Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Вибрация и резонанс Вектра Б

Vlado Bobanov снимка Vlado Bobanov 01 февруари 2016 - 14:50

Карам Вектра Б 1.6 mono инжекция,от известно време се появи резонанс в цялата кола, нещо като "Бръм".Нещо подобно когато караш с дупка колкото човешки палец в гърнето, над 1600 оборота започва подрънкване на пластмаси, пепелник. Вибрациите и резонанса се предават върху волана. Шофирането е неприятно при условие, че до последния момент автомобила е бил много безшумен. Този дефект се проявява и на място и не зависи от това дали автомобила се движи или не. Ходих при различни "специалисти", смених двете гърнета- без промяна, преден десен тампон-още по зле. Резонаторът не е сменен, но той е на 2 години видимо без забележки. Не знам какво и стана, моля колеги помогнете.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 01 февруари 2016 - 15:40

Според това, което си описал към купето се предават механично вибрации. Т. е. тампони двигател, може някъде да има контакт на тръбата на аспуха с купето или друг елемент от двигател, скоростна кутия и т.н.
Отговори

Vlado Bobanov снимка Vlado Bobanov 05 февруари 2016 - 11:35

Колега благодаря за отговора,никъде нищо не опира, смених и един тампон продължава същото.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 05 февруари 2016 - 11:39

Добре де, другите тампони как са? Нищо чудно някой да е скъсан. Като включиш на първа на място при изгасен двигател, отваряш капака и започваш да лашкаш здраво, ама здраво (хващаш се за гредата пред двигателя), колата напред и назад какво прави двигателя и какво се чува?
Отговори

Vlado Bobanov снимка Vlado Bobanov 05 февруари 2016 - 15:04

Колега в три сервиза ходих, казват че тампоните са здрави. Не мога да си позволя да ходя повече при "майстори разбирачи". Мислех да сменя тампоните един по един, но са скъпи и не мога да рискувам. Все се мисля, че проблема идва от резонатора. Видимо е здрав, но всъщност е евтина имитация на катализатор. Не знам дали ще стане малко по безшумна ако на негово място сложа обикновено гърне. Между другото майсторите "виртуози" пробваха колата с едновременно натиснати газ и спирачка отпускайки съединителя. Изводът беше: "май не са тампони". Ами ако тампоните са втвърдени? Не знам от какво е, но е неприятно. Понеже карам автомобила от няколко години аз усетих проблема, но за другите може да няма такъв. Благодаря ти!
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 05 февруари 2016 - 15:49

Пробвай това което ти предложих за пробата и виж какво прави двигателя. Може и с газта и спирачката, ама при отворен капак и някой наясно да гледа. При такъв тест на една моя вече бивша двигателя се пробва да излезе от коша, и това беше след три огледа разни "майстори". Така ще ти стане ясно на теб, а не на майсторите, при които ходиш. А в случая това май е по- важното;-)
Отговори

Vlado Bobanov снимка Vlado Bobanov 05 февруари 2016 - 16:23

Благодаря ти, ще пробвам и ще съобщя резултата.
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 11 октомври 2018 - 17:52

как се решава този проблем.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 11 октомври 2018 - 18:50

Тампони на магаре, колкото и странно да звучи, предизвикват такива вибрации, че всичко в колата почва да се тресе. И тампони на двигател евентуално. Но с оглед възрастта на вектра б е първото.
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 12 октомври 2018 - 07:38

 tisho.74, на 11 октомври 2018 - 18:50, каза:

Тампони на магаре, колкото и странно да звучи, предизвикват такива вибрации, че всичко в колата почва да се тресе. И тампони на двигател евентуално. Но с оглед възрастта на вектра б е първото.

За да не се предават вибрациите на купето, трябва да са здрави тампоните. Но важният въпрос е от какво са тези вибрации. Двигателя вибрира като виброшлайф, колкото са по големи оборотите толкова и вибрациите стават с по голяма честота, и почти през целия диапазон има силен резонанс. Понякога това изчезва, за няколко дни и всичко е идеално, и разхода пада и започва да пали лесно. Логично е да е свързано със запалването. До тук съм сменил свещи, кабели и електронното запалване. На дигностика, няма грешки.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg