Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Y22DTR чистене на колектор/вихрови клапи - подробно описание на процедурата

Кръстев снимка Кръстев 28 август 2016 - 22:38

Понеже доста търсих , но не можах да намеря тема за чистене на смукателния колектор на моя двигател (Y22DTR) реших докато чистих моя вчера да пощракам малко снимки за да има материал за всеки който има желание сам да си чисти двигателя :)
И така да започваме :

1- Махаме пластмасовия капак на двигателя който има 3 болта и 1 щипка (оградил съм я в червено къде се намира)
Прикачен файл  001.jpg (196,71K)
Брой изтегляния: 411

Сега започваме лека полека да си откриваме колектора

2- Развиваме капака с дроселовата клапа , махаме скобата на маркуча и разкачаме буксата , вакуумното маркучле се вади чрез издърпване от където ви е по лесно - от самата клапа или от соленоида
Прикачен файл  002.jpg (190,62K)
Брой изтегляния: 412

3- Махаме скобата на маркуча към турбото и издърпваме от дюзите маркучлетата за обратната нафта (на 1-ви цилиндър се пада точно под маркуча за турбото)
Прикачен файл  003.jpg (174,86K)
Брой изтегляния: 464

4- Сваляме ЕГР клапана , който се държи на 2 диагонални болта и 2 маркуча за циркулиране на охладителната течност (ако колата е работила преди разглобяването отворете капачката на разширителния съд за да изпуснете налягането от охладителната система , в противен случай рискувате да ви изпръска горещия антифриз/вода)Разкачате Ел буксата на ЕГР-а която съм отбелязал със стрелкичка (намира се отдолу) И клапанът е готов за сваляне , ако е спекъл завъртете наляво-надясно и издърпайте напред.
След това вече можем да преминем към развиване на гайките на самите дюзи , както и на болтчетата които държат капака на колектора
Прикачен файл  004.jpg (182,74K)
Брой изтегляния: 453

5- След като вече сме освободили капака от болтовете нищо не ни пречи да го измъкнем освен тръбите на дюзите . Има вариант да ги изкривим напред и да го издърпане , но не го препоръчвам защото е възможно пукане , понеже са доста крехки , а и после има вероятност да не легнат както трябва. Малко по-трудният вариант , но и по-безопасен е да бръкнем отдолу до помпата и да разхлабим гайките им и от долния край . Така ще можем да ги въртим на където ни е кеф без да има опастност от спукване.
Прикачен файл  005.jpg (467,65K)
Брой изтегляния: 425

На снимката съм развил само на първите 2 цилиндъра и съм ги придърпал напред за показно

6- Тръбите вече не ни пречат и можем спокойно да извадим капака нагоре и мизерията се разкрива
Прикачен файл  006.jpg (499,02K)
Брой изтегляния: 441

7- Развиваме и гайките които държат самите клапи(със плавен натиск за да не скъсаме някоя шпилка в главата) като преди това внимателно с парцал напоен с нафта или нещо подобно почистете резбите и гайките и внимавайте да не пада нагар в дупките защото отива направо при клапаните , а не искаме това
Прикачен файл  007.jpg (203,74K)
Брой изтегляния: 395

8- Клапите вече са освободени и ги вадим по същия начин като капака . Вакуума в дясно на снимките може да се откачи както от клапана така и от соленоида отново чрез издърпване . Махаме ги и ни се откриват отворите които също е желателно с влажен с нафта парцал овит около пръста много внимателно да почистим , като отново внимаваме да не влиза нагар навътре.
Прикачен файл  008.jpg (538,44K)
Брой изтегляния: 364

Ето ги и клапите ми както и капака над тях . За мое щастие имаше доста по-малко нагар отколкото очаквах (явно 200-те хиляди км са реални :dance: )
Прикачен файл  009.jpg (705,94K)
Брой изтегляния: 355

9- Следва чистенето на клапите и капака . По-едрото избутайте със отвертка , нож , телена четка или каквото друго ви дойде на ум . Само внимавайте да не нараните клапите или вакуумният им клапан . След това накиснете със обезмаслител , мафра или каквото друго ви дойде на ум .
Прикачен файл  010.jpg (771,36K)
Брой изтегляния: 307

Понеже аз не бях подготвен разбърках литър бензин и литър нафта и ги накиснах с това , за половин час резултата беше задоволителен . След накисването измийте обилно с вода и някоя стара четка за зъби ако ви се намира или нещо подобно. (Понеже нямах качествен обезмаслител повторих процедурата 2 пъти)
След миенето издухайте всичката вода със въздух ако имате компресор под ръка или оставете на слънце до напълно изсушаване (сешоар също ще свърши работа)
При мен ефекта беше такъв
Прикачен файл  011.jpg (566,96K)
Брой изтегляния: 313
Прикачен файл  012.jpg (378,37K)
Брой изтегляния: 296

Така и така сме разглобили , да почистим и дроселовата клапа и ЕГР клапана :)

Повтаряме същата процедура с клапата
Прикачен файл  013.jpg (274,59K)
Брой изтегляния: 290

Внимавайте да не отчупите този датчик при чагъркането на боклуците
Прикачен файл  014.jpg (117,61K)
Брой изтегляния: 249

Както и ЕГР-а
Прикачен файл  015.jpg (327,41K)
Брой изтегляния: 243

Така , желателно е при събирането да се подменят всички гарнитури с нови , но понеже както казах по-горе не бях много подготвен аз го събрах със старите (важно е да ги пазите при разглобяването ако и вие нямате нови) а и всички са метални така че има повече живот в тях

Започваме събиране по обратния ред :
Прикачен файл  016.jpg (462,09K)
Брой изтегляния: 235
Прикачен файл  017.jpg (486,71K)
Брой изтегляния: 180
Прикачен файл  018.jpg (481,43K)
Брой изтегляния: 169
Прикачен файл  019.jpg (455,36K)
Брой изтегляния: 139

Ако искате да запали по-лесно след манипулацията , преди да сложите пластмасовия капак , обезвъздушавате дюзите като развивате една по една гайките и въртите на стартер докато изпръска нафта . Аз не съм фен на този метод понеже се скъсява живота на акумулатора и стартера , а отделно всичко става в нафта . Другия вариант , който аз използвах е закачате колата за някой приятел да ви дръпне докато запали , понеже при разглобяването дюзите и тръбите към тях се изпразниха от горивото и е нужно доста въртене за да се обезвъздуши системата. Слагате куката отпред и дърпате докато не запали (не товари ннто акумулатор , нито стартер)

Това е от мен ,надявам се да съм помогнал . Успех :drinks:
Отговори

Жоро снимка Жоро 29 август 2016 - 13:33

Браво Ники, страхотна тема. Оправих ти снимките както се разбрахме. Правя я важна...
Отговори

k opel e снимка k opel e 16 август 2017 - 01:42

Да допълня темата на Ники. Това чистене го правя всяка година. На Y22DTR, преди на X20DTH. Ужас е. Час демонтаж и пет часа чистене с ръце до лактите ала негро. Колегата tisho.74 си ги махна. Махнах ги и аз. И на колега ги махнахме. След като се демонтира корпуса с вихровите, както е показал Ники се откачат от оста с въртеливо движение с клещи. Захванати са със сребърен припой и като се напъне по-здраво и се отлепват. Контрата за оста е едно пластмасово калпаче между 3 и 4 цилиндър. Издърпва се и се вади оста.
Гарнитури само нови, защото са метални с борд. При стягане борда се смачква и при втори монтаж изпуска. Не помага силикон.

Прикачен файл  01.jpg (126,64K)
Брой изтегляния: 206

На външния отвор на оста се нарязва резба 10 по 1,5. слага се болт с цяла резба с дифтунга и гумичка.
Болта се вижда на снимката.

Прикачен файл  02.jpg (105,02K)
Брой изтегляния: 207

И монтаж.

Прикачен файл  03.jpg (106,25K)
Брой изтегляния: 186

Всичко е измито с Меглио и скочбрайт и накрая обезмаслител за спирачки.

Прикачен файл  04.jpg (95,59K)
Брой изтегляния: 145
Отговори

k opel e снимка k opel e 16 август 2017 - 01:49

Да допълня Ники, тръбичките за нафта е по-добре да се свалят от двете страни и от към помпата. С къс ключ 17. Ако се кривят може да се спукат.
Отговори

k opel e снимка k opel e 30 декември 2017 - 04:20

Да кача снимки на едни много мръсни вихрови клапи. Яко затлачени и запекли в отворено състояние. Не мърдат и с напън.

Публикувано изображение

Вече оскубани.

Публикувано изображение

Оста се вади с мъка с греене и яко теглене. Такова чудо не бях срещал.

Публикувано изображение

Миене с всевъзможни препарати.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Малко помощ с механизация.

Публикувано изображение

Вече почти готови и приготвени за монтаж. Отдолу има брошура на Лидъл, да се види, че са други, а не са от миналия месец.

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от k opel e: 30 декември 2017 - 04:22
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg