Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

скоростна кутия М32

DDD123 снимка DDD123 17 декември 2020 - 21:53

Здравейте, колко е капацитетът на кутията и до къде трябва да се пълни в крайна сметка, става дума за m32 ,gen2. Сайтът на fusch пише 2 литра при смяна,капацитет 2.2, на Шел бях гледал 1.87 май, на много места намирам 2.2 наливане, капацитет 2.4. Gen 2 няма пробка за ниво.
Мнението беше редактирано от DDD123: 17 декември 2020 - 21:55
Отговори

Hirurga снимка Hirurga 17 декември 2020 - 22:56

 DDD123, на 17 декември 2020 - 21:53, каза:

Здравейте, колко е капацитетът на кутията и до къде трябва да се пълни в крайна сметка, става дума за m32 ,gen2. Сайтът на fusch пише 2 литра при смяна,капацитет 2.2, на Шел бях гледал 1.87 май, на много места намирам 2.2 наливане, капацитет 2.4. Gen 2 няма пробка за ниво.

При мене на зафира б 1.9 8 клапана 120 коня 2009 год , събира 2.4л така я дават и толкова преля през пробката,сложих опелско оригинално както я дават,но препоръчват да се слага повече и така и направих около 200 мл. повече сложих , сега мисля една добавка на Хадо да сложа , тя е към 60 лв ,нямам проблем с кутията и искам да я предпазя , с такава добавка лично съм слагал на автоматик който на директна по горник като пуснеш спирачката тръгваше назад ,след добавката кутията постепенно взе да се оправя .

Между другото от кутията източих точно 1.5 литра а кутията няма течове и не знам от завода ли ги оставят с по малко масло за да се чупи кутията не знам.
Мнението беше редактирано от Hirurga: 03 януари 2021 - 23:31
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 29 септември 2021 - 14:27

Привет колеги,
Преди два месеца и половина взех Зафира Б, 2006-та., 1.9 CDTI 100кс. Преди малко повече от месец и 1000км й смених маслото с Fuchs Titan Sintofluid 75W80. Сипах 2.7л, като старото масло го източих в отделна туба, която минах с магнит и нямаше никакви стружки по него, даже беше сравнително бистро (не че това е някакъв показател де). Минах близо 1000км. и започнах полека да чувам усилващ се шум в предницата след 60км/ч. Вибрации няма никакви - нито във волан, нито в купето, нито в скоростен лост, нито в педал на съединителя. Без значение дали е на скорост или не, както и дали катери или спуска баир шума е един и същ и се увеличава заедно със скоростта на автомобила. Също така няма никакво значение при какви обороти е двигателя. При ускорение сякаш по не се чува, докато при отнемане на газта на предавка е по-осезаем. При зазиване също няма разлика (симптом на колесен лагер). В лоста не се усещат никакви вибрации, както и не се мести при отпускане на съединителя. Всички скорости влизат еднакво леко без значение дали колата е топла или студена (учудващо леко бих казал за кола на 260к - имам Пежо на 120к и там влизат по-трудно).
Вчера бях на майстор и провери лагери на колелата и каза, че са ОК, след което ми предложи да сменим висящият лагер като най-евтин ремонт. Като източи старото масло (Титан-а) ми каза, че наливали само оригинално от Опел, което е червеникаво на цвят и покрива определен стандарт, свързан този с тази кутия. Той също провери с магнит маслото, което източи и каза, че няма стружки по него. То беше чисто, без никакви отлагания или нещо друго съмнително.
В крайна сметка след смяна на масло (сложих все пак оригинално) и висящ лагер нищо не се промени. Съответно ми даде диагноза кутия и по-конкретно диференциал. Озадачен съм, тъй като проблема се разви буквално за 200-300км., а в същото време нямам никакви проблеми със скоростите. Даже след смяната, която аз направих, 2-ра предавка започна да влиза много меко, както и изчезна един лек шум, който тя издаваше (наистина много лек, чуваше се само при спряна музика и не много висока скорост). Колата уж е с нов маховик LUK, както и комплект съединител и лагер помпа на Валео. Действително педала на съединителя е много лек и отделя много ниско, предният собственик ми е дал фактури за ремонтите, та смея да вярвам, че наистина са сменени.
Ще се радвам на мнения от ваша страна, както и за сервизи, които да споделите, че могат да я направят в случай, че е наистина тя. При всички случаи ще търся второ мнение и съм се насочил към Бижо като мой стар познайник.
Аз лично имам няколко теории освен диференциална - аксиален лагер (макар, че звука не се променя при натискане на педала, той мисля се върти постоянно така или иначе), лагер на първичен вал в скоростната кутия, менте масло, което аз съм сложил, или просто е дошло времето на кутията. Ако се окаже, че е диференциал колко време мога да я карам така (стига шума да не прогресира), тъй като в момента имам доста по-важни други разходи, които ме очакват (не че нямам парите да я направя, но това не ми е на дневен ред). Също така добавки дали биха помогнали - ако да каква марка бихте ми препоръчали?

ПС : Гумите са чисто нови Michelin и предницата е минала реглаж.
Мнението беше редактирано от FaKeR: 29 септември 2021 - 17:16
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 29 септември 2021 - 17:10

Ти сам си си отговорил, някой лагер свири, ама ще излезе заден. Не знам що все се чуват отпред.
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 29 септември 2021 - 17:22

Подозирам говориш за колесен лагер? Ако да въпроса е как се хваща заден?
Мнението беше редактирано от FaKeR: 29 септември 2021 - 17:25
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 30 септември 2021 - 06:59

Няма да завиваш, а ще дадеш молко по-рязко волан(лекичко за секунда), така че тежеста на колата да се премести на две от гумите и тогава се услушваш за бучене. Миналият ден ми смениха преден лагер на друг автомобил, то беше бучене та не се траеше, задните повечето случаи "вият". Според мен няма как да е скоростна кутия щом се влияе единствено от скороста.
Успех!
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 30 септември 2021 - 07:49

Задните много характерно, ако отвориш прозореца на магистралата като влезеш в завой с вираж дето олеква колата от към проблемната страна, спират да вият, както е казал колегата. Иначе според мен и на ръка да ги въртиш се усещат, аз така имах една вектра, 10 години и ви заден ляв лагер, сигурно още така си върви. Идея нямам какви му имаше, но не се влошаваше. На ръка като въртях отзад се усещаше, че има нещо, ама ей на 200к навъртя така. С вагени като съм карал - те така на 60 000 задните им лагери са за смяна, дори на новите. И почваш да ги чуваш все едно преден вие. После и двата се оказват за смяна винаги.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 30 септември 2021 - 07:50
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 30 септември 2021 - 08:03

Благодаря колеги, като мога ще я кача на подемник или крикове, за да видя на ръка дали се усеща нещо, както и ще пробвам и описаният от вас метод на пътя.
В интерес на истината е факт, че в определени позиции на колата, дори с лека промяна на посоката, шума се променя. Но няма нищо общо с това на коя предавка е, както и с оборотите на двигателя. Като цяло върви много спокойно, просто се чува някакво много глухо бучене, което е сравнително силно и е неприятно. А ако предницата е вдигната и така я позасиля до към 60 и нагоре дали може да се хване лагер - питам ,тъй като тогава колелата все пак са отпуснати и ако няма товар може да ме излъже. Но пък поне мога да хвана дали идва нещо от скоростите като шум.
Мнението беше редактирано от FaKeR: 30 септември 2021 - 08:05
Отговори

Жоро снимка Жоро 30 септември 2021 - 09:21

Бях чел, че не е ОК кола да се вдига на крик и да се засилва. Много са прегънати полуоските и не е полезно. Трябва да я подпреш на носачите, така все едно е на земята, но не е стъпила на гумите.
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 30 септември 2021 - 09:53

Има логика, благодаря за съвета. Много съм озадачен в крайна сметка какво й е на колата - майстора само ми каза, че я е карал след ремонта, но не разбрах дали е направил подобно упражнение с качването на колата на крик/подемник, за да се установи все пак откъде идва проблема. Просто ми каза диференциал и до там - как и защо е стигнал до този извод така и не разбрах. Не че не се прави и това, но не ми се дават залудо пари, ако се окаже нещо друго.
Мнението беше редактирано от FaKeR: 30 септември 2021 - 10:02
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 30 септември 2021 - 10:46

Ходи някъде за второ мнение, най-много 20 лв да ти вземат.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 30 септември 2021 - 10:50

А ако е лагер на колелото, тва значи/предполагам/ че въпросното колело/главина ще е по топла от другите 3.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 30 септември 2021 - 10:51
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 30 септември 2021 - 10:58

Както бях написал в първото ми мнение вероятно ще посетя Бижо, като преди това ще я покарам отново и ако имам възможност ще я кача на крик и стойки, за да се опитам да чуя.
Това с по-топлото колело също е добър ориентир, не се бях замислил, благодаря!
Мнението беше редактирано от FaKeR: 30 септември 2021 - 11:01
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 30 септември 2021 - 11:08

Другото, което се сещам е на крик всяко колело поотделно, при въртене би следвало да се усети леко съпротивление. Ако е лагер на главината ще се върти по различно от останалите.
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 30 септември 2021 - 12:20

За това и аз се бях замислил, но благодаря и за тази идея. Като имам развитие по темата обезателно ще споделя колеги, още веднъж благодаря за идеите.
Ако някой все пак има и други идеи и предложения ще съм радостен да споделите, благодаря.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 30 септември 2021 - 14:09

 JorkataG, на 30 септември 2021 - 10:50, каза:

А ако е лагер на колелото, тва значи/предполагам/ че въпросното колело/главина ще е по топла от другите 3.


Жорка, той грее ли, ще го сготви за секунди. Аз моя леко шумеше като го въртях и на ръка и като си караше. На други коли съм ги карал с диагноза от мен предни лагери и ми ги връщат със сменени задни и решен проблем. Няколко пъти ми се е случвало и за това го предполагам.
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 30 септември 2021 - 18:01

Покарах я сега доста сериозно на голям прав булевард в квартала и правих много слаломи при скорост 60-70 - при завиване наляво шума се усилва, надясно намаля. Утре ще я кача на крик и се надявам да успея да установя съвсем конкретна причина (надявам се лагер на колело).
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 30 септември 2021 - 18:46

Няма нужда да правиш слаломи :) просто правиш лека корекция на волана за да пренесеш тежеста и върху две гуми. От това което пишеш, че при ляв волан се усилва звука значи имаш проблем с някой от дясните лагери. На вдигната кола при въртене с ръце би трябвало да си каже, отивай при добър механик и си готов ;)
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 01 октомври 2021 - 11:39

Колата е вече при Бижо, другата седмица ще се работи по нея. Возихме се заедно с него и на първо време и той потвърди преден десен лагер.
Отделно като я качих на крикове установих, че лявото колело задържа и заради това се загрява - вероятно проблема идва от спирачният апарат. Ако се окаже само лагер главината вероятно и това ще се оправи, тъй като накладките отляво са доста накрая, а и това греене по колелото не е добре да го има.
При развитие ще пиша отново. Още веднъж благодаря за мненията колеги.
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 05 октомври 2021 - 08:14

Вчера взех колата, след смяна на предна дясна лагер главина проблема се оправи. Сега висящият лагер, маслото на скоростите, както и лагер главината са нови, та се надявам да нямам ядове по тази линия повече, както и със скоростите.
Благодаря ви още веднъж за мненията и насоките!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg