Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

спортен вал за 16sh

vectron снимка vectron 01 февруари 2005 - 17:11

"kelesha" каза:

не се впечатлявам много лесно, малко хора могат да ме впечатлят наистина и един такъв пример е Постман човек който наистина знае какво говори и пише. Ако той пак погледне темата със сигурност ще се включи и може да ти обясни по научному това онова, да се омоташ в понятия и формули още повече

той Постман се е включил на първа страница, ама е написал нетипично кратък пост и ти не си го забелязал бат' Тони ;)
Отговори

kelesha снимка kelesha 01 февруари 2005 - 17:20

vectron, на Feb 1 2005, 05:11 PM, каза:

"kelesha" каза:

не се впечатлявам много лесно, малко хора могат да ме впечатлят наистина и един такъв пример е Постман човек който наистина знае какво говори и пише. Ако той пак погледне темата със сигурност ще се включи и може да ти обясни по научному това онова, да се омоташ в понятия и формули още повече

той Постман се е включил на първа страница, ама е написал нетипично кратък пост и ти не си го забелязал бат' Тони ;)

Точно това че го забелязах аз, той трудно остаа незабелязан :lol: Изглежда обаче изчаква развитие по темата където ще задълбаем във водите които са ни почти непознати но за сметка на това доста познати за него и тогава ще се включи ама да видим :D
Отговори

Postman снимка Postman 01 февруари 2005 - 18:30

StunyGT, на Feb 1 2005, 01:22 AM, каза:

Смята се с конструктоска програма която я ползване в завода

:fire: за хубавата тема отново.

С коя програма работите?

Между другото благодаря ви за четките, то като прочетох и нямаше как да не напиша нещо :rf: . Това нещо е БЛАГОДАРЯ (ето написах го), но нямаше нужда - бъркате ме с някой сигурно :rf: .

Скоростите съвсем точно сте ги сметнали, само че аз не виждам каква е връзката между максималната скорост на буталото и якостта на болтовете на долната глава на мотовилката. По принцип силата, която би скъсала тези болтове е максимална тогава, когато е максимално ускорението на буталната група, заедно с масата на мотовилката (оттам ускорение по масата на буталната група е силата). Максимално е ускорението обаче не когато скоростта на буталото е максимална (а това е при ъгъл 90* на коляновия вал - т.е. точно в средата на цилиндъра), а когато скоростта е 0 - в ГМТ и малко по-малко е ускорението в ДМТ. Около средата на цилиндъра (когато скоростта е максимална или близка до нея), ускорението на буталната група си сменя знака, което значи че минава през 0 и то. В ДМТ високите стойности на ускорението не са опасни, тъй като там болтовете не се натоварват на опън. По принцип силата, с която се затягат тези болтове в нормалните двигатели изчерпва доста голяма част от запаса им от якост и е съизмерима със инерционната сила а много често е и по-голяма от нея. Т.е. болтът в стегнато състояние изпитва по-големи напрежения, отколкото са тези породени от въртенето на коляновия вал. Но това е друга тема...

kelesha, този въпрос който си поставил за изчислението мотовилката е доста добър и не е сложно да се направи. Бедата е, че наистина има много неизвестни в уравненията и гаранция за точност на резултатите няма. Няма и гаранция за качествата на материала - човек може да и да има перфектни сметки, но ако материала не отговаря на заложената якост двигателят влиза в бокса :( . Освен това има един друг много важен момент - всички елементи на коляно-мотовилковия механизъм се изчисляват на якост на умора, а не на статична якост. При това положение има фактори, който няма как да бъдат отчетени, тъй като якостта на умора зависи от макро и микродефектите в структурата и по повърхността на болтовете и другите елементи, който дефекти няма как да бъдат установени, камо ли пък да се отчете тяхното влияние точно.

Та затова се купува най-здравата стомана на пазара и се правят болтове от нея, който ние си купуваме :D . Или си правим сами...
Отговори

StunyGT снимка StunyGT 01 февруари 2005 - 23:01

Цитат

Postman

Цитат

С коя програма работите

Кеф ти с катия, солитловкс и солит еидж с тези разполагаме и вършата работа. :)

Цитат

Та затова се купува най-здравата стомана на пазара и се правят болтове от нея, който ние си купуваме  . Или си правим сами...

Лошото е че болтовете за мотовилките е хубаво да са изковани, валцовани или отляти че е хубави кристалната решетка да не е прорязана че там се пука и къса(при струговане).

Цитат

kelesha - Не са базикам, имам пред вид да сметнеш дали аджеба окръжността в която ляга лагера на биелата няма да стане елипса поради това че материала е слаб и се е деформирал

то при високите обороти и валът не си следи много траекторията. При проблема споменат с биелите се лекуваше с титанови най-добре(стига да има парички).

Хора продължавате да ме кефите все повече и повече. :fire:
Отговори

Postman снимка Postman 02 февруари 2005 - 17:32

StunyGT, на Feb 1 2005, 11:01 PM, каза:

Цитат

Кеф ти с катия, солитловкс и солит еидж с тези разполагаме и вършата работа. :)


Цитат

Лошото е че болтовете за мотовилките е хубаво да са изковани, валцовани  или отляти че е хубави кристалната решетка да не е прорязана че там се пука и къса(при струговане).


Цитат

то при високите обороти и валът не си следи много траекторията. При проблема споменат с биелите се лекуваше с титанови най-добре(стига да има парички).



Тези три програмни комплекса, които си споменал (Catia, Solid Works, Solid Age) не са ли само за тримерно моделиране? Т.е. с тях се чертаят тримерни детайли - това е така, но с коя програма правите кинематичният и динамичният анализи, кое приложение ползвате?
А кой е завода между другото, за който става дума в разказа ти :D ?


За болтовете: тъй като ускорението (а оттам и силата на опън в болтовете) зависят от квадрата на оборотите на коляновия вал, то ако се увеличат максималните обороти на двигателя с 50% да кажем и от 6000 мин-1 станат 9000 мин-1, то ускоренията на буталната група са 2,25 пъти по-големи. Горе долу толкова по-голяма е и силата на опън в болтовете ако не се отчита газовата сила в цилиндъра като много по-малка от инерционната. Значи ако се намери такава стомана, която има около 2 пъти по-голяма якост на опън (граница на провлачане по-точно) и от нея се направят болтове, то новите болтове ще имат почти същия запас от якост, както и оригиналните - т.е. няма да се скъсат никога при 9000 мин-1.
Струва ми се обаче, че е доста трудно да се намери такава стомана, която да има 2 пъти по-голяма якост от стоманата на болтовете, просто защото самите те са от извънредно здрава стомана. Но да кажем, че би могло да се намери стомана с 20% или дори 30% повече якост - мисля, че дори това е достатъчно и такива болтове, изработени и термообработени по начина, описан в технологичния справочник (който гарантира тази якост), ще работят съвсем добре.
Има обаче един друг въпрос - колко са двигателите, които работят на 9000 мин-1 или дори над 8000 мин-1 - според мен много малко. Всичките до един от тях имат специални бутала, които са принципно по-леки. Стига разбира се двигателят да е правен от сериозна фирма. Тези бутала обикновено са по-леки, което допълнително намалява натоварването на болтовете. По-леки са и мотовилките им най-често. Така че за мен лично проблема с болтовете не е толкова съществен и непреодолим, тъй като болтовете както казах и по-горе се късат от умора на материала, а не от недостиг на якост. Т.е. за да се скъсат, двигателят трябва да поработи известно време на тези високи обороти.
Все пак има известна опасност, така че трябва да се внимава и болтовете винаги да се стягат точно колкото е записано в книжките, за да не им се отнема от запаса като се стягат повече.

За вала: какво имаш предвид като казваш, че и валът не си следи траекторията - може би, че колената и противотежестите се деформират еластично и се отдалечават от оста на въртене като нараства хода на двигателя (с примерно 0,015мм :fire: или де да знам колко ), така ли?
Или нещо друга - не го разбрах съвсем добре :rf: това...
Отговори

StunyGT снимка StunyGT 02 февруари 2005 - 23:48

Цитат

Тези три програмни комплекса, които си споменал (Catia, Solid Works, Solid Age) не са ли само за тримерно моделиране? Т.е. с тях се чертаят тримерни детайли - това е така, но с коя програма правите кинематичният и динамичният анализи, кое приложение ползвате?

Има си допълнителни пъкетчета към Solid Works и Solid Age.
А заводите в пз не са много и неискам да правя реклама.

Цитат

За болтовете
Струва ми се обаче, че е доста трудно да се намери такава стомана,

Няма нещо което де не се направи и намери и ще тредложа легирана стомана и освен термична обработка може и галванична(карбонитриране,циментация и тнт.).

Цитат

За вала: какво имаш предвид като казваш, че и валът не си следи траекторията

Имам в предвид че при раб. температура и високите обороти маталът се поразтяга в следствие на множеството действащи му сили.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg