Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Opel Meriva 1.4 Turbo - 140 или 120 к.с.

BorisOpel снимка BorisOpel 20 септември 2021 - 20:43

Здравейте,

От 6 години карам Опел Вктра Б и дойде време да я сменям, но не разбирам много от автомобили и ще съм благодарен за съвети при избор на нова.

Търся семейна кола. Като миниванове разглеждах Zafira и Meriva, но спрямо бюджет и това, че колата ще се кара основно в града реших да се спра на по-нов модел Meriva. По конкретно Meriva B 1.4i 140 к.с. 2010 и Meriva B 1.4 120 к.с. 2012, и двете коли са с турбо. Въпростие са ми относно дефекти, обслужване, слаби части и за какво да гледам при огледа.


Четох, че при 140 к.с. има проблем с шест степенната скоростната кутия. Проблема е отстранен след средата на 2012, но дори колата да е преди това не е задъулжително да се появи и ако се долива на масло се минимизира шанса да се появи. Въпросът ми е може ли да се ремонтира или трябва да се смени изцяло и тази смяна 1500-2000 лева ли е?
При модела с 120 к.с. е пет степенна скоростната кутия и не отрких да има фабрични дефекти, но май ще харчи повече?

Задължително ще обслужа колата веднага след закупуването и това какво включва и приблизително колко струва да знам какво да приготвя? До колктоо разбрах тези модели са верига която е хубаво да се сменя на 140 000 - 160 000 километра, но пък била много по тънка отколото на други коли с верига. Това сериозен недостатък ли е и въобще има ли значение.

Единия модел, койото гледам е от 2010 което е началото на тази серия и се чудя има ли някакви значителни дефекти, които да са отстранени при по-новия модел.

Може ли насоки има ли нещо друго за коеото да гледам освен обичайните неща колко е износен волана, скоростния лост и дали има големи луфтове между елементите, което да е признак за удари.

Ще съм благодарен за всякакви съвети и насоки.

Благодаря предварително.
Отговори

benzy снимка benzy 21 септември 2021 - 10:03

Здравей,
Не мисля, че ще имаш съществена разлика в разхода на гориво при 5 и 6 степенната кутия, още повече казваш, че предимно градско ще се кара, а там 6та не е фактор. Що касае за проблема на самата 6 степенна кутия - да може да се ремонтира, според зависи доколко е зле и дали искаш да я ремонтираш със замяна на кожуха, т.е. никога повече да не прави проблем мисля от 350 до 7-800 лева беше ремонта. Но както сам си отбелязал, не е задължително да възнкне проблем въобще...

Веригата може да я смениш когато покаже признаци, това много зависи от поддръжката на колата, може да е и далеч след споменатите 140-160 хил. км. Може да е и преди и вече да е сменяна. Би трябвало да започне да претраква и чуеш ли я - сменяш.

По-скоро избирай колата в по-добро общо състояние, не с кой мотор е.


Що касае обслужването тука е широка тема
Основното е да смениш масло, с филтри (маслен, въздушен, горивен, на купето), ремъци, ролки (нищо, че мотора е с верига пак си има и ремъци)
Желателно е да се сменят свещите около 30 хил км им е пробега, ако пробие свещ може да стане кофти.
От там насетне, дискове, накладки и спирачни маркучета също е желателно.
Аз лично взема ли кола полека лека сменям и всички течности. Антифриз и Спирачна течност задължително с първоначалното обслужване. Хидравлично масло също сменям, както и маслото на скоростите. Климатика е хубаво да се погледне и допълни, може и една сходимост на осите да се направи...
За цени не знам, според колата, според майстора, според частите, които се влагат, но за най-базовото едни 500-700 лева ще заминат после ти решаваш дали искаш да правиш и останалите неща
Мнението беше редактирано от benzy: 21 септември 2021 - 10:49
Отговори

BorisOpel снимка BorisOpel 21 септември 2021 - 20:16

Благодаря за изчерпателния отговор.

Мисля да те послушам. Ще огледам и двете, ще видя коя е по-запазена, коя е по-малко ръждива и тя ще бъде. Ще я обслужвам редовно и ще стискам палци рядко да изникват по-големи ремонти :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg