Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Insignia 4x4 и резервна гума патерица?

Hotblooded снимка Hotblooded 20 август 2021 - 23:01

На Инсигния А в легена на резервната гума съм събирал 225/50/17 нормална гума на BMW джанта. Влиза доста плътно, и се губи двойното дъно на багажника.
Патеричка на двигателни колела, и особено на предни е вятър работа. Винаги ще избоксува, а на предно колело, особено във влажно време трудно се вкарва в пътя - изпитано на собствен гръб, заради което мразя патериците.
Принципно по асфалт задния мост не зацепва и нямаш проблем с него. Най вероятно ще ти се разпищи ESP при разлика в диамтерите над 18 мм, или поне ще светне лампата на ABS.
Една от причините да няма резервни гуми или да са патерици е че 17-18 цола нормална гума е над 20 кила с джантата, а при над 20 кила по разни дебели книги трябва да има спомагателен механизъм. Ако се чудите защо и бидоните за вода по диспенсърите са по 19 литра - по същата причина.
Мнението беше редактирано от Hotblooded: 20 август 2021 - 23:04
Отговори

sladura снимка sladura 21 август 2021 - 10:07

Здравей.
Не искам да губя двойното дъно тъй като там се събират доста дребни неща и е удобство да го има.
Поради тази причина и поради тегло търся подходяща патеричка, не пълноразмерна гума.
Управлението не ме бърка, защото ще е до първия сервиз и патеричката ще е отзад.
Иначе задния мост не се включва единствено при плавно шофиране по асвалт. При най-малкото ускорение вече част от тягата се прехвърля и към него. Погрешно е мисленето, че се включва САМО при превъртане на някое от предните колела. Включва се и при много други ситуации. Слагам едно клипче за устройството и работата на Haldex 4 gen. при Insignia A:
https://youtu.be/D1K4VWC3VnY
Защо смяташ, че ESP ще сигнализира при разлика над 18 мм. в диаметъра, защо точно над 18 мм.?
Теглото на патерицата е около 11-13 кг. доколкото знам и е едно от нещата което ме кара сериозно да се замисля дали въобще има смисъл човек да мъкне непрекъснато резервна гума със себе си.
Имайки предвид следните фактори:
- Първоначалната цена на патерицата, в момента са около 200-300 лв. Затваряш едни пари просто за всеки случай.
- Трудното намиране. Загубих много време докато проуча и открия правилния размер който да пасне при мен без да създава ядове на 4х4. Намирането на патерица с по-специфичен размер е доста трудно и избор няма.
- Заемането на полезно място. В този голям леген се побират куп полезни дреболии, ако няма резервна гума.
- Завишената консумация на гориво заради теглото. На годишна база се получава добра цифра, ако мъкнеш непрекъснато това тегло с теб.
- Задължително е ако мислиш да слагаш резервна гума да инвестираш в читав върток, усилена вложка и тръбичка, защото оригиналните ключове за гуми се предават пред зверски завити болтове от някой "печен" сервиз. Веднъж ми се наложи да сменям гума с резервна на магистралата и след два счупени оригинални ключа пак викнах пътна помощ които с тръба едвам успяха да отвият болтовете и да сложим резервната. Вече си нося с мен Г-образен върток 3/4" на Force, ударна удължена вложка и една 50 см. стоманена тръба.
- Голямата вероятност никога докато шофирам тази кола да не ми се наложи да използвам резервна гума. Не случайно 99% от патериците които се продават са чисто нови, въпреки че са от коли от 5 до 20 годишни. Ако се шофира разумно с хубави гуми е много вероятно никога да не ти трябва патерица. За някои повреди по гумите помага ремонтния комплект, а при други като забита рапидка или стъкло можеш да стигнеш до гумаджията без да демонтираш гумата. При това количество електроника по съвременните коли е много по-вероятно да останеш на пътя заради нещо друго отколкото заради спукана гума.
- Много спокойствие, време и здрави нерви са необходими да тръгнеш да въртиш гуми, ако спукаш предна и трябва да сложиш задната отпред, а патерицата отзад. Ако се случи по време на прибиране или отиване на почивка е особено приятно да извадиш целия багаж от багажника на пътя, за да стигнеш до резервната. Да направиш смяната и после да се окаже, че няма къде да побереш оригиналната гума и джанта, защото не влизат в легена и защото на почивка за 1-2 седмици обикновено жената взима цялата покъщнина с нея.

Предвид всички тези фактори сериозно се замислям дали просто да не си взема една карта СБА за 55 лв. която решава всичките гореописани проблеми или да продължавам да се занимавам с навици от старото поколение шофьори при които беше задължително с Жигулката да не се тръгва на път без резервна гума в багажника.
Мнението беше редактирано от sladura: 21 август 2021 - 12:12
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 21 август 2021 - 10:35

Аз съм го ял със разширен оригинален ключ на магистрала в чужбина, но бях пътник, а не с моя кола... Не е за разправяне... Винаги си имам хубав ключ, а за "усилвател" - нося 47 номер чепици, и повече от два пъти да напъна с крак на лека кола не се е налагало...
СБА е решение по магистралата и близо до голям град. Около "Горно Надолнище" може да те изядът чакалите докато дойдат...
Като търсиш патерица - виж от BMW 7ца, или Х5ца... Ауди имаха някакви сгъваеми, но не пасват на нашите отвори. Впрочем, от нова Инсигния не вземай - новата е на 5х115мм отвори.
Отговори

sladura снимка sladura 21 август 2021 - 11:21

Аз патерица намерих. Просто предвид горните минус фактори, все още се чудя дали има смисъл да се инвестира в подобно нещо.
Тук е и мястото да кажа БЛАГОДАРЯ на колегата Жоро, които ме насочи да търся патерица от BMW :beer:
СБА имат доста добре развита клонова мрежа, та не знам дали ще ти се наложи някъде в БГ да ги чакаш много. Като недостатък при картата от 55 лв. е безплатното транспортиране само до 30 км. в посока, тоест ако си далеч от местодомуването на автомобила или "твоя" гумаджия е възможно пътната помощ да ти излезне колкото една патерица. Но предвид факта, че за 5-10 години ти се наложи един или два пъти да спукаш непоправимо гума, не мисля че е страшно да си пиеш кафенцето спокойно докато дойде СБА, натоварите и те прибере, вместо да се гърбиш, да се мажеш и да се нервираш със смяна на гуми.
Мнението беше редактирано от sladura: 21 август 2021 - 11:22
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 21 август 2021 - 15:15

Правилни размишления!
Да не кажем, че като набиеш едни 300лв за гуми и крикове, то това са парите който със сигурност ще стигнат за пътна помощ, ако недай си боже спукаш гума някога.
Затова и карта СБА се обезмисля. Лично аз през годините като шофьор никога не ми се е налагало да сменям гума на пътя. Пукал съм, но с припомпване съм се придвижвал до първия гумаджия.
Не карам Инсигния, но и аз нямах резервна гума на К-то. Търсех доста време, пращаха ме по тръстиката с някакви цифри, но накрая си метнах една от втория комплект отзад. Събира се точно 225/45/17 и се затваря дъното перфектно.

П.С.Имаше една тема - Пътна помощ Опел клуб, където доста хора си оставяха номерата, нали все пак идеята на форума е взаимопомощ. Това също е вариант понякога, но не е лошо да се поактуализира от време на време.
Отговори

sladura снимка sladura 22 август 2021 - 10:04

Ние минусите на резервната гума ги отбелязахме, но хубаво е да отбележим и единствения плюс който е спокойствие и независимост, или с една дума свобода. А точно това усещане за свобода, символ на което е въобще притежанието на личен автомобил, е безценно и не струва 200-300 лв.
Има няколко ситуации при които липсата на резервна гума е проблем:
- пукаш гума поправимо, но не можеш да се придвижиш до гумаджия защото разстоянието е голямо. Идва пътна помощ, вдигате, оставяте при гумаджия ако е работен ден и час. Ако е неработен ден или извън работно време те оставя пред вкъщи и после пак търсиш вариант да стигнеш до гумаджия.
- стигнал си до гумаджия и ако гумата подлежи на поправка е добре, оправя я и продължаваш и се молиш да не пукаш скоро защото едвам си стигнал този път.
- стигнал си до гумаджия, но гумата е за кофата поради невъзможност да бъде поправена или просто защото не искаш да рискуваш с правена гума. Тогава ако си с масов размер и марка и имаш редкия късмет гумаджията да намери такава гума си щастливец, но вероятността това да се случи веднага е минимална. Ако си с рядък размер и/или марка тогава вероятността още на момента да си възстановиш комплекта е нулева. Ако си 4х4 където е желателно да си с еднакви гуми като марка, размер и дори износване, то шанса ти е още по-малък.
При тези хипотези и липса на резервна гума, оставаш без кола докато:
- гумаджията заработи, ако белята ти се случи в неработно време;
- гумаджията или ти самия си намериш подходящата гума или чифт гуми което понякога изисква доста време.
Ако имаш резервна обаче си я слагаш и си свободен да се движиш където и колкото искаш стига да се съобразяваш, че една от гумите ти е патерица. Не чакаш гумаджия или намиране на подходящата гума. Не си зависим от пътна помощ.
Тоест и при дилемата "за" или "против" притежанието на резервна гума си има своите плюсове и минуси.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg