Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Високо ниво на маслото

ГостJ0r01_* 25 март 2015 - 10:38

Здравейте,
Имам Astra Caravan 1.9 CDTI от 2008 , която купих съвсем скоро.
Вчера смених маслото. Днес сутринта проверих нивото на маслото, и изглежда че е много високо.
В долния край на щеката има метална "пластина". Според мен нивото трябва да е някъде върху тази пластинка.
При мен обаче нитото е два пъти размера на пластинката по-високо.
Има един стикер отпред, кото казва че нивото се мери след 5 минути работа на двигателя, а аз го меря при напълно студен двигател.
Стикера изглежда като да е от прозиводител.

Съмнявам се да са ми наляли повече, тъй като тук всичко правят по книжката на колата. Нивото неше високо и преди смяната.

Това е първия ми дизел, и не знам до колко е различно в сравнение с бензина.

Благодаря
Георги
Отговори

divia снимка divia 25 март 2015 - 11:25

На всички по-нови Опели се мери както пише на табелката. Ако го мериш на студено ще излиза повече
Отговори

Жоро снимка Жоро 25 март 2015 - 11:28

Къде е този стикер, може ли да го снимаш?

Иначе ето какво пише в ръководството:

Цитат

Нивото на маслото трябва да се проверява
когато автомобилът е в хоризонтално
положение и двигателят (който трябва да
бъде с работна температура) е изключен.
Изчакайте поне пет минути преди да
проверите нивото, за да може нормално
акумулираното в двигателя масло да
се стече обратно в масления картер.
Отговори

divia снимка divia 25 март 2015 - 17:21

Снимката е примерна. На мойта Астра и Мерива е същото

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от divia: 25 март 2015 - 17:22
Отговори

stei снимка stei 25 март 2015 - 18:59

Колега май ще измислиш нещо ново при автомобилите. Масло се мери както е написал колегата Жоро или ккто е описано в книжката, в случа е едно и също. А най добре на студен двигател. Колегата или има проблем или са му наляли повече.
Отговори

divia снимка divia 25 март 2015 - 19:10

Как ще обясниш тогава факта, че при налято абсолютно точно количество масло, при мерене на студено е един пръст над максимума, а при мерене по посочения начин излиза точно? А и не смятам, че написаното от мен е по-различно от това на колегата
Мнението беше редактирано от divia: 25 март 2015 - 19:11
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 25 март 2015 - 20:51

А дали щеката е за твоя мотор или някой я е сменил нивото между студен и топъл мотор изчакан 15 мин.е с разлика около 2мм един пръст е близо 1л данеби да са изсмуквали старото масло едни експерти в България ми сменяха маслото и като наляха 4л се изплашиха че е 1см над макс. естесвенно ги накарах да го източат нормално през пробката и да си го наливат на тяхните коли на мен ми сипаха ново 5,5л и беше на макимума както е за моя мотор.
Отговори

divia снимка divia 25 март 2015 - 21:06

Ами малко не ми се вярва на 4 различни коли да са сменяни пръчките за маслото. И аз отначало се шашках като проверявах на студено докато един път обърнах повечко внимание на надписа
Отговори

stei снимка stei 25 март 2015 - 21:51

Колега на Астрата от профила ми по книжка на производителя пише 5 литра. Сипвам точно 5 литра при смяна и 12 часа след като е изгасен двигателя на щеката показва точно max. Ти какво и как мериш не знам а и досега съм сменил 11 автомобила от различни марки и съм карал доста повече служебни и освен на автомобили с DPF не съм виждал ниво над max при налято точно количество при смяна и източено както трябва старо масло. А това което пише на табелката за 5 те минути е точно заради това да се стече маслото в картера но повярвай ми те не са достатъчни.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 25 март 2015 - 21:52

Къде ще събереш 1л масло в мотора? 200-300 гр. в филтъра и още толкоз по мас. магистрали което не трябва да се връща в картера за таз работа има клапан иначе на следващото палене палиш на сухо сещай се какво става при няколко паления докато помпата засмуче напълни филтъра и магистралите.
Отговори

gerov снимка gerov 25 март 2015 - 22:35

"""""При мен обаче нитото е два пъти размера на пластинката по-високо."""""

Като извадиш щеката я забърши и тогава мери и ще видиш, че нивото е ок!
Отговори

divia снимка divia 25 март 2015 - 23:23

Ако броиме кой колко коли е карал не съм сигурен кой ще победи, но пак повтарям, че при 4 опела е едно и също. При новите Аудита, които съм карал нямат пръчка за масло, а имат проверка през борд компа. И там не позволява да се премери ниво на масло, когато е студена колата, а само при загрял мотор. Сигурно пак не меря правилно и не съм разбрал? И аз на моите коли сипвам точно толкова, колкото е по книжка и на сутринта маслото е над максимума. Едната ми кола дори е с твоя мотор. Иначе за масла 5w30 и 0w40 с каквито карам, при работна температура на мотора 5 минути са напълно достатъчни да се стече маслото в картера
Отговори

stei снимка stei 25 март 2015 - 23:32

Ако искаш дай да ги преброиме ама на лични щом си толко Гоуем да те сваля на земята. Говориме за конкретна марка не говориме за новото старо Ауди което си карал или виждал така че ако е нормално да ти е над max маслото на дали щеше да имаш написано max на щеката или най малко щеше да е по високо. Друг е въпроса ако не са ти източили старото до край а са чакали 3 минути и са завили пробката.
Отговори

divia снимка divia 26 март 2015 - 00:10

Ами щом искаш да сд правиш на гоУем давай да броиме. Иначе Аудито беше доста старо - на 10 000 км. Аз до сега говорех за конкретна марка, ако не си разбрал. Другото беше пример, за да се види, че не е само при Опел по този начин. Колкото до смяната, не знам как и къде ти сменят маслото, но в моя сервиз пробката седи отворена по има-няма 15 минути. Все си мисля, че за това време няма да остане много ;)
Отговори

ГостBP3262BP_* 26 март 2015 - 01:02

Колеги аз имах подобен проблем и се оказа,че ми опускат оплатненията на дюзите и самия мотор се пални с нафта.
Мнението беше редактирано от BP3262BP: 26 март 2015 - 01:03
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 26 март 2015 - 07:46

При такова количество нафта в маслото то е като чорба и мирише силно на нафта това би познал дори и сърдечен хирург.
Отговори

ГостJ0r01_* 26 март 2015 - 10:27

99.9% съм сигурен че ми наляха точно количество масло.
От 5 литра ми върнаха едни шише от 1 л. и в него има аколо 800-900 грама.

Според това което чета, май го меря грешно.

Само дето при наптълно суден двигател, нивото не е 1мм по-високо, а два пъти размера на "перото" най-долу
И да колата е с DPF (филтър за твърди чстици) ако това има значение.
Отговори

stei снимка stei 26 март 2015 - 12:47

И все пак си мисля че не го мериш правилно. Изчисти хубаво щеката и като премериш я погледни от двете страни. Със сигурност от едната страна се омазва доста по нагоре поне при мене е така но погледни докъде ти е плътното омазняване. Това е нивото.
Отговори

bat van снимка bat van 26 март 2015 - 18:25

Здр. колега ако не е проблем качи една две снимки .На щеката ако може и на табелката.
Отговори

Migel снимка Migel 29 март 2015 - 21:21

 J0r01, на 26 март 2015 - 10:27, каза:




Колега, според мен няма за какво да се притесняваш. Нивото на маслото се измерва така, както е препоръчал производителят и както е записал ръководството за употреба. В тази тема "Divia" и "Жоро" са написали препоръките на Опел да се измерва на топъл двигател. Аз също много се чудих, че когато меря на студено по пет пъти бърша щеката и като я извадя пак нивото е доста над максимума, както ти пишеш. Когато започнах да го меря на загрят двигател, 5 - 10 мин. след като е изключен, нивото си е точно на максимума и освен това щеката нагоре е чиста, а не омазана с масло. Това може да е някаква конструктивна особеност, но фактът е факт.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg