Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

скоростна кутия М32

tisho.74 снимка tisho.74 07 май 2018 - 20:49

Все още не ми е ясно защо си набедил кутията за лашкането. Тази седмица все още имам в мен една измервателна апаратура за параметри на комфорт, която мери ускорение по трите оси, та ако искаш ще ти отделя един час да направим един курс със запис и да видим по коя ос е лашкането. Ако не можеш да го усетиш сам, това ще помогне да разберем по коя ос е лашкането и оттам да си направиш изводите откъде е.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 07 май 2018 - 20:52
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 07 май 2018 - 22:09

 tisho.74, на 07 май 2018 - 20:49, каза:

Все още не ми е ясно защо си набедил кутията за лашкането. Тази седмица все още имам в мен една измервателна апаратура за параметри на комфорт, която мери ускорение по трите оси, та ако искаш ще ти отделя един час да направим един курс със запис и да видим по коя ос е лашкането. Ако не можеш да го усетиш сам, това ще помогне да разберем по коя ос е лашкането и оттам да си направиш изводите откъде е.

Колега погледнахте ли паразитният лагер на дългата полуоска
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 08 май 2018 - 10:40

Аз пък не виждам защо ще ремонтираш работеща кутия. Дори да има тресене и лашкане... Ичакай я да се счупи и ще разбереш от къде е дошъл проблема. Ако си прав, няма да те остави на път, а ще ти откажат 5-та и 6-та и то не от веднъж. Ако не си прав ще си спестиш много пари. Възможно ли е маслото да е малко или кофти? Наскоро и при мен се появиха подобни симптоми след като преди 2 години едни спецялисти ми "доливаха" масло в кутията. Оказа се че са ми "доляли" до пробката след като изрично бях поискал да се надлее кутията и ми казаха че добре знаели какво трябвало да се направи и колко да се налее. Та сега при последното сервизиране доляха както си трябва масло и всичко утихна. Предполагам от кофти масло може спокойно да се получи същия ефект и при достатъчно количество.

Пробвал ли си с други гуми и джанти? Аз моите оплаквания ги усещах само с едните джанти. С другите ги нямаше изобщо. Нямам идея защо.
Отговори

ozzye снимка ozzye 08 май 2018 - 17:16

 tisho.74, на 07 май 2018 - 20:49, каза:

Все още не ми е ясно защо си набедил кутията за лашкането. Тази седмица все още имам в мен една измервателна апаратура за параметри на комфорт, която мери ускорение по трите оси, та ако искаш ще ти отделя един час да направим един курс със запис и да видим по коя ос е лашкането. Ако не можеш да го усетиш сам, това ще помогне да разберем по коя ос е лашкането и оттам да си направиш изводите откъде е.

Съгласен. Ще съм благодарен. Писал съм ви ЛС за телефон.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 08 май 2018 - 20:39

Така, оправих се с файловете. По оси х и у нещата са ОК, няма някакви повтарящи се колебания, но това не е така по ос Z- вертикалната ос. Там са записани повтарящи се колебания с честота под 5Hz. Затова тия неща ги няма във волана- вертикални са, а не хоризонтални по напречната на автомобила ос. С други думи имаш вертикално биене. Полуоски и карета под товар, джанти и гуми- понякога го прави като дадеш газ. Не е зле да прехвърлиш предните гуми отзад и обратното. Обаче може да е и от скоростната кутия, както говорихме одеве.
Но за мен при толкова леко биене аз не бих се занимавал, но ти си в деликатна ситуация със скоростите;-(
Мнението беше редактирано от tisho.74: 08 май 2018 - 20:41
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 08 май 2018 - 21:25

И аз отначало малко гледах учуден че набеждава кутията.
При мен има "извибрирване", когато пусна газта на място(след като съм подал) и се успокоява мотора (от 1200 до 850 оборота). Но не е винаги - мога да подавам и да не се случи десетки пъти, може и два поредни да стане. Явно е някакъв резонас и сега като каза ос Z - като се замисля май и при мен притрисва по тая ос. Поне така се усеща..
При всякакви други ситуации няма нищо - нито в движение нито при спиране... нищо.

Кой знае .. може още някой тампон ми се смее от някъде
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 08 май 2018 - 21:55

При колегата тресенето се усеща настрани (по ос Y при меренето), но според апаратурата е вертикално. В случая вярвам на апаратурата.
Отговори

sathv снимка sathv 08 май 2018 - 22:00

 tisho.74, на 08 май 2018 - 20:39, каза:

Така, оправих се с файловете. По оси х и у нещата са ОК, няма някакви повтарящи се колебания, но това не е така по ос Z- вертикалната ос. Там са записани повтарящи се колебания с честота под 5Hz. Затова тия неща ги няма във волана- вертикални са, а не хоризонтални по напречната на автомобила ос. С други думи имаш вертикално биене.

Хубаво. Хайде измери точно честотата и дай при какви обороти на двигателя и на коя предавка е. При условие, че се знаят предавателните отношения на кутията и диференциала, може да се пресметне проблемния възел. Това, че отчиташ вибрации само по Z, общо взето нищо не значи. Реално купето спрямо ходовата част е запънато по X и Y и свободно по Z с много условия разбира се.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 08 май 2018 - 22:12

 sathv, на 08 май 2018 - 22:00, каза:

Хубаво. Хайде измери точно честотата и дай при какви обороти на двигателя и на коя предавка е. При условие, че се знаят предавателните отношения на кутията и диференциала, може да се пресметне проблемния възел. Това, че отчиташ вибрации само по Z, общо взето нищо не значи. Реално купето спрямо ходовата част е запънато по X и Y и свободно по Z с много условия разбира се.

Въпроса е, че по другите две оси няма повтарящи се колебания, а само доста по- високочестотни вибрации. За разлика от тези по Z. Там се вижда много ясно колебанието, което се усеща "в краката", както колегата каза. Тази вечер нямам време да се занимавам с честотите, но на тази основа и информацията за скоростта може да се определи честотата на въртене на източника. Въпреки това там има и пътни смущения, и какво ли още не... Абе, то е една...
Е, това всичкото не е със стопроцентова сигурност, но за мен беше интересен експеримент относно възможността за прилагане на измервателна техника от мойта област за други цели.

За съжаление нямаше как да закрепя триосевия акселерометър директно върху скоростната кутия например, тогава резултатите щяха да са доста по- адекватни и интересни отколкото в момента.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 08 май 2018 - 22:20
Отговори

sathv снимка sathv 08 май 2018 - 22:35

 tisho.74, на 08 май 2018 - 22:12, каза:

Тази вечер нямам време да се занимавам с честотите, но на тази основа и информацията за скоростта може да се определи честотата на въртене на източника.

Точно това имах предвид. Що се отнася до високочестотните колебания по другите оси това може да се окажат хармоници на основното колебание от някой по висок порядък. Нормално, тъй както казах основната степен на свобода е по Z.
Отговори

ozzye снимка ozzye 09 май 2018 - 07:32

 sathv, на 08 май 2018 - 22:00, каза:

Хубаво. Хайде измери точно честотата и дай при какви обороти на двигателя и на коя предавка е. При условие, че се знаят предавателните отношения на кутията и диференциала, може да се пресметне проблемния възел. Това, че отчиташ вибрации само по Z, общо взето нищо не значи. Реално купето спрямо ходовата част е запънато по X и Y и свободно по Z с много условия разбира се.

Скорост: 130 до 140 км/ч , обороти 2200 на 6та.
Поддържахме постоянна скорост, а вибрациите ги има само като "пипна газта" дори и съвсем леко. Не е неоходимо да ускорявам екстремно.
Отговори

sathv снимка sathv 09 май 2018 - 07:39

И колко е честотата на вибрациите и диаметъра на гумите?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 май 2018 - 09:22

Аз почнах да се бъркам вече кой с какъв проблем е. Един колега ми беше писал сега и мислех, че е за тази зафира. Колега, ако искаш да ти дам да сложиш едни мои гуми и джанти отпред да пробваш. Проверени са, ако ти остане проблема ще махнеш това като вариант.

Тишо довечера по някое време можеш ли да се измъкнеш за едно бързо кръгче по магистралата (докато си загрял на тема м32)?
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 09 май 2018 - 09:24
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 май 2018 - 10:08

Не съм обработил още файла да изкарам честота. На обекти съм до обяд, а после имам ангажименти и по лабораторията...

Мите, става, ама звънни.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 09 май 2018 - 10:09
Отговори

sathv снимка sathv 09 май 2018 - 10:49

При честота на вибрации около 5 херца както казва колегата и скорости около 120 малко се обесмисля пробата с други гуми. При 120 трептенията ще са поне с 3-4 пъти по висока честота.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 11 май 2018 - 15:28

Преди малко най- после намерих време. Честотата е около 7 херца. Но предполагам, че това ще се окаже някоя от резонансните честоти на системата, най- вероятно на пружинното окачване с амортисьорите. Абе добър опит направих, но дотам.
Отговори

kikibest снимка kikibest 30 май 2018 - 23:15

Колеги аз имам Astra H Z17DTR M32 с проблем с тресенето след 120км но е само във волана , няма значение на коя скорост съм или на нулева или на изключен двигател все си вибрира!
Открих луфт между вътрешното каре и диференциала измерих и е 6 десети от милиметъра.
Не знам много или малко е но си хлопа в леглото.
Мнението беше редактирано от kikibest: 30 май 2018 - 23:25
Отговори

kikibest снимка kikibest 24 юни 2018 - 11:43

много ще съм ви благодарен ако ми дадете адрес на сервиз в софия които да ми погледне проблема!
Отговори

ozzye снимка ozzye 15 август 2018 - 16:21

Намерих си М32 от една английска Вектра С 2007 и всичко заспа. Наляхме 2,9 л масло и сега лети.
600 лв. назад. :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от ozzye: 15 август 2018 - 16:21
Отговори

ivo_ranchev снимка ivo_ranchev 16 август 2018 - 23:50

 ozzye, на 15 август 2018 - 16:21, каза:

Намерих си М32 от една английска Вектра С 2007 и всичко заспа. Наляхме 2,9 л масло и сега лети.
600 лв. назад. :icon_wink2:


Много масло бре, моята прови веднага след смяна в официялен сервиз(при рекламация веднага ми се похвалиха как са сипали точно колкото трябва 1.8 литра) ,при положение че трябва да е 2.2 .Както и да е доляхме до 2.3 2.4 ама 2.9 ми струва много, иначе след доливането веднага утихна и няма ядове да чукна на дърво вече 15-20000
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg