Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Вакуумен ЕГР клапан на мотори 1.7, 2.0 и 2.2 DTI

Ванко 1 снимка Ванко 1 19 октомври 2021 - 14:09

Тя просто темата е такава.Как да премахнем егр-клапана на мотора.С това почва окуцяването на двигатела.Това при мене е намаляване на причините за евнтуални ремонти.Време нямам много Колеги, но пари се понамират. Имам три автомобила и два камиона,и от 20 години не съм ходил на сервиз, аз си ги подържам. :icon_razz2: Придържам се към максимата, колкото е по просто е по лесно за подръжка.И нямам проблеми.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 02 ноември 2021 - 19:23

 Ванко 1, на 14 октомври 2021 - 13:23, каза:

Главната причина да трупа нагар в всмукателния колектор двигатела е горенето на масло. Като се износят втулките на турбината и сегменти (гумички на клапани) на двигатела ,се получава този ефект.Иначе без егр- клапана се увеличава количеството на азотните окиси в ауспуха. Има и други странични ефекти от такива интервенций. Сега малко повече изпушва двигатела.Няма как да промениш настройките на даден двигател, и това да не допринесе до странични ефекти.Всяко нещо е за сметка на друго.Сега двигатела работи като обикновен дизел, малко повече пуши и гори малко повече.Внимавайте много като барникате по датчиците, че само едно ненадейно късо по проводниците, ще ви вкара в такъв филм, че се чудите от къде да го захванете.Всъщност не е никак просто такова преправяне. Екологията отива на кино. :icon_razz2:

Колега по принцип съм много търпелив, ама това мнение ако имах права щях да го изтрия и от мозъка ти! Такива глупости рядко виждам и чувам.
Коли без грам разход на масло съм отварял смукателя и има отвори да мине една цигара само към клапаните. В Събота отварях такава кола. Това са си сажди от изгорялата нафта.
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 08 ноември 2021 - 05:31

Да сигурно си прав. :icon_razz2: Но ще ти дам пример, за това което съм написал. Имам малък самосвал Мерцедес, двигатела е 6 -литра , 6- цилиндъра. Миналата година ми се наложи да сваля ауспуха за малък ремонт, та свалях и изпускателния колектор. Този колектор не е свалян 30 години, и вътре беше чист, имаше малко черно по стените ,но общо взето нямаше сериозен нагар по него. Незнам при тези мотори защо трупа сажди там по клапаните.Вече при мен го няма този проблем на Фронтерата, минах вече над 500км и засега няма проблеми, колата си върви.Колектора е чист като аптека вътре. :icon_razz2:
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 09 ноември 2021 - 21:10

Защото Мерцедес на 30 години 100% няма ЕГР който да му набутва лайната(изгорелите газове) обратно в гърлото(смукателния колектор) .
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 18 ноември 2021 - 10:38

Колега ще ме извиниш, но не съм съгласен с това.Само сажди немогат да се натрупат, ако няма масло от някъде. Затова ти дадох пример с камиона. Моята кола почти не гори масло, но разбрах от какво идва проблема. Маслото идва и от маркуча за подкартерното налягане, който влиза малко преди компресора.Маслените пари се засмукват от компресора ,и ги вкарва във всмукателния колектор.Сега при мене няма сажди , но има съвсем малко омасляване вътре. Това е всико, и не бързай да триеш мозъци , а малко се замисли. :icon_razz2: Ако отвориш един ауспух на двутактов двигател, ще разбереш какво искам да ти кажа.Маслото е като лепило за саждите, затова се натрупват.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 18 ноември 2021 - 10:42
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 18 ноември 2021 - 12:54

Всъщност дизеловия двигател без дроселова клапа , работи малко по различно. МАП, и Маф - сензорите, обогатяват сместа. Мап-а с нарастването на налягането в всм. колектор, а Маф-а с увеличаването на засмукания въздух.Увеличава се напрежението от тези датчици , и така се обогатява сместа. А датчика на помпата също играе роля на центробежения регулатор,който е при механичните помпи. Ограничава горивото при максимални обороти, за да не се счупи двигатела.Всяка промяна на налягането в колектора се следи от Мап- сензора, и еку-то реагира като променя подаването на гориво. По същия начин действа и дебитомера.При него с увеличаване на постъпващия въздух , се увеличава горивото.И има заложени две прагови напрежения, мин. и макс. при които светва чека.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 17 декември 2021 - 09:52
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 17 декември 2021 - 10:08

Има и друг начин да се манипулира изходното напрежение от тези два датчика. Като се вдигне малко захранващото напрежение, което се подава на самия датчик. Стандартно е 5 волта, може да се подаде 5.5 волта на входа и така да се променят праговите напрежения. Не съм го пробвал още ,но ще го опитам този вариант.Така МАП сензора пак си отчита налягането във всмукателния колектор, и с надуването на турбото се обогатява пропорционално и горивната смес.Докато ако напрежението е фиксирано, както е при мен сега, горивото е едно и също в целия диапазон на оборотите. :icon_razz2: Дебитомера по добре да си работи с изменящо напрежение, както си е, иначе във високи обороти колата няма много мощност.
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 24 декември 2021 - 09:13

Весели Празници на всички пожелавам. :icon_razz2:
https://youtu.be/6tv2c7pCH_c
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 16 март 2022 - 22:04

Проблема с това светене на чека при премахване на егр- клапана се оказа по дълбок.При мен чека светеше само когато работи мотора на празен ход. С подаването на газта гаснеше на по високи обороти. Цялата работа е идвала от горивната помпа.Когато помпата смуче малко въздух от някъде,двигатела работи на малко по- бедна смес от нормалната. Налягането на изгорелите газове леко пада, оборотите на турбото също. Като паднат леко оборотите на турбото, пада и налягането във всмукателния колектор. Налягането пада под долната граница на мап-сензора, и чека светва.Когато се вдигнат оборотите на двигатела, турбото се развърта, налягането се покачва и лампата угасва. Така беше при мен.И това го правеше когато изолирах клапана, иначе не светеше. При затапването на клапана налягането от изгорелите газове вече не влиза във всмукателния колектор и налягането в него леко пада, и почва да присветва лампата.Турбото трябва силно да свисти, ако е по бедна сместа почва да бучи и се чува нещо като виене от него. Това е от слабото налягане на изгорелите газове. И не си мислете че турбината не върти на празен ход, ако махнете маркуча отпред ще го видите. Проблемите с трудното палене , нестабилен празен ход ,и слаба тяга на колата, обикновенно идват от малките маркучи за обратната нафта и семеринга на оста на помпата.Основно от там смуче въздух.Гледам че руснаците местят малкия маркуч за обратната нафта на другия щуцер на помпата. Така ако са не са фред маркучите няма да смуче въздух от там.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 16 март 2022 - 22:49
Отговори

Gsvectrab снимка Gsvectrab 19 март 2022 - 01:13

 pepihan, на 29 март 2011 - 15:19, каза:

Според Autodata за упоменатите мотори и при грешка Р0400 и това върши работа:Публикувано изображение
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 16 април 2022 - 06:48

След ремонта на помппата, нещата си дойдоха на място.Чека спря да свети, и колата работи перфектно.Ремонта се състоеше в смяна на всички уплътнения на горивната помпа, нов капсулован филтър, и нови маркучи.И маркучите за обратната нафта, вече са на големия маркуч на същата.Всичко това е при изолиран вече ЕГР-клапан. :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 16 април 2022 - 07:27
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 06 юни 2022 - 06:38

Здавейте Колеги.Минах над 1000км. пробег нямаше проблем,лампата на чека не светеше, колата си вървеше нормално. Сега започна да присветва много рядко, но пак го прави.Смених мап сензора с нов на бош, пак същата работа.Иначе колата пали работи нормално,няма проблем никакъв засега.Като сложа егр-клапана не свети, явно без него винаги ще присветва и това е.Няма друг начин.Така ще е карам колата и няма да се занимавам с този клапан вече.Махне ли се клапана винаги ще го има това присветване явно и това е, какво ли не опитах не става по друг начин. :icon_razz2:
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 04 септември 2022 - 11:25

:icon_razz2:
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 04 септември 2022 - 21:24
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 04 септември 2022 - 17:20

Професоре на теб все някой и нещо ти е виновно при мен схемата с релето работи над 200000 км возя в багажника едно реле ако това издаде багажа ама за сега работи.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 04 септември 2022 - 17:29

 Ванко 1, на 04 септември 2022 - 11:25, каза:

Не...

Тая схема работи от времената, когато не си имал такъв мотор. Айде да не си пишем глупости вече, че насра онази другата тема, сега си тръгнал и тук.
Отговори

k opel e снимка k opel e 05 септември 2022 - 08:09

Защо бе Тишо написа това, че Ванко си изтри коментара. Много съм любопитен какво е бил писал.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 05 септември 2022 - 08:35

Аз лично като карах кола с такъв мотор направих следните неща. Изчистих всички соленоиди и всмукателния колектор, защото ако не си го чистил чакай да работи като хората, смених маркучи и тройници на обратна нафта, клапана на вихровите му беше заминала мембраната в някъв момент, егр и вихровите лесно се проверяват дали са здрави, изичстих си мап и маф, маркучи на обратна нафта и вакуум нови и смених уплътнението на вакуум помпата. След като направих това отидох при един пич, който по онова време се занимаваше с ремап на вектри и му дадох 200 лв. Той изключи софтуерно егр-а, като сложи една съчма в маркуча му също и си остави останалите неща както са, просто маха да търси феед бек мисля, аз лично оставих вихровите, защото ме кефи да са си там и след като нямаше и катализатор ми я и ремапна да надува на 1,2 (при мойта се наложи да свали чиповете и да сложи нови, остави ми стоковите, бас хващам, че още са в пепелника, който иска да я кара стоково просто трябва да ги върне). Тая кола от тогава е минала сигурно поне 200 к и още се кара из пернишко. Един два пъти човека на който я продадох първо идваше да му оправям някой пръснат маркуч на вакуум, че тия дето бях сложил се оказаха малко скапани и Тишо и Оги ми смениха маркучите на обратната нафта по същата причина след около 2 години след като бях сложил грешните и тъй като първоначално не ги подозирахме метнаха и друга капачка на филтъра със сменени уплътнения. Ако ти се вижда много и трудно за постигане, имай предвид, че това е работа за 2/3 часа, ако си подготвиш всичко. Когато го направиш и ако имаш още проблеми по колата, пиши и ще се опитам да ти помогна или да те насоча (да докараш колата до стоково състояние), но тогава, ако все още имаш проблеми ще се види наистина от къде идват. Сега ти си разбутал всичко и имаш 100 неща дето бъркат работата на мотора. Няма как да я докараш да работи така, още в началото в друга тема ти писах. Много хора са пробвали много неща, работещите решения са написани отдавна във форума, има и теми с това как да се засили колата и всичко. Има хора, които ще ти я направят със завързани очи, като Димитър Марков, но не вярвам да иска да си му клиент като чете какво пишеш.

Просто я докарай до стоково състояни, ако имаш нужда от помощ ще ти помогнем с напътствия, изчисти колектора и провери мембраните на клапаните на вихрови и егр. Смени маркучите и тройниците за вакуума и кажи дали има масло във старите. Вземи един брейк клинер на прилична марка и пръскаш във всички дупки на соленоидите, ако имаш съмнение в работата на някой го въртиш с тоя на турбото да те насочи дали е така. Има си проста последователност, която много лесно може да изпълниш сам, особено след като отдели толкова време да разучаваш колата до сега. Ако искаш направи отделна тема или на лично ще те насочвам стъпка по стъпка какво да правиш.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 05 септември 2022 - 08:37
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 05 септември 2022 - 11:43

Пратих телефон на колегата и да видим какво му е на това 2.2, ако е наблизо де;-)
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 05 септември 2022 - 12:38

Днес закарах колата на един майстор,много съм доволен,промени се вървенето, направо самолет.Няма вече да свети нищо по таблото.Без да връщам нищо в заводски вид. Има магьосници големи,които знаят какво правят.Благодаря на всички че ме изтърпяхте. Бъдете здрави!!!
Отговори

k opel e снимка k opel e 05 септември 2022 - 12:55

Какво направи майстора и кой е той?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg