Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Какво задължително трябва да нося като карам кола?

thunder & steel снимка thunder & steel 18 ноември 2010 - 14:06

1.освен книжката+талона
2.Гражданска
3.преглед
4.пожарогасител
5.аптечка
6.резервна гума


Само това ли беше?
Отговори

Odin снимка Odin 18 ноември 2010 - 14:11

1 до 5

+

Талон на колата
Тъпата зелена жилетка
Триъгълник

Резервната гума не мисля, че е задължителна!

Поздрави!
Мнението беше редактирано от Odin: 18 ноември 2010 - 14:18
Отговори

Petar Staykov снимка Petar Staykov 18 ноември 2010 - 14:17

Чл. 139. (1) Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат:
1. технически изправни;
2. с размери, маса и натоварване на ос, които не надвишават нормите,
установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и с товари,
които не представляват опасност за участниците в движението;
3. (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) обозначени със
съответните опознавателни знаци.
(2) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Движещите се по пътя три- и четириколесни
моторни превозни средства се оборудват и със:
1. обезопасителен триъгълник;
2. аптечка;
3. пожарогасител;
4. светлоотразителна жилетка.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 18 ноември 2010 - 14:23

Новости от последното ми заяждане с господата policeman-и.. :biggrin: Та така: аптечката трябва е снабдена с апарат за изкуствено обдишване, стерилни ръкавици.. и още нещо дет забравих (освен всичко дето го има по принцип). 2-ри етап от "издребняването" беше вдигането на капака и преглед за течове на масло и други течности (представете си).. Уви, тая нова кола нема такиви работи (благодарим на Бог) :sad-smiley-046: продължава огледа за светлини и т.н. и в един момент няма за какво друго и ми вика: "-Оооо, ма кво я гледам още, тая кола нема КАЛОБРАНИ - спираме я от движение!" -това ме уби.. :helpsmilie:

п.п. Разбира се, всичко това мина през шеговит и докачлив тон, но от друга страна беше доста поучително за мен и доста "полицейски жокери" изплуваха. В крайна сметка май г-н POLICEman беше прав в първото си изказване, а именно: "-Една кола НИКОГА неможе да е НАПЪЛНО изправна пред полицай, запомни това.."
Отговори

vladkata снимка vladkata 18 ноември 2010 - 18:47

Едни бързи 10лв на господата и колата е супер и си има всичко . :biggrin:
Отговори

oggie снимка oggie 18 ноември 2010 - 18:59

А каква е глобата ? Аз карам без аптечка , жилетка , пожарогасител . А гражданската ми не е на мое име .
Отговори

ReapeR снимка ReapeR 18 ноември 2010 - 21:20

 oggie, на 18 Nov 2010, 18:59, каза:

А каква е глобата ? Аз карам без аптечка , жилетка , пожарогасител . А гражданската ми не е на мое име .





Колега, ти си направо престъпник тогава  :biggrin:
Отговори

oci снимка oci 18 ноември 2010 - 21:30

Вече знаеш какво трябва да носиш, но имай на предвид че пожарогасителя трябва да има стикер за преминал технически преглед. В противен случай глоба с фиш в размер на 20лв.

ПП И да не забравя - 20лв в документите се носят задължително!!!
Мнението беше редактирано от oci: 18 ноември 2010 - 21:31
Отговори

oggie снимка oggie 19 ноември 2010 - 19:42

 ReapeR, на 18 Nov 2010, 21:20, каза:

Колега, ти си направо престъпник тогава  :biggrin:

Айде от днес се водя дребен хулиган - накупих нещата но с гражданската определено не ми се занимава . 
Отговори

LASGO снимка LASGO 19 ноември 2010 - 20:14

Носете си гаечния ключ за гайките!  :biggrin:  А и крик(не важи за щангисти) 
Отговори

b.milushev снимка b.milushev 19 ноември 2010 - 20:33

Освен всичко изброено, мисля, че искат и Лична карта. На мен специално ми я искаха един път.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 19 ноември 2010 - 21:45

Личната карта не е задължителна. Книжката може да служи и като документ за самоличност.
Отговори

Рошко снимка Рошко 19 ноември 2010 - 22:02

Личната карта се носи задължително и се представя при поискване от проверяващите органи. Проверяващият има право да поиска дори личните карти на пътуващите в колата, въпреки, че не шофират те.
Отговори

Stenli_ снимка Stenli_ 19 ноември 2010 - 22:27

Да и на мен няколко пъти са ми искали личната карта освен книжката така! Мисля че е задължителна и тя! А пожарогасителя освен че трябва да има стикер с годност трябва да има и манометър това го разбрах наскоро. А относно резервната гума мисля че ще ти е много по-необходима от аптечка, пожарогасител и тям всякви глупости....
А и освен лъскавия стикер на прозореца за прегледа и талончето за прегледа.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 19 ноември 2010 - 22:50

Айде да видим дали книжката не може да служи като документ за самоличност. Преди да се пише наизуст трябва човек да е прочел какво пише в закона!
Цитирам:
Чл. 13. (1) На българските граждани се издават следните документи за самоличност:

1. лична карта;

2. (доп. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г., доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г., в сила от 02.09.2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 111 от 2004 г.) паспорт, дипломатически паспорт, служебен паспорт, моряшки паспорт, военна карта за самоличност;

3. свидетелство за управление на моторно превозно средство.

(2) На българските граждани се издават и следните документи за самоличност, заместващи паспорта:

1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 31.10.2007 г.) временен паспорт;

2. (изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) служебен открит лист за преминаване на границата;

3. временен паспорт за окончателно напускане на Република България.

(3) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Удостоверяването на самоличността на българските граждани може да става с всеки от документите по ал. 1 и 2.
Което означава, че можеш да удостовериш самоличността си и с шофьорска книжка!!! Това е от Закона за българските лични документи. Дори и ченгето да иска лична карта, според този закон можеш да се удостовериш кой си с книжката.
И едно допълнение:
Чл. 50
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Свидетелството за управление на моторно превозно средство служи и като идентификационен документ за самоличност на български граждани на територията на Република България.
Мнението беше редактирано от zdravkop: 19 ноември 2010 - 23:00
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 19 ноември 2010 - 23:00

 Stenli_, на 19 Nov 2010, 22:27, каза:

А пожарогасителя освен че трябва да има стикер с годност трябва да има и манометър това го разбрах наскоро.


-Верно, че тия повечето дето нямат манометър и са с големината на флакон лак за коса не може да се разчита на тях, но ОПРЕДЕЛЕНО не е задължително, пожарогасителя да е с манометър! Щото ако беше така едно 90% от колите не биха минавали на преглед, или бих аим правили забележка за това.
Отговори

b.milushev снимка b.milushev 19 ноември 2010 - 23:05

Никой не спори, че шофьорската книжка не може да служи за удостоверяване на самоличност, но при проверка от КАТ, служителят може да поиска и лична карта. Изглежда по този въпрос, трябва да се търси и коментар на служител на КАТ.

Поздрави: Б.Милушев

П.С.
Намерих и информацията в ЗДП - чл. 165, ал.2, т.1 : "имат право да спират пътните превозни средства, да проверяват
документите за самоличност и свидетелството за управление на водача, както и
всички документи, свързани с управляваното превозно средство и с извършвания
превоз" . А от своя страна чл. 165 е от Глава пета:
Права и задължения на службите за контрол. Мисля, че няма нужда от повече спорове.
Мнението беше редактирано от b.milushev: 19 ноември 2010 - 23:37
Отговори

oggie снимка oggie 20 ноември 2010 - 08:06

Полицая може да те спре освен като водач на МПС и като обикновен гражданин и може да поиска какъвто документ реши. Шофьорската книжка е задължителна докато караш но личната карта е задължителна през цялото време .... Ако някой се чуди откъде да търси пожарогасител в ОМВ има от тия с манометър и стикер . 
Отговори

proleten снимка proleten 20 ноември 2010 - 10:58

Колеги,според Закона за българските лични документи има извършено административно нарушение ако при полицейска проверка не представите документ за самоличност.Такива са съгласно същият закон свидетелството за правоуправление на МПС и личната карта, така че сте напълно изрядни, като представите само свидетелството за правоуправление.Друг е въпросът защо полицаите искат и лична карта - за да проверят постоянният ви адрес,който е вписан само в личната карта но не и в свидетелството. Постоянният адрес им е нужен ако ви съставят акт за друго нарушение,тъй като трябва да бъде вписан в акта.Това, че ви искат личната карта обаче не означава че сте длъжни да я носите, ако носите свидетелството за правоуправление. Пак повтарям с неносенето на личната карта не извършвате административно нарушение и по тази причина не може да ви се състави акт за това.
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 20 ноември 2010 - 13:09

 Auris 1.6 vvt-i, на 19 Nov 2010, 22:02, каза:

Личната карта се носи задължително и се представя при поискване от проверяващите органи. Проверяващият има право да поиска дори личните карти на пътуващите в колата, въпреки, че не шофират те.


Абсолютно си прав!Когато са ми писали акт или фиш,винаги са ми искали личната карта,от която някои данни са вписани в съответното наказание. Примерно няма как да си знам номера на ЛК наизуст,а той се пише в акта/фиш-а
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg