Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Почистване на дроселовата клапа и моторчето за празния ход

markony_28 снимка markony_28 26 януари 2010 - 21:34

здр!аз с риск да питам нещо глупаво искам да попитам нещо!
Днес забелязах промяна в оборотите и по то4но не може да ги държи 900-800 ами падат и колата гасне ...навънка беше -18 дали може от това да е проблема.Ако не подавам газ да държа оборотите колата гасне веднага.Изчетох темите и разбирам 4е дроселовата клапа се по4иства и стъпковото мотор4е и електромагнитния клапан.Разглобихме с един приятел и по4истихме колкото можахме но после същата работа.Колата е вектра Б ,X18XE..
Помогнете ми моля !!Благодаря предварително...
Отговори

markony_28 снимка markony_28 27 януари 2010 - 18:03

оправих колата :icon_lol: два кабела на регулатора за празен ход бяха се оголили изолирахме ги и из4истихме грешката с компютър и всичко е ок ......
Отговори

ГЕДРА снимка ГЕДРА 10 февруари 2010 - 00:33

Колеги извинявайте, че се намесвам, но имам здрав дросел за X18XE1 и EGR. Golemite majstori me podwedoha da gi smenq, а проблема накрая се оказа, че е в бубинния блок( само го почистихме и се оправи). Хълцаше 1400-2100об/мин.
Отговори

valll4o снимка valll4o 10 февруари 2010 - 07:30

моят проблем се реши след като си шунтирах стъпковия мотор (все пак имам дупка на дроселовата клапа), сега колата работина 600 оборота и двигателя се държи перфектно
Мнението беше редактирано от valll4o: 10 февруари 2010 - 07:31
Отговори

ГЕДРА снимка ГЕДРА 11 февруари 2010 - 22:14

Не са ли ниски оборотите колега?
Отговори

Denco снимка Denco 11 март 2010 - 21:10

Как се прецаках? по описанието по-горе реших да си разглобя стъпковото моторче и да го почистя.
при разпояването едната жица се откъсна от основата на моторчето.Нищо, намерих друго от морга и работи за сега.
Мнението беше редактирано от Denco: 14 март 2010 - 20:01
Отговори

RBoy снимка RBoy 12 март 2010 - 11:29

Това чистене на стъпковото моторче е нож с две остиета.
Аз си го почистих по всички правила на изкуството с нови гарнитури и т.н. в резултат на това сега празният ход ми варира между 1200 и 2500 оборота.
Отговори

spasito снимка spasito 12 март 2010 - 11:40

А някой видя ли тази тема ЦЪК
Отговори

Denco снимка Denco 12 март 2010 - 18:00

 spasito, на 12 Mar 2010, 11:40, каза:

А някой видя ли тази тема ЦЪК


Да колега,видях, но моето което прецаках е като описаното в началото, това което сложих е с пресечен конус, а моето беше с цял.Но пък здавото работи нормално.
Мнението беше редактирано от Denco: 14 март 2010 - 20:04
Отговори

mishko129 снимка mishko129 14 юни 2011 - 13:18

Колеги някои да е чистил клапата и моторчето на АСТРА F X16SZ CARAVAN 95 година
Отговори

Opel_Corsa_fan снимка Opel_Corsa_fan 22 юни 2011 - 15:54

Здрасти искам да попитам за Корсата ми на която видях дроселовата клапа и не е много зацапана, трябва ли след като я сваля и почистя да напръскам колекторите с някакъв спрей?
Имат ли и те нужда от почистване?
Къде се намира EGR клапана (ако има такъв)

http://imageshack.us...3062011760.jpg/
Мнението беше редактирано от Opel_Corsa_fan: 23 юни 2011 - 16:59
Отговори

tstephanov снимка tstephanov 12 октомври 2011 - 08:36

Здравейте колеги,
искрено благодаря на Всички дали мнения по темата, благодарение на които трупаме информация и полезни съвети. Естествено благодарности и на колегата създал инструкцията. Предоставям Ви линк към *.PDF документ създаден на базата на инструкциите. Можете да го изтеглите от тук. Разлика в структурирането няма, но мисля че е по-прегледно. Ще се постарая скоро да имаме и вариант на български език.
Лек и спорен ден на всички.
Отговори

DanchoBLG снимка DanchoBLG 12 януари 2012 - 02:38

Здравейте на всички. При мен се появи някакъв много странен проблем и не мога да разбера от къде идва. Изчистих дросела до блясък, свалих стъпковото моторче, разглобих го и го изчистих и него, същевременно продухах и прочистих всички щуцери, вакуми, маркучи и т.н. Всичко стана аптека, събрах всичко, закачих всички кабели и маркучи и т.н. Запалих, всичко е 6, само малко донастроих МПХ-то. Оставих колата малко да поработи да загрее, пак всичко си е 6, оборитете не трепкат. Направих едно кръгче - идеално. Викам си най накрая приключих с мизериите. Е да ама не, гася колата тръгвам пак да паля, пали и направо гасне. Втори път с газ и щом пусна газта пак гасне. Стана късно и след няколко псувни я зарязах. На другия ден, паля и ми светва чека, като същевременно отново няма никакъв празен ход и щом пусна газта направо гасне. Мотора работи много гадно и се разнася смръдня на суров бензин. От там отивам при едно маисторче и я закачаме не компа, показа се грешка - дебитомер и по рано я имаше, но досега съм нямал ядове. Пуснахме в реално време и ми показва, че МПХ не е активиран, както и че дебитомера не отчита нищо. Сега се чудя какво става, дали всичко идва от шибания дебитомер или е нещо друго. Също ми идва на ум, че може да е ТПСа, тъй като доколкото знам той подава сигнал към МПХса. До преди чистенето не съм имал такива ядове, освен нестабилните обороти и гасненето. Моля някой ако има идея за разрешаването на моя проблем да сподели. А и забравих да спомена, че в момента става следното, като запаля и започвам леко да отнемам газта оборитите започват да падат и някъде към 600-650 задържам газта, след няколко секунди се включва МПХса и оборите се заковават на 900 - 950 и всичко е ОК докато изгася колата. Щом запаля всичко започва наново...
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 12 януари 2012 - 09:58

Прегледай отново всички вакууми които си пипал, също гарнитурата на дросела и гарнитурата на стъпковото моторче.
Успех.
Отговори

DanchoBLG снимка DanchoBLG 12 януари 2012 - 14:14

Значи вакумите са си наред, понеже съм ги преглеждал наред един по един. А за гарнитурите си ги правих собственоръчно от дебел картон, тъй като старите се скъсаха. Сега ще проверя отново гарнитурите, да не би нещо от тях да е. Мерси все пак, ако някой има други идеи да казва, сега ще проверя всичко наново и пак ще пиша..
Отговори

Dimitar_682 снимка Dimitar_682 28 май 2012 - 15:53

Здравейте, и при мен стана нещо подобно като на колегата почистих стъпковият мотор всичко точно сега като запаля колата и, ако не подам газ оборотите падат и тя гасне, ако подам малко газ за 10-тина секунди пускам газта и всичко е наред оборотите са идеални колата работи нормално.Дайте съвет , ако знаете какво трябва да направя ще съм благодарен колата е Вектра Б Х18ХЕ.
Отговори

TRAP снимка TRAP 11 септември 2013 - 20:06

 ГЕДРА, на 10 февруари 2010 - 00:33, каза:

Колеги извинявайте, че се намесвам, но имам здрав дросел за X18XE1 и EGR. Golemite majstori me podwedoha da gi smenq, а проблема накрая се оказа, че е в бубинния блок( само го почистихме и се оправи). Хълцаше 1400-2100об/мин.

Как го почистихте бобиния блок?
Отговори

b.milushev снимка b.milushev 15 октомври 2013 - 14:25

Колеги, какво се случва при мен: От известно време на колата ми на свободна като спра на светофар оборотите се менят от 1200 до 2500 и след 8-10 секунди ми падат на 1200-1400. Това го прави на газ и на бензин. Помислих, че е от стъпковото моторче, но тъй като съм го сменял вече и направих една трансплантация от двете, запалих колата, пак същите обороти. След това си викам, замърсила се е клапата, взех WD 40 и облях всичко видимо и вътре в клапата, избърсах с парцал, разкачих маркучетата и на всяко на мястото пръсках с препарата и след това ръчках с кламер евентуално да отпуша нещо. Никаква промяна в колата. На другия ден позвъних на 2-3 морги и си викам, ще отида да пробвам друго МПХ, може в електрическата му част да не функционира както трябва. Отидох, човека ми даде да пробвам две различни МПХ и с двете работата на двигателя е същата. Вика ми човечеца след това дай да сложим друг дебитомер, може тоя да е зацапан. Сложихме, и пак двигателя така работи. Не пада под 1200-1400 оборота. Пробвах без въздушен филтър, пак пръсках с WD 40 и няма разлика. Иначе колата си върви, набира си както трябва. Не мога да разбера къде е проблема. Вие имате ли нещо друго на ум?
Мнението беше редактирано от b.milushev: 15 октомври 2013 - 14:27
Отговори

STEFANAKI85 снимка STEFANAKI85 26 ноември 2013 - 21:23

 Doopsi, на 16 октомври 2009 - 21:24, каза:

Здравейте ,колеги!Мога ли да ползавам по-горните снимки,за да почистя клапата на Х14ХЕ двигател?И може ли да ме опътите каде се намира това моторче за което говорите,защото и аз имам проблем с оборотите като всички тук!?
Благодаря предварително за помоща!

Тук колега от форума е направил подробни снимки от разглобяване и почистване на дросел и ЕГР на астра Г Х14ХЕ. Искрени благодарности към колегата - Vectra_16V
http://bloodflea.sni...435604.15583755

При мен този отвор отдолу на клапата беше яко запушен явно заради малките си размери и качествените бг горива:
http://stefanaki85.s...789879.32083156

Мисля, че е за картерните газове защото тръгва от главата и влиза под клапата:
http://stefanaki85.s...789879.32083153

Клапата изглед отгоре при свален въздуховод:
http://stefanaki85.s...789879.32083154

Мисля, че точно за този отвор се говори в по-предните постове и за разпробиването му с бургия...аз лично просто го отпуших с тел и голям зор, не съм го разпробивал.
Мнението беше редактирано от STEFANAKI85: 26 ноември 2013 - 21:53
Отговори

djface снимка djface 04 декември 2016 - 10:36

Някой да е почиствал дроселова клапа с електронна газ и после трябва ли да се обучава. Двигателя е Z18XE
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg