Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Кофти акумулатор или нещо друго?!

vdwind снимка vdwind 16 декември 2010 - 19:45

Здравейте,
сега като се застуди и се получава едно интересно явление, завъртам ключа на запалването, всичко светва, подгряването също, после някои лампички угасват - дотук всичко в рамките на нормалното, въртя ключа на запалване, стартера тръгва и стрелките на таблото удрят под нулата всичките (показват в отрицателната част ако мога така да кажа), след 1-2 завъртания на стартера двигателя запалва и 1 сек след развъртането на двигателя всички стрелки изведнъж показват каквото трябва.
Когато колата поработи дори 5 мин и пак запаля, не става така.
Стартерът ми е с изцяло подменени части, само обвивката му е оригинална, ремонтиран е преди по-малко от година.
Мнението беше редактирано от vdwind: 16 декември 2010 - 19:47
Отговори

valio_sm снимка valio_sm 16 декември 2010 - 20:03

 vdwind, на 16 Dec 2010, 19:45, каза:



Колега и при мен беше така акумулатора ти е слаб сложих нов и всичко се оправи
Отговори

mely снимка mely 17 декември 2010 - 10:29

Колега от известно време /не само в студа/ и при мен е така.Само че аз паля ..те забиват и след 2 секунди всичко се оправя.Акумулатора ми е перфектен както и генератор и т.н. Паля от раз без да се замисли даже.
Отговори

Марто снимка Марто 17 декември 2010 - 11:30

Или слаб акумулатор или слаб контакт на кабели. По-лесно е да се пробва с читав акумулатор и тогава ако го има проблем да се погледнат кабелите.
Отговори

Shades снимка Shades 17 декември 2010 - 11:34

100% проблем с акумулатор или кабели. С мултицета може и да е "перфектен", но като се качат на товарна вилка, нещата изглеждат различни :confused: И аз си обръщах стрелките със стария и си мислех, че е перфе защото пали, обаче греда. Сложих го на Rover-a и чух само цъкане, дори не се опита да врътне :flag:
Отговори

vdwind снимка vdwind 25 декември 2010 - 08:52

Кабелите ми са добре стегнати, в понеделник ще мина на товарна вилка да видим какво е положението, ако беше с кабелите проблема вероятно щеше да става по всяко време, а това ми се случва само когато паля сутрин и като е под 2С температурата. След това ако спра след 10 мин и пак запаля вече няма такова нещо, дано не е генератора че ще ми се отвори работа и разходи.
Акумулаторът току що излезе от гаранция, някакъв македонски е с марка Стартер или нещо такова (абе метне някакво) с такъв ми я продадоха 75Ah и 720А стартов ток, ама предвид марката се съмнявам дали наистина отговаря на тия работи. Между другото търсих в книжката характеристиките на акумулатора и не можах да ги намеря, колко трябва да е за дизела амперчасовете и стартовия ток?
Отговори

valio_sm снимка valio_sm 25 декември 2010 - 09:34

 vdwind, на 25 Dec 2010, 8:52, каза:

Кабелите ми са добре стегнати, в понеделник ще мина на товарна вилка да видим какво е положението, ако беше с кабелите проблема вероятно щеше да става по всяко време, а това ми се случва само когато паля сутрин и като е под 2С температурата. След това ако спра след 10 мин и пак запаля вече няма такова нещо, дано не е генератора че ще ми се отвори работа и разходи.
Акумулаторът току що излезе от гаранция, някакъв македонски е с марка Стартер или нещо такова (абе метне някакво) с такъв ми я продадоха 75Ah и 720А стартов ток, ама предвид марката се съмнявам дали наистина отговаря на тия работи. Между другото търсих в книжката характеристиките на акумулатора и не можах да ги намеря, колко трябва да е за дизела амперчасовете и стартовия ток?



Колега и при мен беше същия проблем сложих нов акумулатор и вече всичко е 6
Отговори

OpelМ снимка OpelМ 26 декември 2010 - 00:01

Освен акумулаторната батерия или лош кабел причината може да е в стартера - износени четки, късо в роторните намотки...Затова при завъртане пада напрежението и уредите гаснат. След запалване генератора зарежда батерията, напрежението се нормализира и всичко по уредите е добре. По-мудното завъртане на стартера, особено първия оборот е индикация за това. Обикновена проба с изправен акумулатор от някой колега ще уточни проблема дали е в акумулаторната батерия.
Отговори

vdwind снимка vdwind 26 декември 2010 - 08:32

 OpelМ, на 26 Dec 2010, 0:01, каза:

Освен акумулаторната батерия или лош кабел причината може да е в стартера - износени четки, късо в роторните намотки...


Колега така е ама съм сменя и четки и ротор преди 10 месеца, при това имам навъртяни 4000 км, едва ли се е прецакал пак, в първия пост съм обяснил за стартера, съмнението ми е за генератора дали зарежда особено сега както се кара на светлини постоянно.
Отговори

mely снимка mely 26 декември 2010 - 10:36

 vdwind, на 26 Dec 2010, 8:32, каза:

Колега така е ама съм сменя и четки и ротор преди 10 месеца, при това имам навъртяни 4000 км, едва ли се е прецакал пак, в първия пост съм обяснил за стартера, съмнението ми е за генератора дали зарежда особено сега както се кара на светлини постоянно.

А при мен го прави когато си поиска.Може 1 седмица дя няма проблем и на следващият ден ...стрелките забият.Акумолатора свети зелено,никога съм нямал проблем със запалването -пали от раз.Акумолатора е GM.

НЯкъде връзка ли да е ....и ако да коя ще да е
Отговори

tonkostz снимка tonkostz 26 декември 2010 - 11:02

Най-лесно ще разбереш с мултицет и един помощник,който да завърти на стартер докато ти си отпред.Сондите на мултицета ги допираш до клемите на акумулатора(не върху клемите с кабелите към колата) и казваш на помощника да завърти на стартер.Ако напрежението падне под 10-10.5V докато върти значи акумулатора е проблема.Ако е нормално значи е лоша връзка на кабел,клема,маса или стартер.
Отговори

Атанасов снимка Атанасов 26 декември 2010 - 17:34

Колега провери си силовото реле на стартера,ако има нагар вътре между двете пластини се получава пад на напрежение за момент върху тях и има ефекта на моментното така да се каже замисляне на стартера дали да върти или не!Съветвам те да не ремонтираш релето(то е и почти невъзможно)Просто купи едно москвичово-ако стартера е БОШ и ще се ориентираш че пасва само сменяш буталцето и пружинката(вземаш ги от стария)Само погледни дали релето ти е с три болта на 120 градуса.Москвичовото пасва точно и струва 16 лева.На БОШ е 99 кинта. :ranting:

 tonkostz, на 26 Dec 2010, 12:02, каза:

Най-лесно ще разбереш с мултицет и един помощник,който да завърти на стартер докато ти си отпред.Сондите на мултицета ги допираш до клемите на акумулатора(не върху клемите с кабелите към колата) и казваш на помощника да завърти на стартер.Ако напрежението падне под 10-10.5V докато върти значи акумулатора е проблема.Ако е нормално значи е лоша връзка на кабел,клема,маса или стартер.
Отговори

vdwind снимка vdwind 27 декември 2010 - 19:59

@Атанасов - колега всичко по стартера е перфектно, лично наблюдавах ремонта и тестовете на стартера, огън е от всякъде - наврян е на такова място, че майката си е*ало, абсолютно никакъв шанс да се стигне дотам освен като се махне долната кора и на канал. Мисля че беше с 2 болта - моя двигател е исузу и стартера не е бош мисля.

@tonkostz - колега ето и резултатите от теста с мултицет -
1.колата не е палена от 24 часа - само алармата работи естествено - меря на клемите - 12.3V
2.Давам контакт - светват лампите по таблото - подгряването на двигателя се включва - 11.2V
3.Включвам стартер и той завърта - напрежението пада под 10V и в този момент стрелките удрят под нулата стабилно - тъй като колата пали в този момент не мога да видя до колко точно пада но някъде докъм 9.5V
4.Напрежението се качва в първата 1 сек до 12.8V и стрелките се връщат в нормално положение, на втората секунда вече напрежението е 14.2V и е стабилно - двигателя работи нормално и равномерно
5.Натоварвам с фарове на дълги - напрежението е 14.02V, натоварвам и издупване на вентилатора на 4та степен - 13.3V, включвам и подгряването за задното стъкло, тук вече генератора кляка и напрежението почва да пада под 12.7V, до колко точно не съм мерил но пада прогресивно, реших да не скапя нещо по ел.система и преустанових теста.
6.Почти не се влияе напрежението от оборотите на двигателя било с или без натоварване.

Според мен акумулатора е за смяна???? Какво ще кажете колеги???
Отговори

ivo123 снимка ivo123 27 декември 2010 - 21:10

с нов акумулатор си решаваш проблема - ток показва на мултицета, но най-добре с товарна вилка да се погледне, понеже под товар е друго. Аз имах проблем лятото с акумулатора - сутрин палеше след 15 завъртания - видимо въртеше добре, но не пали и вече като почти не остане ток в акумулатора и запалва - след това ми светят лампите на абс и еърбек. След като поработи и загася - всички лампи си гаснат.
Смених акумулатора и проблемите изчезнаха.
Отговори

reload снимка reload 28 декември 2010 - 18:26

 vdwind, на 27 Dec 2010, 19:59, каза:

Включвам стартер и той завърта - напрежението пада под 10V и в този момент стрелките удрят под нулата стабилно - тъй като колата пали в този момент не мога да видя до колко точно пада но някъде докъм 9.5V

Акумулатора е ,,пътник,, стрелките, ще започнат да ти забиват и когато само дадеш на контакт. Под 10 v e лошо да ти пада при старт. Това показва, че намалява активната маса по плочите. Пробвай с друг акумулатор да се убедиш в това което и ти си убеден. Скоро минах по този път с ,,обръщането на стрелките,, и затова ти пиша.
Поздрави !
Отговори

slav40 снимка slav40 28 декември 2010 - 22:57

Maлко ми е чудно как 12V akoмулатор държи 14V :devil-smiley-019:
Отговори

ivo123 снимка ivo123 29 декември 2010 - 08:25

ми динамото му зарежда на 14 волта, което е нормално.
Отговори

Toshe снимка Toshe 29 декември 2010 - 10:27

Айде бе колега сменяй го този акумулатор и си реши проблема.
Всички сме минали през тази процедура.
Сменяш и забравяш,а сега само те чопли още малко ,та още малко.
Отговори

Emo_VectraB снимка Emo_VectraB 29 декември 2010 - 10:36

за да не отварям нова тема ще питам тук.Винаги когато запаля колата и пусна фаровете,виждам че премигат при подаване на газ,и вътре плафона премигва,след 5-10 секунди работа на мотора се оправя и вече не премгват.Имам чувството че колкото е по-студено,толкова повече мигат фаровете.Преди време ми се развали динамото и го смемих с друго и със старото си беше така.А иначе по темата на мене ми се случи като ми е слаб акумулатора и въртя ми се вдигаха стрелките на оборотомера и километража.След това заредих акумулатора и нямам проблеми
Отговори

vdwind снимка vdwind 29 декември 2010 - 19:06

Резултатът от теста с товарната вилка е - напрежението пада под 10V в първите 7 секунди, акумулаторджията вика, направо го хвърляй не става нищо от него.
Гледах днес 3-4 вида акумулатори:

1.Бош - 74Ач/ 750А стартов ток - 240 лева 3 години гаранция
2.Варта - 74 Ач/ 700А стартов ток - 210 лева 2 години гаранция
3.Някакви други 75Ач / 710-730 А стартов ток - 170 - 190 лева 2 години гаранция

Някакви мнения по въпроса?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg