Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Какво представляват запалителните свещи?

realprofesora снимка realprofesora 10 март 2010 - 19:11

 s7oich0, на 10 Mar 2010, 17:44, каза:

здравите и от мен.. :hahaha: търсих какви свещи да слагам на ц20не... обаче фалл немоажах да намеря :( ако може някои да каже какви трябва да са обикновените спортните и т.н .. и на какви парици са... :) ще съм много благодарен :)

В аутодата за твоя мотор това са свещите .
http://img718.images...sparkplugs.jpg/
Отговори

DiGital снимка DiGital 18 август 2010 - 20:00

Колеги искам да се допитам до вас дали вече е време за смяна на свещите.

Колата си работи добре, но като натисна газ-та направо до долу има замисляне.

Купихме я преди 4 години и сме навъртяли можеби 30-40к километри. Не се знае предишния собственик и той колко е въртял.

Прилагам снимка, замазане е но се вижда цвета на износването.

http://img704.images...99/1000890v.jpg

Централния електрод не изглежда кръгъл а износен, само това забелязвам като износване. Разстоянието е около 1мм в момента.
Отговори

Kondo снимка Kondo 20 август 2010 - 01:01

Свещи се сменят на 20к независимо дали са износени или не за да няма изненади - идеално разписание предвид,че на толкова се сменя и горивен филтър и още по-идеално щото е на две смени на масло,маслен и въздушен филтър.
Отговори

DiGital снимка DiGital 20 август 2010 - 20:58

Значи доколкото разбрах трябва да има разстояние между електродите 0.8мм за X16XEL. Моите сега са на 1.0мм . Имам достъп до всички видове Bosch свещи, но не съм чувал добри отзиви за тях.

Моля за компетентен отговор какви запалителни всещи да закупя и от къде.

Благодаря предварително!
Отговори

Globe снимка Globe 20 август 2010 - 23:18

12 лева бройката оригинални ГМ твойте са 3-те нули и готово.. не се занимаваш с глупости и няма изненади..

п.с за колегата който каза ,че свещи се сменят на 20к километри... ако иска може да си ги сменя всяка седмица.. ако купува свещи за по 2 лева бройката..
Отговори

Kondo снимка Kondo 21 август 2010 - 19:37

Купувам си свещи Бош по 5 или 6 лева бройката - комплекта е 20 или малко отгоре и си ги сменям на 20к заедно с горивния филтър.В магазина ми се отварят,че уж били за БМВ по техните каталози но това не ме интересува предвид,че точно това го дават за моя модел двигател. Те вероятно могат и 100к да изкарат понеже "на око" нищо им няма но който пести от консумативи обикновенно почва да пуска теми ,че не може да пали сутрин,на обяд или при залез слънце така,че всеки има свободен избор.
П.С. Ето под ръка ми е кутията от свещите - Bosh super plus WR7DC+ ,а на кутията пише с химикал BMW 520 . За моя мотор тия свещи са идеални тествани от -20 до +40 градуса и секви режими.
Мнението беше редактирано от Kondo: 21 август 2010 - 19:46
Отговори

Globe снимка Globe 22 август 2010 - 15:10

Свещите имат повече характеристики от това дали пали на -20 ,+40.. и добре ,че не караш кола с блок бобина.. като например Астра Г..,че с твоята логика.. ще си купуваш по-често бобини.. с тия свещи по 4-5 лева.. Инвестираш 1 път.. купуваш си оригинални свещи.. и караш колкото казва пройзводителя.. или иначе казано този който е направил колата ти ! и парите за свещите ще ги избиеш.. понеже няма да ги сменяш през 10к..
Отговори

Kondo снимка Kondo 22 август 2010 - 21:11

Не ми се навлиза в спорове понеже няма за какво.Споделил съм 8-годишния опит с моята кола,а свещи и масло GM лично няма да си купя никога защото предпочитам тесните специалисти в дадена област. Пък и рекламата ти беше само половината от на Дюрасел -че са двойно по-скъпи,но не и колко пъти повече издържат :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Kondo: 22 август 2010 - 21:32
Отговори

Globe снимка Globe 23 август 2010 - 17:20

Само казвам да не споделяш 8 годишния си опит с двигател на който и свещ от църквата да му навъртиш пак ще запали.. и няма да има грижи.. понеже електрониката в него е половин шепа.. ,защото например колегата (дигитал) е с бобина която си е чуствителна отностно това какво става под нея.. и струва 450 лева.. (оригинална с 2 години гаранция ) и близо 200 лева ментее което не знаеш дали ще работи и седмица (лично видяно) и не веднъж се е случвало бобината да клекне с времето от кофти свещи !
Отговори

DiGital снимка DiGital 23 август 2010 - 19:10

Колеги аз трябваше отдавна да съм ги сменил ама нали всеки майстор разбирач. Пускам я за смяна на масло и викам погледни дали има нещо. След малко идва и вика всичко ОК. А това са хора с които работя. Все едно с 50лв. ще остана гладен. Аз лично си ги проверих и като казах той вика - Трябва да ги смениш.

И така днеска влязох в склада да видя какви свещи Bosch има да си харесам нещо ама уви. Гледам няма нито един модел с 0.8mm разстояните с два електрода.
Ще продължа търсенето на добра свещ, че както съм пуснал по отгоре на снимката сегашните свещи са аут. Незнам дали едно електродни ще се отразят добре, от тях има добри екземпляри с 0.8mm разстояние.
Отговори

Kondo снимка Kondo 24 август 2010 - 12:41

Колега между едно,дву и триелектродните свещи практическа разлика няма понеже искрата винаги минава само между централния и един от страничните електроди -обикновенно този който е най-близо до централния,но се влияе и от формата на електродите.Въобще най-важното нещо на една свещ е нейното топлинно число и по-това се съди дали става за един мотор или не -броя на електродите е пазарен трик основан на " колкото повече -толкова повече".
А иначе нека колегата по-горе да ми обясни с какво така наречената блок-бобина е толкова конструктивно по-сложна или пък различна от разделени бобина , комутатор,разпределител, а не да ме занимава с глупости кое колко струвало."Цената" на мненията му ми е ясна тъй като никъде не спомена най-важния показател на една свещ,а той е топлинно число,ако разчита да лудна по некви свещи само щото са със щемпел GM няма да стане предвид,че нито маслата,нито свещите са нещо особенно и са класи под специализираните производители.
А ти колега със свещите зими един ключ и ги смени и ако не си си сменял горивния филтър и него смени,като спазиш топлинното число на свещите за твоя мотор и си избираш марка по предпочитание вместо да чакаш някой да ти обърне внимание.Сменят се на студен мотор и по-честата им смяна на 20к ти гарантира освен безпроблемна работа също и по лесното им развиване понеже не са редки случаите на "дълготрайни" и неразвиваеми или с тежки последствия за резбата на главата развити свещи.
Мнението беше редактирано от Kondo: 24 август 2010 - 12:52
Отговори

DiGital снимка DiGital 27 август 2010 - 18:10

Колеги,

та в края на краищата купих NGK BKR5EK 2 електродни с 0.8мм междуелектродово разстояние днеска 7лв парчето след отстъпка и т.н.

Старите не правеха проблеми, но бяха износени. Централния електрод беше елипсовиден.

Първите впечатления са леко подобрение в респонса на педала иначе като цяло аз си знаех, че чудеса със свещ не стават.

За сега съм доволен.
Отговори

HellRell снимка HellRell 09 септември 2010 - 17:29

Mного полезна тема
Мнението беше редактирано от HellRell: 09 септември 2010 - 21:31
Отговори

n1s0 снимка n1s0 04 октомври 2010 - 13:39

Здравейте от мен.Вчера погледнах свещите на моята Vectra B X18XE1 и цвета им беше наред(керемидено кафяв),позачистих ги малко обаче ме интересува какво трябва да е разстоянието между полюсите(два на брой)?Също така на тях пише че са на GM,не знам дали има ментета...Поздрави.
Отговори

opel__fen снимка opel__fen 02 април 2011 - 18:35

Здравейте колеги за да не отварям нова тема,ще попитам тук.Искам да сменя свещите,защото не са сменяни още от предишния собственик и са в лошо състояние.Какви да взема за Астрата ми,мотор X16XEL 1996?В момента е с Бош,замислям се за оригинални на GM.Какво топлинно число трябва да са?Много ви благодаря!Искренни поздрави!

Взех си на GM свещи по 13.20лв бройката от представителството на Опел в Младост 4. :flag:
Мнението беше редактирано от opel__fen: 07 април 2011 - 19:49
Отговори

Pinto снимка Pinto 23 септември 2011 - 17:22

Имам следния въпрос. Какъв е ефекта, ако се кара със свещи една идея по-студени ил една идея по-горещи свещи от предписаното. Например при Беру, ако вместо 14R-7DU4 се кара с 14R-8DU4. Как ще се отрази на двигателя и как ще се почуства на практика. Също и при обратния ссучай, вместо със 8-ци се кара с 8-ци. Същото е и при Бош с топлините числа.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg