Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Пак аз с куп въпроси за куп ремонти

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 юли 2018 - 23:45

Сега нека така да ти го обясня. Z означава евро 4, КОЕТО включва в себе си по-голям процент изгорели газове за връщане в двигателя - сега разбра ли го добре ? Прочети го и го виж.
Това че една или две модификации нямали ЕГР са по-скоро изключения, погледнато общо.И Z20LET е мотор който се слага най-вече на ОПЦ-та, там не говорим изобщо, тъй наречените "спортни модификации" са друга работа и имат друго предназначение по замисъл. Те са да "даваш газ".
А за Z18XE СИ е имал ЕГР при разработката си, отделен въпрос е че е махнат после, но значи е бил задължителен когато е правен мотора.
Въпросният двигател на Бензи ИМА ЕГР. И той е Z също, затова и казах нещата, които казах.

Знам че съм ти един вид неприятен, но това не означава че автоматично всеки път и за всяко нещо - "пиша глупости", "си вея езика" и какво беше още..
И недей да казваш кой е неподготвен ами повечко чети друг път.. Евро 4 мисля беше до 20% газове, а евро 3 е до 15 или 10, не съм сигурен в точните цифри. Това е заложено в евро нормата. Но схвана я идеята, колкото по-голямо евро (специално за 2 3 и 4, горната граница на процента нараства).
Сега остава да кажеш че ЕГР-а не е сложен заради евро нормите... и си отговори на въпроса защо станаха по едно време "електрически". Но не се мъчи, аз ще ти кажа - защото стана по-прецизно дозирането на количеството изгорели газове, след като процента за тях се вдигна и вече стана по-кофти регулирането само с "отворен-затворен". При електрическите има и междинни състояния.

Същата работа стана и с турботата. И там актуаторите им ще станат електрически на булшинството, в масовия случай вече управлението на геометрията. Вече има бая от най-новите.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 юли 2018 - 00:24
Отговори

benzy снимка benzy 18 юли 2018 - 01:36

Къде трябва да стои ЕГР-а ако го има? Предполагам трябва да е накъде на колектора и ако е лесно видим мога просто да погледна има ли, няма ли следи от него и да се реши спора :)

Димов,
Че то ако го има и е изолиран и тия 20% изгорели газове си минават свободно аз няма да мога да мина преглед... с 16 годишен катализатор и изолиран ЕГР ще има да се надам да мина, ако решат да ме проверяват както трябва :) Евро 4ката рязко стана на евро 1ца :D
Отговори

emoned снимка emoned 18 юли 2018 - 02:10

Здравейте. Съжалявам, че се вкл. в темата без да мога да помогна на колегата за ЕГР клапана. Става дума за възникналия спор дали някои двигатели имат ЕГР клапан. Наскоро разбрах, че мАтора на моята таратайка - A16XER, който е евро 5 също няма въпросния клапан. Преполагам, че Z16XER(който е евро4) също няма, тъй като хардуерно нямат разлики. Основните разлики от по-старите поколения опелски двигатели са променливото газоразпределение, по-високата работна температура(105гр.) и липсата на вихрови клапи на всмукателните клапани(вероятно има и други за които не съм чувал). Ето видео от което става видно, че го е хванала липсата това клапанче.
Мнението беше редактирано от emoned: 18 юли 2018 - 03:49
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 юли 2018 - 06:36

 benzy, на 18 юли 2018 - 01:36, каза:

Къде трябва да стои ЕГР-а ако го има? Предполагам трябва да е накъде на колектора и ако е лесно видим мога просто да погледна има ли, няма ли следи от него и да се реши спора :)

Димов,
Че то ако го има и е изолиран и тия 20% изгорели газове си минават свободно аз няма да мога да мина преглед... с 16 годишен катализатор и изолиран ЕГР ще има да се надам да мина, ако решат да ме проверяват както трябва :) Евро 4ката рязко стана на евро 1ца :D

Изгорелите газове трябва да се вкарат в смукателния колектор някак си, така че като огледаш ще го видиш, ако има.

Д_И_М_О_В, моля те, стига, че продължават глупостите, а и вече са още повече, и не помагаш на колегата.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 юли 2018 - 06:36
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 18 юли 2018 - 06:55

На Гтата егр стои отдясно на главата, в предната и част. Но той щом казва, че полето за егр в диагностиката му не е активно, значи няма. А дали фабрично няма или е изолиран впоследствие не знам. Но едва ли някой е сменял софтуер заради ЕГРа.

п.п. Димов, Бертонетата не са ОПЦ! И не са създадени да даваш газ. Тия неща, които написа са ми много повече от ясни! И искам да уточня, че не си ми неприятен (не те познавам, като човек), но ме дразнят писаниците ти. В повечето случаи май пишеш само за спорта, като си верен на олимпийския принцип "важно е участието". Това е, спирам да пиша, защото наводнихме темата на колегата :mhihi:
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 юли 2018 - 07:58

 IvailoM, на 18 юли 2018 - 06:55, каза:

На Гтата егр стои отдясно на главата, в предната и част. Но той щом казва, че полето за егр в диагностиката му не е активно, значи няма. А дали фабрично няма или е изолиран впоследствие не знам. Но едва ли някой е сменял софтуер заради ЕГРа.

Сетих се нещо. Инактив е и когато е затворен. Пробвай в движение при 2500 оборота почти без газ дали пак ще е инактив.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 18 юли 2018 - 08:11

Той и на място трябва при форсиране на променя стойностите :newsm05_41:
Отговори

benzy снимка benzy 18 юли 2018 - 08:51

Та значи ако правилно се ориентирам има го пустия му ЕГР за мое съжаление, защото сега ще ме гризе отвътре и е изолиран - не знам доколко се вижда на снимката, но има една ламаринка между него и тялото на двигателя. Поне решихме спора :drinks:

Публикувано изображение
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 18 юли 2018 - 09:04

Това е тази гад :kinggrin:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 юли 2018 - 10:10

 benzy, на 18 юли 2018 - 01:36, каза:

Къде трябва да стои ЕГР-а ако го има? Предполагам трябва да е накъде на колектора и ако е лесно видим мога просто да погледна има ли, няма ли следи от него и да се реши спора :)

Димов,
Че то ако го има и е изолиран и тия 20% изгорели газове си минават свободно аз няма да мога да мина преглед... с 16 годишен катализатор и изолиран ЕГР ще има да се надам да мина, ако решат да ме проверяват както трябва :) Евро 4ката рязко стана на евро 1ца :D


Не човече,
Напротив, ако ти е затапен клапана, това значи че НЕ минават никакви изгорели газове, които да се връщат в мотора. Няма да даде отражение чак такова, каквото си мислиш
Обикновено, изключването на електрически ЕГР-и е свързано или с некви емулатори/лъжактори или с бутането на софта, така че това, което мислиш, няма да се отрази на "като отидеш на минаваш" (нали преглед говорим). Няма страшно. Не се кахъри за него, важното е да не ти прави проблем да вкарва авариен режим. Ако е направено както трябва - няма грижи. Аз бих се притеснявал повече за катализатора - дали е запушен, пред запушване ли е?!!? Няма да е зле да се направи една промивка че...тормозът върху двигателя става още по-голям когато "изходът" не е както трябва.

P.S: Тишо, нека поне разбере човека какво точно прави тоя ЕГР. Видях че се е заблудил че нещо "минава свободно". Поне да не остане с впечатление че искаме да го объркаме или да му се подиграваме.
Та с две думи - забрави за там и не го мисли щом колата си върви. Ако е правено нещо, то явно е добре направено - не рови. Мисля че отдавна изчерпахме този ти "дерт"
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 юли 2018 - 10:26
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 18 юли 2018 - 12:22

като говорите за катализатори, аз го свалих докъто ги направят задължителни. до тогава ще карам без него. определено се усеща разлика без него, както от към вървене така и от към миризма...... :icon_wink2:
Отговори

sathv снимка sathv 18 юли 2018 - 13:13

То ако колата ти е произведена с катализатор и сега са задължителни. Това че се правиш на селски хитрец и контрола е никакъв не променя нещата.
Отговори

benzy снимка benzy 18 юли 2018 - 13:38

Абе щеше ми се и това да е наред, швабата щом го е сложил сигурно го е "вързал" с цялостната работа на мотора и му е по-добре с него - ама 300 лева за ЕГР няма да дам... за сега не дава проблем като е излолирано само ламдата нещо прави и свети чека другото е наред и на принипа на л***та, които миришат няма да барам.
Караше ми се "заводски изрядна" кола, но не си струва да наливам толкова пари в нея, за да я докарам до това състояние. Ще е побългарена тук там - трябва да почна да свиквам с тая мисъл.

А що касае катализатора аз няма как да го махна, щото е вързан на едно с колектора :)
Ще видя дали ще ми се навие майстора да го промием, че като по-читав вечно е навалица около него и започва на мен да не ми се занимава да му се овъртам да ми запише час... и пак стигнахме до проблема с майсторите за който стана дума...
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 18 юли 2018 - 14:19

 sathv, на 18 юли 2018 - 13:13, каза:

То ако колата ти е произведена с катализатор и сега са задължителни. Това че се правиш на селски хитрец и контрола е никакъв не променя нещата.



Смятам че в държавата ни има много по голям проблем а именно корупцията за която никой нищо не прави, не вярвам да са опряли до моя катализатор. Масово хората карат без него. Какво ще се промени ако карам с катализатор? Когато всеки пети кара дизел който буквално те задушава ако си зад него. Никога не бих си позволил да наричам някой селянин или темподобни, особено ако не го познавам. Това, че съм от Смолян не означава че съм такъв. Още по малко когато не познаваш един човек смятам, че не е правилно да му слагаш етикет. Може би най малкото е да се извиниш за израза си " селски хитрец "

И за твое сведение моята кола покри изискванията за изгорели газове БЕЗ КАТАЛИЗАТОРА
Мнението беше редактирано от FrIsKy_86: 18 юли 2018 - 14:22
Отговори

sathv снимка sathv 18 юли 2018 - 18:46

След предходния пост се чувствам длъжен да отговоря, въпреки,че не е по темата.
Съгласен съм, че в България има корупция но това не е най-големия проблем в държавата. Корупция има във всички развити страни и то доста по-голяма от нашата като парично изражение, но въпреки това хората живеят добре защото спазват правилата и законите, чувстват се част от обществото и не им минава и през ума да задават тъпи въпроси, както например:Какво ще се промени, като карам без катализатор. Ами много може да се промени изключваки това, че е нарушение. Тваята кола е регистрирана с катализатор, в резултат на което плащаш по-малък данък. Понеже си го махнал, нормално е да я пререгистрираш в данъчното и да плащаш пълния размер на данъка. Така в бюджета ще влезе огромна сума пари стимулиращи поддръжката на пътищата. Ама защо трябва да плащаш, след като поради слабости в контрола може да се мине метър и да се наруши закона? А иначе сме първи мърморковци, че са лоши пътищата и т.н. сравнявайки ги незнайно защо и напълно нелогично със тези от Европата. Там пътищата са им наред, щото хората съвестно си плащат данъците и средствата за поддръжка са напълно достатъчни. Като пример Австрия със съизмерим брой жители, територия, дължина на пътната мрежа и брой автомобили, събират за поддръжка 2 милиарда. Тука събираме 300 милиона.
И накрая явно и това не знеш какво е "Селски хитрец". Няма да го обяснявам, но ни най-малко е свързано с местоживеенето на индивида. Никога и никой не съм нарекъл селянин. Още повече, че аз като гражданин, съвсем скоро ще заживея на село, само да завършим къщата и грам не се срамувам от това.
Отговори

benzy снимка benzy 18 юли 2018 - 21:07

То тук няма конкретна тема - чат пат задавам въпроси когато се сблъскам с още нещо по вкарването на колата в порядък - ще си се включа и аз

Според за мен и двамата не сте прави - да не би следвало да сваля катализатора (както и при мен не би следвало да е изолиран ЕГРа), но на запад правилата се спазват заради заплахата от закона - а закона го налага администрацията - а администрацията им не е корумпирана. При тях корупцията е около и под 10 % на високите нива на управление - при нас е 50-60% на всички нива. И когато няма контрол, да те накара да спазваш правилата трябва да си леко луд да го правиш - показателно е, че чужденец поживял малко в БГ става чист българин и бързо възприема заобикалянето на правила като спорт :)

А това, че плащайки по-висок данък щели да се оправят пътищата съвсем не е така. Парите от винетки събират 300 млн - парите от данъци за автомобилите влизат в бездънната яма на бюджета и 70те % корупция им разплакват мамата. Ако не се лъжа парите, които общините събират от данъци за МПС (да кажем 2 млн автомобила средно по 100 лв данък са още 200 млн лева) поне на теория трябва да се използват за екология - ти да се сещаш за някой еко-проект за по-чист въздух или нещо от рода?

И винетките в Австри извинявай са 87 евро (при около 2300 евро средна заплата) и ако си прав за приблизително същия брой автомобили приходите им от винетки са като нашите... а ние уж строим пътища 3 пъти по-евтино от всеки в европа (и също толкова пъти по-некачествено). А в Швейцария винетките са даже 40 франка горе долу около 67 лева... и успяват да поддържат перфекти пътища при много по-тежки условия и много повече усилия за зимна поддръжка...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 юли 2018 - 21:44

 benzy, на 18 юли 2018 - 21:07, каза:

То тук няма конкретна тема - чат пат задавам въпроси когато се сблъскам с още нещо по вкарването на колата в порядък - ще си се включа и аз

Според за мен и двамата не сте прави - да не би следвало да сваля катализатора (както и при мен не би следвало да е изолиран ЕГРа), но на запад правилата се спазват заради заплахата от закона - а закона го налага администрацията - а администрацията им не е корумпирана. При тях корупцията е около и под 10 % на високите нива на управление - при нас е 50-60% на всички нива. И когато няма контрол, да те накара да спазваш правилата трябва да си леко луд да го правиш - показателно е, че чужденец поживял малко в БГ става чист българин и бързо възприема заобикалянето на правила като спорт :)

А това, че плащайки по-висок данък щели да се оправят пътищата съвсем не е така. Парите от винетки събират 300 млн - парите от данъци за автомобилите влизат в бездънната яма на бюджета и 70те % корупция им разплакват мамата. Ако не се лъжа парите, които общините събират от данъци за МПС (да кажем 2 млн автомобила средно по 100 лв данък са още 200 млн лева) поне на теория трябва да се използват за екология - ти да се сещаш за някой еко-проект за по-чист въздух или нещо от рода?

И винетките в Австри извинявай са 87 евро (при около 2300 евро средна заплата) и ако си прав за приблизително същия брой автомобили приходите им от винетки са като нашите... а ние уж строим пътища 3 пъти по-евтино от всеки в европа (и също толкова пъти по-некачествено). А в Швейцария винетките са даже 40 франка горе долу около 67 лева... и успяват да поддържат перфекти пътища при много по-тежки условия и много повече усилия за зимна поддръжка...


Нали Румъния бе с нас когато влизахме "някъде си". Защо тогава там Минетката е 28 евро ? Нали уж бяха като нас, бяха много зле? Айде стига с тия глупости- пари нямало! За всичко останало има и няма спиране, обаче когато стане дума нещо за хората - нямало. Аре не на мене тия!
Има ама се КРАДЕ....КРАДЕ! Запомнете го - краде се! Докато изпълнителят си наеме подизпълнител че после той още двама, и те още 3-ма, след това те още 10.. И от 100 милиона за не знам си какво, остават реално 10 за "въпросното нещо". Пътищата не са изключение - на абсолютно същата схема са. Ето затова "НЯМА" пари! Точно, кратко и ясно!
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 юли 2018 - 21:47
Отговори

sathv снимка sathv 18 юли 2018 - 23:48

Айде стига глупости бе Димов. Румъния 28 евро винетка. Вярно е. Ама какво от това. Данъкът МПС в Румъния за 15 годишен автомобил е от 640 до 1300 евро. Повтарям евро не леи. Ако искаш отвори калкулаторс в тяхната Агенция на приходите. Тука е 20 лева. Искаш ли да се въведе Румънската система.То затова една камара румънци си регистрират колите в България. В Австрия да не говорим Швейцария понеже и нея цитирате данъка е още по голям. Оставете ги тези винетки. Те в много държави даже ги няма.
Не знам пък какво значи 50% корупция в България. Ако имаш предвид, че всеки втори по един или друг начин е участвал в корупционна сделка независимо каква, включително и 10 лева почерпка на катаджия може и да е така. На практика вредата от корупцията се определя като загуби за държавата в процент от брутния вътрешен продукт. За България загубите за миналата година са грубо около 5 милиарда, което е около 8% от БВП. Вярно, че е най-голяма в еврозоната ама само като процент. Загубите от корупция за еврозоната се оценяват на 900 милиарда или около 5 % от брутния продукт на еврозоната. Тъй, че като лапане на запад яко лапат, е щото има.
Основния проблем у нас е сивата икономика която е грубо 30% от БВП. Основни играчи не плащат данъци, а тези които плащат гледат да минат по тънката лайсна та така...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 19 юли 2018 - 08:22

Искаш да ми кажеш че като направиш данъка на "едни автомобили" 1300 евро и реши проблема, (някакъв проблем) ? Кой точно ? Ако ще и 500 000 евро го направи - все тая.

Това е като "Сега ще увеличим глобите за превишена скорост - И направиха ги по 500 лева , по 800 лева И какво - спряха ли да карат като луди ? Та и тия 1300 евро са същата хуйня (извинявай за израза). Да не би новите коли да спряха да бълват изгорели газове че в Румъния данъкът им е "еди колко си"- Не не са, все тъй си бълват, дали ще са 130 грама или 110 - все бълват.
Както казва един приятел. Има два типа телевизори - работещи и неработещи. Та сам си отговори колко работи това с 1300-тата евро в Румъния , щом ги регват тук. Даже ти си го написал, не аз.

Следователно това за теб работещо решение ли ти се вижда. Щото за мен не е ! Нема резултат - разбираш ли? Нито те получиха 1300 евро от кола, и хората пак си ги карат и 100 годишни коли. Аз поне съм ги виждал. Какво си мислиш ти - че румънеца няма да им каже и на тях "Айде като ще е тъй, купи ми чисто новата кола, аз ще й плащам данъка после" - с това, което правят, точно това им казват и на тамошните корупционери и лайнари, не се бой. Тук не трябват "модели" , трябва някой да мисли малко със оная кутия върху раменете си и да стане нещо уникално. А не само "ама виж там, виж тук, еди кои си били еди как си" - това са тъпи клишета, заради които никой на никъде не мърда и едни банки държат всички за гушата.
Тъй че тия със великите небесни глоби (данъци) пак нещо издиша. И то ти сам го каза и даде пример защо издиша. Аз не знам защо едни тъпаци мислят че като напишат там едни думи в закона без да мислят много - и айдеееееее проблема е решен, всичко е точно и снощи правих кекс.
Системи са рухвали и ще рухват, докато не се спре с алчността. Само за последното 100летие, светът е рухвал два пъти - първа и втора световна война и защо са били ? Ми пак от алчност

И само да ти кажа че заговорихме за Румъния - когато започнат да правят пътя тук като там, тогава да ми говори някой за пътища. За между градски път, проектиран 4 ленти, се полага БЕТОННА блокова основа с каналите му за води, тоци, кабелаци и всичко, с очите си съм го видял когато го строиха. И тоя път след 12 години не е мръднал един грам. Ти на кой път и кога видя бетона основа тук за последно ? Аз ще ти кажа - по бай Тошово време.
А тук го правят през година две и данъкът само расте. А там да кажем е увеличен данъка, вложено е от него за тоя път(и всичките им такива пътища) и сега спокойно могат пак да го смъкнат, защото за тоз път(че давам пример с него а и всичките им направени така) няма да се влага повече нищо(вече 12 години и сигурно още толкова), тоест няма да се прави втори трети пети път разход по него. Аз разбирам вдигни, ама покажи резултата. А тук какво? Вдигат щото "не стигали" (за някого) и след 2-3 години пак правим същото, само че то излиза вече малко по-скъпо и пак вдигаме. Е ,е ? Това ли е умното българско нещо ?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 19 юли 2018 - 08:52
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 19 юли 2018 - 15:40

Няма как да мръдне нищо в тази държава ,докато не се научим ,че сме едно цяло,един народ,една нация и колективно да си защитаваме интереса.А ние си мълчим и всеки се спасява поединично. И тогава няма да се налага да се караме кой имал и кой нямал катализатор. Като задължат мариците да си сложат филтри на комините и лукойл да не трови, тогава да ми говорят за екологично чисти коли. Но техния интерес е защитен с пари и адвокати ,а ние можем да си го защитим единствено с гражданско неподчинение. А пари има за всичко ,не се заблуждавайте ,просто схемите са доста.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg