Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Подгряващи свещи?

Pr0xY снимка Pr0xY 02 май 2009 - 05:54

Е също като в Стефанов.Брачеда ми казва "Еми по софта повече не можем да направим трябва да търсим по сериозен проблем.Я попма я нещо др...".Ай стиа глупости.Щом с подгряване си пали както трябва значи няма смисъл да се търсят др. проблеми.Колата не е на 1 година нормално е ако земе да и се прави цялостна диагностика да излезна десетки работи за смяна.
Както колегата каза явно е често срещан проблем и е нещо дребно(да се надяваме).Явно някъф датчик взима грешна инф. от компютъра или нещо подобно.Онзи ден ми се случи да подгрее на +16(за по малко от секунда...нарочно се загледах преди да цъкна контакт) др. път на +10 неще.
Пишете ако намерите решение...
Мнението беше редактирано от siegfrid: 02 май 2009 - 09:54
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

overkill снимка overkill 02 май 2009 - 19:04

Добре де мойта кочинка защо винаги подгрява на студен старт независимо от околната температура ,даже и ако двигателя не е достигнал определена температура (примерно съм я карал 5 минути и съм я загасил) като тръгна да паля пак грее !!!!

А тук всички пишат че над определена външна температура не требе да грее изобщо?????
Имах спор даже с един приятел кращ кола със същия мотор ,при който лампата не светва изобщо при висока околна температура ????
Мнението беше редактирано от overkill: 02 май 2009 - 19:11
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 02 май 2009 - 19:22

Колега твоя автомобил все още е здрав. Когато се повреди ще почне да прави като нашите. Има ли печка твоя автомобил? Нашата вектра зимата имаше много странно поведение като я загася вечер и работеше печката около 3-4мин. Аз си мисля че печкатаа и подгряването имат нещо общо. Дали не взимат разрешение за пускане от един датчик? Защото нашата не подгрява и не пуска печка в студа.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 02 май 2009 - 22:30
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е илишен !
Отговори

overkill снимка overkill 02 май 2009 - 19:26

Не нямам такава шукарийка и зимно време дорде отида на бач което е на около 7 км бая ми тракат зъбите ,бавно загряват тея пусти дизелаци въпреки че е с нов термостат !!!

П.С А каква е разликата между тоя зимен софтуер и другия ако некой знае да драсне малко инфо -при кви градуси греят или съответно не греят и единия и другия вриант!!!
Мнението беше редактирано от overkill: 02 май 2009 - 19:28
Отговори

bojo06 снимка bojo06 02 май 2009 - 20:40

Не мога да разбера наивността на многото съфорумци! Зимен-летен софтуер, няма такаво понятие- измама на орторизираните сервизи. Всички тези дизели подгряват когато температутата на двигателя е под 20 градуса/ не околна температура/. Четете бе хора преди да пишете и да питате! Не може да пишете, че тоя това казал, а пък другия друго. ИМА КНИГИ/ИНСТРУКЦИИ/, ЗА ДА СЕ ЧЕТАТ И ПРИЛАГАТ!!!
Мнението беше редактирано от bojo06: 02 май 2009 - 20:43
Отговори

overkill снимка overkill 02 май 2009 - 22:29

Aми баце нали за тва е тоя форум ,да може такива като теб да отварят очите на такива като мен съжалявам ама не може всичко да се знае :blink:
Иначе едва ли ти е коствало много да напишеш тоя пост за което благодаря :blink:
Поздрави!!! :blink:
Отговори

Pr0xY снимка Pr0xY 03 май 2009 - 00:46

 bojo06, на 02 May 2009, 09:40 PM, каза:

Не мога да разбера наивността на многото съфорумци! Зимен-летен софтуер, няма такаво понятие- измама на орторизираните сервизи. Всички тези дизели подгряват когато температутата на двигателя е под 20 градуса/ не околна температура/. Четете бе хора преди да пишете и да питате! Не може да пишете, че тоя това казал, а пък другия друго. ИМА КНИГИ/ИНСТРУКЦИИ/, ЗА ДА СЕ ЧЕТАТ И ПРИЛАГАТ!!!


Е именно за това е темата.Проблема идва от това че се взима предвид околната температура вместо тази на двигателя(която е логично да взима предвид).Точно затова и идва проблема когато навън е студено и колата е загасена непосредствено след като е запалена.Двигателя ест. недостига достатъчна температура за да пали нормално на компресия само и се нуждае от подгряване което в нашия случай го няма.Първоначално и затова помислих че проблема е до настройки на софта.Казаха от Стефанов че е стар смениха го...верно зе да подгрява и на +10,+15 което неставаше до момента но проблема като цяло си остава.Правил съм експерименти и на моята кола и трява да изстине поне 7 часа за да подгреят свещите.Е при -15 да кажем ако несъм е палил 6 часа съответно свещите не подпомогнат запалването смятайте кво въртене пада докато запали...проблема наистина е доста странен но съм сигурен че има решение.За съжаление нямам доверени хора дизелджий за да помогнат а неискам да се доверявам на разни шлиоковци по сервизите щом в Стефанов не успяха да помогнат.
Отговори

илчо снимка илчо 03 май 2009 - 07:35

Здравейте, от доста време я следя тая тема,но не смея да дам акъл...за да не ми се смеете.До колкото разбирам проблема с паленето идва в следствие на това ,че компа не подава инфо на релето на свещите и няма подгряване в определени моменти.Аз мисля,че ако се направи допълнително захранване на свещите,но командвано ръчно би могло да се избегне този проблем.За целта се взема плюс от акумолатора, прекъсваем от стабилен бутон,който е в купето и се свърже с захранващия кабел на свещите.Тази система с оглед да не стане авария с компа,трябва да се използва преди да се подаде контакт=т.е. подгряваш 15-20 сек.,спираш подгряването и веднага въртиш.
Отговори

bojo06 снимка bojo06 03 май 2009 - 08:43

Сигурно го пиша за трети път във форума, както и да е! Принудителното подгряване може да се постигне като с изведено бутонче се прекъсва кабелчето от датчика за подгряване на свещите. Това е когато е изправен блока за подгряване/ т. нар. реле/, а той се проверява по следния начин- откача се кабелчето от датчика за подгряване, дава се на контакт и свещите подгряват максимум 40секунди.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 03 май 2009 - 11:38
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

Pr0xY снимка Pr0xY 03 май 2009 - 20:04

Съгласен съм с побългаряването в някой отношения по автомобилите но стига колата да е 20-на годишна :).Моя опел е 2000г. и се предполага че трябва подобни неща да са ок.1 колега на работата ми подшушна че има вариант проблема да е в някво реле с биметална пластина примерно което да позволява подгряването когато е достатъчно изстинало (в моя случай 7-8 часа) т.е. да е за смяна за да отчита правилно до колко е загряла колата и съответно да позволява подгряването.Надявам се да се намеси в темата някой опитен опел дизелджия (сигурен съм че има такива тук) и да помогне.Доста хора се събрахме с този проблем за съжаление.Ест. не е гаранция че причините за проблема на всички от нас са едни и същи но все пак за това е форума за да си помагаме.
Отговори

bojo06 снимка bojo06 03 май 2009 - 20:51

 Pr0xY, на 03 May 2009, 09:04 PM, каза:

....1 колега на работата ми подшушна че има вариант проблема да е в някво реле с биметална пластина примерно което да позволява подгряването когато е достатъчно изстинало (в моя случай 7-8 часа) .....

Твоя колега е с 12 години изостанал технически. Биметалните пластини се използваха тогава.

Към модераторите ....
Не мога да Ви разбера Вас МОДЕРАТОРИТЕ! Вие решавате кога цитата е полезен и кога не, и триете ли триете.
Отговори

mi6o73 снимка mi6o73 04 май 2009 - 07:14

Колеги както знаете за да запали един дизел му е необходимо оптимална степен на сгъстяване+впръскване нагоривото в точно определения момент.С две думи ,ако всичко друго е наред дизела може да пали и без да подгрява дори при -5,7градуса с малко повече въртене.Според мен проблема на колегата не е само с подгряването.От 2годишния ми опит с мойта печка ми стана ясно този двг започва подгрява само зиме при около 0 градуса и си пали без проблем преди това.
Отговори

Pr0xY снимка Pr0xY 04 май 2009 - 07:55

Аз лично не съм споменавал че колата не е палила но зимаска въртеше доста и тормозише акумулатора който за мое учудване с тия вартежи успя да изкара.Мисълта ми че подгреят ли свещите при -16 запали от 1/4 и така трябва.
Отговори

horacii снимка horacii 08 май 2009 - 16:17

 mi6o73, на 04 May 2009, 08:14 AM, каза:

Колеги както знаете за да запали един дизел му е необходимо оптимална степен на сгъстяване+впръскване нагоривото в точно определения момент.С две думи ,ако всичко друго е наред дизела може да пали и без да подгрява дори при -5,7градуса с малко повече въртене.Според мен проблема на колегата не е само с подгряването.От 2годишния ми опит с мойта печка ми стана ясно този двг започва подгрява само зиме при около 0 градуса и си пали без проблем преди това.


Дааааа.....всичко когато е наред и без подгряващи пали....добре е да ги има де , студения старт е най "износващ" за мотора, това пише по форумите :love_opel:

Поздрави
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 08 май 2009 - 21:25

Значи определено има значение мотора в какво състояние е !!! Обаче има и значение как е сметнат да работи. Има много дизелови двигатели проектирани да палят без подгряване, а такава система при тях липсва. За износване от студен старт също е много спорен въпроса, но като цяло е така. А щом един ОПЕЛ нов внос на реални да кажем 100 000км подгрявя при всеки старт значи така трябва да е. Това че пали и без подгряване е и причината да незнаем проблема все още. :love_opel:
Отговори

Гено снимка Гено 08 май 2009 - 22:14

хм, честно казано нямах търпение да изчета всичко, но как разбирате дали свещите работят ?
При мен лампата за подгряването светва мнооооого рядко и за не повече от секунда, но това не значи, че свещите не подгряват, дори напротив, греят до 6-7 минути след като съм запалил, а светенето на лампата на таблото само показва дали трябва да се изчака със стартирането, или не.
Всъщност не знам какво искам да Ви кажа :love_opel: , но имам чувството, че далеч не всички са наясно с подгряването на по-новите дизели, е вярно, моят е на Исузу, но не знам дали е по-различно...
Отговори

Pr0xY снимка Pr0xY 09 май 2009 - 09:53

Както споменах в един от 1-вите си постове при моя приятел с аудито свещите си подгряват винаги.Така е замислен двигателя и си има своята логика.Защо трябва да се тормози да върти само на компресия като има свещи за целта.Все пак за това са измислени да подпомагат запалването.Със стария софт това е замислено при доста ниски температури което е глупаво.И каква е целта да се направи подгряването по този начин в някъв диапазон от температури?Може би да им се запази живота повече в следствие от това че не се задействат при всяко цъкане на контакт?
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 09 май 2009 - 17:24

 Гено, на 08 May 2009, 11:14 PM, каза:

Всъщност не знам какво искам да Ви кажа :love_opel: , но имам чувството, че далеч не всички са наясно с подгряването на по-новите дизели, е вярно, моят е на Исузу, но не знам дали е по-различно...

Сега работя като автомонтиор и чесно си признавам свещи(подревки) който да работят над 40-50 секунди не съм виждал. Какви са тези по 5-6 минути незнам. А лампата е индикатор за това колко да се изчака. Как да реагирам когато някой каже "зимата 2-3 пъти подгрявам и няма проблем", и това при положение че знам колко работи подгряването. Ако лампата не свети значи и не подгрява, това при редовна система.

За последно повтарям Вектра Б комби 2.2ДТИ (това са данните който знам) около 2000г даже след, подгряваше си на всяко палене. Ако е студена чакаш да кажем 10-15 сек. ако е топла 2-3 секунди. Докато съм я карал нямах случей да не подгрее. :3: Ако някой знае да казва, аз се изчерпвам докато неполудея и пак почна да се ровя. :unsure:
Отговори

Emo_VectraB снимка Emo_VectraB 10 май 2009 - 10:27

Да не са и правили нещо на тази вектра 2.2 да подгрява всеки път?За първи път чувам такъв мотор да подгрява всеки път и то при такива температури навън.Нека други колеги с този мотор да споделят как се държат техните коли
Незнам от кой датчик се взима температурата на двигателя и тези 20 градуса както е написал колегата ама ми се струва че проблема можеби е точно в датчика ако дава грешна информация на компа и оттам да не подгрява всеки път ами когато си поиска.Моята 2.0 DTI зимата подгряваше към 5 секунди само сутрин при първо палене (в гаража)и си пали от 1/4 оборот .След това като я спра пред блока след престой 5-6 часа в които навън леко валеше сняг качвам се и НЕ подгрява и естествено не запали първия път(ако задържа малко на стартер си пали ама не е както при подгряване) а съм сигурен че двигателя беше студен.Дано да намерим проблема с това пусто подгряване
Мнението беше редактирано от Emo_VectraB: 10 май 2009 - 10:36
Отговори

xarvatina снимка xarvatina 10 май 2009 - 10:38

аз имам вектра с въпросния мотор... предната зима не ми работеше нито една от подгряващите свещи и колата си палеше без проблем дори и при минусови температури, пролета един приятел си провери свещите и се оказа че му работи само една но и неговата си палеше нормално, реших и аз да проверя моита и се оказа че не работи нито една, смених ги и тая зима като падне температурата под 0 грд. се включваха за около 2 3 сек някъде и пак си палеше както преди да ги сменя, няма какво да им се чудиш... или ги сменяи или ако си пали не пипаи нищо, една само е към 30 лв...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg