Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Вариант за почистване на стъпково моторче в домашни условия

rusin atanasov снимка rusin atanasov 17 юли 2008 - 18:04

Здравейте,
при кола втора употреба и такава, която не ние сме я подържали ако искаме един проблем по-малко това стъпково моторче трябва да се почисти много добре. То регулира оборотите на празен ход и представлява най-обикновенно стъпково моторче с драйвер и управление от ЕКУ-то на автомобила. Това моторче посредством винтова предавка превръща въртеливото движение на роторчето си в постъпателно на ос завършваща с конусна глава и тя намаля/увеличава (затваря/отваря) притока на въздух регулирайки по този начин оборотите на празен ход. Когато винтвия механизъм се замърси работата на моторчето се затруднява и тогава оборотите на празен ход не са устойчиви, възможни са и други проблеми. Освен мръсотията вътре, смазката, която е поставена още от завода производител няма как да издържи без да бъде сменена, а в съвкуност с мръсотията и нагара ставо много неприятно.
До колкото разбирам моторчето е различно за различните двигатели, но принципа за почистване е сходен. Според мен почистване без разглобяване е невъзможно. Защото ако се ползва някакъв разредител /спирт, бензин, коресилин......./ или пък някакъв спрей то те не биха могли да достигнат вътрешноста там където е самата винтова предавка. Може и с накисване да стане. Обаче може би само мръсотията и част от незасъхналата смазка да се разтворят и това е , а е най-добре те да са извън моторчето не вътре. Защото като изветрее препарата те си остават вътре и все едно нищо не сме направили. За това колкото и да е неприятно разглобяването е най-добрия метод-бърз и ефикасен, но трябва да се пипа внимателно. Ако не се бърза и се работи точно и предпазливо отличният резултат е налице.

Моторчето е капсуловано с три малки нитчета-те се разпробиват с 2,5мм свредло . То трябва да е добре заточено че иначе не пробива правилно-както при мен се получи

1:
Прикачен файл  01.jpg (93,56K)
Брой изтегляния: 271

Виждате мръсотията на самия привод, а от вътре има и малко засъхнала смазка-поне при мен беше така.
След това трябва да се отдели куплунга-капачката от самото моторче. Има 4 проводника усукати и запоени за вътрешните клеми на куплунга. Те се разпояват много внимателно с поялник - около 40-50W и пинсета за да се отделят. Важно е да се маркират правилно за да монтират отново. Местата им са важни защото по тези проводници драйвер управлява моторчето с команди от ЕКУ-то. За маркиране използвах перманетен маркер и настоящите снимки. След отделянето на куплунга обръщате моторчето с задната часта към вас -има една бяла капачка

2:
Прикачен файл  02.jpg (333,08K)
Брой изтегляния: 138

Тя е зяхваната с метални ушички и те се отварят малко колкото да се отдели капачката с тънка отверка, шило или каквото се сетите подобно.
Изваждането на оста става като въртите роторчето то лагерува за корпуса както се вижда от тази снимка. Не помня точната посока, но е лесно това

3:
Прикачен файл  03.jpg (390,54K)
Брой изтегляния: 140

Иначе добре са го измислили с лагерчето :confused: Ето всичко разглобено

4:
Прикачен файл  04.jpg (131,43K)
Брой изтегляния: 172

Вижда се колко е зацапан винтовият привод вътре където трудно проникват препаратите. Почиствам с WD-40 и памук, но вече може и с коресилин, спирт и всеки каквото има подходящо. Няма нужда от накисване, е освен ако смазката е чак толкова проблемна. Смазвам с една керамична смазка на спрей от тази тема

Събирам по обратният ред и капсулавам с малки болчета на мастото на разпробитите нитчета. Капачкато го позволява защото е плазмасова.
Ето тук се вижда част от моторчето вече монтирано- долу в лявата част на снимката, над ЕГР клапана.

5:
Прикачен файл  05.jpg (127,95K)
Брой изтегляния: 155

Преди да се сложи трябва да се провери О-пръстенчето да ли е на мястото си , то е за уплътнение на мястото, където лежи моторчето. Самото моторче се наглася лесно, просто трябва от върха на конусчето и площа, на която лежи да е 28мм. Аз го направих почти толкова и запалих колата . Тогава оборотите се вдигнаха до 1500 и после си спаднаха до нормалните около 900 така могторчето се "самокалиблира". При последвалите няколко запалвания и угасвания оборотите си бяха в норма.

При разгобяването много е важно да не въртите оста при опит да я разглобите, настойте или за да може да се раздвижи и да проникне почистващият препарат по-добре. Защото тя преминава през едни малки пластмасови зъбчета /пречещи и да се върти за да може да се придвижва само напред и назад/, а те могат лесно да се счупят. Тогава само ново моторче е спасението. Може след като е почистено, смазано и сглобено моторчето да се придвижи малко, но без голямо напрягане.


С уважение,
Русин Атанасов
Мнението беше редактирано от dvasilev: 17 март 2018 - 08:38
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

sauber снимка sauber 17 юли 2008 - 18:14

Изключителни благодарности от мен за темата ! ! !
Отговори

deforse снимка deforse 18 юли 2008 - 10:40

Евала колега. Всяка твоя тема е подробна и изпипана. Браво.
И аз бих направил тая процедура, ама не смея да пипам та, за да не прееба нещо.
Отговори

Shades снимка Shades 18 юли 2008 - 17:02

Качвам я на по-видно място. :confused: за темата!
Отговори

Profesoinalista снимка Profesoinalista 28 март 2009 - 00:58

Информацията наистина е полезна за което благодаря а на какъв пробек се почиства приблизително :love_opel:
Отговори

loudnes снимка loudnes 28 март 2009 - 09:29

 Profesoinalista, на 28 Mar 2009, 12:58 AM, каза:

Информацията наистина е полезна за което благодаря а на какъв пробек се почиства приблизително :love_opel:

НА НИКАКЪВ ! Като почне да прави проблем тогава, иначе, ако просто го почистиш шанса да заработи по зле не е малък както и да го убиеш.То не случайно е нитовано и не разглобяемо и все пак понася почистване, ако се пипа внимателно.
Отговори

R_IVANOV снимка R_IVANOV 29 март 2009 - 22:06

моят проблем е -като я оставя на празен ход работи малко и след това гасни,накой пат сама мени оборотите,накои пат ги държи високи(1200-1500)и като форсирам на прекъсвач и се оправя
въпросът ми е дали ще е от това моторче
:love_opel: за темата
Мнението беше редактирано от R_IVANOV: 29 март 2009 - 22:08
Отговори

hudson снимка hudson 29 март 2009 - 22:56

:love_opel: и от мен за детайлно описаната процедура.
Едно уточение - този тип стъпково моторче е на по-малките двигатели.
Поне Х20ХЕV и Х18ХЕ са със ел. магнитен клапан. От руския форум съм свалил упътване за разглобяване със снимки и ако не ви е проблем руския, ето го тук.
Мнението беше редактирано от hudson: 29 март 2009 - 23:14
Отговори

R_IVANOV снимка R_IVANOV 30 март 2009 - 10:54

 hudson, на 29 Mar 2009, 11:56 PM, каза:

:2bg: и от мен за детайлно описаната процедура.
Едно уточение - този тип стъпково моторче е на по-малките двигатели.
Поне Х20ХЕV и Х18ХЕ са със ел. магнитен клапан. От руския форум съм свалил упътване за разглобяване със снимки и ако не ви е проблем руския, ето го тук.


мерси за уточнението.лошо че нищо не разбирам :love_opel:
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 14 април 2009 - 08:56

 hudson, на 29 Mar 2009, 11:56 PM, каза:

:icon_wink2: и от мен за детайлно описаната процедура.
Едно уточение - този тип стъпково моторче е на по-малките двигатели.
Поне Х20ХЕV и Х18ХЕ са със ел. магнитен клапан. От руския форум съм свалил упътване за разглобяване със снимки и ако не ви е проблем руския, ето го тук.


Колеги браво за хубавата тема. :mhihi:

Имам един въпрос за да съм наясно какво правя. Значи моята кола е с X18XE мотор, значи е с стъпков мотор с магнитен клапан. До тук всичко ми е ясно а сега въпроса ми е следния. Кое точно в този клапан е проблем че оборотите се базикат така? Аз лично предполагам,но да съм сигурен питам. Часта която се движи посретством магнитно поле, и големина на ток и напрежение ли създава проблем? Заради налепи предполагам неможе да се движи съвсем свободно, така ли е или бъркам?

Поздрави, дано не съм развалил хубавата тема. :icon_wink2:
Отговори

hudson снимка hudson 14 април 2009 - 09:33

 R_IVANOV, на 30 Mar 2009, 10:54 AM, каза:

мерси за уточнението.лошо че нищо не разбирам :icon_wink2:

Обърни се към gujo78 за превод. Не взима скъпо - прима бири ... в каси :icon_wink2:

 IvanGrigorov, на 14 Apr 2009, 08:56 AM, каза:

..... Значи моята кола е с X18XE мотор, значи е с стъпков мотор с магнитен клапан. ..... Часта която се движи посретством магнитно поле, и големина на ток и напрежение ли създава проблем? Заради налепи предполагам неможе да се движи съвсем свободно, така ли е или бъркам?

Не е никакъв мотор, камо ли пък стъпков - прост ел. клапан е. Проблема не е в напрежението или тока - а както си предположил в налепите. Просто се спира движението на клапана и от там играят оборотите. При мен държеше 2500 оборота, а при други се опитва да гасне.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 26 април 2009 - 00:41

Наложи ми се да чистя един стъпков мотор тези дни на Х20ХЕV и нямах смелоста да разглобя ел.клапана. След внимателно разглежадане видях тази снимка която обяснява много.Сега вече ще се опитам да го разглобя.
6:
Прикачен файл  06.jpg (40,5K)
Брой изтегляния: 41
Незнам уместно ли е, тук да питам има ли особености като се маха ТПС-а от дроселовата клапа?
Поздрави :icon_razz2:
Отговори

Calibra 2.0 снимка Calibra 2.0 01 май 2009 - 23:41

rusin atanasov каза:

Здравейте,
при кола втора употреба и такава, която не ние сме я подържали ако искаме един проблем по-малко това стъпково моторче ......
.............................
С уважение,
Русин Атанасов


Колега до сега съм чел няколко твои теми и съм благодарен за инфото.В интерес на истината и на мен ми се наложи да почистя стъпковия мотор на c20ne и тъй като не го бях правил преди помолих един приятел да помогне.Бях решил, че е за смяна, но от тогава 2 г не е мръднало и до сега си го карам без дерт.Браво за ентусиазма.Още един двама като теб и половината "Майстори" отиват в Бюрото по труда.10х.Продължавай все така.Жив и здрав.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 02 май 2009 - 09:58
Отговори

баш майстора снимка баш майстора 15 юни 2009 - 14:49

Аз в съботата направих нещо като почистване на маторчето- обаче не ми се разправяше да го разглобя напълно. И след няколко минутно чудене да бъде, или да не бъде разглобено, реших да карам по мързелия начин. Най-вече заради обещанията на баща ми, че смазката, която използвахме в последствие била много добра, не само почиствала, но и смазвала, а тази прослувута смазка се оказа, че с нея са смазвали релетата в автоматичните централи КРС (навремето), ако има някой над тридесет и кусур години инжелерин по телекомуникации може и да се сети :) за какво иде реч. Та не го разкапсуловах, а с една спринцовка пусках тая течнст в двете каналчета на винта, докато не се напълни. След това с енергични разклащания нагоре надолу, наляво и надясно изтръсках течността, изпаднаха доста буклуци (за съжаление нямах възможност да раздвижа винта, ама решихме че това ще си го направи в процеса на работа), напълних го пак, пак го разклатих, изтръсках, почистих конусообразната глава и отворите където се монтира моторчето и го монтирах самото моторче. Тия 2 винта мамата ми разказаха- моите отверки с еврейска звезда се оказаха с по-дълги дръжки, та идваха под наклон, щото опираха малко в капака на двигателя, 2 пъти изпусках едното винтче в тревата (основна грешка да спря над трева :first: , ама там имаше сянка), зарезах го въпросното винтче и си сложих друго винтче 4 мм за права отвертка и вече с по-късатат отверка си го завих както си требва. Та по същество за резултата: при първия опит за палене, двигателя изкюфка и изгасна. при поскледвалото завъртане на контактния ключ, мотора си запали без проблем и о чудо оборотите бяха под 1 000 (малко, но под), нямаше го горсирането до 1 200 и тогава да спада както го правеше преди, ами с паленето си ги заковава на около 900 (което ме смути малко за студен двигател това не е било никога досега), но стабилни. Преди като тръгна, колата тръгваше да бега като обезумяла, сега я дава кротко- само като и дам газ. Наследващия ден при паленето на напълно студен ДВГ отново пали с около 900 и толкова, няма форсации, и оборотите са стабилни. Имам само едно притеснение- тая прословута смазка дали след 5-6 месеца няма да запече. Ама като запече- процедурата е ясна :clap: ще го разглобя напълно
Мнението беше редактирано от баш майстора: 15 юни 2009 - 14:50
Отговори

becinko снимка becinko 08 септември 2009 - 21:24

Здравейте,искам да попитам моята астричка Ц14НЗ дали има такова моторче за празен ход и каде се намира като чета некви ЕКУ-та а мойта има ли няма ли такия чудесии незнам ,ако има нещо което след почистването си би подобрило оборотите на празен ход ще се радвам ако някой ми каже къде е и как се чисти
Благодаря!
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 08 септември 2009 - 22:13

Твоето моторче(мпх)е на същото място като при колегата rusin atanasov.Можеш да се възползваш от подробният му снимков материал,за което :flag: Поздрави и успех :flag:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 08 септември 2009 - 22:14
Отговори

Pinto снимка Pinto 09 септември 2009 - 07:36

 becinko, на 08 Sep 2009, 10:24 PM, каза:

Здравейте,искам да попитам моята астричка Ц14НЗ дали има такова моторче за празен ход и каде се намира като чета некви ЕКУ-та а мойта има ли няма ли такия чудесии незнам ,ако има нещо което след почистването си би подобрило оборотите на празен ход ще се радвам ако някой ми каже къде е и как се чисти
Благодаря!


Колега аз съм със същия двигател. Като купих колата малко играеха оборотите. Срещу 15 лева ми го почистиха с ултразвук и всичко стана както трябва. Цялата операция с монтаж/демонтаж продължи не повече от 30-40 минути.
Отговори

boby_dim снимка boby_dim 12 септември 2009 - 18:40

и аз да кажа две думи :
колеги има няколко вида такива моторчета.На външен вид са абсолютно едни и същи но като разглеждам каталозите отговарят на точно определени кодове на двигатели, модели и години , така че бъдете внимателни.Ето ви един пример аз съм съм x16xel астра ф екотек и за моята кола моторчето е цък , както ще забележите изброени са една камара модели на опел с различни двигатели.
а има и показани идентични номерата на частта на различни производители , както следва #:
VDO:
C95166
opel:
08187
17108187
17111946
17111947
17113196
817256
826548
826550
817640
hella:6nw 009 141-141
Ако влезете на сайта на различните производители ще видите че там нещата също са разграничени , така че бъдете внимателни какво монтирате на колите си .Лично аз не знам каква е разликата в Аутодата видях че имат различни съпротивления , друго не знам .

И още малко относно прословутите 28мм , цитат от сайт "При монтаже нового регулятора измеряется просвет между монтажным фланцем и регулятором холостого хода. Если измеренный просвет превышает 23 миллиметра......"
който иска да чете
Мнението беше редактирано от boby_dim: 13 септември 2009 - 18:06
Отговори

becinko снимка becinko 24 септември 2009 - 13:53

Добре,а възможно ли е от автоматичния смукач нещо да се бъзика защото сутрин като ставам към 7 и е студенко ,което означава че е нормално колата да работи на маааалко по високи обороти обаче тази сутрин ставам паля и 2200 оборота без да давам газ без нищо след малко 1100 , след това си паднаха на 900 като загря 700 ... от какво друго освен от това моторче може да е ?
Отговори

floyd снимка floyd 24 септември 2009 - 17:36

Еми застанало ти е на по-отворена позиция като си я загасил. При мен се е получавало когато се бъзикаше настройката на газта, и ЕКУ компенсираше ниските обороти като отваряше повече дросела. Ако имаш газова помисли върху тази възможност.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg