Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Опит с z22se

Prologic снимка Prologic 04 февруари 2018 - 08:08

Здравейте колеги, ще споделя опита си с двигателя z22se качен на зафира а 2004год.
Още като я оглеждах в авто къщата имаше някакъв шум от към двигателя и си мислех че е някаква ролка, смених абсолютно всичко по обслужващия ремък, но уви шума остана което ме наведе на мисълта, че има драма с веригата. На студен старт понякога тракаше за секунда две докато качи масло навъртях и така около 40 000 км. Обаче почна да трака като загрее а и разхода от 3литра масло 5/30 на гм изобщо не ме кефеше с 10/40 намаля до 2.5 литра на 10000. Съответно я вкарах за ремонт двигателя. Оказа се разтегната балансираща верига и прецакан обтегач на балансиращата верига. По буталата имаше адски много нагар от масло. Направен е Основен ремонт на глава гумички мумички..... смяна сегменти, лагери, семеринги, комплект вериги с оптегачи ролки и т н, гарнитури, водна помпа смяна съединител тъй като беше се напукал, помпа на съединител абе ремонт като за още една кола 3.5к колата е още в сервиза и като излезне ще споделя какъв е резултата но се надявам да е втория двигател след този на Мишо който не гори масло: ) живи здрави надявам се да съм бил полезен.
Мнението беше редактирано от Prologic: 04 февруари 2018 - 09:51
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 04 февруари 2018 - 08:49

Ще чакам с интерес да напишеш какъв е резултата от ремонта, т.к. и аз карам същия двигател, но във Вектра Ц. Учудих се, че както пишеш, си сменил абсолютно всичко, а не си сменил веригата. И горенето на масло свързано ли е с това, че веригата е била за смяна?
Отговори

Prologic снимка Prologic 04 февруари 2018 - 09:00

 zdravkop, на 04 февруари 2018 - 08:49, каза:

Ще чакам с интерес да напишеш какъв е резултата от ремонта, т.к. и аз карам същия двигател, но във Вектра Ц. Учудих се, че както пишеш, си сменил абсолютно всичко, а не си сменил веригата. И горенето на масло свързано ли е с това, че веригата е била за смяна?
сменени са и двете вериги с оптегаи банани ролки, взех ги комплект на ИНА не не е свързан харча на масло с веригата свързан е с това че този двигател страда от маслообиращи сегменти
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 04 февруари 2018 - 09:09

Имах предвид, че не си ги сменил още в началото, но както и да е, важното е, че сега са сменени. С какво масло ще го караш- с 10 В 40 или с 5 В 30? Аз го карам с десятка.
Отговори

Prologic снимка Prologic 04 февруари 2018 - 09:24

 zdravkop, на 04 февруари 2018 - 09:09, каза:

Имах предвид, че не си ги сменил още в началото, но както и да е, важното е, че сега са сменени. С какво масло ще го караш- с 10 В 40 или с 5 В 30? Аз го карам с десятка.

Не ми се искаше да сменям в началото верига молех се да не е тя. Смятам сега да сложа пак 5/30 на гм.
Отговори

sau-152 снимка sau-152 04 февруари 2018 - 12:49

Със сигурност е добър вариант за цялостна ревизия, при положение, че се е отваряло за смяна на верига. НО има още един източник на разхода на масло на този двигател, освен износени или спечени сегменти. И това е запушване на вентилацията на картера. Тя е решена с канали в капака на клапаните, които се запушват. От там маслото започва да навлиза директно във въздуховода към дросела и да си заминава през цилиндрите. Най-лесно това се установява като се свали въздуховода - при мен плува в масло, и, съответно дроселът също е засран.
Решението е почистване на капака на клапаните и на една малка мембрана, която се намира, обаче, във всмукателния колектор.
На мен ми предстои тази процедура, като ще започна първо с капака на клапаните, а след това ще мисля и за колектора.
Ако имам положителен резултат - ще пиша.
Иначе ситуацията с маслото беше подобна - започна изведнъж да изчезва по литър ново масло 5w30 на 2 хиляди км. Особено при магистрален режим 140 км/ч.
Така че както всеки мотор и Z22SE си има своите скрити тайни ;)

Поздрави и успех!
Отговори

Prologic снимка Prologic 04 февруари 2018 - 13:30

 sau-152, на 04 февруари 2018 - 12:49, каза:

Със сигурност е добър вариант за цялостна ревизия, при положение, че се е отваряло за смяна на верига. НО има още един източник на разхода на масло на този двигател, освен износени или спечени сегменти. И това е запушване на вентилацията на картера. Тя е решена с канали в капака на клапаните, които се запушват. От там маслото започва да навлиза директно във въздуховода към дросела и да си заминава през цилиндрите. Най-лесно това се установява като се свали въздуховода - при мен плува в масло, и, съответно дроселът също е засран.
Решението е почистване на капака на клапаните и на една малка мембрана, която се намира, обаче, във всмукателния колектор.
На мен ми предстои тази процедура, като ще започна първо с капака на клапаните, а след това ще мисля и за колектора.
Ако имам положителен резултат - ще пиша.
Иначе ситуацията с маслото беше подобна - започна изведнъж да изчезва по литър ново масло 5w30 на 2 хиляди км. Особено при магистрален режим 140 км/ч.
Така че както всеки мотор и Z22SE си има своите скрити тайни ;)

Поздрави и успех!

Благодаря за коментара колега не го знаех това и съответно ще кажа на майстора да погледне. В крайна сметка идеята е да се направи както трябва. Иначе да, мине ли 120 става страшно винаги ми светваше чека за нивото на маслото на магистрала и доливам като идиот, това ме подлудяваше. Колата уж я взех на 168000, както всички в Горубляне, но съдейки по това, че ми изгоря лампичката на дисплея на километража ме навежда на мисълта че тази кола е на над 300 000
Отговори

sau-152 снимка sau-152 04 февруари 2018 - 13:36

Мда, класика :)
Моята беше на 156 000 :)
Само че беше вкарана от Швейцария и уж с TUV, който беше още валиден (в края на двугодишния период).
Вече по километраж е на 300 000 и едва преди 2 месеца започнаха проблемите с маслото.
Имам надежда, че не е съвсем зле :)
Иначе при правилна поддръжка тези мотори са доста държеливи, руснаците ги карат по 700-800 хил. км без ремонт.

Поздрави!
Отговори

sathv снимка sathv 04 февруари 2018 - 13:40

Че си решил да си правиш колата, хубаво. Ама имам едно питане. Колко е хлабината между стъблото на клапана и водача? Какви са действителните диаметри на цилиндрите и буталата измерени в няколко повърхнини? Колко е хлабината бутало-цилиндър при полата на буталото? В крайна сметка мерено ли е изобщо нещо или майстора каза че е добре? Това са основните измервания преди да се вземе решение за някакъв ремонт по бутало-цилиндровата група и наливане на сериозна сума пари, щото практиката доказа, че смяната на сегменти и гумички е много временно решение.
И за да завърша, би ли ми дал линк към комплекта верига на INA, че досега такъв комплект не съм виждал. Пък замяната на комплекта с нещо различно от оригинала е също временно решение.
Отговори

Prologic снимка Prologic 04 февруари 2018 - 14:30

 sathv, на 04 февруари 2018 - 13:40, каза:

Че си решил да си правиш колата, хубаво. Ама имам едно питане. Колко е хлабината между стъблото на клапана и водача? Какви са действителните диаметри на цилиндрите и буталата измерени в няколко повърхнини? Колко е хлабината бутало-цилиндър при полата на буталото? В крайна сметка мерено ли е изобщо нещо или майстора каза че е добре? Това са основните измервания преди да се вземе решение за някакъв ремонт по бутало-цилиндровата група и наливане на сериозна сума пари, щото практиката доказа, че смяната на сегменти и гумички е много временно решение.
И за да завърша, би ли ми дал линк към комплекта верига на INA, че досега такъв комплект не съм виждал. Пък замяната на комплекта с нещо различно от оригинала е също временно решение.

Такива подробности не знам колега, майстора ми е човек, на който имам пълно доверие правил ми е не един двигател относно ангренажния комплект не съм търсил в интернет а се доверих на Влади с магазина в Дружба 2
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg