Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Ремонт на PSG5 на ГНП Bosch VP44

Ванко 1 снимка Ванко 1 17 април 2022 - 11:48

 Д-и-м-о-в, на 17 април 2022 - 11:33, каза:

Не разбрах какво значи "се връща периодично"?

Имаме две линии L и N (Live и Neutral) . Кое към къде се връща?
Боцваш фазомер на L и свети, боцваш на N не свети. Променливият ток се нарича променлив, защото му се променя фазата. Посоката му е съвсем друго нещо.
Както знаем, N се и заземява. Няма как от "земя" токът да се "връща" където и да е. Това също е затворен контур.

Преди много време, имаше и хора, които избягваха електромера само чрез "собствена земя" в градинката.. та кое къде се връща, да обясниш, че наистина не схванах..

Имам предвид ,че фазата не се променя,променя се само посоката 50 пъти в секунда.Тоест, тока сменя посоката на протичане от фаза към нула, и от нула към фаза 50 пъти в секунда когато имаме верига и протича ток.А според него нямало такова нещо ,тока протичал само в една посока.Можеби не е видял как изглежда на осцилоскоп това нещо. :icon_razz2:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 април 2022 - 11:55

Аз съм виждал как като забиеш осцилоскопа във фазата БЕЗ щипката му за масата да е закачена на другия полюс в контакта, пак показва синусоида. И как става това? По твоята логика трябва да показва само едната част, щото другата "няма откъде да се върне".
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 април 2022 - 11:56
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 17 април 2022 - 12:02

А интересно. :icon_razz2: Ми защо тогава,излиза като отрицателна,едната полувълна??? Странно. И защо диода примерно пропуска ток само в едната посока, и после като го обърнеш, в другата. Съответно положителна и отрицателна вълна. :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 17 април 2022 - 12:08
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 април 2022 - 12:11

Затова казвам, че според мен бъркаш фаза с посока

фазата е от 0 до 360 градуса,като на 90 имаш връх примерно положителна полувълна, на 270 имаш връх отрицателна полувълна. И сега си представи това нещо че се мести по оста X във времето. A по оста Y все едно имаме една точка, която се меси нагоре надолу. От +Z стойност до -Z стойност.

Не случайно те питах това, защото и най-тъпия осцилоскоп, например C1-94 си има трансформатор вътре, което значи, че вътрешната му измерителна схема е галванично разделена от контакта. Та затова те питам как ще се върне да я измерим, след като е галванично разделена и даже не закачаме "масата" на осцилоскопа.

Друг пример: Имам такъв на батерия и пак от "въздуха" лови синусоидата от близко разположен трансформаторен захранващ блок, дори БЕЗ да съм го закачил където и да е, дори сондата не е закачена никъде. Там какво и къде се връща, че мери синусоида като никъде не е закачен?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 април 2022 - 12:17
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 17 април 2022 - 12:26

Хм.Интересно.Аз мисля че фазово не се отмества.Променя се фазово при индуктивен и капацитивен товар.Добре прост пример.Закачаш сондата на плюса на един акумулатор и масата/щипката на минуса.Ще излезе положителна права черта на екрана.Обръщаш ги обратно, излиза отрицателна права черта на екрана. :icon_razz2: Дори и да сложиш една лампа и протича ток,нещата са същите.Нищо, че тук е постоянно напрежението и тока ,просто е на същия принцип. Изменя се само посоката.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 17 април 2022 - 13:10
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 21 август 2022 - 13:23

Здравейте Колеги.Сагата с Фронтерата продължава. Искам да ви питам нещо. Когато купих колата в жапката намерих една черна кутийка с две букси.По късно разбрах че тези букси пасват на помпата, просто са същите.Та въпроса ми е, ако е била чипвана тази кола , след това да е махнато това нещо, може ли ако е барано еку-то от там да ми прави тези парчета. И ако искам да я сложа тази кутийка, ще трябва ли някаква допълнителна настройка.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 21 август 2022 - 20:48

Не знам каква сага продължава, но дотук изхаби време и нерви за не една, ами за три помпи, готови за смяна само. Явно нямаш какво друго да правиш и не ти се кара фронтера.

Колкото и да е чипвана, тоя вид помпа в тая конфигурация е само един изпълнител.

Като не искаш да я направиш както трябва, по-добре я продай, да си я направи който иска да си я кара както си е, вместо да я "допобългаряваш" до Н-та степен и после да не става кола от това нещо. Направи си услуга просто.
Казвам всичко това, защото няма да спреш със "сагите", докато не я направиш както трябва да бъде. Просто забрави го това, което си мислеше, че ще направиш и ако ще я бъде, да е както са я направили, ако не, просто или я забрави или както те посъветвах - продай я и недей повече да се занимаваш с това. Няма да измайсториш нищо по-хубаво, но явно не го разбираш.

Това е съвсем добронамерен съвет.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 21 август 2022 - 21:01
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 24 август 2022 - 12:20

 Д-и-м-о-в, на 21 август 2022 - 20:48, каза:

Не знам каква сага продължава, но дотук изхаби време и нерви за не една, ами за три помпи, готови за смяна само. Явно нямаш какво друго да правиш и не ти се кара фронтера.

Колкото и да е чипвана, тоя вид помпа в тая конфигурация е само един изпълнител.

Като не искаш да я направиш както трябва, по-добре я продай, да си я направи който иска да си я кара както си е, вместо да я "допобългаряваш" до Н-та степен и после да не става кола от това нещо. Направи си услуга просто.
Казвам всичко това, защото няма да спреш със "сагите", докато не я направиш както трябва да бъде. Просто забрави го това, което си мислеше, че ще направиш и ако ще я бъде, да е както са я направили, ако не, просто или я забрави или както те посъветвах - продай я и недей повече да се занимаваш с това. Няма да измайсториш нищо по-хубаво, но явно не го разбираш.

Това е съвсем добронамерен съвет.

Така разводни темета за егр че не ми се поглежда! 200 мнения без реално решение. Трий му глупостите и да се свършва.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 август 2022 - 16:06

Какъв ЕГР, човекът бута къде ли не и какво ли не дотук. То не бяха датчици ще маха, то не бяха МАФ-ове, не бяха помпи. И все "ама имам сага". И темата е за ремонт на ВП44 ПСГ5, а не за ЕГР-и.
И отдавна има решение за ЕГР и за 5-цата и за 16-ката от Тафмет Полша. Да не говорим, че го има и софтуерно решението и за двата случая, и то пуснато свободно, стига да си извади софта от колата. Само децата не го знаят вече. Ама тоя човек е решил да се занимава с глупости на кубичен метър. И като гледам нищо не е направил - нито хубаво, нито работещо.
За кво тогава? Да пише през 5 дена, че има "саги" ли? Еб@ти безмислената работа...

Като толкова много някой може, да иде да му измаха всичките датчици, МАФ-ове, МАП-ове, да му направи помпата чисто механична и да се свършва с тая "САГА" най-накрая..
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 август 2022 - 16:30
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 25 август 2022 - 17:35

Така и мисля да направя. :icon_razz2: Вчера купих един двигател 2.8 дизел ,който го слагат на по старите Фронтери.Не ми се занимава повече с този пошляк.Това е някаква имитация на двигател, екотека.Сагата приключи, така че спокойно.Хубава вечер!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 26 август 2022 - 02:31

Изобщо не е имитация, а е доста сполучлив американски двигател. Тук грешката ти е, че се опитваш да направиш друго от него, което в твоя случай е обречено на неуспех. Затова не обвинявай двигателя.

Аз като не се опитвам да правя от слона самолет, защо работи без проблем? Нали съм със същия двигател? Няма значение, че е 2.0. Прецаках си помпата сам, поправих си грешката сам, смених си я без да се прая на "дрън-дрън" и няма саги, няма нищо. Затова през цялото време се чудех, защо си причиняваш тая простотия?!? Накрая даде и пари за друг двигател... Иди, че разбери.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 26 август 2022 - 02:38
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 26 август 2022 - 04:57

Колега, на мен ми създаваше проблеми и в оригиналното състояние,без да съм махал какъвто и да е датчик.Ако всичко беше както трябва , защо ще се занимавам според теб?? Може и някой италянец да си е играл с еку-то ,знам ли. Но като цяло този двигател не е сполучлив.С другото съм нямал проблеми досега, ходова част, скорости и т.н. Сега вече ще стане прилична кола за гората. Не го мисли повече, проблема е решен,и точка.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 26 август 2022 - 07:19

Всички сме карали този или подобен двигател и в оригиналното си състояние или с правилните подобрение е свръх здрав.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 26 август 2022 - 10:10

И с моя компютър е "играно" и пак няма ни един проблем.

А това много лесно можеше да го провериш. Доколкото знам този компютър поема софт и от други модификации. Или да го източиш - да отваря се и се махат чиповете(понеже са два). НО едва ли е било от това. Имал си проблем или с нещо като инсталация или с помпа ли какво.... и не можа толкова дори да се разбереш с наши колеги тук да ти помогнат, ако щеш на цената да им "идеш на гости" , за да се изясни какво е, да го смениш и да се приключва. А ти тръгна да буташ какво ли не - кабели, софтове, имагинерни емулатори, датчици и не знам какво още. Посоката ти беше грешна, резултатите го доказаха. Когато не знаеш какво правиш, по-добре е да не го правиш, защото виж как свърши накрая - друг двигател.

Нищо толкова проблемно няма в този мотор, защото няма 1 милион работи, които могат да направят проблем. И стига да се анализира правилно от човек, който знае какво точно да следи и гледа(вкл. и на живи данни), всичко е ясно. Но по твоя начин не става и затова стигна до тук.
Не знам колегата димитърмарк за мен ли говори "за глупостите", но той е един от хората, които щяха досега 100 пъти да са ти казали какво има в твоя случай на тоя "несполучлив мотор". Повярвай ми, това си е чисто твоя заблуда, която сам си надроби.

В добра кондиция, му трябва само един по-качествен ремап и това си работи часовник.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 26 август 2022 - 10:16
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 26 август 2022 - 15:18

Колега двигатела още не съм го взел, до няколко дни ще го свалят и тогава ще ходя,но имам уговорка.Платил съм малка предплата от сумата. Ако някой тук може да се справи с този еко-тек и да стане както трябва, да казва цена и да ходя при него, но за разни проби не ми се разкарва и занимава.Ако има сериозен човек който е в час с това ,и може да го направи да пише.От Пловдивския край съм.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 26 август 2022 - 16:03

[quote name='Д-и-м-о-в' timestamp='1661501417' post='
Не знам колегата димитърмарк за мен ли говори "за глупостите"
Не е за теб Димов
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 26 август 2022 - 16:23

Да, благодаря колега dimitarmark.


За останалото:
Не знам кой ще се навие, има поне двама трима тук, които знаят кътните зъби на тоя двигател, но вече кой ще иска, това няма кой да каже, освен тях. Но след такова вмешателство.... знам ли. Нека да кажат. Всички от тях са добри хора и са помагали за такива двигатели сигурно на стотици вече, предполагам.
Затова казвам отсега, съгласи ли се някой да ти помогне от тях, приготви си най-малко много бира и уважение. За пари не знам.

Просто не трябваше да започваш да ровиш като кокошка там. Това е.
Не те назидавам, не те виня, казвам обективно как е и 99% досега щеше да си забравил и да си караш усмихнат..
Ако досега аз не съм видял правилно и не си писал откъде си, напиши и вече да прецени някой, ако желае.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 26 август 2022 - 16:33
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 26 август 2022 - 17:13

Бирата ще е с каси,и то доста, само да стане.Турбината е с механичен актуатор,егр-а е затапен,другото е както е. Помпата е минала стенд и е перфектна. Колата работи ,пали си ,но няма мощност. Трябва да се вдигне горивото малко, много мудно ускорява, и малко гори, на дълго при нормално каране по асвалт дава 6 литра на сто.Просто искам да вдигна горивото да има мощност.Има и други дребни неща ,но тях ще преглътна.От Асеновград съм. В краен случай ще сменя мотора, и това е. Ходил съм на майстори няма никакви грешки по Еку-то.Уж всичко е както трябва , а колата не върви нормално, няма мощност.Ангренажа е зацепен перфектно, всичко е както трябва.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 26 август 2022 - 17:27

Че кой ти каза, че трябва да е от горивото? Ремап после се прави, когато моторът се приведе в кондиция. Там ще ти вдигнат каквото и колкото трябва.
117 коня ли беше ти, май някъде там. Ще го направят към 130 или малко отгоре някъде.
АКО нямаш турбо, тогава нямаш и мощност. Там има едни клапани, задръстват се с масло или маслени пари ако не ти е добре вакуум помпата. Част от тънкостите. Но недей да тръгваш да ровиш.

Изчакай да видим дали ще имаш отзив.

Тая помпа заради какво ходи на стенд? Да не си я отварял ? И сигурен ли си, че всичко е наред, дадоха ли ти протокол за стенда.

Да не говорим, че може и запецнали клапи да имаш. Не се знае колко боклук имаш във всмукателя....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 26 август 2022 - 17:30
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 26 август 2022 - 17:46

Турбината е чисто нова, и надува нормално. Както казах, всичко друго е перфектно,двигатела е прегледан целия.Искам да вдигнем горивото ,да има мощност от еку-то.Другото е добре.Ако можеш да увеличиш горивото във всички режими на работа, да идвам тогава. :icon_razz2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg