Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Амортисьори и пружини

Повдигащи тампони за омекнали задни пружини

rusin atanasov снимка rusin atanasov 26 октомври 2008 - 21:54

Привет,
гледах вирнатите задници на другите Астри и моята ми изглеждаше доста паднала. Вътршната част на калника и гумата бяха на еднакво ниво и задната част на колата видимо беше по-ниска. Нови пружини биха решили проблема по възможно най-правилният начин, ама правя едни ремонти у нас и пари за пружини нямам за сега. Намерих гумени тампони за 5лв бройката, от тези който са със вграден тампон, иначе има и други модели само като гривна. Основен проблем имах със свалянето и поставянето на пружината. С баща ми решихме с планки и тел да свием пружината и така да си улесним труда. Използвахме тежеста на колата при все още не свалена пружина:

Публикувано изображение

Стегната по този начин пружината излезе без много трудности. Разликата м/у стария тампон и новия е голяма около 3-4см.

Публикувано изображение
Публикувано изображение

Новият тампон сложих от долу

Публикувано изображение

Монтирането не беше чак толкова леко, за това си помогнахме с менгеме и пак свръзки с тел

Публикувано изображение

при поставянето на пружината я прибрахме с щанга

Публикувано изображение

За първи път слагах такива тампони и единият стана за около половин ден, обаче другия беше готов за 2 часа.

Публикувано изображение

Като цяло процедурата не е нещо супер сложно , но поне известно време няма да мисля за нови пружини. Доста по - стегната е возията от преди и като цяло съм доволен. Може би не съм минал през толова големи дупки че да чуя удара от тампона, ама за сега е О.К.
С уважение,
Русин Атанасов
Мнението беше редактирано от rusin atanasov: 26 октомври 2008 - 22:19
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 27 октомври 2008 - 09:58

За по-лесен монтаж- разкачат се и двата амортисьора и моста увисва достатъчно за да се извадят/поставят пружините без свиване. След това се подпира барабана и се отпуска леко крика за да се свие пружината и да се закачи амортисьора. По-лесно е да се откачи от долната страна, само трябва да се стегне при напълно пуснат крик (иначе тампона остава под напрежение и му се съкращава значително живота). При отпускането на моста надолу трябва само да се следи да не се опъне твърде много някой спирачен маркуч, затова е хубаво да сте двама. С жилата няма проблеми.


Поздрави!
Отговори

georgiam снимка georgiam 27 октомври 2008 - 11:14

Направо сте се измъчили с тези пружини! Но пък е станало добре. Аз съм с подобни тампони, само че ги сложих отгоре на пружината, там ми се стори по удачно, но като гледам и отдолу става добре. Вече 2 години карам с тях и съм доволен от резултата. Както каза колегата, като откачиш амортисьорите и вдигнеш колата отзад отдвете страни пружините сами изпадат! :kuku: за ентусиазма и труда и за снимките на цялата процедура (аз никога нямам нерви да снимам какво правя)
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 27 октомври 2008 - 18:10

Здравейте,
май трябваше да напиша тема предварително - не го знаех номера с откачането на двете пружини заедно. Просто минавах край гр. Харманли и от там влезнахме в едно магазинче и ги намерих и после се реших да ги сменям. Пробвах и от горе, но нещо не влезнаха добре и ги сложих от долу новите тампони. Важното е че станаха. Гледах на едно комби с нови пружини и същите тампони, ама много вдигнато изглежда, макар че на мойто ми се иска поне малко още да се увеличи.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

peterl снимка peterl 30 октомври 2008 - 10:21

И на мен ми предстои това упражнение.Само, че ми искат 10лв. за бройката :beer: Но не това e най-големия проблем.Мойта не е толкова клекнала.Ако сложа такива тампони се чудя дали няма да се вирне задницата много :kuku: Мислех да взема една стара износена външна гума и да си отрежа от нея подложки т.е. по две подложки на пружина.Притеснява ме в случая дали няма да излезе пружината от леглото(оригалните тампони)...аз лично се съмнявам ама...знае ли човек
Мнението беше редактирано от peterl: 30 октомври 2008 - 10:24
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 30 октомври 2008 - 10:39

 peterl, на Oct 30 2008, 10:21 AM, каза:

И на мен ми предстои това упражнение.Само, че ми искат 10лв. за бройката :beer: Но не това e най-големия проблем.Мойта не е толкова клекнала.Ако сложа такива тампони се чудя дали няма да се вирне задницата много :kuku: Мислех да взема една стара износена външна гума и да си отрежа от нея подложки т.е. по две подложки на пружина.Притеснява ме в случая дали няма да излезе пружината от леглото(оригалните тампони)...аз лично се съмнявам ама...знае ли човек



Малко е рисковано, при това не да изпадне пружината, но да се измести и да се натоварва неправилно.Така може да се счупи, Опелските не се славят със здравината си. По-добре е да си вземеш такива, като на Русин, а ако са ти високи да ги отнемеш на шмиргел или подобно.


Поздрави!
Отговори

peterl снимка peterl 30 октомври 2008 - 11:32

Така ще стане ситурно...но без да отнемам.Все някои ден ще омекнат пружините още повече.
Отговори

Ник.опел снимка Ник.опел 30 октомври 2008 - 12:10

Миналия месец смених пружините на моята Астра с други втора употреба, купих ги от колега от форума, от Астра 96г . От моите едната се счупи и реших да ги сменя двете за да не се получи разлика във височината. Още повече моите ми се струваха поомекнали. Добре, че ги взех двете защото се указа че са различни, но и с тях разликата не е голяма, сега е около 3-4см. по-вирната, което е по-добре от преди.
И като стана въпрос за подмяна, знам че комбито има различни пружини от хетчбека. Нашите са тип буре а на комбито са отворени в единия край и не съм сигурен, че са взаимозаменяеми, нека някой колега ако ги е сменял да каже става ли замяната и има ли ефект. Ако става може би това е по-добър вариант да повдигнем задницата при нас с хетчбеците.
Русине твоите теми са много добри с този снимков материал :kuku: . Без да те засягам, не мислиш ли ,че си обърнал пружините при монтажа? Не са ли с отворената част нагоре? Така в долната част на пружината ще ти е фиксерана около тампона ( при нас са така), а горната страна е по-голяма за отворената част на пружината.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 30 октомври 2008 - 18:29

 Ник.опел, на Oct 30 2008, 12:10 PM, каза:

....... Без да те засягам, не мислиш ли ,че си обърнал пружините при монтажа? Не са ли с отворената част нагоре? Така в долната част на пружината ще ти е фиксерана около тампона ( при нас са така), а горната страна е по-голяма за отворената част на пружината.


Добър вечер,
няма проблем :kuku: . Не съм обърнал пружините-няма как да го направя. Снимките са ми много ценни, защото каквото разглобя за първи път преди това съм го снимал за да не объркам нещо и да ми е правилно сглобяването. За това постването на снимки не ме притеснява и лесно обяснявам нещо, което съм направил. При грешка, който знае разчитам да ме поправи, или пък на колега ако му предстои нещо такова за да му е лесно.
Когато монтирах пружината , тя бе с малките навивки на горе а отворената част на долу. Не мога да сложа тампона от горе защото там онази "цицина" :-), в която влиза е с по-голям диаметър от долната и тампона става само там. Според мен правилно е отворената част на пружината да лежи на новият тампон заради по-голямата контактна площ, а той може да се сложи само от долу.
С уважение,
Русин Атанасов
Мнението беше редактирано от rusin atanasov: 30 октомври 2008 - 18:33
Отговори

andrey снимка andrey 30 октомври 2008 - 18:45

колега колко пари ти струваха и има ли по тънки по дебелина ?

поздрави
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 01 ноември 2008 - 09:32

@ andrey
взех ги за по 5 лв бройката. Не знам да има по-тънки и ли по-дебели, но видях такива без тампон приличащи на гривна, като дебелина бяха същите като мойте.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

gomi снимка gomi 01 април 2009 - 20:22

Да сте живи и здрави :icon_wink2:
Днеска и аз си сложих такива тампони, с два крика от двете страни и както писаха по нагоре пружините сами паднаха :)
при мен пружините бяха бъчвообразни - Астра 95 1,7 DTL , сложих тампоните отгоре защото ина4е ми се стори че ще опрат в другите тампони :kuku: .
Тука в Пловдив са по 5 лв- направо от гаража дето ги правят- в Кичюка зад автогара Родопи до некво депо за влакове.

Возията е много по добра-по стегнато, което много ме кефи :kuku:
Отговори

Siskoбг снимка Siskoбг 01 април 2009 - 21:51

Преди около 2 години бях счупил едната пружина отдолу и тя ми скъса оригиналния и поради липсата на здрави оригинални сега и аз съм с такива високи 3см.

:kuku: Пружините ти наистина са наопаки :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Siskoбг: 01 април 2009 - 21:55
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 11 януари 2010 - 14:33

Пичове здравеите , аз имам един въпрос  тези тампони ще станат ли за опел кадет хечбек ,защото и при мен задницата е доста ниска и в момента е малко трудно с кинтите , иза това питам , зашото ми се струва че ще станат тъи като прожини от астра стават на кадет , и да попитам може те ли да ми датете телефон някакъв за да си ги поръчам тъй като в видин ги няма никъде .

Благодаря 
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 11 януари 2010 - 17:39

Здравей,стават безпроблемно.Когато аз надигнах задницата на кадета неможах да намеря такива тампони(не бях търсил) и си отрязах от транспортна лента два кръга.
Поздрави и успех :icon_wink2:
Отговори

Hevy снимка Hevy 18 януари 2010 - 14:06

Руси, не че си обърнал пружината ами тоя тампон не е за твойта кола, а за мойта, виж на снимката си как на стария има едно възвишение което държи пружината да не бяга встрани. На мойта си пасва баш, щото ми е бъчвообразна.

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Hevy: 18 януари 2010 - 14:07
Отговори

ceko снимка ceko 20 януари 2010 - 19:15

Колега Hevy А мога ли да те попитам откаде си купи тия тампони че искам и аз да си сменя моите на астрата.Ходих в опел но цените са доста вискоки за долните по 20 лева за горините по 60 лева броя,някакъв алтернативен вариянт!!?
Отговори

Hevy снимка Hevy 20 януари 2010 - 21:59

От един магазин за :devil-smiley-019: руски авточасти, български са,от твърда маслоустойчива гума, водят се "усилени за Опел" . По 4.70 парчето...Като сложиш само отдолу се вдига с 2 см, и се намаля междубуферното разстояние, става 80мм.
Отговори

ceko снимка ceko 20 януари 2010 - 22:51

Хахаха ти ме приби,а нестава ли прекалено вискока,щот гледам че мойте отдолната страна са доста по тънички от тея които ти си сложил,но отгорната страна сигурно са същите като фабричните.Тя сега си е висока задницата камо ли като сложа по дебели!
Отговори

silvaro снимка silvaro 21 януари 2010 - 01:49

Само на мен ли ми се струва, че тия пружини са счупени и им липсват парчета!!! При това положение няма никакъв смисъл от подлагане на каквото и да е .... направо си за нови(цели) пружини! Колкото и да им подлагаш техния ход си остава малък , в момента караш с 2/3 от пружини! А пък това с телта и болтовете и планките колко е трудоемно и опасно....добре че нямаш цяла пружина за свиване! Едни скоби за пружини са 14лв , има ги почти навсякъде ....а и както каза колегата сваляш амортесьорите и готово! По-добре колегите от форума които мислят да си сменят пружини да не четат и да гледат тази тема и снимки ,че погледнеш някой се претрепал скоро!

С уважение
Р. Иванов
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg