Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

двигателят не спира - Вектра Б

Михаил снимка Михаил 22 март 2009 - 21:25

Колеги, някой случайно да може да ми обясни на какво се дължи следното:

Паркирам, изключвам контакта - двигателят продължава да работи (крайно неустойчиво, някои от лампите на таблото премигват), вадя изцяло ключа - никаква промяна, ВАДЯ ОСНОВНИЯ ЗАХРАНВАЩ КАБЕЛ КЪМ БУБИНАТА - НИКАКАКВА ПРОМЯНА - не иска да загасва!!!
Смених бензиностанцията (от ОМВ към Лукойл) - никаква промяна! Ходих на 1-2 сервиза - пичовете вдигат рамене!

П.С.: колата е Вектра Б, 1.8 16v, 1997 г., бензин, двигател Х18ХЕ. Преди си мислих, че е от клемореда - смених го - същата работа. Диагностиката на двигателя показа (в два различни сервиза), че той работи перфектно.
Отговори

Opel Astra TDLS снимка Opel Astra TDLS 22 март 2009 - 21:29

 Михаил, на 22 Mar 2009, 09:25 PM, каза:

Колеги, някой случайно да може да ми обясни на какво се дължи следното:

Паркирам, изключвам контакта - двигателят продължава да работи (крайно неустойчиво, някои от лампите на таблото премигват), вадя изцяло ключа - никаква промяна, ВАДЯ ОСНОВНИЯ ЗАХРАНВАЩ КАБЕЛ КЪМ БУБИНАТА - НИКАКАКВА ПРОМЯНА - не иска да загасва!!!
Смених бензиностанцията (от ОМВ към Лукойл) - никаква промяна! Ходих на 1-2 сервиза - пичовете вдигат рамене!

П.С.: колата е Вектра Б, 1.8 16v, 1997 г., бензин, двигател Х18ХЕ. Преди си мислих, че е от клемореда - смених го - същата работа. Диагностиката на двигателя показа (в два различни сервиза), че той работи перфектно.





При мене е същия проблема....От 1 месец го нямах този проблем,иии какво стана...свалях километража и и махах там ръчките за чиста4ките и мигачите и след това пак се появи това нещо!

струва ми се че е от контактния ключ и не само ми се струва ами е от там нз какво да правя там обаче какво да пипам май ще сложа от долу една гъба и почвам да пръскам с WD-40 и да видим какво ще стане това ще го направя утре и ще ти пиша тука в темата да видим има ли оправяне!
Отговори

don_ray снимка don_ray 22 март 2009 - 21:32

А кога спира ? Когато свърши бензина ли ?

Може да има и някой знаеш, но аз да попитам -
1. Проеери ли като дадеш само на контакт и върнеш ключа дали всичко загасва?
2. Също така да нямаш някой дублиращ кабел на този, който си извадил ?
3. Утечка някаква да има ?
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 22 март 2009 - 21:38

 Михаил, на 22 Mar 2009, 09:25 PM, каза:

Колеги, някой случайно да може да ми обясни на какво се дължи следното:

Паркирам, изключвам контакта -



колега провери си свещите на мотора дали топлинно число отговаря ( за този мотор)!

И пробвай когато е студена и веднага я изгасиш пак ли е същото? Ако е същото значи няма да от свещите, а от токовете!
Отговори

Opel Astra TDLS снимка Opel Astra TDLS 22 март 2009 - 22:08

 Rumkata, на 22 Mar 2009, 09:38 PM, каза:

колега провери си свещите на мотора дали топлинно число отговаря ( за този мотор)!

И пробвай когато е студена и веднага я изгасиш пак ли е същото? Ако е същото значи няма да от свещите, а от токовете!



при мене е така паля я и веднага гася не изгасва и сега се сетих преди 3-4 дена открих отечка в CD-to 1 ампер сигурно е от него утре преди да пръсна с WD-40 ще махна сд-то и ще пробвам без него да го направя!
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 22 март 2009 - 22:52

 Opel Astra TDLS, на 22 Mar 2009, 10:08 PM, каза:

при мене е така паля я и веднага гася не изгасва и сега се сетих преди 3-4 дена открих отечка в CD-to 1 ампер сигурно е от него утре преди да пръсна с WD-40 ще махна сд-то и ще пробвам без него да го направя!



колега ти за дизела ли ми говориш? Ако е за него има един клапан на помпата сигурно той ти прави мизерий!
Мнението беше редактирано от Rumkata: 22 март 2009 - 22:53
Отговори

Opel Astra TDLS снимка Opel Astra TDLS 22 март 2009 - 23:05

 Rumkata, на 22 Mar 2009, 10:52 PM, каза:

колега ти за дизела ли ми говориш? Ако е за него има един клапан на помпата сигурно той ти прави мизерий!



абе гледах го на Гнп-то клапана ама не го знам каде е точно пак и моята е механична ли каква се води там не ее електронна като на Исузу....Моята е немската!
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 22 март 2009 - 23:13

 Opel Astra TDLS, на 22 Mar 2009, 11:05 PM, каза:

абе гледах го на Гнп-то клапана ама не го знам каде е точно пак и моята е механична ли каква се води там не ее електронна като на Исузу....Моята е немската!



змам, че немския мотор! Помпата е механична, но клапана, които гаси мотора е електрически!!!На помпата има един единствен кабел. То плюсов. Палиш колата, отваряш капака и на запален мотор го откачаш. Ако угасне веднага значи клапана си е наред. Ако не търсиш този кабел къде отива и гледаш да не прави някъде другаде отека.

Или да не си играеш да го откачаш свързваш мултицета и като огасиш от ключа мериш дали има някакво напрежение на него!
Отговори

Opel Astra TDLS снимка Opel Astra TDLS 22 март 2009 - 23:24

 Rumkata, на 22 Mar 2009, 11:13 PM, каза:

змам, че немския мотор! Помпата е механична, но клапана, които гаси мотора е електрически!!!На помпата има един единствен кабел. То плюсов. Палиш колата, отваряш капака и на запален мотор го откачаш. Ако угасне веднага значи клапана си е наред. Ако не търсиш този кабел къде отива и гледаш да не прави някъде другаде отека.

Или да не си играеш да го откачаш свързваш мултицета и като огасиш от ключа мериш дали има някакво напрежение на него!


айде утре ще го снимам и ще кача снимка най добре този кабел сам го откачал с колегата aan_astra и той беше свидетел колата не изгасна!:( може и да не прави добар контакт може да има и отечка ще проверявам утре дадохте ми тема за размисал:)
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 22 март 2009 - 23:27

 Opel Astra TDLS, на 22 Mar 2009, 11:24 PM, каза:

айде утре ще го снимам и ще кача снимка най добре този кабел сам го откачал с колегата aan_astra и той беше свидетел колата не изгасна!:( може и да не прави добар контакт може да има и отечка ще проверявам утре дадохте ми тема за размисал:)



щом си го откчал и не е изгаснала значи клапана неможе да претвори и да спре притока на гориво!!!

няма какво да му мислиш
Мнението беше редактирано от Rumkata: 22 март 2009 - 23:28
Отговори

Generous  снимка Generous 23 март 2009 - 09:37

 Михаил, на 22 Mar 2009, 09:25 PM, каза:

Колеги, някой случайно да може да ми обясни на какво се дължи следното:

Паркирам, изключвам контакта - двигателят продължава да работи (крайно неустойчиво, някои от лампите на таблото премигват), вадя изцяло ключа - никаква промяна, ВАДЯ ОСНОВНИЯ ЗАХРАНВАЩ КАБЕЛ КЪМ БУБИНАТА - НИКАКАКВА ПРОМЯНА - не иска да загасва!!!
Смених бензиностанцията (от ОМВ към Лукойл) - никаква промяна! Ходих на 1-2 сервиза - пичовете вдигат рамене!

П.С.: колата е Вектра Б, 1.8 16v, 1997 г., бензин, двигател Х18ХЕ. Преди си мислих, че е от клемореда - смених го - същата работа. Диагностиката на двигателя показа (в два различни сервиза), че той работи перфектно.

Може да ти се тори смешно колега, но си провери крушките на стоповете и габаритите. На Астра Г съм го срещал това, гасиш, мотора продължава да работи и като натиснеш спирачката и затвориш веригата на крушките гасне, иначе не. Пробвай като го направи да натиснеш спирачка и ако загасне мотора, смени си всички крушки на стопчетата с оригинални.Ако си сменял наскоро крушки отзад с някакви ментета, наплно вероятно е да се е получило подобно нещо.
Отговори

Михаил снимка Михаил 26 март 2009 - 00:07

Колеги, много благодаря за мненията, които публикувахте! Ще добавя още нещо по темата:

1. Проблемът не е нито в контактния ключ (както казах, клеморедът е чисто нов, а самия патрон на контактния ключ най-общо казано е една ос която задвижва клемореда), нито е в утечка на ток (не може да има утечка с подобно напрежение), нито в свещите (и със старите- оригиналните немски свещи правеше същото). Като дам отново на контакт (когато е отказала да загасне) и пак го отнема - не загасва! И въобще проблемът не би трябвало да е в токовете - казах ви - вадя захранващия кабел на бубината - отнемам всякакъв достъп на ток с високо напрежение към цилиндрите (няма и не може да има дублиращ централен високоволтов кабел) - и двигателят продължава да работи детонационно.
2. А как и кога загасва двигателя ли - чрез добрия стар начин "на скорост+спирачка".
3. Ако трябва да съобщя за някаква закономерност при проблема - може и да е смешно, но по правило го прави тоя номер, когато паркирам пред къщи (в изключително редки случаи на други места) и по-често като е добре загряла (но не е задължително - понякога го прави и когато не е толкова загряла.
4. Интересно е мнението на колегата, който говори за възможна връзка с крушките на стоповете. Не съм обръщал внимание (макар че веднъж ми се стори, че успях да я загася именно като натиснах спирачката) и ще го пробвам пак (макар че всички крушки отзад са ми оригинални - не съм сменял нито една, а колата лично си я докарах от Германия). А и не ми е много ясна връзката на ел. веригата на задните стопове със загасването на двигателя. Може би някой може да обясни?!?
Е, стискайте палци и пишете пак! Благодаря ви!
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 26 март 2009 - 02:41

незнам каква е точната връзка на светлините(стоповете) но наистина е срещан проблем точно при Астра Г... до колкото знам когато контактния ключ е в ключалката затваря верига по маса а когато не е в ключалката явно масата минава през пробив от някоя крушка,като натиснеш стоповете крушката светва но колата Гасне.Случая с Астрата при която срещнах този проблем се разреши със смяна на крушките от зад по метода проба - грешка докато откриеме правилната крушка.

На Адаша Сашо и неговата Астра гасне ако извадиш ключа от патрона и натиснеш педала на спирачките..

Може да Ви се стори смешно но съм виждал БМВ което работи с върнат ключ и изваден от патрона до момента в който не се пусне парното...пускаш парното и колата гасне....

Та колега провери дали в твоя случай не гасне при натискане на спирачките ако е така пробвай със смяна на крушките.Все от някъде е пробило за да се получава този ефект.
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 26 март 2009 - 07:40

Според мен проблема си от неправилния избор на свещи! Щом като го прави, когато е топло няма друго обеснение! Просто не са избрани свещи с подходящо топлинно число
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 26 март 2009 - 09:16

Не е от свещите... защото е ясно - гори детонационно без искра (поздравления за мотора - яка компресия, с 100 октана може би няма да го прави проблема), но нали трябва от някъде да идва гориво? Е компютъра на двигателя продължава да цъка импулси на дюзите значи до него нещо не стига както трябва(визирам KL15 сигнала) или самият той не е наред.
По правилна ми се вижда логиката за сериозна утечка...
Успех в решаването на проблема и да не забравиш да споделиш какъв е бил той всъщност след като го решиш.
Отговори

Михаил снимка Михаил 04 април 2009 - 18:23

Онзи ден, когато за пореден път двигателя не искаше да загасне след като извадя ключа, опитах да го загася като натисна спирачката и... успях! Сега ще пробвам да сменям крушките една по една. Имам някакви подозрения - мисля си, че водата, която ми влиза в багажника може и да има нещо общо. (ех, само ако знаех откъде влиза или пък да имах достатъчно време да изследвам проблема).

Стискайте палци! :)
Отговори

Гостpeshokn_* 04 април 2009 - 21:16

И на мен ми се е случвало два - три пъти. Предполагам, че е от стартера, знам ли!? Много е забавно - гасиш двигателя, той продължава да си работи; вадиш ключа - още продължава да си работи. В такива моменти човек си задава въпроса "и сега какво да правя?" изпаднал в безмерни агонии и чудения. :icon_razz2: Та ако искаш да загасиш двигателя и имаш сходен проблем, пробвай да въртиш ключа 10-на пъти. При мен поне оказа влияние и по някое време реши да загаси.
Отговори

Petar M. снимка Petar M. 05 април 2009 - 22:00

Попадал съм на този проблем няколко пъти.Колегата който спомена за крушките има право. Стоповете на някои са отделно от габаритите на други са едно звено със крушка с две жички - едната за габарит , другата за стоп. Не съм ел техник и не мога да го обясня защо така ставаше но когато дизелов двигател не щеше да гасне проблема идваше от това че едната жичка на крушката беше изгоряла (обикновенно тази жичка за стопа).Друг път пък човека беше сменял кружка на стопа с такава само с една жичка - т.е само за габарит(тази грешка е възможна само когато кружката е със симетрични пъпки,някои ги правят асиметрични да не можеш да се объркаш да сложиш крушка с една жичка).Заменях кружката и проблема се оправяше. Явно крушката освен всичко и прехвърля ток или нещо такова.затова като натиснеш спирачката чак тогава гасне.Дано да е от това и при теб че с начина по който гасиш имаш късмет че не ти е прескочил ремъка.същата крушка може да причини колата да свети разнообразно като коледна елха.Провери и буксите на стоповете дали не са окислени.Успех !
Отговори

ceko снимка ceko 05 април 2009 - 22:23

Провери си всички релета дали работят!!Почети 100 процента съм сигурен че е от някое реле!
Отговори

Михаил снимка Михаил 06 април 2009 - 18:04

Стоповете ми са отделно от габаритите. Ще започна замяната на крушките от тях, а после - всички подред. Като отстраня проблема ще пиша какво е станало!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg