Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Помощ при избор на автомобил

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 17 февруари 2020 - 08:45

Май не разбрахте тънката ми ирония. 1.4-ката превъртя зъб на верига на 39 000 км. Ремонта беше гаранционен но за на д 7 000 лв по техните тарифи... После на 60 000 смениха комплект съединител. Пак гаранционно заедно с предни лагери... Няма да споменаваме цял куп дреболии. Да не говорим, че попушваше и похапваше масло от нова. Макар че за това си имам друга теория. Определено дизела е направен за километри, а бензина за да е евтин. Кой каквото иска да разправя. И за това е и по-скъп. Не защото е много по-скъп да се произведе, а защото който е пробвал 1,4 ще иска да си купи дизел след това, дори да е по-скъп и по-мръсен. Прост пазарен принцип. Равновесната цена на дизела е по-нагоре по кривата.

Колкото до това дали по-високия клас е по-държелив - да. Това че гледаме инсигниите на по 500 000 да пише 160 000 на тях и да са пред разруха нищо не значи. Гарантирано са по-държеливи от корсата. Имат един два дребни дефекта и мрънкаме за тях, а с едно обслужване ще вървят още.

Ако идем в другите марки и класове има още по-търпящи каране модели. Модел като инсигнията нямаше да се продава нов, ако нямаше достатъчно ресурс. Същото важи за е-класи нагоре, 5-та серия нагоре, пасат нагоре, и какво ли още не. Дори астрите имат едно прилично качество и дори бензиновите им мотори са относително надеждни спрямо 1,4 на фолксваген. С едно обслужване, което не е евтино може да им се даде ресурс за още 200к дори да са умрели. Въпроса е дали ако ще даваш 4 бона за обслужване на кола ще искаш да ги дадеш за астра или за бмв, мерцедес по-висок клас, където след това ще имаш по-малко разходи в дългосрочен план. Дори инсигнията ще ти излезе по-евтино така.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 17 февруари 2020 - 08:52
Отговори

Иван33 снимка Иван33 17 февруари 2020 - 09:57

 Ne6to Smisleno, на 17 февруари 2020 - 08:45, каза:

...Модел като инсигнията нямаше да се продава нов, ако нямаше достатъчно ресурс...
...ще даваш 4 бона за обслужване на кола...

Същият модел двигател, който ме интересува и от който тръгна разговора, а именно А16ХНТ, мисля, че го има и на инсигния от ония години. Значи може да се разчита на него, така ли?
А това, за 4-те бона обслужване направо ме отказа въобще да търся каквато и да е кола. :-)
Отговори

benzy снимка benzy 17 февруари 2020 - 10:12

Колкото и нагоре да ходим по класовете пак нма да открием такива държеливи на километри коли като навремето. Твоята 5ца и тя е от "стария материал" - Е61 не е като Ф10. И Инсигниите за които говориш са от първото поколение от преди 10 години. Бензина е за градски тип кола и 1.4 определено не е подходяща моторизация за Пасат, както и смешните 1.5 моторчета в новата Инсигния не са за нея, въпреки, че успяват да я придвижват. Ако сравним и 1.6 дизела спрямо двойка пак ще видим, че по-големия обем е с по-голям ресурс.
И ще ми позволиш да остана със съмнения относно финансовото равенство при поддръжката на Биймър или Мерц спрямо народните марки като Опел, Пежо и компания - особено пък сравнявайки хеч с високия Д-сегмент като 5та серия Е-класа и ли 6ците на Ауди. То само комплект гуми да вземеш разликата ще е в стотин лева :)

П.С че и Иван33 се е включил
А16ХНТ го монтират на Астра (и Каскада), Инсигния и Зафира.
Доколкото прочетох той е доработка на стария A16LET койте е проблемния, като проблема обикновено се появявал в 4ти цилиндър заради не добро охлаждане. И повечето проблеми в този мотор били в "горещата" Корса при голямо натоварване.
Мнението беше редактирано от benzy: 17 февруари 2020 - 10:24
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 февруари 2020 - 10:12

 Иван33, на 17 февруари 2020 - 09:57, каза:

А това, за 4-те бона обслужване направо ме отказа въобще да търся каквато и да е кола. :-)



Предполагам те отказва защото с тия 4 ще можеш да имаш още една зафира А с 1.8? В гаража "топъл резерв".
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 февруари 2020 - 10:14
Отговори

Иван33 снимка Иван33 17 февруари 2020 - 10:25

 Д-и-м-о-в, на 17 февруари 2020 - 10:12, каза:

Предполагам те отказва защото с тия 4 ще можеш да имаш още една зафира А с 1.8? В гаража "топъл резерв".

Почти със сигурност. Всъщност моята зафира е 2005-та година и съвсем отговорно мога да кажа, че е в идеално състояние, с ГИ с ОБД е, z18xe, обута е със зимни и летни гуми на джанти... И все пак ми се ще нещо по-ново. За съжаление не мога да си позволя нова, от магазин...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 февруари 2020 - 10:31

Не си единствен, който иска "нещо по-ново".
Идеята тук е че ако влезеш в спиралата на "нова, 5 години и пак нова". Това отново те ангажира с едни 10-15 бона за всяка следваща нова. На мен лично ми се губи логиката, защото първо едни 30-40 хвърляш, за нещо което със сигурност след 5 години трябва да го разкараш. След това допълнителни за следващата и така до края на света.

Аз като дам пари, искам да мога дългосрочно да му вярвам, а не някакви си "обстоятелства" да ме карат насила да го хвърлям. Не си струва даденото в такъв случай.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 февруари 2020 - 10:32
Отговори

benzy снимка benzy 17 февруари 2020 - 10:38

 Иван33, на 17 февруари 2020 - 10:25, каза:

И все пак ми се ще нещо по-ново. За съжаление не мога да си позволя нова, от магазин...

То и да искаш вече не можеш да намериш нова зафира, вече продават едно бусче пежо с името на зафирата :)
Но защо не се разходиш до някой дилър на Опел? Сега се сменя поколението на Астра, идва фейслифта и може да имат някоя от старите на склад. При смяна на поколение са доста склонни на големи отстъпки Астра К не е драстично по-малка от Зафира А все пак, а при 18 хил, които си готов да платиш за втора употреба ти остава не чак толкова много за изплащане. Не са малко пари и всеки си прави сметката, но едно информативно разхождане не пречи. А ако вземеш потребителски кредит за останалите пари И рискуваш да не правиш каско си спестяваш 2-3 хилки на година... Просто идеи...
Аз съм си астраджия и винаги я пробутвам като вариант :newsm05_41: :drinks:

П.С. Иначе съм принципно съгласен с Димов... ама си има гъдел и в новичкото. Пък и не е речено, че трябва да се оттървеш от него след 5 год. Искрено вярвам, че дори и с днешните "ненадеждни" коли мога да карам 10-15 год и да завъртя едно 300 хил относително безпроблемни километра...

П.П.С. Димов, Свърши това с "мога дългосрочно да му вярвам", някъде нагоре и Тишо се съгласи. Ще правим и ще караме. Ще става и по-зле :D
Мнението беше редактирано от benzy: 17 февруари 2020 - 10:46
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 17 февруари 2020 - 11:02

На 5-цата гумите са 225/50/17. На астрата ми са 225 45 17. Каква да е разликата в цените на гумите. Знам че астрата беше по-свежа от 5-цата и знам, че съм дал повече пари за нея, а вече почти съм им изравнил пробега... Вярно че и двете са готови тепърва за каране, но все пак видях коя ми излезе по-скъпо...
Отговори

Bareto снимка Bareto 17 февруари 2020 - 12:24

 Иван33, на 16 февруари 2020 - 12:19, каза:

Да, вярно е, че със сегашната ми кола нямам никакви проблеми, но пък ми се щеше да метна крак на нещо малко по-ново. Наскоро бях по работа в Копенхаген и ми направи впечатление, че такива коли, като моята, бяха може би две-три и ги караха някакви хора с арабски черти.
И с риск да ме анатемосате, ето го и другият ми вариант: https://www.mobile.b...576053443573908

Здравей колега, относно CRV-то, доколкото знам такъв екземпляр (с този мотор 2,4 + задължително автомат) е голяма рядкост да се намери на нашия пазар. Те са произвеждани и продавани предимно в САЩ, в Европа са масово 2,0 Vtec и 2,2 Dtec. Преди да си купя моята "нова" (стара Зафира Б) лягах и ставах в продължение на 6 месеца с мисълта, че следващата ми кола ще бъде задължително Хонда и бях изчел почти всико за Accord 8 и CRV и ако не ти е проблем "дървенията" отвътре аз бих заложил на атмосферния 2,4. А пък за тези пари започват да се намират вече и Accord 8, които отвътре може би доста ще ти харесат а и се намират автомати с 2,0 и 2,4 мотори. Това разбира се е само мое мнение, но все още не пропускам да се обърна след всеки минал покрай мен Акорд 8 Tourer (демек комби)...но такъв ми е бил късмета, попадна ми запазена Зафира Б в полезрението.
Желая ти успех в намирането на автомобил и най-важното късмет!
Мнението беше редактирано от Bareto: 17 февруари 2020 - 12:27
Отговори

benzy снимка benzy 17 февруари 2020 - 12:49

 Ne6to Smisleno, на 17 февруари 2020 - 11:02, каза:

На 5-цата гумите са 225/50/17. На астрата ми са 225 45 17.

Значи Астрата ти е стойкаджийка, а баварията изглежда ужасно, сори ама под 18ка джанта на тая кола не и отива :)
Отговори

Иван33 снимка Иван33 18 февруари 2020 - 16:09

Оказа се, че има доста какво да прочете човек в темите за Инсигния, ползват се същите двигатели, като на Зафира Турър. Та един такъв въпрос взе да ме човърка, защо пък да не се загледам по дизел, например това: https://www.mobile.b...525302810106945 , макар никога да не съм карал дизел и макар да съм чувал и чел колко е по-скъпа поддръжката на такъв автомобил. Предполагам, че двигателят е A20DTH, този с проблемното уплътнение на маслената помпа. Та тоя път въпроса ми е къде е по-голям филма, при A20DTH или при бензиновия A16XHT? Има ли начин да се установи състоянието на дизеловият двигател без, разбира се, да се разглобява?
Впрочем чух се с продавача на бензиновата Зафира Турър, за която първоначално търсех мнения. Човека продължава да твърди, че е перфектна. Е, ако имам време, в неделя ще отскоча до София да я погледна...
Отговори

benzy снимка benzy 18 февруари 2020 - 19:06

Ами филма при А20 не е голям стига да може да провериш какво е състоянието преди покупката и да смениш уплътнението - проблема е, че не може да се разбере каква е хавата без разглабяне, колегата Димов преди няколко дена бешя писал точната процедура, ама нещо не намирам в коя тема, обаче аз имам съмнения, че продавач ще се навие да се разглоби колата...

Според мен филма е с купуването право в сервиза за смяна на уплътнението и помпата и ако си късметлия после пей сърце, за тежичкото купе на Зафирата това е не лош вариант. Обслужването на дизела вече не е много по-различно от модерен бензин.

А намерих го и коментара на Димов:

 Д-и-м-о-в, на 13 февруари 2020 - 10:40, каза:

Такъв двигател се купува само и единствено през сервиз, да смъкнат картера, да се проверят поне по два основни и биелни лагера, да се смени уплътнението на помпата(че даже за по-сигурно и самата маслена помпа) и тогава купуваш. Ако не се навият на такова нещо - просто се обръщаш и си тръгваш.

По-добре дай предварително 300-400 лева за проверката, отколкото после 2000-3000 за ремонти..
Уплътнението струва към 25 лева. Маслената помпа е скъпичка ама е в графата "вземаш и забравяш". Тоест ако няма нищо смущаващо в лагерите, спокойно преди сглобяване можеш да вземеш и помпата(гледам има на Pierburg).... за твоя сигурност.

Това е , което е основното за 2.0
Другото, което е - не е препоръчително да й правиш "чипосвания", мипосвания. Караш си нормално и нямаш грижи.

После спазваш ли смяна на уплътнението на всеки 100 000 , отново си добре..


А за обявата на дизеловата ме притеснява що ТЮВа е за 2018... за тия 2 години какво е ставало? И тия 170 хил километра почти сигурно не са 170, докато 100те на бензиновата може и да са реални... Щом си се чул с човека иди се качи, тя колата ще ти аже дали е твоята :)
Мнението беше редактирано от benzy: 18 февруари 2020 - 19:15
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 февруари 2020 - 21:14

В допълнение ще кажа че ако A20DTH(за него е писал човека, но не е единствен, цялата серия 2.0 е с такова уплътнение) дава съобщение за ниско налягане на маслото на дисплея, значи може да е вече късно.

Ако няма, значи е по-голям шанса да бъде хванато навреме.

И да, нищо не може да се каже без да се отвори. Това се прави не за друго а за сигурност. "Око да види - ръка да пипне" е казал народа.

Ако се мъчат да те убеждават че "ама то няма проблем, гледали сме го, сменили сме уплътнението"... никаква вяра! Нито грам.

Затова и са думите за "не се ли навият"(въпреки че това им е плюс за тях ако бъде сменено и някой друг го плати) - заминаваш си и това е.
Аз си мисля че няма за какво да се дърпат, защото колата им ще си седи при тях завинаги. Това с този мотор вече и малките деца го знаят.
Относно мотора като цяло, подходящ е за по-тежката Инсигния/Зафира, има въртящ момент достатъчен. Затова и той е едната алтернатива там(дизеловата алтернатива). Ако не бъде тормозен душманската, ще живее.
Това са нещата за 2.0CDTi.
Винаги съм казвал че след като разбраха самите производители на 1.9CDTi, що за "чук" направиха, следваше 2-ката да й сложат подводните камъни. Хубавото е че и колянов вал от 1.9 става на 2.0. Това е плюс


А за обявата - аз лично не бих взел точно тоя мотор от Германия. Някак си на преден план ми излизат неограничените им магистрали и като сложим и проблемното уплътнение, шансът за "фал" е най-голям точно от Германия. Само мое мнение, не ангажирам никого с него.
Може би там Холандии разни, Бенелюкс дето му викат, ще е по-вероятно да попаднеш на неизвадена душа от мотора.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 февруари 2020 - 21:31
Отговори

emoned снимка emoned 18 февруари 2020 - 21:18

А ако се монтира манометър на мястото на датчика или на друго място, това няма ли да е достатъчно?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 февруари 2020 - 21:38

Добре ще го монтираш, идеята е много добра. Но това каква сигурност ще ти даде без да си видял нищо ? Монтираш и ти показва 1, 1.2 1.3 бара да кажем(което е малко), кое ще ти каже "добре е". Няма кое, защото е възможно и с толкова да стане белята, но да не се е стигнало до съобщението, защото то пък излиза на супер ниско налягане(може би нарочно или неподходящ датчик. Каква файда ако ти светне на 0.5 бара съобщението от тоя датчик. Тя вече работата изтекла.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 февруари 2020 - 21:45
Отговори

emoned снимка emoned 18 февруари 2020 - 22:24

Идеята е с този манометър да се разбере, по време на покупката, дали това уплътнение все още уплътнява. Много си чешем езиците, ама не знам дали е на достъпно място датчика(такъв двигател съм виждал на снимка :icon_razz2: ), собственика дали ще разреши.....
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 февруари 2020 - 23:19

 benzy, на 17 февруари 2020 - 12:49, каза:

Значи Астрата ти е стойкаджийка, а баварията изглежда ужасно, сори ама под 18ка джанта на тая кола не и отива :)


Сложи си астрата до баварията ида коментираме...
Отговори

benzy снимка benzy 18 февруари 2020 - 23:37

 Д-и-м-о-в, на 18 февруари 2020 - 21:38, каза:

Добре ще го монтираш, идеята е много добра. Но това каква сигурност ще ти даде без да си видял нищо ?

Ами аз също си мислех нещо такова... ако вместо да разглабяш сложиш датчик и той ти покаже нормално налягане (предполагам, че нормалното е нещо около 2-ка), значи няма проблем към момента на купуването? Тоест взимаш, сменяш и си ток?

 Ne6to Smisleno, на 18 февруари 2020 - 23:19, каза:

Сложи си астрата до баварията ида коментираме...

Само да и сложа и аз 17ки джанти и заставам :newsm05_41: :kinggrin:
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 февруари 2020 - 10:16

 benzy, на 18 февруари 2020 - 23:37, каза:

Само да и сложа и аз 17ки джанти и заставам :newsm05_41: :kinggrin:


Предполагам разбираш как седят нещата с размерите на джантите и гумите. 195/65/15 е най-стандартния размер на гуми в наши дни 205/55/16 е еквивалент, 225/45/17 също. Е60 са уразмерени за една идея по-голям размер. От тук натам колите на задно се нуждаят от повече сцепление - съответно по-широки гуми. Като вдигаш цолажа на джантата сваляш профила на гумите и вдигаш ширината. Моята е 4х4 и няма такива проблеми. Освен това астрата ми е с големите апарати отпред, което не ми дава да сложа джанта под 16 на стойкаджииката. Купих я със 17-ките и си ги карам лятото. Имам 16-ки за зимата и дори летни 16-ки за нея.

Дали за бмв-то ми трябват 18-ки - не. Тъста ми си купи неговото с 18-ки и му писна да му къса гумите по дупките в София. Купи си 17-ки и искаше да ми подари неговите 18-ки от м-пакет. Доста красиви за х-драйв, но моите 17-ки зимни гуми най-хубавите дето парите могат да купят и не ги поисках (междодругото ако следиш спама може да си видял, че го обсъждах с колегите и явно не съм единствения луд защото всички ми препоръчаха да не се занимавам с лупости и да си карам 17-ките). Всеки сам си решава. Ако 18-ките бяха с летни гуми бих ги карал, но да дам още 1000 лв за летни гуми при условие че имам нов комплект ми се струва излишна изгъзица. В крайна сметка съм взел кола, която е компромис между джип, кабриолет, спортна кола и комби. В нищо не дава оптимален резултат, но е не лоша комбинация. Катери ме по чукарите и дърпа закъсалите джипове зимата. Жертвал съм малко от визията за това, но въпреки това изглежда по-добре от астрата със 17-ки...

Публикувано изображение


На мен и така ми харесва.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 19 февруари 2020 - 10:34
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 19 февруари 2020 - 10:44

За мен никога не си е струвало да се "жертва" комфорт за визия. Много важно че изглеждала "еди как си", като вътре ще ми падат пломбите с тия "тънки" гуми.
Вярно, може да помага за камъни в бъбреците, ама айде няма нужда. Освен това и цената като сложим... и отиде коня...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 19 февруари 2020 - 10:44
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg