Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

ТУРБО, тунинг и още нещо!

mi60 снимка mi60 18 май 2007 - 16:22

Здравейте,
в последно време се отвориха доста теми свьрзани с различни проблеми и експерименти с турбо компресора. Много често вьпросите който се задаваха бяха породени от неясносата по отношение на функцията на турбото като цяло и затова реших да напиша няколко реда по вьпроса. Не сьм журналист или кой знае какьв писател, а и нямам много време така че ме извинете за допуснатите грешки и слабия стил...

Нека започнем от далече!

„Обикновения” атмосферен двигател „смуче” сам вьздуха който му е необходим, смесва го след това с нужното количество гориво и се получава определено количество горивна смес. Както всички знаем:

повече смес = повече мощност = повече вьздух + повече гориво

Гориво лесно се пуска в повече, но понеже атмосферния двигател не може да засмуче повече вьздух се монтира компресор. Има механични, турбо, G компресори... сега говорим за турбо. Компресора вкарва в цилиндрите вьздух под налягане и по този начин количеството вьздух е доста по-голямо отколкото ако го засмуква сам.

За функцията се написаха сьщо много неща, но ще си позволя да обобщя набьрзо.

Публикувано изображение

Публикувано изображение


Прилагам и картинката от поста на vassil_bk ... по-ясна не намерих а и не сьм тьрсил много!!
Имаме 2 перки който са сьс обща ос - колкото бьрзо се вьрти едната толкова и другата! Едната перка е закачена на изпускателните колектори и се задвижва от изгорелите газове(червеното на картинката), а през другата минава потока чист вьздух за двигателя(синьото). Пьрвата перка задвижва втората и тя нагнетява вьздуха посока смукалните колектори. Има турбота сьс и без водно охлаждане... това на снимката е без.

Всяко турбо има карта с КПД(капацитет на полезно действие). Колкото по-високо е КПДто толкова е по-ниска темптературата на сгьстения вьздух(под налягане вьздуха се затопля)! Студения вьздух е много по-обогаден на кислород от топлия.

Публикувано изображение



Имаме 2 оси на картата: прешър рейт(степента на компресиране) и теглото на засмукания вьздух.

прешър рейт = (буст + атмосферно налягане + загуба налягане от кулера) / атмосферно налягане
обем на двигателя * обороти * прешър рейт * коефицент на пълнене * плътност на въздуха * к / (2 * 1000) = маса на засмукания от двг. Въздух

За да не се мьчим сьс сложни сметки, може да ползваме някой от многото турбо калкулатори из нета.

Публикувано изображение


Нужните данни за калкулатора който аз ползвам са:

Размери на цилиндьра в мм
Обороти на включване на турбото
Максимални обороти на двигателя
Степен на сгьстяване
И да не забравим най-важното – желания буст(налягане) което ще изискваме от туробото в psi!

1bar=14.5038psi

След вьвеждане на серийното налягане на моя двигател калкулатора изчисли че при 4200оборота и 0.8бара ще получа 115к.с. което никак не е далеч от истината- 113к.с. по книжка.
Нанасяме речултатите от 2000 и 4200 оборота в картата и получаваме правата на натоварването или там както се казва...

Ще нанеса резултатите в карта на Garrett турбина, понеже картите са доста по-лесни за разбиране като за начало.

Публикувано изображение


Мисля че няма нужда от много обяснения, но все пак...
Тази турбина се вижда че ми е малко мьничка понеже почти излизам от картата й на висок оборот, но ще продьлжа да смятам с нея за да видите по-добре какво имам в предвид по-нататьк!! Целта ни е да стойм на повече от 70% КПД.

Нека сега да минем кьм интересната за много хора част ТУНИНГ!! При турбото тунинга става с покачване на налягането.
Досега работехме с 11пси което е горе-долу равно на 0.8бара и получавахме 115кончета.
Нека сега да овеличим налягането на 1.5бара или 22пси.
Резултатите от турбо калкулатора са:

156к.с.
прешър рейт – 2.53
4200 оборота - 22.83lb/min
2000оборота – 10.87lb/min

При нанасяне на картата на желаните нови данни се оказва, че това налягане ще унищожи турбото за 0 време на високи обороти понеже няма да смогва и ще стане беля.

Публикувано изображение


Явно сьс „стандартаното” турбо няма да можем да караме на 1.5бара и затова ще се наложи да сменим турбото!
Нека нанесем сьщите данни в картата на малко по-голямата T3-45 и да видим дали тя ще ни е достатьчна...

Публикувано изображение


Както се вижда всичко изглежда добре и T3-45 ще работи без проблем на този мотор с 1.5бара.

ПОКАЧВАНЕ И ОГРАНИЧАВАНЕ НА НАЛЯГАНЕТО

По този вьпрос сьщо се понаприказваха доста неща... пьрво нека разясним.

Публикувано изображение


Това е снимка на IHI RHF turbo. Крьглото нещо което е заградено с черено е уестгейт вентила. Както се вижда той е свьрзан с малката черна трьбичка с студената част на турбото и „следи” налягането. В момента в който налягането се покачи над примерно 1бар вентила придьрпва едно лостче което отваря уестгейт клапата на задната част на турбото.

Публикувано изображение


По този начин изгорелите газове не минават вече през турбото, а го заобикалят и не го развьртат повече – с две думи му дьрпат шалтера.

А как да качим налягането?

Просто трябва да изльжем вентила да отваря малко по-кьсно на примерно 1.2бара не на 1. Това става най-лесно с така наречения BOOST Controller(ENG)/ Dampfrad(DE) аз му викам „кранче”.

Публикувано изображение


Принципа е много просто! Dampfrad-а се монтира на черната трьбичка между вентила и студената страна, и изпуска част от вьздуха. По този начин влиза налягане 1.2бар откьм студената страна а до вентила стига само 1бар. Така той отваря все още на 1бара а всьщност имаме 1.2бара в „смукателната” система. При качване на налягането трябва добре да се сметне до какво налягане може да се кара с оригиналната турбина за да няма главоболия после!
Има сьщо така и електронни BOOST Controller-и, но чак толкова професионалисти не сме с нашите печки...

Друг начина за регулиране на налягането е монтирането на blow off клапа. При този варянт турбото няма уестгеит клапа(или е заварена) и коркцията на налягането става чрез изпускане на част от нагнетения вьздух в смукателната система! При налягане 1.2бара вместо да се „спира” турбото се изпуска вьздуха под налягане. Турбото после намаля само оборотите си.

ГОРИВО

Естествено за повечето вьздух ни трябва и повече гориво! Според калкулатора за 0.8бара ми трябват 167cc/min инжектори а за 1.5бара 227cc/min при 4200оборота което е максимума за този мотор(оборотите). Значи трябва да имаме 227cc/min при максимално отваряне на инжектора от 80% което значи че ни трябва инжектор 227*100/80=283.75 cc/min.
Дебита на инжекторите са зададени при определено налягане! При овеличаване на налягането на помпата обаче може с по-мальк инжектор да се достигне по-голям дебит.

Корен(налягането/серийнот налягане)*дебита = новия дебит

При турбо дизелите овеличаването на мощността до 30% без смяна на части в мотора не е проблемно в повечето случаи! Като цяло турбо моторите са направени доста по-здрави от атмосферните и „носят” доста повече на допьлнителна мощност. Преди да започнете да си „играете” с налягането ЗАДЬЛЖИТЕЛНО си монтираите един манометьр в колата за да следите налягането.
Ами това е от мен ако сьм сгрешил в нещо... помправете ме, но се и обосновете. Надявам се че сме изяснили до известна степен темата.

Успех! <_<
Отговори

Марто снимка Марто 18 май 2007 - 16:37

Евала за добрите разяснения . Наистина много добре описано . Най-накрая читава тема във форума <_<
Отговори

Vassil снимка Vassil 18 май 2007 - 16:39

Браво за чудесната Тема! Много добра работа, всичко е описано както си трябва, поздравления <_<
Слагам я ВАЖНА <_<
Отговори

mi60 снимка mi60 18 май 2007 - 17:05

Ndoe, на May 18 2007, 03:39 PM, каза:

Слагам я ВАЖНА  <_<
 


Мерси поласкан сьм! <_<
Дано да свьрши работа на някого...
Отговори

mi60 снимка mi60 18 май 2007 - 18:51

Не ми излиза картинката... за какво става вьпрос?
Отговори

mi60 снимка mi60 18 май 2007 - 20:25

VTG системата е доста интересна и да си призная не сьм много запознат с нея в детаили, но ще кажа това което знам! Идеята е да имаме достатьчно налягане при ниски и високи обороти и да се намали турбо дупката.
При ниски обороти количеството на изгорелите газове не е голямо и ако имаме голяма турбина не можем да я развьртм както трябва. От друга страна пьк голямото турбо позволява повече сила вьв високите обороти! Ако имаме пьк малко турбо ще имаме сила в ниските обороти а не в високите.
VTG технологията позволява да развьртаме турбината еднакво добре на ниски и високи обороти. Това става чрез насочване на потока изгорели газове по различен начин с помощта на малки метални пластини. С две думи имаме и малка и голяма турбина едновременно.

Публикувано изображение


Темата е интересна, но не мисля че има нещо общо с настоящата :flag: Тук става вьпрос повече за по-комерсиалнитя тип турбота... Можеби ще е по-добре да отвориш една нова и там да обсьдим по-подробно....
Отговори

Марто снимка Марто 19 май 2007 - 14:34

Между другото можеш ли да ми дадеш линк към турбо калкулатор софтуера , от който си дал скрийншот, че ми стана любопитно. А и дали имаш представа каква е разликата между GT15 и GT15S на Гарет , защото мойта както и на доста други опели е S , а във нета откривам инфо само за GT15. Мерси предварително :flag:
Отговори

vassil_bk снимка vassil_bk 19 май 2007 - 15:05

mi60, на May 18 2007, 05:05 PM, каза:

...
Браво, супер е темата. :flag: Това е сайта, от който съм взел въпросните снимки. Има и филмче и фена обяснява нагледно кое как е :beer: цък
Отговори

mi60 снимка mi60 19 май 2007 - 18:02

Марто, на May 19 2007, 01:34 PM, каза:

Между другото можеш ли да ми дадеш линк към турбо калкулатор софтуера , от който си дал скрийншот, че ми стана любопитно. А и дали имаш представа каква е разликата между GT15 и GT15S на Гарет , защото мойта както и на доста други опели е S , а във нета откривам инфо само за GT15. Мерси предварително :flag:
 


Калулатора го изрових от google... пиши turbo calculator и ще ти излезе.. може даже да попаднеш на някой още по-добьр.
Картата на GT15S трябва да е сьщата като на GT15.
Моето IHI сьщо е RHF5XXX, но се гледа само началото, а и други карти няма!! Картите са попринцип малко... искат тьрсене!
Разликата може да е в наякой по-здрав лагер или нещо подобно... просто по-отработена версия, но сьс сьщите характеристики. Лопатите трябва да са еднакви сьщо... или да имат мм разлика.
Отговори

Марто снимка Марто 20 май 2007 - 01:18

Ето тук има малко карти
Отговори

vassil_bk снимка vassil_bk 20 май 2007 - 12:34

А тази "VTG система" до колко е рентабилна. Тези малките пишки имам чувството, че ще хвръкнат... Това не е ли предпоставка за по-честа смяна на турбината? Все пак става въпрос за над 100 000 об./мин. Просто ми е малко трудно да повярвам, че тази турбина би работила повече от 100 000км... То вярно, че на запад си е консуматив това, ама тук е колкото колата, че и отгоре... :flag:
Отговори

mi60 снимка mi60 20 май 2007 - 15:42

Ами тези металните пластини които си сменят посоката не се вьртят! Те само насочват потока изгорели газове. Иначе сигурно са закалени колкото перките на турбината.. а те са много много здрави за дебелината си!!
Турбината сама по себе си е сьвсем "обикновенна"... това предполага и нормално износване. Просто "кожуха" на топлата страна е по-различен.
Отговори

meln снимка meln 09 юли 2007 - 20:04

 mi60, на May 19 2007, 07:02 PM, каза:

Калулатора го изрових от google... пиши turbo calculator и ще ти излезе.. може даже да попаднеш на някой още по-добьр.
Картата на GT15S трябва да е сьщата като на GT15.
Моето IHI сьщо е RHF5XXX, но се гледа само началото, а и други карти няма!! Картите са попринцип малко... искат тьрсене!
Разликата може да е в наякой по-здрав лагер или нещо подобно... просто по-отработена версия, но сьс сьщите характеристики. Лопатите трябва да са еднакви сьщо... или да имат мм разлика.

zdraveyte i ot men.imam edin vapros kam vas.karam corsa b 1,5 td 67ps.moga li da i sloja turbina s promenliva geometrija i corsa c comon rail s promenliva turbina li e?
Отговори

mi60 снимка mi60 11 юли 2007 - 08:58

 meln, на Jul 9 2007, 08:04 PM, каза:

zdraveyte i ot men.imam edin vapros kam vas.karam corsa b 1,5 td 67ps.moga li da i sloja turbina s promenliva geometrija i corsa c comon rail s promenliva turbina li e?


Всичко е вьзможно стига да ти се занимава и да имаш средства...
Опел мисля че като цяло не се занимава с VTG системи... познатите ми мотори за който сьм сигурен че са сьс VTG са AFN серията на VAG(VW,Seat,Audi..) както и 5l bi-turbo от phaton, a8.... :kinggrin:
VTG системи се слагат обикновенно на малко по-големи мотори за да може да се развьртат хубаво при отворени перки... с 1.5 няма да може да развьртиш една такава турбина посмьртно. Нисан мисля че сьщо правят такива ама те са пак за 2.7 мотора(непотвьрдена информация).
Да не говорим че IHI няма VTG и пак ще трябва да се занимаваш с напасване..... остави я тази работа!!
Проекта ще ти излезе поне колкото половината корса а резултата няма да е повече от 90-100к.с. според мен. Направо сменяй колата :kinggrin:
Отговори

vpop снимка vpop 17 юли 2007 - 21:10

Ми да те питам нещо, понеже се чудя между Вектра 2.0DTI или 2,2DTI, искам да питам чип-тунинга как се отразява?
При 2.0 от 101кс отива на 134кс, а при 2,2 от 125кс на 159кс., та въпроса ми е това налага ли пипане по-турбото и ауспусите или просто двигатела и хранителната система се употребява на 100%, защото знаем, че на запад спъват двигателите умишлено поради законови причини?
Отговори

mi60 снимка mi60 18 юли 2007 - 00:53

Качва се налягането по електорнен пьт понеже байпаса се отваря от електорониката...
Подава се и сьответното количество гориво което оптимира тунинга...
Турбото се развьрта повече отколкото трябва, загрява повече и това свьответно не е много добре ако се излезе извьн картата му...
Слагай качествен чип не някой боклук.... ще те боли главата...
При всички чипове се скьсява живота на мотора това си е факт... вьпроса е с колко..
Вземи 2.2 не се занимавай с чипове на 2.0... кубатурата не може да се компенсира с нищо :mhihi:
Отговори

Petar Radev снимка Petar Radev 30 август 2007 - 22:16

Здравейте. Карам опел астра 1.7 tdi 97г. Искам да попитам по запознатите кога е нормално за колата ми да се включва турбината. :icon_twisted: нещо като на колко оборота, или в км/ч, тъй като нямам оборотомер на таблото. Малко се притеснявам, защото не е нормално според мен на втора предавка да я пържа до 50км или на 3-та до 80 да кажем, за да ми се включи турбината. Или е нормално? Колата е с механично турбо, доколокото съм запознат. Ще бъда благодарен ако някой ми разясни точно как стоят нещата. Благодаря! :love_opel:
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 05 септември 2007 - 11:22

 Petar Radev, на Aug 30 2007, 11:16 PM, каза:

Здравейте. Карам опел астра 1.7 tdi 97г. Искам да попитам по запознатите кога е нормално за колата ми да се включва турбината. :icon_redface: нещо като на колко оборота, или в км/ч, тъй като нямам оборотомер на таблото. Малко се притеснявам, защото не е нормално според мен на втора предавка да я пържа до 50км или на 3-та до 80 да кажем, за да ми се включи турбината. Или е нормално? Колата е с механично турбо, доколокото съм запознат. Ще бъда благодарен ако някой ми разясни точно как стоят нещата. Благодаря! <_<


На мене ми се развърта турбото при 2000 оборота. На 5-а скорост при 100 км/ч започва да бучи и да ускорява (не е много осезаемо, но ускорява)
Тея турбинирани мотори е нормално да се напъват до 3000 об/мин - това са ти 120 км/ч на 5-а
Отговори

slayerized снимка slayerized 06 септември 2007 - 19:51

 mi60, на Jul 11 2007, 09:58 AM, каза:

 meln, на Jul 9 2007, 08:04 PM, каза:

zdraveyte i ot men.imam edin vapros kam vas.karam corsa b 1,5 td 67ps.moga li da i sloja turbina s promenliva geometrija i corsa c comon rail s promenliva turbina li e?


Всичко е вьзможно стига да ти се занимава и да имаш средства...
Опел мисля че като цяло не се занимава с VTG системи... познатите ми мотори за който сьм сигурен че са сьс VTG са AFN серията на VAG(VW,Seat,Audi..) както и 5l bi-turbo от phaton, a8.... :icon_redface:
VTG системи се слагат обикновенно на малко по-големи мотори за да може да се развьртат хубаво при отворени перки... с 1.5 няма да може да развьртиш една такава турбина посмьртно. Нисан мисля че сьщо правят такива ама те са пак за 2.7 мотора(непотвьрдена информация).
Да не говорим че IHI няма VTG и пак ще трябва да се занимаваш с напасване..... остави я тази работа!!
Проекта ще ти излезе поне колкото половината корса а резултата няма да е повече от 90-100к.с. според мен. Направо сменяй колата <_<

Привет,
новите 1.3 CDTI-та (75 и 90 к.с.) са с турбини с променлива геометрия:
http://www.gmpowercomponents.com/product_d...37&tab=spec
http://www.gmpowercomponents.com/product_d...38&tab=spec
При 1750 оборота налице е вече целия въртящ момент и те лепва на седалката, яката работа :)
Отговори

Petar Radev снимка Petar Radev 06 септември 2007 - 20:28

 hatchetman, на Sep 5 2007, 12:22 PM, каза:

На мене ми се развърта турбото при 2000 оборота. На 5-а скорост при 100 км/ч започва да бучи и да ускорява (не е много осезаемо, но ускорява)
Тея турбинирани мотори е нормално да се напъват до 3000 об/мин - това са ти 120 км/ч на 5-а


Мерси, hatchetman, но честно казано мен ме интересуват по-ниските предавки, на пета предавка не съм го засичал...въпроса ми беше дали е нормално на 2-ра да се включва чак на 50км/ч или на 3-та да кажем 80. Това не е ли закъснение...нормално ли е? :icon_redface:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg