Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Странна загуба на охладителна течност

mitaka_t снимка mitaka_t 08 април 2012 - 21:07

Здравейте колеги!
Значи колата е Vectra B, 1998-ма год, 1.6 101 к.с. (двиг. X16XEL), с климатик (ако е от значение). Колата се кара от баща ми. Проблема е че губи се антифриз... и то по много. Два пъти е доливано по около 2 литра. Странното е, че антифриза се губи само при спряно парно ("врътката" за парното е на студено). Ако "врътката" е завъртяна на червено, за да духа топло - няма проблем (или поне загубата е прекалено малка и не се забелязва). Ако се завърти на синьо, за студен въздух - загубата е осезаема, по думите на баща ми - докато я изкара от гаража и направо си оставало "следа" от теча. Вътре в купето всичко е сухо.

Проблема се е появил скоро след поставянето на газов инжекцион и смяна на антифриза и промиване на охладителната система. Газовият инжекцион е поставен преди има-няма месец. 10-ина дни след това сменявахме антифриза и е промивана охладителната система (промивката е правена само с вода на няколко пъти, препарат не е използван). 10-15 дни след тази процедура започна загубата на антифриз. Всъщност не е ясно дали наистина е от тогава, защото може би преди това "врътката" е била завъртяна на червено, за да духа топло и просто сега е забелязан проблема когато е завъртяна в обратно положение за студен въздух.

Въпроса е първо - къде да се търси проблема: маркуч, съединение, кранче, радиаторче на парното (въпреки че вътре в купето всичко е сухо) и второ възможно ли е проблема да идва от поставянето на газовия инжекцион, въпреки че вече е минало около месец и ~1000 км след поставянето му ?
Отговори

spoxer снимка spoxer 08 април 2012 - 22:25

Вътре е сухо, но отвън гледал ли си, където маркучите се закачат за радиатора.
Най-лесно е така - "скопяваш" радиаторчето и ще разбереш. Няма да имаш парно, но 2-3 дни ще изкараш.
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 09 април 2012 - 12:08

Залагам на кранче за парното, намира се под всмукателния колектор на много терсене място. Управлява се с вакуум. И на мен ми губи оттам , но по малко поне за сега.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 09 април 2012 - 12:24

Действително ми е малко трудно да проумея как точно ще се губи антифриз при пуснато парно. Мойта кола има едни клапи, които допълнително затварят част от малкия кръг, когато колата не е загряла. Почти съм сигурен, че циркулация през радиаторчето на парното винаги има независимо дали са отворили тези клапи, температура на двигателя и дали е отворил термостата. Парното духа ли добре горещо ?
Отговори

mitaka_t снимка mitaka_t 09 април 2012 - 14:21

Баща ми казва, че парното си е ОК. Когато завърти врътката на червено и пусне вентилатора - духало топло, работи си нормално, както до сега.
Мислех си за радиаторче на парното, но... защо в купето е сухо, а и най-вече, ако е от него - няма ли да тече постоянно, независимо дали е нагласено на топло или студено.
Звънях на майстора дето ми слага газовия инжекцион - казва че има вероятност да е от "свръзката" (някакви тройници имало) на маркучите, но много се съмнява, първо защото в началото след поставянето всичко е било ОК и второ - ако е от там, също не би трябвало да се влияе от това дали парното е на топло или студено.

Най-логично ми се вижда да е кранчето, както колегата Georgi - Plovdiv казва. Това кранче, всъщност кранче ли е, или някакъв клапан щом се управлява с вакуум. Днес разбрах, че тези Вектри (но не стана ясно от коя година) имали някакъв "байпас", който "спирал" притока на охладителна течност към парното. Това едно и също ли е или клапана/кранчето и "байпаса" са си отделни неща ? Моята е 97-ма год. по производство, има ли такива "чудеса" по нея?
Отговори

mitaka_t снимка mitaka_t 12 април 2012 - 10:33

Проблема е решен!
Оказа се точно този вакуумен клапан, за който колегата Georgi - Plovdiv каза. Баща ми каза, че малко трудно са открили, че точно от там тече, защото е забутан на много "куцо" място, но в крайна сметка се е установило, че е точно от там.

Малко препятствие е имало след това и със смяната, след като новия, който сложили леко "сълзял". Не знам каква марка е бил, уж германски, за 27 лв. Оригиналния бил скъп (колко точно, не помня какво ми каза, май към 90-100 лв). Сменили го с друг, също "заместител", за 38 лв., пак германски уж. С него каза, че вече всичко е ОК и няма "пропуски".
Малко ме е яд, че не е взел оригинален. По мое мнение си е заслужавало, че и този... кой го знае колко ще изкара, но времето ще покаже.

Поздрави!
Мнението беше редактирано от mitaka_t: 12 април 2012 - 10:34
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg