Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Дросел или стъпково ?

Desislav 18Xe снимка Desislav 18Xe 11 ноември 2009 - 23:25

Здравейте колеги,имам един лек проблем и искам да ви попитам от какво може да е.Когато колата е загряла и я запаля ПОНЯКОГА оборотите преиграват 2-3 пъти леко до 1400 и 900 и това е.Не става всеки път но от време на вереме и мн се нервя.Пробвах да изчистя дросела ама е капсулован и не става изчистих само околко него тръбите....Та от дросела ли ще да е или от стъпковото? Не е проблем ама искам да си го оправя....Колата не придърпва нито от рязко подаване на газ нито нищо върви си доста доволно само това ме дразни.....Мерси предварително
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 12 ноември 2009 - 00:55

Колега, почисти стъпковото моторче, то е по-лесно достъпно, така ще елиминираш тази причина.
Ако продължава - може би дроселовата клапа се бъзика понякога.
Отговори

b0dyguard снимка b0dyguard 12 ноември 2009 - 02:14

Колега виж си и маншона дето свързва клапата със колектора дали не се е цепнал някъде .. ако ли не направи това дето казва колегата почисти моторчето .. Успех в отстраняването на проблема :mhihi:
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 12 ноември 2009 - 09:30

Този мотор няма стъпково моторче.Оборотите на празния ход се регулират от дросела.Това с капсуловането е много странно, иначе сваляш тръбата от въздушния филтър и почистваш дросела-парцалче и спрей за почистване.Аз съм с почти идентичния X18XE1 и след добро почистване празния ход е стабилен.
Успех!

ПС. Сега се сетих защо може да е капсулован дросела-газта му е електронна, не с жило като на моя.
Мнението беше редактирано от martin_kolev: 12 ноември 2009 - 09:33
Отговори

Desislav 18Xe снимка Desislav 18Xe 12 ноември 2009 - 10:25

Да газта е електронна.В Опел ми казаха не става да се чисти в др сервиз пробваха но неможаха.А мотора ми няма ли стъпково?Значи твоята дроселна не е като моята и не става за моя двигател?В Опел за дросел ми казаха нещо от сорта на 350-400 лв. което си е нечовешко...
Отговори

Hevy снимка Hevy 12 ноември 2009 - 14:33

Нямаш обичайното стъпково а друго, скрито вътре което мърда клапата и на празен ход, и когото даваш газ. Капсулования капак няма смисъл да се сваля щото най отпред е капсулования /пак!/ потенциометър и няма сваляне. Какта ти е казал колегата махни пласмасовата тръба отгоре и почисти клапата да не заяжда. Това е единственото лечение. И това за цената едва ли е вярно, трябва да е доста нагоре...
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 12 ноември 2009 - 15:06

Колегата с бертонето, вземи един малък парцал и внимателно почисти страничния ръб на самата клапа.Ако се е насъбрала там мръсотия, дори и малко да е може да "лъже" компа при празни обороти.
Отговори

Desislav 18Xe снимка Desislav 18Xe 12 ноември 2009 - 15:15

До самата клапа неможе да се стигне провано е,иначе до сега да е изчистена....
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 12 ноември 2009 - 17:09

Аз имам Z16XE . Moя дросел го чистих профилактично като подавам газ с педала за да се отвори клапата и пръсках в дросела . Наистина имаше ръб от нагар който падна след почистането.
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 12 ноември 2009 - 17:30

Колега Здравей. Моят двигател е абсолютно същия като твоя 125 коня. Значи да ти кажа, дроселовата клапа на този мотор е автоматизирана и се управлява от компютъра по електронен път и няма жило. НЯМА НИКАКЪВ стъпков мотор казвам ти защото съм виждал дроселовата клапа. Струва 680 лв. нова на GM но както и да е. Сега за да я почистиш без разглабяне (аз така почистих моята) процедурата е следната. Палиш колата като си махнал тръбата към филтъра. Трябва да я виждаш. Взимаш хубав спрей против нагар и пръскаш първо когато е затворена и изчакваш да подейства спрея. МНОГО внимателно с мек парцал обърсваш клапата докато е затворена. Пак пръскаш при затворено положение но повечко. Даваш газ до кам 4000 оборота и пускаш и бърсиш пак МНОГО внимателно с парцал за да не се наложи да купуваш нова (МНОГО ЛЕСНО СЕ ПРЕЦАКВА). Пак пръскаш със спрей и даваш газ до дупка за секунда като внимаваш да не е много спрея за да не влези в двигателя. Можеш леко да пръснеш спрей докато е отворена отвътре но недей да се опитваш да я бърсеш докато някой ти дава газ. Това е начина който може да я почистиш.
По принцип тази клапа може и да се разинициализира, демек да си загуби памета към компютъра. За да я инициализираш трябва на студен двигател да го запалиш без да даваш газ и т.н. оставяш го да загреее напълно и го гасиш, но недей да даваш газ. По този начин ти научаваш клапата да работи с компютъра на колата. В сервизите го правят директно с компютър вързан за колата.
Мнението беше редактирано от aleksandar: 12 ноември 2009 - 17:31
Отговори

Вили снимка Вили 03 декември 2009 - 11:50

Може да си я почистиш и на изгасен мотор,просто триабва внимателно да я натиснеш,но плавно не рязко,за да преудолееш моторчето, което я върти,и с едно парцалче и препарат си я почистваш, за да не влизат всички нагари в мотора, се прави на изгасен мотор, неудобството в случая е, че тиа се стреми да се се върне в затворено положение, което ще те поизмъчи.Аз си мислиа че ниама да постигнеш кои знае какъв резултат, нужно е да се обучи според мен.При мен даже оборотите са по-ниски и мислиа вече да ходя на инициализация.
Отговори

opel_16v снимка opel_16v 30 септември 2017 - 00:09

Здравейте колеги, малко да раздвижим темата историята е следната - имах много записани грешки в еку то (постоянни) педала на газта, тракшана и накрая и перките тръгваха като загрее малко колата. Изпратих ЕКУ то за ремонт сложих го никъде няма никакви записани грешки вече и педала като го натисна до долу стига на 100% в ОПКОМА а преди стигаше до 68%. Та преди да изпратя ЕКУ то колата работеше много добре нямаше никакви проблеми с нищо свързано с работата на мотора. Взех ЕКУ то сложих го и се започна - още с паленето вместо да държи (1250 мисля, че са) те скачат до 1800 и падат след минута като изключи смукача почват да играят и от 750 падат до 400 500 и колата се тресе много, от време на време се задържат около 750 но се усеща неравномерна работа на мотора има доста притрисване. Не знам към какво да се насоча до преди това никога не е имала никакви проблеми а сега от 1 път да стане така и то точно след ремонта на ЕКУ то .... Клапата я натисках с ръка не се усеща да задържа движи се нормално и се връща. Ускорение почти е невъзможно присецва много, само в ниските върви горе-долу.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg