Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Астра Г x16szr проблем скоростна кутия

ddimitrov снимка ddimitrov 14 април 2015 - 12:31

Здравейте,
Астрата е Г хечбек 1999г, x16szr с къси скорости (3000 оборота са 98-100км). Направи вече 10000 км при мен, но нещата май отиват на смяна на скоростната кутия. Като я вземах отдолу нямаше никакви течове. Минах около 2000-3000км и я закарах да погледнат маслото на какво ниво е в скоростната кутия. Оказа се с 400мл надолу и с лек теч от семеринг от едната полуоска. Доляха го, но на пробката имаше доста стружки и две големи парчета метал, които така и неможаха да кажат от кой елемент от кутията са. По стечение на обстоятелствата от тези 2000-3000км до 10000 нямах възможност да сменя семерингата, сега закарах колата да погледнат пак маслото на какво ниво е и да сменят семеринга. Оказа се още по кофти изненада, маслото беше спаднало пак с около 400мл (очаквано), но на пробката имаше около 4-5 парчета метал с големината на половин нокет, според майсторите в сервиза приличащи на парчета от зъби. (ако някой има интерес запазих две от тях, мога да ги снимам). Тяхната препоръка е да намирам на старо кутия и да слагам нея. Колата още като я купих сякаш се чуваше едно слабо виене отпред при определени скорости над 60км, на всички предавки при отнемане на газта. Но с ужасните гуми с които я купих и с зимните след това, всеки който я гледа каза, че е от гумите звука. Е сега с летни чисто нови фулда екоконтрол пак си вие, което вече го отдават на кутията. При превключване на скоростите няма абсолютно никакви хъркания и дефекти. От 4-те Опела които караме в семейството ни този включва най-добре без забележки. До тук историята ми, а сега въпросите. Изчетох каквото намерих в форума за скоростните кутии, както и от немски сайтове. Въпросите ми се свеждат до следното, която мисля ще е полезно и на други колеги.

1. До колкото схващам този модел с този двигател са се правели само с F13CR ръчна кутия и с един модел автоматична. На канала неможах да видя точния номер на кутията на оказното място, но това пак ще се провери. Понеже като екземляри с x16szr са по редки ме интересува от какви други моели кутиите стават за мен? Например от Вектра Б F13 кутия дали също става за мен?
2. Ако някой е притежавал такава астра с този мотор с WR кутия дали е добре като вървене (дали да търся непременно CR кутия или да си сложа WR aко намеря). Гледам, че на Вектра има с WR. При какви обороти са 100км на такава кутия.
3. Каква е горе долу според вас разумата цена за скоростна кутия втора употреба?
4. Ако някой е правил скоро такова упражнение колко е струвало като труд смяната и в кой град е било това? Последно съединител сменях на Вектра А преди две години и нямам идея колко струва това упражнение, а ми казаха че като пари е колкото смяна на съединител.

Също няма да откажа мнение дали да си я карам така тази кутия или да търся по скоро друга. Притеснява ме, че автомобила го карам всеки ден, лятото излизам и извън страната, а спре ли навънка парите за довлачване до БГ ще са повече от цялата кола :)
Мнението беше редактирано от ddimitrov: 14 април 2015 - 12:47
Отговори

Коцето снимка Коцето 14 април 2015 - 15:43

Кутията може да се отвори и огледа без да се сваля от колата, всичко излиза навън без диференциала. Ако търсиш друга гледай да е с дългия диференциал 3.94 или най-дългия 3.74.
А ти сигурен ли си че кутията ти е CR? може да е WR и да е с най-късия диф 4.17. Аз на Вектра А съм бил с WR - 4.17, след смяната и с WR-3.94 направо заспа, при 100км/ч беше на 2400-2500 оборота.
Всички гледат само това кутията къса или дълга е, а че двата вида имат по три варианта на дифа който е бих казал от по-голямо значение никой не пита. Намери някой който е отварял кутия отстрани, отворете я и огледайте всичко дали е наред, пребройте зъбите на пиньона да се разбере с какъв диференциал е и пиши тогава да го мислим.
пп Много важно: каквото и да правиш (ремонт или смяна на кутия) слагай само оригиналното GM масло за ръчни скорости.
Мнението беше редактирано от Коцето: 14 април 2015 - 15:50
Отговори

Hevy снимка Hevy 14 април 2015 - 20:02

Ето ти ги данните на кутията, виж и на какви други коли се монтира...
http://www.opel-info...iebe/f13_5.html
Отговори

kalin09 снимка kalin09 14 април 2015 - 20:27

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 10 август 2022 - 13:33
Отговори

Коцето снимка Коцето 14 април 2015 - 21:32

Според мен тези 13-ки са много кекави за по тежките коли от Кадет, и особено тежко и идва ако се кара с 15 цолови джанти както е при Астра Г и Вектра Б, пък и ако се насилва повече направо си е убийство за кутията.
Отговори

Hevy снимка Hevy 14 април 2015 - 22:39

Същите са като Ф17, с каквито са останалите Астри
Отговори

kalin09 снимка kalin09 15 април 2015 - 08:47

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 10 август 2022 - 13:33
Отговори

ddimitrov снимка ddimitrov 15 април 2015 - 08:50

Ето снимки. Този елемент с по странната форма излезна още при първото доливане като я купих колата. След това са снимки на още две парчета, които извадиха сега преди няколко дни. Те са едни такива лъскави като материал. Изглеждат си отчупени от нещо. От едната страна са лъскави от другата са като скъсани от нещо. Малко не се виждат много хубаво от снимките, но разполагам само с телефона си в момента за да снимам. Приемам идеи от кой елемент от кутията са :) Два дни я карам и се ослушвам все ама почнаха и гърнетата да бучат повече и немога да разбера дали се чува от кутията или от гарнета или главини звук. Скорости си включва без проблем. Преди съм имал виеща кутия, тази изобщо не се чува като нея а на моменти като отпусна газта се чува някакъв клокотещ звук.

http://1drv.ms/1yqttHE
Отговори

kalin09 снимка kalin09 15 април 2015 - 17:23

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 10 август 2022 - 13:33
Отговори

ddimitrov снимка ddimitrov 15 април 2015 - 17:48

 kalin09, на 15 април 2015 - 17:23, каза:

1 и 2 на нищо не ги оприличавам,другите са зъбки.


Значи потвърдена диагноза. Според теб колко време мога да изкарам да я тантуркам така? До края на Юни ми предстоят доста яки ангажименти всяка седмица и път в бг да кажем общо 2000-3000км и невиждам как ще смогна да я оставя за ремонт. Иначе намерих си няколко кутии F13-ки между 150 и 180лв целите.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 15 април 2015 - 20:31

....
Мнението беше редактирано от kalin09: 10 август 2022 - 13:34
Отговори

Hevy снимка Hevy 15 април 2015 - 20:55

Да, от там се почва, обикновено е диференциала. И може да се смени за нула време. По въпроса за здравината - и на ф17 е същия, демек са взаимозаменяеми, само че при нея не може да се сваля без да отвиеш откъм петата и да мръднеш валовете...или да отвиеш първо венеца...
Отговори

ddimitrov снимка ddimitrov 16 април 2015 - 12:35

Така, след двудневно проучване си намерих две кутии.

1. Смъкната от Вектра Б със същия двигател, кутията е F13wr, 3,94. Според собственика си е купил колата, карал я е 15000км, проблеми с кутията е нямал. Негов приятел обаче му докарал от Германия двигател+кутия от автомобил на реално малко километри и той ги сменил с неговите. От неговата кола му останала кутията. Колко да вярвам не знам. При все, че на моята не се вижда хубаво номера на кутията си мисля, че тази ще бъде определено с по-дълги скорости. Има ли някакви особености като е от вектра, карета полуоски или направо ще пасне на Астрата?

2. Кутия от италиянка комби, вървяла идеално колата, но го засекли излезнал от пътя и почистил малко дървета и храсти. Кутията още си стои в колата даже. Няма представа кой номер е точно, но като гледам би трябвало да е същата като моята.

Според вас към коя да се насоча? Карал съм същия двигател на Вектра А с дълги скорости и ми допадаше, Астрата сега ми се струва, че се мъчи. Историята за първата кутия обаче изглежда по-съмнителна от втората. Цените са еднакви. И двете кутии мога да ги огледам преди да ги взема. Мисля да взема познат монтьор с мен, но какво ще ме посъветвате да гледам и аз.
Отговори

Hevy снимка Hevy 16 април 2015 - 13:01

Насочи се първо да си провериш диференциала, на твоята кутия се сменя много лесно. И после ако е той, евентуално може да вземеш за минимална сума някоя кутия на която са и взели петата скорост например, и да смениш само диференциала. Или пък ако както казваш при теб времето е най скъпо вземи втората, от комбито, и смени пак само диференциала. Другото да стои в резерва. Така ще отваряш картера на ск.к. само веднъж...
Отговори

ddimitrov снимка ddimitrov 16 април 2015 - 13:51

 Hevy, на 16 април 2015 - 13:01, каза:

Насочи се първо да си провериш диференциала, на твоята кутия се сменя много лесно. И после ако е той, евентуално може да вземеш за минимална сума някоя кутия на която са и взели петата скорост например, и да смениш само диференциала. Или пък ако както казваш при теб времето е най скъпо вземи втората, от комбито, и смени пак само диференциала. Другото да стои в резерва. Така ще отваряш картера на ск.к. само веднъж...


Реално ми се иска просто колата да стане и да си върви :) Това с местенето на диференциала няма ли да доведе в последствие до износване по-бързо на други елементи вътре. Изчетох доста мнения в чужди форуми, а мисля и в някой наши, че не се препоръчва подмяна само на елемент от кутията, а по-добре цялата. То ще видим тези дни и майстора, който ще я прави какво ще каже.
Отговори

Коцето снимка Коцето 16 април 2015 - 13:52

Има вероятност обаче кутията от комбито да е с късия диф. 4.17 т.е. на пиньона да е със 17 зъба. Моето мнение е да се отвори картера, като се види маслото колкото е останало ще се прецени състоянието долу-горе (и без това е добре да се погледне пък и не е трудно) и да се броят зъбите на пиньона.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 16 април 2015 - 18:40

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 10 август 2022 - 13:34
Отговори

ddimitrov снимка ddimitrov 20 април 2015 - 11:05

Тази неделя ще ходя да си взема от двете кутии. Още се чудя коя да бъде.
1. Тази от комбито има ли вероятност да се окаже още 'къса' от моята? В смисъл ще й гледам номера или ще броя зъбите ако се спра на нея, но стандартно още по-късни скорости има ли? Около 100км при мен съм на 3000rpm.
2. Ако взема дългата кутия от Вектра Б, има ли някаква разлика в монтажа на кутията, хидравличния лагер, съединител, или вътрешните карета? Притеснението ми е дали ще пасне изцяло на моята талига или ще трябва още неща да купувам?
3. Ако някой кара такава астра с по-дълги скорости моля да сподели как е?

 Коцето, на 16 април 2015 - 13:52, каза:

Има вероятност обаче кутията от комбито да е с късия диф. 4.17 т.е. на пиньона да е със 17 зъба. Моето мнение е да се отвори картера, като се види маслото колкото е останало ще се прецени състоянието долу-горе (и без това е добре да се погледне пък и не е трудно) и да се броят зъбите на пиньона.
Отговори

tihii снимка tihii 21 април 2015 - 09:25

Колата от профила Астра F комби.Скоростната кутия е F13 WR.На четвърта с 90км/ч-3000об/мин.На пета със 120км/ч-3100об/мин.Моето мнение е,че за двигател X14XE пасва идеално.
Отговори

Коцето снимка Коцето 21 април 2015 - 10:17

ddimitrov! виж каква точно е твоята кутия и ще ти кажа каква да търсиш за да е по-дълга. На мотор E16NZ перфектно пасна WR с диф 3.94, при 100км/час - 2400-2500 оборота. Не знам има ли F13 с лагер-помпа и дали ако има такава камбаната е същата като на старата с жило, това трябва да ти каже друг.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg