Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Къде е смисъла

bat van снимка bat van 11 юли 2009 - 12:19

Здравеите колеги . На няколко места срещам да се пише че когато двг. засмуква студен вьздух ( сутри например ) вьрви по добре.
На моятя астра ф (c16nz) беше стопен и премачкан танкиа шлаух от които се превключва клапата (вав филтарната кутея ) да се засмуква топьл или студен вьздух, а ламарината в/у колентора липсваше.
Та вьпроса мие защо е цялята тая система (за топял вьздух) и нее ли по добре без нея , и ще окаже ли някакво влияние ако я няма .
Колата я купих така, беше карана през лятото и зимата само на студен вьздух ,нее имала проблем с паленето и при наи големите студове .
Само да одбележа че е карана 5год. така двигатела е в идеално сьстоянеи от смяня до смяна маслото спада с около 5-6милиметра за около 8000км 10w40
Поздрави.
Отговори

HellRell снимка HellRell 11 юли 2009 - 13:37

Съжалявам, че се отклонявам от темата, но просто ........

Моля, влагайте малко повече усилия и мисъл в правописа си !
Срамно е човек над 12 години да пише така, сигурно имаш над 20 правописни грешки, а си на 36 год.
Та един петокласник ще допусне по-малко грешки !
Мнението беше редактирано от hleboz: 11 юли 2009 - 13:40
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 11 юли 2009 - 13:41

Системата с топлия въздух е направена, за да достига по-бързо работна
температура двигателя при студен старт, особено през зимата.
Това влияе и на разхода, и на износването на елементите.
Отговори

floyd снимка floyd 11 юли 2009 - 22:42

:flag: Не съм съгласен.
1. Системата е направена, за да влиза в двигателя въздух с температура около 35 градуса. Постоянно. Явно е изчислено, че при такава температура се получава оптимална гориво-въздушна смес. Работата на клапата за топъл / студен въздух се контролира от термо клапан, който се влияе от температурата на входящия въздух, а не от температурата на двигателя.
2. Двигателя работи по-добре със студен въздух, но когато е на газ. На бензин не е така.
Отговори

doolettle снимка doolettle 11 юли 2009 - 23:02

към горния пост ще добавя че тая система я има на моноинжекцион, дабълинжекшън и на карбуратор и целта е да се изпари оптимално бензи на и да се смеси с въздуха но без да се вкарва прекалено гореш въздух който е беден на кислород.
Отговори

Оги снимка Оги 11 юли 2009 - 23:43

 doolettle, на 12 Jul 2009, 12:02 AM, каза:

към горния пост ще добавя че тая система я има на моноинжекцион, дабълинжекшън и на карбуратор и целта е да се изпари оптимално бензи на и да се смеси с въздуха но без да се вкарва прекалено гореш въздух който е беден на кислород.


Я дай пак, че нищо не разбрах :flag:
floyd, можеш ли и ти да ми обясниш: как така двигателя работи по-добре ... по-добре от какво? И от къде идва разликата, че на газ му харесва студен въздух, а на бензин не?

... и какво е "дабълинжекшън" по дяволите

Пфф каква тема за чудо и приказ, ще науча 100 нови неща :flag:
Отговори

bat van снимка bat van 12 юли 2009 - 08:04

 hleboz, на 11 Jul 2009, 02:37 PM, каза:

Съжалявам, че се отклонявам от темата, но просто ........

Моля, влагайте малко повече усилия и мисъл в правописа си !
Срамно е човек над 12 години да пише така, сигурно имаш над 20 правописни грешки, а си на 36 год.
Та един петокласник ще допусне по-малко грешки !



На калпава ракета............ :flag:
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 12 юли 2009 - 08:48

Колега, не се прави на Хитрата Кума Лиса, а си вземи бележка и си направи изводите.... Ако не умееш да пишеш, не го прави - прекарвай времето си в четене.

Следващ подобен коментар ще бъде санкциониран.

:flag:
Мнението беше редактирано от siegfrid: 12 юли 2009 - 08:49
Отговори

bat van снимка bat van 12 юли 2009 - 09:02

Благодаря за мненията и препоръките.
Поздрави на всички.
Мнението беше редактирано от bat van: 12 юли 2009 - 09:04
Отговори

doolettle снимка doolettle 12 юли 2009 - 23:12

 Оги, на 12 Jul 2009, 12:43 AM, каза:

... и какво е "дабълинжекшън" по дяволите

Пфф каква тема за чудо и приказ, ще науча 100 нови неща :flag:

Ами нещо като моноинжекцион но с две дюзи и мисля, че името е достатъчно показателно!!
......кажи ми няколко модела с такава клапа и пълен инжекцион?!!
Отговори

Оги снимка Оги 12 юли 2009 - 23:20

 doolettle, на 13 Jul 2009, 12:12 AM, каза:

......кажи ми няколко модела с такава клапа и пълен инжекцион?!!


С каква клапа ?

И хайде, аз почти нищо не разбирам и не съм чувал за двойна инжекция, но защо и чичко Гугъл също нищо не ми казва? Може би и той не знае ..
Мнението беше редактирано от Оги: 13 юли 2009 - 12:55
Отговори

floyd снимка floyd 13 юли 2009 - 07:16

 Оги, на 12 Jul 2009, 12:43 AM, каза:

Я дай пак, че нищо не разбрах :newsm05_41:
floyd, можеш ли и ти да ми обясниш: как така двигателя работи по-добре ... по-добре от какво? И от къде идва разликата, че на газ му харесва студен въздух, а на бензин не?

... и какво е "дабълинжекшън" по дяволите

Пфф каква тема за чудо и приказ, ще науча 100 нови неща :turbo:


Еми, адаш, писано е доста по въпроса защо колата работи по-добре на газ със студен въздух. Относно разликите с бензина - газта влиза през плочката вече изпарена, и много по-лесно се смесва със свежия въздух. Бензина е разпръснат от дюзата, но далеч не е в газообразно състояние, и топлия въздух спомага за преминаването му в газообразна гориво-въздушна смес, която пък от своя страна изгаря по-пълноценно. Забелязал ли си зимата като запалиш на бензин как смърди от ауспуха на неизгорял такъв. Еми това е причината - част от бензина си минава неизгорял, защото не е добре образувана сместа. Усещам сарказма ти, но не си мисли, че знаеш всичко, и няма какво повече да научиш. :turbo:
Отговори

Оги снимка Оги 13 юли 2009 - 12:41

 floyd, на 13 Jul 2009, 08:16 AM, каза:

Усещам сарказма ти, но не си мисли, че знаеш всичко, и няма какво повече да научиш. :newsm05_41:


Дори и за секунда не съм си помислял, че знам всичко! Това не е възможно!
Така написани разсъжденията ти изглеждат логични, но аз продължавам да мисля, че със студен въздух върви повече както газта, така и бензина! Всъщност ние говорим за различни неща, аз изхождам от простата логика, че студения въздух има повече молекули кислород от топлия съответно става по-силна реакция, а ти говориш за смесообразуването! За мен миризмата на бензин като запалиш е от там, че пуска поне 2 пъти повече гориво докато е на 'смукач'
П.С. Моята мирише на неизгорял бензин повече когато е топла отколкото студена!аз
Мнението беше редактирано от Оги: 13 юли 2009 - 12:59
Отговори

Shades снимка Shades 13 юли 2009 - 16:19

Тук и аз ще застана на страната на Огито. Ако говорим за вървеж, при еднакви други условия и загрял мотор и на газ и на бензин върви повече с по-студен въздух. Принципът е точно по-голямото количество кислород на единица обем в студения въздух. НО, докато на бензин електрониката отчита промяната и нагажда впръскване, аванси и т.н., на газ трябва да е настроена да има добро изгаряне точно при такъв сетъп. Ако вървежът на бенз беше по-добър с топъл въздух, нямаше да има никакъв смисъл от карбоновите direct induction боксове (справка Dbilas) за въздушния филтър.
Отговори

floyd снимка floyd 13 юли 2009 - 18:08

Ние си я обърнахме темата на лаф моабет май. :newsm05_41:
Напълно съм съгласен за повечето кислород в студения въздух, затова и аз съм завъртял маркуча да не смуче от двигателя. То и затова го има термоклапана - да държи някакво средно положение добра смес / достатъчно кислород. Честно казано не ми е направила впечатление разлика във вървежа на бензин, но все пак тук става въпрос и за екология и за икономия. Те тези двигатели на този принцип са конструирани. За тези боксове не съм наясно и нямам мнение.
Отговори

Prilo снимка Prilo 14 юли 2009 - 08:12

C16NZ е моторче замилено и направено с цел икономичност и чат-пат някви наченки на екологичност.

Студеният вздух е ясно, че дава повер. Обаче при тоя моноинжекцион смесообразуването е много несъвършено, както и самото разпределяне на цикловите порции към отделните цилиндри.
За да се получи максимално хомогенна смес е хубаво въздуха да е топъл (до определени граници), за да се улесни изпаряването на бензиновата емулсия. Иначе при студен въздух на тази както вече казахме несъвършена с-ма, има много останали недоизпарени бензинови капки, които полепват по стените на колектора и се образува бензинов филм, който пълзи към клапаните. Впръскано е гориво, което не върши работа. Това влошава икономичността и ефективността на това моторче, които пък са главните причини за създаването му.

За да е по-лесно изпаряването на бензина и смесването му с въздуха и да е максимално ефективен мотора, има монтирана т.нар. клапа "лято-зима", която е с вакуумно управление и контролира студеният и топлият въздух, засмукан в цилиндрите. Така, при суден мотор, чрез засмукване на топлият въздух от около изпускателният колектор се достига по-бързо достигане на работна температура и по-добра ефективност с възможно най-малко профукване на бензин и давене на студеният мотор.
Също така, за подобряването на изпаряването, на този мотор на дъното на всмукателите, под дросела има сноп от "игли", които с по-голямата си повърхнина улесняват разпращаването на горивото и изпаряването му.
Друг метод, подпомагащ испарението е подгряването на колектора с топлата вода от мотора. И това го има на моноинжекциите, както и на карбураторните с-ми.

Всичките тия неща няма да ги видите на Ц20ХЕ или НЕ. Те са пълноинжекторни мотори. Там бензина се впръсква директно в-у главата на клапана, като по този начин бива доразпрашен и изпарен от горещата му повърхност.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 14 юли 2009 - 20:44

 Prilo, на 14 Jul 2009, 09:12 AM, каза:

C16NZ е моторче за


Поздравям те за хубавия отговор. Сега помогними малко. Правилно ли си мисля че при коли с газови уредби, който са моно инжекции, или карбуратор тези "игли" е хубаво да се изключат. Става дума когато са на газ иглите да не топлят сместа. Дали ефекта ще е положитен на газ?
Отговори

Prilo снимка Prilo 15 юли 2009 - 09:49

Няма как да "изключиш" иглите. Те просто си стърчат от дъното на колектора. Част от отливката са. Нещо като ребрата на цилиндрова глава с въздушно охлаждане. И не ти пречат. Дори според мен, намаляват вредните вихри и поуспокояват потока, за да може той по-равномерно да се разпредели между отделните интърнали.

Газта минала през котлончето на плочката е газообразна и се смесва с въздуха много по-добре и по-бързо, отколкото бензина. И доколкото съм забелязал, моята обикновена газова уредба никак не обичаше суденият въздух.
Отговори

Shades снимка Shades 15 юли 2009 - 12:16

Ето тук споменаваш един ефект, който и на мен ми беше странен. На теория по-студеният въздух е по-добре, но прени години, когато карах C16NZ имаше много проблеми при закачена тръба за студения въздух - напр. изгасва при освобождаване от скорост в движение, кофти празен ход и т.н. Защо се получава това? Може би и някой по-компетентен в газовите уредби ще е добре да се изкаже.
Отговори

opel_kapka снимка opel_kapka 15 юли 2009 - 14:41

Ще ви кажа защо като е по-студен двигателя върви по-добре, ЗАЩОТО всички караме, е поне повечето от нас, стари и износени брички, които като загреят и почват да се износват още повече :newsm05_41:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg