Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

VECTRA C + / - ПРОБЛЕМИ

vvdanev снимка vvdanev 07 юли 2015 - 11:42

Здравейте колеги, включвам се с молба към Horozov да сподели какво стана с газифицирането на Сигнума. Смятам, че за всички итересуващи се от модела ще е полезна информация от първа ръка за цена,марка,проблеми/решения и т.н. относно този двигател (Z22YH). От няколко месеца чета усилено за "по-новите" Опели (6/8 год.)и немога да си изясня някои чуденки относно двигателите подходящи за газ. Инфото е доста разпокъсано и често мненията са с недомлъвки и леки подхвърляния без конкретика...тааа май трябва да събера малко смелост и да пусна собствена тема с конкретни въпроси. БЛАГОДАРА редварително ако някой се включи.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 08 юли 2015 - 09:26

 vvdanev, на 07 юли 2015 - 11:42, каза:

Здравейте колеги, включвам се с молба към Horozov да сподели какво стана с газифицирането на Сигнума. Смятам, че за всички итересуващи се от модела ще е полезна информация от първа ръка за цена,марка,проблеми/решения и т.н. относно този двигател (Z22YH). От няколко месеца чета усилено за "по-новите" Опели (6/8 год.)и немога да си изясня някои чуденки относно двигателите подходящи за газ. Инфото е доста разпокъсано и често мненията са с недомлъвки и леки подхвърляния без конкретика...тааа май трябва да събера малко смелост и да пусна собствена тема с конкретни въпроси. БЛАГОДАРА редварително ако някой се включи.


Z22YH е може би най-непрепоръчваният мотор за газификация. Ето ти конкретни теми за газифициране на по-новите опел двигатели:
http://www.opelclub....=1
http://www.opelclub....1
Отговори

vvdanev снимка vvdanev 08 юли 2015 - 13:09

Зравейте отново, и благодаря за отговора! Знам,че този двигател е проблемен, по скоро исках да разбера от първа ръка какво е развитиетието. Сигнума ми допада като визия и от тук и интереса ми. Пред мен не стои дилемата бензин/дизел, везните са твърдо наклонени към бензин с газово.
В темите срешнах мнения за грешни таблици с год. на двигатели и скоростни кутии, та моля и за малко пояснения относно 1.8 как сесправя с това купе. Също видях,че след 2006г. от 122к.с. става 140к.с. Тук има ли проблеми с газифицирането и кой е препоръчителния? Ръчните скорости също са ми по сърце. Ще се радвам на всякакви коментари и препоръки.
Отговори

shunter снимка shunter 09 юли 2015 - 08:48

 vvdanev, на 08 юли 2015 - 13:09, каза:

Зравейте отново, и благодаря за отговора! Знам,че този двигател е проблемен, по скоро исках да разбера от първа ръка какво е развитиетието. Сигнума ми допада като визия и от тук и интереса ми. Пред мен не стои дилемата бензин/дизел, везните са твърдо наклонени към бензин с газово.
В темите срешнах мнения за грешни таблици с год. на двигатели и скоростни кутии, та моля и за малко пояснения относно 1.8 как сесправя с това купе. Също видях,че след 2006г. от 122к.с. става 140к.с. Тук има ли проблеми с газифицирането и кой е препоръчителния? Ръчните скорости също са ми по сърце. Ще се радвам на всякакви коментари и препоръки.


1,8 ХЕR може да се да се газифицира, но по спомен трябва да е със система за омазняване на клапаните. Купето идва малко тежко за този мотор и няма кой знае каква динамика, трябват обороти. Скоростната кутия е F17, 5 степенна, като основно е в разновидност CR и е предназначена за градско каране, не е за магистрала. За там се препоръчва да е с WR която е с по добри числа на 5-та скорост. Не съм сигурен дали на вектра/сигнум слагат 6-степенна на този мотор, но при Инсигния го има ама там се води А18xer. Там кутията е M32WR за която има няколко теми относно евентуални проблеми които може да направи, дефектира.

http://www.opel-info...lle/signum.html - инфо за кутиите.

http://www.opelclub....howtopic=109668 - тема за газифициране на z18xer

Дано съм помогнал с оскъдната информация.
Мнението беше редактирано от shunter: 09 юли 2015 - 08:51
Отговори

vvdanev снимка vvdanev 09 юли 2015 - 13:59

Благодаря и на ВАС shunter! Информацията си е информация, колкото и малко да е тя, но и обърквацията расте. Ето например проблема с прогарянето на клапаните - омасляването помага или е безполезно? За съжаление няма еднозначни отговори на много въпроси.
Относно динамиката (че е слаба) 122к.с. ли имате предвид или и двата мотора(140к.с.)? А с климатик....?
Това за скоростните кутии не го бях чел, но тук късмет си трябва. На сегашната ми кола не съм имал много от "типичните проблеми за модела".
Благодаря още веднъж, ще трябва да намеря някой с такъв двигател и... нещо като тест драйв за да преценя как ми пасва.
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 09 юли 2015 - 14:31

Аз карам Вектра С комби 2008г. с двигател Z18XER с газова Ланди Ренцо, монтирана в Германия още при купуването на колата, на 10км. Сега е почти на 200х, аз я карам от есента и съм направил около 10х. За сега няма проблеми с клапаните, не знам обаче дали преди мен в Германия е правено нещо. За динамиката - до 2000об. е доста мудна, но това не е кола за спортно каране, особено комбито, на мен ми стига. Като разход, ако не я натискаш и използваш добре ППХ, ми харчи около 6.7 при 90км/ч и около 10 на градско газ ( зависи и от градското все пак). Колата е много удобна, комбито е огромно! Ако те интересува нещо конкретно, питай.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 09 юли 2015 - 14:56

 vvdanev, на 09 юли 2015 - 13:59, каза:

Благодаря и на ВАС shunter! Информацията си е информация, колкото и малко да е тя, но и обърквацията расте. Ето например проблема с прогарянето на клапаните - омасляването помага или е безполезно? За съжаление няма еднозначни отговори на много въпроси.
Относно динамиката (че е слаба) 122к.с. ли имате предвид или и двата мотора(140к.с.)? А с климатик....?
Това за скоростните кутии не го бях чел, но тук късмет си трябва. На сегашната ми кола не съм имал много от "типичните проблеми за модела".
Благодаря още веднъж, ще трябва да намеря някой с такъв двигател и... нещо като тест драйв за да преценя как ми пасва.


Относно прогарянето на клапаните омасляването няма да те спаси, а ще забави с 20тина хиляди изгарянето. До колкото разбрах до фатални последици не може да се стигне. Започваш да губиш компресия съответно мощност и отиваш и даваш 1000+ лева за керамични легла и клапани и правиш колата вечна :) От изчетеното по форума съм разбрал, че поне едно 50к км. може да се минат спокойно със заводските клапани, което мисля не е никак малко и осмисля слагането на газ. Aз също като теб карах Vectra B X18XE и минах на Vectra C Z18XER. Разлика определено има, мотора се развърта по-добре и климатика не се усеща толкова силно, както при Вектра Б. Ако динамиката на сегашната ти Вектра те задоволява със сигурност няма да останеш разочарован от ХЕR-a. Карал съм и на един приятел Vectra C с Z18XE, също е една идея по добре от X18XE-то.
Във форума съм чел и мнения за Z22SE сравнен с Z18XER и казват че 7те к.с. и по голямата кубатура оказвали осезаема разлика и мотора бил по динамичен. Но не съм го карал и не мога да потвърдя.

Успех с търсенето на новото возило и се въоражи с търпение, че аз моята я чаках 5 месеца да се появи на пазара :)
Мнението беше редактирано от Dechkko: 09 юли 2015 - 14:57
Отговори

vvdanev снимка vvdanev 09 юли 2015 - 21:04

Първо да се извиня за неточния модел на двигател, който бях посочил. Старият ми акаунт май вече не е активен и посочих някакъв колкото да ме регистрира системата. ВЕЧЕ ВСИЧКО Е КОРЕКТНО!
Сега може да прецените,че колата ми е доста слаба като динамика(+комби) и вероятно по-големият мотор ще ме грабне веднага. Все пак е семейна. Бесните ме хващат като пусна климатик в града - мъка ГОЛЯМА.
Z22SE има ли проблеми с клапаните или нещо друго за което се сещате? Този двигател с верига ли е? И един въпрос за кормилната рейка - как е положението там?
Съжалявам,че въпросите основно клонят към газифицирането и май не е тук най-правилната тема..... ако някой се сети за нещо харктерно за модела нека сподели - все пак Сигнум не е разпространен като Вектра-В.
Неможах да си изясня какво е ЦИМ модул. В темите срешнах въпрос - проблемите с ЦИМ отстранени ли са след фейслифта? Отг: - не.
Отговори

survivor снимка survivor 25 септември 2015 - 16:12

Здравейте, колеги.
В една друга тема в раздела за газови уредби сложих снимка на грешките, които беше записала Вектрата ми, но тъй като не всички са свързани с газовата, ще ги сложа и тук.
Публикувано изображение

Предполагам, че всичките грешки по някакъв начин са свързани, защото единствените симптоми, които наблюдавам, са придърпване на колата при плавно подаване на газ след като преди това наравно съм бил отпуснал газта и колата е на скорост в интервала 1700 - 2100 оборота. При рязко подаване на газ, придърпването е едва забележимо. Основно го усещам на газ при включен климатик. На бензин само на моменти се усеща и то леко. Когато климатикът е изключен, не придърпва. Другото, което забелязах напоследък е шум от перката на радиатора (прилича ми на лагер, но не съм сигурен) и рядко на празен ход се появява колебание в оборотите, без да гасне или да ги вдига над 1000. Преди няколко седмици са сменени масло, всички филтри, ангренажен ремък комплект и свещи в сервиз на Опел. Придърпването го имаше и преди това, но от грешките единствено тази за богатата смес я имаше и преди, като тогава беше придружена с грешка за втората ламбда сонда. Шумът на перката не мога да кажа, защото скоро го чух случайно като изгасих колата, а перката продължи да се върти.
Попаднах на този клип и макар, че шумът при мен е малко по-различен, мисля да го извадя, за да огледам да не е наистина от него: https://www.youtube....h?v=hqOSHzrto5Q

Другото, което искам да попитам, се отнася за ЕСП-то - вече два пъти за две седмици ми се случва по време на движение да светне лампата на ЕСП-то и остава да свети, докато на светофар не угася двигателя и запаля пак. Беше записало следните грешки:
U2142 - CAN-Bus No Communication with YRS (Yaw Rate Sensor)
(00) - Not present
и
U2143 - CAN-Bus No Communication with SAS (Steering Angle Sensor)
(00) - Not present
Докато свети лампата няма промяна във въртенето на волана, нито при спиране, предполагам само ЕСП-то няма да сработи.
Отговори

opelvectrac снимка opelvectrac 24 октомври 2015 - 19:32

Здравейте колеги.След 5 годишна изневяра на марката Opel ,реших да се събера отново с Нея.,Понеже живея извън България съм се ориентирал към Opel Vectra C Caravan-голяма семейна кола.От две седмици съм без кола и усилено чета във форумите за плюсове и минуси на автомобила.Ще го ползвам за дълги растояния ,така че по-добрия вариянт е дизела,според мен.Търся от 2007 година нагоре в Германия.Проблемът е че не намирам оферти за 2.2 дизелов мотор.Това означава ли ,че след фейслифта не се монтират на модела или просто аз не ги намирам в обявите.Благодаря предварително.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 25 октомври 2015 - 18:03

След моделна година 2005 се монтират само 1.9DT/DTH и 3.0.
Последният е на Isuzu и според форумите на марките, на които се монтира има доста проблеми.
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 25 октомври 2015 - 18:04
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 25 октомври 2015 - 20:11

Здравейте колеги с вектра ц ! Интересувам се по специално за мотора z19dt - някои срещнал ли е затруднено палене (по дълго въртене и палене с прекъсване така да се каже) в по студените дни когато температурата е под 8-9 градуса? Забелязвам този проблем на все повече Z19DT, до тук 5 на брой, със изрядни дюзи и всичко по мотора което може да се мери (стартери,регулатори и т.н) Става въпрос само за з19дт.
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 25 октомври 2015 - 22:21

Имах този проблем миналата година.Оказа се 1 работеща подгревна свещ+тръгнал акумулатор.Мотора е дтх.
Мнението беше редактирано от DanZKi: 25 октомври 2015 - 22:54
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 26 октомври 2015 - 10:49

Най- вероятно става въпрос за свещи. Не винаги изгорели, а само с нагар. Нагара пречи на доброто топлоотдаване на свещта и от там влошен подгрев. А компютъра хваща грешка само при високо съпротивление на веригата, респ. изгоряла свещ. При наличие на нагар върху работеща електрически свещ чека не свети.
Обаче е напълно възможно и да е друг проблема. Ако съм на твое място бих се разбрал с продавача да сменим свещите и ако се оправи я взимам. Разбира се ако ми е харесала...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 26 октомври 2015 - 10:51
Отговори

opelvectrac снимка opelvectrac 26 октомври 2015 - 18:18

Благодаря Gena_bs .Това означава 1.9 дизел.Имам още едно запитване.DPF слага ли се на Opel Vectra C 1.9 cdti caravan.Защото в обявите не срещам написано ,за разлика от Zafira и Astra.Защото такава екстра не ми трябва.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 26 октомври 2015 - 18:50

Слага се. Почти всички си имат. Само произведените за някои държави 120 коньови дизели са без. 150 коньовите са с него. Като я вкараш в сервиз гледаш отдолу и се вижда дали има или няма. Ако напишеш в Гугъл vectra c dpf има доста снимки на това чудо за разпознаване. А иначе със сигурност никой няма нужда от такава "екстра".
Мнението беше редактирано от tisho.74: 26 октомври 2015 - 18:51
Отговори

opelvectrac снимка opelvectrac 26 октомври 2015 - 20:47

Не съм зарадван от това но.....Запознат съм много добре с проблемите на този филтър.Принципно знам какво се върши в мотора при Задръстен филтър.Чел съм доста ,занимавам се с електроника и механика.Все ми се иска да излъжа ECU то посредсвом датчика че филтърът е чист.без да се изключва софтуерно.Проблемът е ,че не мога да намеря информация за налягане на фхода и изхода на датчика.По точно какви са допустимите граници за оптимална работа,дали не се задейства от разликата на входа и изхода ако е голяма,кое напрежение от 0 до 5 волта е оптимално за компа да не започни" пърленето " на саждите и т.н.Молбата ми е ,ако някой знае от къде може да надникна ,да напише.Благодаря. :25:
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 28 октомври 2015 - 21:02

 opelvectrac, на 26 октомври 2015 - 20:47, каза:

Не съм зарадван от това но.....Запознат съм много добре с проблемите на този филтър.Принципно знам какво се върши в мотора при Задръстен филтър.Чел съм доста ,занимавам се с електроника и механика.Все ми се иска да излъжа ECU то посредсвом датчика че филтърът е чист.без да се изключва софтуерно.Проблемът е ,че не мога да намеря информация за налягане на фхода и изхода на датчика.По точно какви са допустимите граници за оптимална работа,дали не се задейства от разликата на входа и изхода ако е голяма,кое напрежение от 0 до 5 волта е оптимално за компа да не започни" пърленето " на саждите и т.н.Молбата ми е ,ако някой знае от къде може да надникна ,да напише.Благодаря. :25:

Диференциалното налягане го мери посредством двоен мап сензор които няма как да го излъжеш, пробвал съм. компа го следи постоянно и като даваш газ диференциалното на не запушен филтър е около 200мбар до към 400 на запушен може да мине 1 бар. ако компа хване че не се мени веднага набива грешка и реже мощносттна.Не си мисли че системата на филтъра е проста, съсвем нее така, следят се доста неща включително температурите на входа и изхода, има си цял сложен алгоритъм за определяне на състоянието на филтъра, които нямам никакво намерение да ти обяснявам защото пръсти няма да ми останат. единствения начин е да се премахне софтуерно филтъра. Това е най доброто решение с най малко пари свързано. Обаче ако не се направи кадърно почват едни пушеци и чудеса, често идват такива коли в сервиза с осрани компютри. Затова ако махаш ходи в реномиран сервиз.
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 28 октомври 2015 - 21:08

 tisho.74, на 26 октомври 2015 - 10:49, каза:

Най- вероятно става въпрос за свещи. Не винаги изгорели, а само с нагар. Нагара пречи на доброто топлоотдаване на свещта и от там влошен подгрев. А компютъра хваща грешка само при високо съпротивление на веригата, респ. изгоряла свещ. При наличие на нагар върху работеща електрически свещ чека не свети.
Обаче е напълно възможно и да е друг проблема. Ако съм на твое място бих се разбрал с продавача да сменим свещите и ако се оправи я взимам. Разбира се ако ми е харесала...


Съвсем не е до свещи,работата е доста по дебела, колата отдавна е купена и не става въпрос за нея, проблема започва да се появавя на доста ДТ-та , вече 6 на брой. с перфектни дюзи, нови свещи,регулатори,стартери и акумулатори. Скоро ще намеря човек да свали горивната карта защото имам съмнения че между 0 и 8 градуса е малко горивото. Интересно всички с проблема са италианки и май са чипосвани там...
Мнението беше редактирано от Nerven_Hamster: 28 октомври 2015 - 21:09
Отговори

opelvectrac снимка opelvectrac 30 октомври 2015 - 19:18

Благодаря Nerven_Hamster.Явно софтуерно и хардуерно е най доброто решение.Това направихме на Хондата на дъщеря ми.Въпреки това, бях любопитен ,как постъпва сигнала от входа и изхода на филтъра.Като комплексен сигнал от двете камери или два отделни сигнала със различна честота.И при температурните датчици дали е същото.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg