Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем с ЕГР клапан - Astra F

Nikola P снимка Nikola P 29 април 2013 - 15:23

Здравейте,

Това ми е първата тема и е банална. Имам класическия проблем на астрата - неправилно работещ ЕГР клапан.

Отначало само светваше лампата за грешка, но след едно извънградско пътуване колата започна да не си подържа равномерно оборотите на празен ход, да зацикля за момент при по-рязко натискане или отпускане на педала на газта. В един момент колата загасна 2 пъти на светофар. Закарах я при прител и той прочете грешките ( не знам номерата, но той каза, че са само за ЕГР-то ), след това почисти клапана. Колата престана да гасне, но двигателя не работи, като хората.

Четох че това е често срещан проблем на старите опели и се решава най-често с "затапване". Прочетох доста и реших, че това ще свърши работа макар да не е най-"чистото" решение.

Препоръчайте ми майстор около бул. Мадрид, София които да ми е свърши работа.

Колата е Astra F 97г. с двигател X16XEL.
Отговори

topliq снимка topliq 29 април 2013 - 17:30

 Nikola P, на 29 април 2013 - 15:23, каза:

Здравейте,

Това ми е първата тема и е банална. Имам класическия проблем на астрата - неправилно работещ ЕГР клапан.

Отначало само светваше лампата за грешка, но след едно извънградско пътуване колата започна да не си подържа равномерно оборотите на празен ход, да зацикля за момент при по-рязко натискане или отпускане на педала на газта. В един момент колата загасна 2 пъти на светофар. Закарах я при прител и той прочете грешките ( не знам номерата, но той каза, че са само за ЕГР-то ), след това почисти клапана. Колата престана да гасне, но двигателя не работи, като хората.

Четох че това е често срещан проблем на старите опели и се решава най-често с "затапване". Прочетох доста и реших, че това ще свърши работа макар да не е най-"чистото" решение.

Препоръчайте ми майстор около бул. Мадрид, София които да ми е свърши работа.

Колата е Astra F 97г. с двигател X16XEL.

принципно егр е резервна част и е хубаво да се смени с нова
Отговори

sathv снимка sathv 29 април 2013 - 19:23

 topliq, на 29 април 2013 - 17:30, каза:

принципно егр е резервна част и е хубаво да се смени с нова

Да ама питащият явно е селски хитрец и ще затапва.
Отговори

topliq снимка topliq 29 април 2013 - 22:17

 sathv, на 29 април 2013 - 19:23, каза:

Да ама питащият явно е селски хитрец и ще затапва.



на аватара пише София
sahtv голяма си драка :)
Отговори

nikinikolov снимка nikinikolov 30 април 2013 - 14:36

Хубаво с нова, ама цената не ни устройва хич. Отделно колко от т.н. селски тариката карат със затапени ЕГР-и. Колко въпроса има за този мотор и тоз ЕГР, колко незавършени теми има по въпроса защо не ми върви колата или пък хълца ми колата и няма ряз да го е!а.
Ако бях модератор такъв щях да го изсуля на всички питащи и т.н. разбиращи.

Айде живо и здраво, че голям празник се е задал и внимавайте с алкохола и автомобила.
Отговори

npace снимка npace 04 май 2013 - 12:47

 Nikola P, на 29 април 2013 - 15:23, каза:

Колата престана да гасне, но двигателя не работи, като хората.

След като изчистиш EGR-а и колата не ти гасне но има дерт (друг) мисля че е удачно да потърсиш проблема другаде и отново!За да ти е гаснала би трябвало да е останал отворен.При затворен (залепнал в затворено положение) не гасне, няма дерт с вървежа, просто гори повече.Лично съм го пробвал.Има значение и каква грешка ти дава EGR-a.Най-безболезненото е да е залепнал и да е затворил и да дава грешка "EGR position - not present"
Отговори

Nikola P снимка Nikola P 08 май 2013 - 13:08

Доста съм разочарован от отговорите. Знам, че има 100 теми, но това не ми решава проблема. Не прави чест да ме наричате "селски тарикат", защото не разбирам много.

Иначе по темата след почистването на клапана ( 2-3 дена след него ) колата започна да върви супер. Карах така седмица и нямах проблем. Вчера пак по едно време ми светна лампата и почна да гъгне, но изгасих двигателя и след като го запалих повторно го изфорсирах за известно време до прекъсвач. Това ми помагаше за известно време преди да го почистя. Имам чувството, че клапана се отпуши, но май е зациклена леко изпускателната система. Тя как се чисти идея си нямам.

Принципно колата е на 2000 км след основен ремонт на двигателя. Преди това е седяла над половин година на открито извън движение. Надявам се да не се е отразило фатално.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 08 май 2013 - 15:49

По отношение на затапването на ЕГР клапана ако моя ЕГР клапан беше непоправим вярвайте ми и аз щях да го затапя, защото нямам излишни 350 лева още повече в тази криза. Така че никой не е "селски тарикат" в случая и това е ясно.

Според мене, обаче е възможно колата наистина да има и някакъв друг проблем, а ЕГР клапана да си е изчистен и да си работи. Това, че НЯМА други записани грешки при диагностиката абсолютно не означава, че всички други неща са й наред.

Един въпрос: какъв е разхода на масло преди ремонта и сега след изминатите 2000 км ?
Отговори

npace снимка npace 09 май 2013 - 09:46

 Nikola P, на 08 май 2013 - 13:08, каза:

Доста съм разочарован от отговорите. Знам, че има 100 теми, но това не ми решава проблема. Не прави чест да ме наричате "селски тарикат", защото не разбирам много.

Иначе по темата след почистването на клапана ( 2-3 дена след него ) колата започна да върви супер. Карах така седмица и нямах проблем. Вчера пак по едно време ми светна лампата и почна да гъгне, но изгасих двигателя и след като го запалих повторно го изфорсирах за известно време до прекъсвач. Това ми помагаше за известно време преди да го почистя. Имам чувството, че клапана се отпуши, но май е зациклена леко изпускателната система. Тя как се чисти идея си нямам.

Принципно колата е на 2000 км след основен ремонт на двигателя. Преди това е седяла над половин година на открито извън движение. Надявам се да не се е отразило фатално.


Знаеш ли че освен ЕГР-а имаш още доста други датчици по двигателя от които може да идва проблема?Имаш датчик за температура на въздуха на гофрето от кутията на филтъра към колектора, имаш температура на двигателя (отделен от този за таблото), датчици за КВ/РВ, ТПС, МАП, детонации... и да не ти говоря кво става като започват да си заминават.Вързвай на ОП-Ком и гледай какво се случва.Имаш стойности в реално време за всеки един датчик.
Отговори

Nikola P снимка Nikola P 14 май 2013 - 12:22

Засега колата е пушка след почистването на клапана. Засега ще прегледам спирачната система, защото колата не спира оптимално, а се налага да се натисне малко повечко. При яко натискане си спира добре, но при леко натискане не спира много.

Знам, че колата има много датчици. Дори засега сме констатирали разминаване между стрелката за температурата на двигателя и датчика. Стрелката обикновено достига до 100 градуса, а понякога и малко след това и после спада. От датчика бяха получени 4-5 градуса по-ниски температури, което се надявам да е правилното защото иначе грее повече отколкото трябва.

За разхода на масло не мога да кажа.Този двигател е пословичен, че върви освен на бензин и на масло. За 2500км вече след ремонта съм долял малко над половин литър масло. Но може и да не е изгоряло толкова, защото го долях до средата на маркировките, а преди това може и да е било напълнено до по-ниско ниво. След 3000 км като сменям маслото ще мога да кажа колко съм долял (ако се наложи).
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg