Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Варианти за тунинг на X20XEV, както и разликите му с X20XER

Ivailo снимка Ivailo 04 февруари 2009 - 00:25

Колеги валовете от с20хе ще станат ли на х20хеv???
Отговори

R_IVANOV снимка R_IVANOV 06 февруари 2009 - 19:34

 Ivailo, на 04 Feb 2009, 12:25 AM, каза:

Колеги валовете от с20хе ще станат ли на х20хеv???



и ако стават какъв е ефекта :61:
Отговори

yasmania снимка yasmania 06 февруари 2009 - 20:45

дет са вика - нямат нищо общо. Камо ли да станат ! На XEV по скоро ще станат от ОРС мотора - XER.
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 07 февруари 2009 - 02:32

Ако си се надявал на евтино ъпгрейдче - греда... Не стават! Като цяло целите глави са доста различни... или по-точно цялата XEV-ска глава е "проблемна", не само валовете ;) Варианти има - вече зависи от финансови възможности и какво точно се цели... Общо взето спортно погледнато - само блокът на X20XEV-а е по-добър от на C20XE-то... И единствената причина е материалът, а не защото е различен :61: - същия е с 1 минимална разлика ;)
Отговори

Ivailo снимка Ivailo 07 февруари 2009 - 14:52

добре а какво може да се направи по главата на колата?? акоя я портна разлика ще има ли ?? или каквоти се седите казвайте че не ще не ме кефи вървежа на тая кола
Отговори

VanVan снимка VanVan 09 февруари 2009 - 14:53

Ако не те кефи като вървеж има два варианта:

1. Имаш завишени изисквания към вървежа на колата -> Решение: продаваш тази и купуваш друга с по-голям мотор.
2. Двигателя не е в добро състояние -> Решение: по-скоро rebuild, отлколкото tuning...

Ако все пак си на мнение, че трябва да го тунинговаш тоя мотор, тогава бих казал, че нужните му съставки са порт на глава, валове, изпускателен колектор, бутала, биели, разбира се колянов вал и накрая един мап на еку-то. Тази рецепта, на нашия форумен език най-често се превежда като "C20XE трансплантация"...
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 15 февруари 2009 - 23:28

Нека спрем с това "слагай XE, слагай XE", защото наистина е прекалено вече :/ Спирам до тук, за да не стане темата поредната "мега-ултра-супер-дупер вървящото 15+ годишно ХЕ в сравнение с хипер-ултра зле-склопения екошит"...

Независимо, че X20XEV е доста дефорсиран двигател с бая потенциял в запас, трудно ще можеш да извадиш сериозни "характеристики" без сериозна сума. Вече според това, доколко ти се развързва кесията зависи какво ще изкараш като подобрение.

Ще се опитам да драсна един списък с неща, които е необходимо да се направят, за да накараш XEV-а ти да тръгне. Приемаме, че си диагностицирал двигателя ти и си сигурен, че е в цветущо здраве и пълна кондиция.

- хубав панелен филтър - примерно K&N
- хубави свещи - примерно NGK
- хубави кабели - BERU
- мап на ЕКУ-то (чип)
- регулатор за налягане на горивото - ще помогне при мап-а
- олекотяване на маховика (в нета съм чел варианти за слагане на F20 с маховик и съединител от XE M2.5)
- друга изпускателна система - тук вариантите са няколко - хубав перформънс изпускателен колектор + малко по-дебели тръби + махане на катализатора ИЛИ ХЕ колектор - отрязва се и се заварява на фланеца на твоя, преправя се накрая, за да пасне на гърнетата нататък и пак без кат.
- портване и полиране на главата
- спортни разпределителни валове - най-различни има Piper, Kent, Schrick и тн.

Това би ти гарантирало едни 160-170 кончета на дино. Цената би била нещо от сорта на 3-4-5000 лв според самите части. Може и още да се задълбочи, но общата сума става доста сурова за повечето от нас :/
Отговори

Ivailo снимка Ivailo 16 февруари 2009 - 18:56

 Moonlord, на 15 Feb 2009, 11:28 PM, каза:

Нека спрем с това "слагай XE, слагай XE", защото наистина е прекалено вече :/ Спирам до тук, за да не стане темата поредната "мега-ултра-супер-дупер вървящото 15+ годишно ХЕ в сравнение с хипер-ултра зле-склопения екошит"...

Независимо, че X20XEV е доста дефорсиран двигател с бая потенциял в запас, трудно ще можеш да извадиш сериозни "характеристики" без сериозна сума. Вече според това, доколко ти се развързва кесията зависи какво ще изкараш като подобрение.

Ще се опитам да драсна един списък с неща, които е необходимо да се направят, за да накараш XEV-а ти да тръгне. Приемаме, че си диагностицирал двигателя ти и си сигурен, че е в цветущо здраве и пълна кондиция.

- хубав панелен филтър - примерно K&N
- хубави свещи - примерно NGK
- хубави кабели - BERU
- мап на ЕКУ-то (чип)
- регулатор за налягане на горивото - ще помогне при мап-а
- олекотяване на маховика (в нета съм чел варианти за слагане на F20 с маховик и съединител от XE M2.5)
- друга изпускателна система - тук вариантите са няколко - хубав перформънс изпускателен колектор + малко по-дебели тръби + махане на катализатора ИЛИ ХЕ колектор - отрязва се и се заварява на фланеца на твоя, преправя се накрая, за да пасне на гърнетата нататък и пак без кат.
- портване и полиране на главата
- спортни разпределителни валове - най-различни има Piper, Kent, Schrick и тн.

Това би ти гарантирало едни 160-170 кончета на дино. Цената би била нещо от сорта на 3-4-5000 лв според самите части. Може и още да се задълбочи, но общата сума става доста сурова за повечето от нас :/


значи колега аз имам K&N конусен филтър...свещи NGK кабелите не съм сменял..чип сложих при владо..последното гърне е оригинален ремус платих към 800 лв за него от представителството им..махнал сам катализатора и съм сложил резонатор..пари за валове нямам но мисла да сменя колектора с такъв от ХЕ..колега би ли ми обеснил за регулатора и за портването..оказва ли разлика и колко струва едно портване на главата..Благодаря ти
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 16 февруари 2009 - 19:23

Под регулатор за налягане на горивото имах предвид такъв, който може да се настройва според нуждите. В повечето случаи с мап-ването на ЕКУ-то се настройва и нужното/оптималното налягане на горивото чрез такъв настройващ (бати, как да го кажа - adjustable) регулатор за налягането.

Портването на главата са едни 300лв поне... Портването представлява изглаждане на пътищата (портове) за въздуха и газовете. Също така се премахвт ръбове или общо казано материал, който спъва плавното движение на потоците газове... или на прост език - след тази манипулация двигателят вдишва и издишва по-лесно и плавно, от където се повишава мощността. В така нареченото "портване" влиза и полиране на самите портове с цел по-малко съпротивление между газовете и самите канали, така пак се облекчава дишането и издишането :) Общо взето портване + полиране е един от най-сигурните начини да повишиш мощността :)

Работата по главата + преправения изпускател биха били добро отпушване като цяло.
Отговори

VanVan снимка VanVan 18 февруари 2009 - 12:30

Ам да...стандартната схема...чипче, свещи, кабели, филтърче, гърненце и нов ароматизатор = от 130 на 170 коня...
А хората в Opel Performance Center хвърлят боб...
Х20ХER, който е разработен на "базата" на X20XEV освен всички описани до тук неща има и различни бутала, биели, колянов вал...и ко? 160 коня...
Затова предложих още в началото, че за да претърпи осезаемото повишение (от 30-40 коня), карантията на тоя мотор трябва да подхожда на целта, защото тези харизани коне нема как да ги видиме при 5500 оборота за въпросния обем и съответната му ефективност...
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 18 февруари 2009 - 13:18

 VanVan, на 18 Feb 2009, 12:30 PM, каза:

Ам да...стандартната схема...чипче, свещи, кабели, филтърче, гърненце и нов ароматизатор = от 130 на 170 коня...
А хората в Opel Performance Center хвърлят боб...
Х20ХER, който е разработен на "базата" на X20XEV освен всички описани до тук неща има и различни бутала, биели, колянов вал...и ко? 160 коня...
Затова предложих още в началото, че за да претърпи осезаемото повишение (от 30-40 коня), карантията на тоя мотор трябва да подхожда на целта, защото тези харизани коне нема как да ги видиме при 5500 оборота за въпросния обем и съответната му ефективност...

Много условия станаха май? Сега и за определени обороти се говори и някви такива неща? Аз ти гарантирам, че с колектор, валове, мап на ЕКУ-то и порт на главата ще станат 160 конете. От кога валове, колектор с широки тръби до края, порт на главата и олекотен сериозно/сменен маховик са "стандартната схема"?Хората в чужбина си таркалят колите много повече на rolling roads, отколкото ние и пишат с какво - колко. Не съм ги си го измислил. Колкото до XER-а - я кажи, много ли върви като е 160 коня? И кви са специалните бутала, биели и колянов вал??? Кво му е толкова специалното??? Ако беше толкова невероятен, щеше ли да има в последствие читаво OPC - с турбо?
Отговори

Oleg-16V снимка Oleg-16V 18 февруари 2009 - 14:25

 Moonlord, на 18 Feb 2009, 01:18 PM, каза:

Много условия станаха май? Сега и за определени обороти се говори и някви такива неща? Аз ти гарантирам, че с колектор, валове, мап на ЕКУ-то и порт на главата ще станат 160 конете. От кога валове, колектор с широки тръби до края, порт на главата и олекотен сериозно/сменен маховик са "стандартната схема"?Хората в чужбина си таркалят колите много повече на rolling roads, отколкото ние и пишат с какво - колко. Не съм ги си го измислил. Колкото до XER-а - я кажи, много ли върви като е 160 коня? И кви са специалните бутала, биели и колянов вал??? Кво му е толкова специалното??? Ако беше толкова невероятен, щеше ли да има в последствие читаво OPC - с турбо?

на мен лично тази схема за тунинг на Х20ХЕV хич не ми харесва дори и да се изкарат 160 коня тази мощност ако ти е достатъчна при хвърлени в най-добрия случай 5000 лева направо ще ме изненадаш невероятно! хубаво е преди да почнеш да правиш нещо да помислиш внимателно за крайния резултат от цялата тази игра и доколко ще те удовлетвори
само едно мога да ти кажа този мотор ако искаш да е силен атмосферен забрави за ежедневна кола иначе ако го постигнеш варианта 160 коня си на ниво С20ХЕ и нищо повече даже и с по-висок разход на гориво и на моменти с по слаб въртящ момент демек ефекта ще е равен почти на нула даже и ще падаш от същите тези астри и всякакви други с ХЕ така че лично за мен се обезмисля цялата тази заигравка идеята е да се изкачиш на такова стъпало където ще може да си наистина конкурентен,а не провален!
Отговори

Oleg-16V снимка Oleg-16V 18 февруари 2009 - 14:39

 Moonlord, на 18 Feb 2009, 02:33 PM, каза:

Астрата с XER ли??? И кво като влезе в 7300 оборота? Би ли ми обяснил, защото не разбирам! Скоростите и кви са на тая XER Astra, знаеш ли, да ми кажеш?

Олег, аз не казвам, че си заслужава или нещо от сорта. Просто се пита в темата и го казвам, нека не говорим само за C20XE... То и с V6 сигурно я подминават Vectra-та, все пак тежи 1400+kg с XEV, а с 2 цилиндъра повече не искам да си помислям...

идеята ми беше,че самите екотек мотори имат съвсем други цели,които са различни от спортните такива
аз това което разбрах в течение на времето е ,че ако искаш да имаш бърза тя не става за ежедневно каране
най-добрия вариант е да имаш два типа коли едната с която да изминаваш километри да върви добре и да е икономична,а другата за сериозен тормоз и удоволствие от карането !
Отговори

VanVan снимка VanVan 18 февруари 2009 - 17:36

 Moonlord, на 18 Feb 2009, 01:18 PM, каза:

...Колкото до XER-а - я кажи, много ли върви като е 160 коня? И кви са специалните бутала, биели и колянов вал??? Кво му е толкова специалното??? Ако беше толкова невероятен, щеше ли да има в последствие читаво OPC - с турбо?


Колкото до XER-a и неговите 160 - нямам си на представа колко върви спрямо тунинговани коли, не е мое, возил съм се няколко пъти извън града и според мен си върви като за 160@1300 кила...
Специалните бутала, биели и колянов вал едва ли са много фешън, но са малко по- от тези при X20XEV, щото X20XER-овите са от C20XE. Не е специален мотор, но все пак е малко по-специален от XЕV-a, заради въпросните интърнали. Не знам обаче защо бива оплюван толкова тоя мотор(XER-a), като очевидно е ъпгрейд на XEV и е дефакто целта на темата в разговора (да назобим ХEV-a). Та идеята ми беше, че хората от Рюселсхайм са ни показали как става работата...
@OFFtopic: И последно - нещо аз ли съм дезинформиран или наистина има OPC с турбо? Справка -> click и пак click
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 18 февруари 2009 - 19:14

Това ти бях писал и аз... OPC1 -> лимитирана серия 3000 броя X20XER, OPC2 -> Z20LET. Идеята ми беше, че ако XER нещата бяха толкова добри... щяхме за тях да му говориме да слага, нали така?
Отговори

GarrettFen снимка GarrettFen 18 февруари 2009 - 19:33

Аз пък си мисля за турбо ХЕВ та бутала и биели,съединител диузи,мегаскуирт порт на главата и ще видя в последствие.
Ама какво говорите за коляновия вал на ХЕВ-а че не бил добър кажете какво му е и разпределителните валове на 5500 ли ще се "запушват"
Отговори

VanVan снимка VanVan 18 февруари 2009 - 21:08

 Moonlord, на 18 Feb 2009, 07:14 PM, каза:

Това ти бях писал и аз... OPC1 -> лимитирана серия 3000 броя X20XER, OPC2 -> Z20LET. Идеята ми беше, че ако XER нещата бяха толкова добри... щяхме за тях да му говориме да слага, нали така?

Е какво им е на XER нещата? XER=XE...
Точно това предлагам на колегата, да слага нещата, както са на XER...

P.S. Не разбирам все пак, какво търсим в турбинираното OPC? Твърдението, че XER-a не струвал, щото не бил турбиниран е несериозно... Ако търсиш паралели с XE/LET, ми то и там е същата работа - XE-то турбинирано ли е? Да, ама със вътрешностите от LET...
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 18 февруари 2009 - 23:53

Честно да ти кажа, трудно би си намерил валове, бутала или колянов вал от XER... Затова и говоря за варянт близък до този невероятен XER, обаче не "както момчетата от OPC" са го направили ;) И честно да ти кажа - май и по-евтино и по-изгодно ще стане ;) Валове, изпускател + де-кат, порт и мап :) Сигурен съм, че ще е по-добро от X20XER - независимо, че няма да е с колянов вал и бутала от XE дет викаш. Освен всичко - по-лесно ще си ги намериш/поръчаш... поне това си мисля аз. Хем няма да се занимава и да сменя мотора ;) Да не говорим, че и 2та мотора с тея F23 скорости и маховик 11+кг... Както и да е ;)
Отговори

Оги снимка Оги 18 февруари 2009 - 23:54

 VanVan, на 18 Feb 2009, 09:08 PM, каза:

P.S. Не разбирам все пак, какво търсим в турбинираното OPC?


VanVan, говорим така, защото в повечето гонки ОПЦ-тата (от форума поне) показват лоши резултати. Говорим за загуби от ХЕ, 18ХЕ1 (тук може би наравно, но разликата е 45 коня), 20ХЕV и т.н.
Карантиите му може да са добри, но резултатите не толкова. Не е пробвано обаче АстраГ 20ХЕ vs. АстраГ 20XER :surrender: може всичко да идва от килограмите!
Отговори

Oleg-16V снимка Oleg-16V 19 февруари 2009 - 08:04

 Оги, на 18 Feb 2009, 11:54 PM, каза:

VanVan, говорим така, защото в повечето гонки ОПЦ-тата (от форума поне) показват лоши резултати. Говорим за загуби от ХЕ, 18ХЕ1 (тук може би наравно, но разликата е 45 коня), 20ХЕV и т.н.
Карантиите му може да са добри, но резултатите не толкова. Не е пробвано обаче АстраГ 20ХЕ vs. АстраГ 20XER :surrender: може всичко да идва от килограмите!

килограмите не са този фактор който да оказва такова голямо значение 20ХЕ бие във всички случай XER
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg