че ще сменяш.


Тия неща вече няма смисъл да се плашат хората с тях.
И още, помни че бензините имат по-голяма склонност към харч на масло след определен пробег. Това рано или късно пак ще те доведе до ремонт.

Гледай хубаво, проверявай всичко и един съвет от мен:

Отивай да гледаш бензини САМО с уред за измерване на налягането в цилиндрите. Откажат ли ти да мериш преди да купуваш - то по-добре се завърти и си тръгни. Дори и да е наблъскана с добавки, пак ще си проличи ако има разлика в цилиндрите. Нищо опасно няма да се смъкне бобината и 4 свещи и да завъртите 4 пъти стартера. Така поне ще имаш представа за двигателя, който купуваш, защото и там ремонта не е 5.50 лв

Успех и напред, щом искаш кола, значи все нещо ще имаш. Но забрави че има кола безпроблемна, всичките гълтат пари, в зависимост от късмета..
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 29 август 2019 - 09:25
Отговори

Ivan Aleksandrov снимка Ivan Aleksandrov 29 август 2019 - 11:56

 ИЗРОД, на 28 август 2019 - 22:10, каза:

Аз не съм състезател, гледам си пътя, спирам на знак стоп, озъртам се страхливо и дебна за поредният безсмъртен, не че е гаранция, но все пак... та мощността не ми е приоритет. Магистрала не помирисвам, дори винетка няма да купувам, само градско ще се бръмчи, затова първоначално исках да е бензин, но няма кой знае какъв избор, та в краен случай ще е тракторче.
Искам да те попитам нещо което ми направи впечатление при Меривите. Нормално ли е педала на газта да е по-ниско (по-плитко) разположен от педалите на спирачката и съединителя (в смисъл не са в една равнина)? В 4-5 коли влязох, всички бяха така, включително и дизели. Друго което ме втрещи бяха следите от нещо бяло по въздоховодите в купето, сякаш някой е пръскал с някакъв спрей през тези решетки в посока купето, това на две 1.4 мериви в две различни автокъщи. По-горе бе споменато за проблем с компютъра, може ли повече подробности?


Не казвам за състезания и др. Просто 1.4 90 к.с. се мъчи, а като се пусне и климатика става още по мудна докато 1.6 е друго набирането.
За бензин има 1.4 90 к.с. 1.6 100 к.с. 1.6 87 к.с. и 1.8 125 к.с.
За дизел 1.3 70 к.с. 1.7 75 к.с. и 1.7 100 к.с.
Относно педала да по-ниско е. И на един приятел е така. А това бялото по въздоховодите не знам какво е. Сигурнло е пръскато със спрей за климатик.
За проблем с компютъра нищо не знам. Нямал съм проблем.
Отговори

ИЗРОД снимка ИЗРОД 29 август 2019 - 12:30

Защо избрах Мерива, ами как да ви кажа, харесва ми тоя малък грозник, едно такова дребно, пък бая място има вътре, а озни номер със седалките :biggrin:
Аз съм голямо нещо и в това малкото се събирам екстра (огромен човек в малко бусче, смях голям), видимост има, удобно ми е (волане не е в коленете), висока седалка (нямам болки в ставите и кръста като сядам), късичко е, което е предпоставка за добра маневреност в "изпълнения с парко места столичен град", а като направи фокуса със седалките и можеш цял гардероб да вкараш :bravoo: Истината, е че исках да си купя полицейска Астра Г хеч, но там няма влизане :(, за което ми е много мъчно, много ги харесвам тези коли. Друг модел който ме очарова е GTC, красиво нещо, но скъпо и нисичко, а и няма видимост, но те повече нови коли са така, та затова си харесах порасналата Корса.

Вече какво точно ще взема като двигател е въпрос на предлагане и възможности. Не искам да купя кола за 5К и да се чудя как да я обслужа. Искам да купя автомобил, да го регистрирам и да го пратя на доктор за профилактичен преглед. Една кола на първо място трябва да безопасна за околните и за мен. Това значи да може да спира (дискове, накладки, спирачна течност, спирачни маркучи, ръчна спирачка, гуми). След това двигател (масло, филтри, свещи, ремък), ходова част, светлини, горивен филтър, горивопроводи и чак накрая филтър купе и климатик, радио и тн. глезотии. Всичко това както добре знаете струва пари. Не казвам, че всичко трябва да се смени веднага, но трябва да е изправно, ако не е, да се ремонтира в спешен порядък. Затова от бюджет 5К - аз вадя едни 500 за регистрация + 1К за обслужване и получвам 3,5К за кола, мога да ги направя 4К, ако си заслужава разбира се.


Кои са препоръчителните според вас бензинови и дизелови двигатели? Пак казвам, ще се рея из дупките на София, извънградско е кауза пердута.
Пишете, че имало дизел чийто разпръсквачи не подлежат на ремонт, кой точно модел е това, да знам от какво да бягам.

Колкото до късмета, като знам какъв съм късметлия :bishop: Обаче голям мерак имам по Меривата, та ще скачам да видим какво ще ми са падне от лотарията :flag:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 29 август 2019 - 12:43

Ще ти го обясним така.

Z17DTH при Корса и Мерива има горивна система Денсо. Същия двигател при Астра H и Зафира B има горивна система БОШ.

Всичко по БОШ-а се рециклира и подлежи на "поправка". За Денсото обаче не е сигурно.
Сега ако сгреша тук нека ме поправят другите, но май само 1.3-то дизела остава вариант ако ще е Мерива, само не му знам горивната система, но предполагам само там е останала БОШ-овска. Най-добрият дизел са ти го казали вече 1.9, но такъв в Мерива няма. Затова 1.7-цата с Денсо е капризна и вероятно отпада, остава 1.3, но с тия 75 коня, ми се струва слаб. Единственият + на 1.7 100 коня е че ако се "чипне", върви приятно. Наистина като мотор не е лош, но горивната му система не струва при Корса и Мерива.
При Astra H 1.3-то е 90 коня.

Бензинови мотори, най-добрия според мен е 1.8 125-ца . Ако не гониш "малък данък", според мен това е изборът. 90-те коня ще си разочарован от тях, това нещо няма душа, особено щом казваш че си "извънгабаритен" и ако навключиш климатика и това нещо ще започне да не върви и да гори колкото 1.8-цата, някой казват и повече дори.

Това е от мен.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 29 август 2019 - 12:52
Отговори

ИЗРОД снимка ИЗРОД 29 август 2019 - 12:51

 Д-и-м-о-в, на 29 август 2019 - 12:43, каза:

...


Ей така обичам аз, ясно и точно! Благодаря!
Вече знам, 1.7 дизел да заобикалям, а 1.4 бензин ще се мъчи с моите 120 литра :icon_razz2:


Северна Италия, Швейцария или Австрия? От де да е опелчето? Знам, че Швейцария и Австрия ги бягат заради ръждите, но пък колите от там някак изглеждат по-солидни, може и да си внушавам... Италианките - много уморени, горките, поне тези които гледах, бяха да ги ожалиш.
Мнението беше редактирано от ИЗРОД: 29 август 2019 - 13:03
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 29 август 2019 - 12:59

Опитах да съм достатъчно обективен.
Виж ако беше казал че искаш порастналата Астра(тоест Зафира), тогава щях да гласувам първо за 1.9 100 коня(с чип отива на 155-160) и пак плащаш малкия данък.... и после за 1.7 100 коня на същата схема отива към 130 коня и пак малък данък.

1.7 в Астрата харчи малко, ако си е наред работи много готино, сравнително нешумен.
Но твоя работа, аз казах каквото мисля за необходимо. Изборът е лично твой.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 29 август 2019 - 13:06

Малко повече ще струват от Белгия Франция и Холандия ама.....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 29 август 2019 - 13:06
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 29 август 2019 - 14:03

Карам Пежо от Белгия. Нищо различно от тези от Италия, пък била и от "богатите" северни области. Но проблемите идват не толкова от собствениците колкото от прекалено дългите сервизни интервали, които са си предписани от самия производител по редица съображения. И за да не съм тотално офф, бензиновите мотори са с по- малък ресурс и държат по- зле на точно тези изключително дълги сервизни интервали. Ремонта на бензина не е по- евтин от смяната на дизеловите дюзи, което междувпрочем не е и драма. А денсото също се прави.
Има нещо много важно, за което никой не се сеща- има немалко 1.7-ци от всички видове, които са стопили бутала заради неизправни дюзи. Така че ако вземеш дизел трябва да си ги следиш периодично как работят. Това е много лесно и просто, а ако искаш мога и да помогна по темата.
И още нещо. Поддръжката на 1.7 е лесно и приятно нещо, но далеч не е за всеки. Затова и масово не е евтино и легендите са много.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 29 август 2019 - 14:07
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 29 август 2019 - 14:17

Очаквах да се включи и този наш колега по темата и добре че го направи за да ти даде още "жокери". Явно че капризното на 1.7 дори с Денсо система не е проблем за ремонт(не бях много сигурен за дюзите затова не го написах).


Забравих другия + . Ако ще е дизел и го чипнеш (този 1.7), няма да усещаш толкова нито своята извънгабаритност, нито климатика.



И не на последно място, от София си, това значи че можеш да имаш "съпорт" от доста колеги, които "чуват" дизеловите двигатели много.... не е маловажно, особено за хора, който се доверяват сляпо на сервизи всякакви, одират им кожите и накрая се оказва че за едни 100 лева проблемите могат да бъдат решени. Говоря "на едро", идеята е да се види какво имам предвид.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 29 август 2019 - 14:28
Отговори

ИЗРОД снимка ИЗРОД 29 август 2019 - 16:28

Момчета, БЛАГОДАРЯ! Оценявам помощта Ви! (главните букви не са случайни)

Надявам се в скоро време да имам възможността да вдигна темата със снимка на една "пораснала" Корса. В събота пак съм на Горубляне (знам, че не бива, но както писах, ходих къде ли не, навсякъде е едно и също, разлика не видях), дано си харесам нещо :biggrin:
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 29 август 2019 - 17:14

Въпрос на вкус. Мойта каляска е 1,7. много съм доволен. Няма да споменавам какво съм правил по нея за 16к км от както съм я купил. Колегите тук които пишат знаят защото съм казвал. Някой нещо против 1,7ДТХ ли чух да има? :smile3560:
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 29 август 2019 - 17:44

 JorkataG, на 29 август 2019 - 17:14, каза:

Някой нещо против 1,7ДТХ ли чух да има?

Да, и срещу всички останали дизели!На дизел крушка на фара да сменя се омазвам с масло до лактите!
Отговори

Ivan Aleksandrov снимка Ivan Aleksandrov 29 август 2019 - 17:48

 ИЗРОД, на 29 август 2019 - 12:51, каза:

Ей така обичам аз, ясно и точно! Благодаря!
Вече знам, 1.7 дизел да заобикалям, а 1.4 бензин ще се мъчи с моите 120 литра :icon_razz2:


Северна Италия, Швейцария или Австрия? От де да е опелчето? Знам, че Швейцария и Австрия ги бягат заради ръждите, но пък колите от там някак изглеждат по-солидни, може и да си внушавам... Италианките - много уморени, горките, поне тези които гледах, бяха да ги ожалиш.


Вземи 1.6 100 к.с. екотек е. Сега ще кажат гори масло. На мен за 10 000 км. ми гори 0.5 л. лики моли 10-40. 1.4 с твоите 120 литра е слабо, ако се качат оюе двама трима и оп ставате към 300-400 кг. И вярвай ми на 1.6 се усеща бяхме 4 човека по 80-90 кг. и климатика пуснах.
Обслужването ангренаж, пистов, ролки, водна помпа, масло,филтри - въздушен, горивен, маслен, купе = около 400, 500 лв. ако не излезе нещо друго.
И като я вземеш за по сигурно мини един реглаж и преглед на ходова част да не излезе нещо. При мен излезе :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Ivan Aleksandrov: 29 август 2019 - 21:27
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 29 август 2019 - 18:10

Ако е бензин аз бих взел 1.8 и нищо друго. Е, ако изскочи някое опц (1.6 турбо) в никакъв случай не бих го изпуснал. Редки са, заслужават си всяка стотинка, но цифрите са над твоите.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 29 август 2019 - 18:11
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 29 август 2019 - 18:14

 JorkataG, на 29 август 2019 - 17:14, каза:

Въпрос на вкус. Мойта каляска е 1,7. много съм доволен. Няма да споменавам какво съм правил по нея за 16к км от както съм я купил. Колегите тук които пишат знаят защото съм казвал. Някой нещо против 1,7ДТХ ли чух да има? :smile3560:



Само на Корса и Мерива. Ти си с Астра, тъй че там нямаме какво толкова да "сме нещо против"
Аз не харесвам Денсо.

 ivan_pop, на 29 август 2019 - 17:44, каза:

Да, и срещу всички останали дизели!На дизел крушка на фара да сменя се омазвам с масло до лактите!


Аз нямам такива проблеми, сменям си на воля и нищо по ръцете нямам.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 29 август 2019 - 18:12
Отговори

gengan снимка gengan 29 август 2019 - 19:51

От 2 години имам Мерива - 2006г с мотор Z16XEP, 105 коня, само на бензин, нов внос от Италия. Та какво да кажа, че съм много доволен- НЕ, че съм недоволен - също НЕ ,като всяка кола има предимства, има и недостатъци. За дизеловия вариант на Мерива също както колегата Александров НЕ я препоръчвам, от мои приятели с автосервиз чух че моторите им давали много тежки и непоправими дефекти. Ще кажа аз какво съм сменил по колата и колко приблизително ми е струвало:
1. стандартните ремък + ролки = 300лв
2. Датчик за сервото на волана = 200лв+50лв смяна
3. 4 броя амортисьори = 700лв
4. Клапан за картерни газове = 50лв
5. Термостат =70лв
6. Механизъм-мотор за заслонката на рециркулация на въздуха в купето = 20лв(2 употреба)
7. Прекъснати кабели на отоплението на задното стъкло и чистачката - оправих ги сам без пари
8. Патрон на контактния ключ = 60лв
Това е , повечето са дребни работи, иначе много тиха и безпроблемна работа на двигателя.
Отговори

Ivan Aleksandrov снимка Ivan Aleksandrov 29 август 2019 - 21:47

gengan Относно датчика за ъгъла на завиване и на мен преди месец ми светна EPS и волана стана много твърд. Изгасих колата запалих пак и се оправи. От тогава съм нямал проблем ама очаквам да има (щом веднъж се е обадил)и трябва да се сменя самия датчик. В магазин за авточасти ми казаха 250 лв. е датчика на ЕРА. Има и по-евтини ама не се знае на какъв китайски ще попаднеш.
А термостат, защо сменя? Колко градуса ти държи? На мен все 85 ега лятото. Вляза ли във Варна отива към 90-95 и се пуска перката. Това е без климатик. Обаче аз си карам на климатик и перката си е пусната и все си седи на 85 градуса. Зимата 82-85 градуса има си парно. От Италия е моята. Преди с корсата 1.4 60 к.с. се на 92-95 си седи. Вляза ли във Варна отива 100 на третия светофар. Но е нормално корсата си работи на висока температура. А човека от който взех меривата каза, че екотека работил на висока температура, а пък все на 85-90 си седи. Даже виждам как стрелката отива между 80 и 90 т.е. на 85 и се връща към 80 и пак нагоре към 85 и там си седи. Значи термостата отваря на 85 градуса. Това си е много добре. С корсата ми предстоеше смяна на гарнитура картер от тези температури се е спекла вече и пропускаше масло. Странно ми е, че в няколко магазина проверявам така информативно термостат за мерива и казват, че новия отварял на 92 гр. Аз казвам няма ли да отваря на 85 гр. те не. :unsure:
Отговори

gengan снимка gengan 31 август 2019 - 07:51

 Ivan Aleksandrov, на 29 август 2019 - 21:47, каза:


А термостат, защо сменя? Колко градуса ти държи? На мен все 85 ега лятото.

Смених термостата през зимата, остава полу-отворен и много бавно загряваше колата, кофти работа-най вече за стъклата.
Иначе смяната става сравнително лесно, щом се справих сам. При други модели Опел съвсем не лесна задача.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 31 август 2019 - 12:53

 gengan, на 31 август 2019 - 07:51, каза:

Смених термостата през зимата, остава полу-отворен и много бавно загряваше колата, кофти работа-най вече за стъклата.
Иначе смяната става сравнително лесно, щом се справих сам. При други модели Опел съвсем не лесна задача.

Със смяната на термостата се постига желания ефект още след третия термостат понякога!Има много негодни на пазара и е въпрос на късмет!
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 31 август 2019 - 12:54
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg