Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Прескачане на ангренажен ремък

batececo снимка batececo 31 януари 2007 - 11:41

Моля за вашето мнение (само който е наясно и е 100% сигурен).
Ако прескочи ангренажния ремък САМО С 1-2 ЗЪБА на атмосферна дизеларка 1,6 възможно ли е след това да си карам без много да си личи.
Ще ви кажа защо питам:
От два-три месеца паля с дърпане поради ниска компресия. Казаха ми, че ако е добре стегнат ангренажа, не би трябвало да превърти, мой познат с издухан пасат дизеларка цяла зима сутрин пали по наклона на 2-ра и не е имал проблеми. Обаче на мен от около 1 месец започна да ми изхвърля доста масло от маркуча (100-200 грама на 100-200 км), който излиза от капака на двигателя (от едно кубче) и влиза във въздушния филтър и го мокри с масло до средата. Преди нова година това го нямаше, не е изхвърлял повече масло. Маслото го държа винаги на макса и малко отгоре - 100-200 грама, постоянно доливам по малко (по навик, защото си гори масълце литър на 1000, но не го е изхвърляла през това маркуче до сега, поне не толкова много). Като сваля филтъра се виждат как лееекичко са зацапани смукателните колектори с масло (това го имаше и преди), но исновно хвърля масло от маркучето, което свързва главата с въздушния филтър.
Така съм изминал към 1300 километра извънградско за последния един месец. Няма разлика във вървежа на колата и шума на двигателя, а разхода не го следя :25:

Какво мислите, дали е преплъзнало 1 зъбче на ангренажа и аз да не знам? Ако ида на някой майстор (те еднио майсторииии...) дали ще може да ми каже дали е презацепил? Или просто му е повечко маслото и го изхвърля?
Отговори

batececo снимка batececo 31 януари 2007 - 13:28

Никой ли не знае ако прескочи с 1 зъб ангренажния ремък дали може да се разбере по някакъв начин?
Отговори

astra17DTL снимка astra17DTL 31 януари 2007 - 14:41

Eдин зъб при дизела е много.
Невъзможно е според мен да има изместване.
Успех
Отговори

batececo снимка batececo 31 януари 2007 - 14:45

astra17DTL, благодаря ти за отговора.
Значи да карам и да си свиркам :)
Отговори

tena снимка tena 31 януари 2007 - 15:06

batececo, на Jan 31 2007, 01:28 PM, каза:

Никой ли не знае ако прескочи с 1 зъб ангренажния ремък дали може да се разбере по някакъв начин?
 



Колега, ми хвани си провери белезите, мисля и от един зъб ще си проличи, че се разминават.

Лека и безаварийна!!!
Отговори

vassil_bk снимка vassil_bk 31 януари 2007 - 16:32

Аз те съветвам, ако продължаваш да я палиш с бутане, да я палиш на 3-та, а не на 2-ра. Компресията си е големичка при дизела и може ремъка да скъсаш!
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 31 януари 2007 - 18:24

batececo, на Jan 31 2007, 01:28 PM, каза:

Никой ли не знае ако прескочи с 1 зъб ангренажния ремък дали може да се разбере по някакъв начин?
 



нищо няма да му стане на двигатела с прескачане на един зъб

и по принцип разпределителния ти вал няма шпонка на зъбчатката така че няма смисъл да гледаш белези
разпределителния вал се регулира чрез корпоратор
ако имаш път към пловдив ще ти направя колицата да ти пали на стартер а не чрез дърпане за кинти няма да говорим може само някоя биричка да почерпиш :25:
Отговори

Piron45 снимка Piron45 31 януари 2007 - 18:40

Приятелю, карал съм дизелови коли 12г - Фият и Рено.
Значи има няколко важни неща. За да ти прескочи зъб при бутане или дърпане трябва ремъка да е доста износен или разхлабен.Ако се случи и е само един зъб веднага ще познаеш по работата на мотора, а паленето се затруднява много. При два или недай си боже три зъба центровката се измества много и едва ли ще запалиш.
Ако мотора си работи нормално и няма аномалии значи ремъка си е на място.
Лесно можеш наистина да си провериш белезите като най напред прикараш на място белега на маховика с леко бутане на колата на 4-та предавка или със съответен ключ. Не е нужно да вадиш дюзите. После виж на колелата на ангренажа и помпата дали са на място белезите.Трябва да съвпадат точно.
Ако всичко си е наред остава причината да е повечето масло или евентуално испускане на компресия от цилиндрите през картера при което се получава това духане и вкарване на масло във филтъра.
Можеш да извадиш маркуча от филтъра и да го пуснеш покрай мотора, а отвора за маркуча на филтъра да запушиш.Така поне няма да ти се омасляват колекторите и филтъра.
Хайде успех



:25:
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 31 януари 2007 - 18:57

Piron45, на Jan 31 2007, 06:40 PM, каза:

Приятелю, карал съм дизелови коли 12г - Фият и Рено.
Значи има няколко важни неща. За да ти прескочи зъб при бутане или дърпане трябва ремъка да е доста износен или разхлабен.Ако се случи и е само един зъб веднага ще познаеш по работата на мотора, а паленето се затруднява много. При два или недай си боже три зъба центровката се измества много и едва ли ще запалиш.
Ако мотора си работи нормално и няма аномалии значи ремъка си е на място.
Лесно можеш наистина да си провериш белезите като най напред прикараш на място белега на маховика с леко бутане на колата на 4-та предавка или със съответен ключ. Не е нужно да вадиш дюзите. После виж на колелата на ангренажа и помпата дали са на място белезите.Трябва да съвпадат точно.
Ако всичко си е наред остава причината да е повечето масло или евентуално испускане на компресия от цилиндрите през картера при което се получава това духане и вкарване на масло във филтъра.
Можеш да извадиш маркуча от филтъра и да го пуснеш покрай мотора, а отвора за маркуча на филтъра да запушиш.Така поне няма да ти се омасляват колекторите и филтъра.
Хайде успех 



:25:
 



като казах че нищо му няма на мотора ако прескочи със един зъп имах предвид механичен проблем иначе се променя работата на мотора

ако прескочи с цели 3 зъба ще изпотроши няколко кобилици

на 1,6д мотора който го слагат и на кадетите няма белег на разпределителния вал понеже както обясних в по горния си пост че няма шпонка на зъбното колело към вала
Отговори

batececo снимка batececo 31 януари 2007 - 22:08

Благодаря на всички за отговорите. Значи не е прескочил зъб, двигателя си работи нормално (така звучи) и вървежа на колата си е същия...

VECTRA 1,7D, блаагодаря за съветите и за предложението.
За паленето на студа на стартер, един познат майстор ми е предложил отдавна смяна на бутала + сегменти (предполагам 2-ра употреба) за 250-300 лева по неговите думи труд+части. Макар че малко ме съмнява, защото като се отвори двигатетля кой знае какво друго ще се открие...
Просто е много износен мотора и има много малка компресия (малко повече от на бензинка, мисля че беше доста под 20), отделно ми е износена нафтовата помпа и не дава достатъчно налягане на дюзите и като е загрял двигателя не пали на стартер или трябва да поизстине или с бутане. Нафтова помпа намерих от един познат арабин на Симеон за 100 лева.
Тъкмо събрах малко пари и вече бях говорил с майстора и сега ще трябва да ходя на сватба на роднини и ... отиде ми ремонта... под формата на подаръци...
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 31 януари 2007 - 22:28

нямах в предвид да ти сменям разни видове части а само да ти базикна центровката

съвет: не взимай втора ръка бутала.От къде ще знаеш какво ти е износването на цилиндрите
като не ти се дават много кинти по добре си вземи турски бутала сегменти и лагери
ще те изкарат 70-80 000 км
Отговори

batececo снимка batececo 01 февруари 2007 - 13:41

Мерси за съвета, да видим "баш майстора" какво ще каже за частите... Лошото е, че няма как да видя какви бутала и части слага (дори и аз да му ги купя и да му ги дам), колата му я оставям и когато я оправи - тогава... уж е познат, ама ... на човек вяра не може да се има...
Занимаваш ли се с дизели? Вярно, ако се справяш добре с настройките на помпата да мина някой път при теб както реша да сменям помпата (естествено срещу заплащане). Имам роднини в Пловдив (половината ми рода), живеят в Тракия до мебелната къща и минавам чат-пат от там. Ако искаш пиши на ЛС...
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 01 февруари 2007 - 14:28

batececo, на Feb 1 2007, 01:41 PM, каза:

Мерси за съвета, да видим "баш майстора" какво ще каже за частите... Лошото е, че няма как да видя какви бутала и части слага (дори и аз да му ги купя и да му ги дам), колата му я оставям и когато я оправи - тогава... уж е познат, ама ... на човек вяра не може да се има...
Занимаваш ли се с дизели? Вярно, ако се справяш добре с настройките на помпата да мина някой път при теб както реша да сменям помпата (естествено срещу заплащане). Имам роднини в Пловдив (половината ми рода), живеят в Тракия до мебелната къща и минавам чат-пат от там. Ако искаш пиши на ЛС...
 


Нямаш никакви проблеми бе човек идваш и оправяме работата
занимавам се с дизели и най вече с опелови
те са и любимите
имах кадет с мотор като твоя когато го взех беше мнооо зле
свалих всичко отидох в магазина и си накумих бутала сегм. и т.н
и после като оправих мотора почнах с центровките на помпата защото пушеше като за световно явно някй "майстор" я е оправил и разни такива като този започнаха да приказват че помпата била кенеф и била за смяна и т.н.
след 3-4 дни кадета с рязко натизкане на педа ло дупка и като карам го настъпвах до долу отзад нямаше и грам пушек а колата стана бая пъргава така че разни майстори дето ти викат че е кенеф без да са я тествали не ги слушай
В по горния пост ти бях писал че колата ще ти я накарам да пали без дърпане и бутане и то без да сменяме почти нищо
може само да свалим дюзите да ги видим на стенд как са общо взето това е

ако имаш път към пловдив и си навит някоя събота и неделя може да ти пробваме колицата кво и е останало като живот :25:
Отговори

Piron45 снимка Piron45 01 февруари 2007 - 18:55

batececo, на Jan 31 2007, 10:08 PM, каза:

Просто е много износен мотора и има много малка компресия (малко повече от на бензинка, мисля че беше доста под 20), отделно ми е износена нафтовата помпа и не дава достатъчно налягане на дюзите и като е загрял двигателя не пали на стартер или трябва да поизстине или с бутане.
 



Пич с това трябваше да започнеш. Като ти е издухан мотора какво се занимаваме с ангренажа. То е ясно че при това положение ще ти вкарва маслото във филтъра и колекторите. И 100% дими здраво.
Не те съветвам и аз да слагаш втора употреба, ефекта няма да е значителен. Но всичко зависи от това дали имаш намерение да си караш колата или ще я правиш за продаване. Ако ще я караш си направи ремонта с нови части и шлайфай цилиндрите ако не си с ризи.


Колега VECTRA 1,7D, следващият път като отвориш двигател размести зъбчатката на вала с три зъба и виж дали би могло да потроши кобилиците.
Съмнявам се в това твърдение макар че не съм си отварял двигателя на Опела.
С останалите заключения съм съгласен.

Успех и на двамата


:25: :25:
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 01 февруари 2007 - 19:16

Piron45, на Feb 1 2007, 06:55 PM, каза:

batececo, на Jan 31 2007, 10:08 PM, каза:

Просто е много износен мотора и има много малка компресия (малко повече от на бензинка, мисля че беше доста под 20), отделно ми е износена нафтовата помпа и не дава достатъчно налягане на дюзите и като е загрял двигателя не пали на стартер или трябва да поизстине или с бутане.
 



Пич с това трябваше да започнеш. Като ти е издухан мотора какво се занимаваме с ангренажа. То е ясно че при това положение ще ти вкарва маслото във филтъра и колекторите. И 100% дими здраво.
Не те съветвам и аз да слагаш втора употреба, ефекта няма да е значителен. Но всичко зависи от това дали имаш намерение да си караш колата или ще я правиш за продаване. Ако ще я караш си направи ремонта с нови части и шлайфай цилиндрите ако не си с ризи.


Колега VECTRA 1,7D, следващият път като отвориш двигател размести зъбчатката на вала с три зъба и виж дали би могло да потроши кобилиците.
Съмнявам се в това твърдение макар че не съм си отварял двигателя на Опела.
С останалите заключения съм съгласен.

Успех и на двамата


:25: :25:
 



значи на мене един майстор така ми потроши преди години 4-5кобилици за това ти казвам
правеше центровка обаче беше завъртял вала с 3 зъба напред не знам как го направи и без да превърти коляновия вал на ръка и после не мога да ти говоря

от там нататък майстор не е барал колите ми
Отговори

batececo снимка batececo 02 февруари 2007 - 09:10

Piron45, на Feb 1 2007, 06:55 PM, каза:

И 100% дими здраво.
 


Най-интересното е че не пуши много. Като се запали зимата студена малко изкарва бял пушек (според мен е недоизгоряла нафта) 1-2 минути, после става безцветен дима отзад. Само ако я изрежа рязко - изкарва за момент черно и после си се избистря дима. Ако я карам натоварена (4 човека и 250 кг чували в багажника - случва се) по наклон с повече обороти на ниска предавака пуши доста добре :thu: и тоя зад мен докато не ме изпревари трябва да кара на дълги+къси+халогени+каквито фарове има :thu: Иначе ако си я карам нормално - не пуши, само ако я изрежа рязко и то в началото за 1-2 секунди.

П.П. Маслото не го гори много, а по-скоро го изхвърля...
Ако имах повече пари изобщо нямаше да се занимавам с баба Ася, а щях да се сдобия с една Астрюга 1,7ТД немския мотор... за около 5 бинки...
Отговори

ascona_16d снимка ascona_16d 03 февруари 2007 - 11:32

от личен опит мога да кажа че заеиси на кое колело ще прескочи 1 или повече зъби. ако прескочи само на помпата , случвало ми се е , няма да удари клапаните , но пали много трудно и работи много лошо. ако прескочи на друго колело, колянов или разпределителен вал става салата от кобилици :thu:
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 03 февруари 2007 - 14:15

batececo, на Feb 2 2007, 09:10 AM, каза:

Piron45, на Feb 1 2007, 06:55 PM, каза:

И 100% дими здраво.
 


Най-интересното е че не пуши много. Като се запали зимата студена малко изкарва бял пушек (според мен е недоизгоряла нафта) 1-2 минути, после става безцветен дима отзад. Само ако я изрежа рязко - изкарва за момент черно и после си се избистря дима. Ако я карам натоварена (4 човека и 250 кг чували в багажника - случва се) по наклон с повече обороти на ниска предавака пуши доста добре :19a: и тоя зад мен докато не ме изпревари трябва да кара на дълги+къси+халогени+каквито фарове има :thu: Иначе ако си я карам нормално - не пуши, само ако я изрежа рязко и то в началото за 1-2 секунди.

П.П. Маслото не го гори много, а по-скоро го изхвърля...
Ако имах повече пари изобщо нямаше да се занимавам с баба Ася, а щях да се сдобия с една Астрюга 1,7ТД немския мотор... за около 5 бинки...
 


кадета го бях направил и при рязко подаване на газ и на баир с повече хора при натиснат педал до дупка да не пуши
но докато го направя ма хванаха лудите :thu:
Отговори

kalin09 снимка kalin09 04 февруари 2007 - 11:13

Най -шантавия случаи:на ход доиде една аскона,палена с дърпане ама работеше лошо.свалихмекапаците,и :thu: 6 зъба на помпата :thu:
Отговори

Debeliya снимка Debeliya 04 февруари 2007 - 12:53

Белези на разпределителния вал има. Друг е въпроса дали наистина съвпадът. При мен се разминават и до сега не е имало проблем. Миналата зима и аз палех само на буксир, а 2ра на 3та както падне, не е имало проблеми. И един съвет, като правиш ремонт, обезателно една профилактика на главата. Аз поне най-големия го ядох заради нея. Имах разход на масло 1л/800-1000км, а в последния месец дори си къдеше доволно и на празен ход.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg